Doniczki DoniczkiWróć

Doniczki

Kto nie kocha wzbogacać swojego wnętrza o kolejne rośliny?

Kiedy jesteś dobry w pielęgnacji roślin, one rosną i rozrastają się, sprawiając, że Twój dom rozkwita. Szczególnie jeśli jest to Pilea, zwana również chińską rośliną pienięzną. Możesz dostać najsłodsze, małe roślinki, które zdobią pokój po raz kolejny lub mogą być prezentami dla przyjaciół i rodziny. Jednak kupowanie nowych doniczek za każdym razem, gdy Pilea powiększa się, może być dość kosztowne - w odpowiednich okolicznościach może się to zdarzać dość często. Dlaczego więc nie pozwolić, aby młode rośliny rosły w siłę w zużytych pojemnikach po suplementach diety? Zrobiliśmy to w naszym biurze i jest to naprawdę proste:

Potrzebujesz:

 • Gąbka do szorowania i ewentualnie trochę oleju kuchennego do usunięcia etykiety produktu
 • Twój zużyty, opróżniony, wyczyszczony pojemnik
 • Sadzonki roślin
 • Keramzyt lub kamyczki
 • Ziemia doniczkowa
 • Opcjonalnie: nożyczki, sznurek, papier lub karton do dekoracji i kawałek sznurka, aby przymocować go do pojemnika

Jak to zrobić:

 1. Ciesz się pysznymi żelkami i witaminami do końca opakowania.
 2. Wyczyść pojemnik i usuń przyklejoną etykietę produktu. Klej może się przykleić, ale bardzo łatwo go zetrzeć za pomocą gąbki do szorowania i odrobiny zwykłego oleju kuchennego. Upewnij się, że pojemnik został dokładnie wyczyszczony detergentem, aby usunąć tłuste pozostałości po oleju spożywczym.
 3. Delikatnie odetnij małe, nowe rośliny od rośliny macierzystej za pomocą ostrego noża. W przypadku roślin Pilea, delikatnie chwyć łodygę palcami i przesuń je w kierunku miejsca, w którym wyłania się ona z rośliny macierzystej. W tym miejscu należy wykonać cięcie.
 4. Jeśli chcesz, możesz pozwolić nowym sadzonkom ukorzenić się przez tydzień lub dwa w odrobinie wody w małej misce, szklance lub wazonie. Upewnij się, że korzenie są cały czas przykryte wodą. Jeśli nie masz na to cierpliwości, możesz od razu zasadzić pędy. Zalecamy jednak, aby przed umieszczeniem ich w pojemniku, pozwolić im zapuścić korzenie, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie im poradzić sobie z "trudnym" oddzieleniem się od rośliny macierzystej.
 5. Dno pojemnika posypać cienką warstwą keramzytu lub kamyczków o średnicy około 0,5-1 cm.
 6. Następnie należy wsypać ziemię do pojemnika prawie do samej góry i lekko ją docisnąć, aby gleba nie była zbyt luźna.
 7. Umieść roślinę w pojemniku i delikatnie dociśnij ziemię wokół jej korzeni, tak aby stanęła samodzielnie. Pamiętaj, aby delikatnie ją podlać.
 8. Udekorowaliśmy nasze rośliny paskiem papieru i kawałkiem sznurka, ale są one urocze nawet bez nich.
 9. Voilà! Zasadziliście teraz swoje słodkie, małe roślinki.

Filmik instruktażowy

Zobacz więcej przewodników o upcyklingu