international womens dayWyświetl wszystkie artykuły

Międzynarodowy Dzień Kobiet 2023

Na całym świecie 8 marca świętujemy społeczne, gospodarcze, kulturowe i polityczne osiągnięcia kobiet. Ten dzień to także wezwanie do działań na rzecz równości kobiet. Trwa to już ponad wieku – pierwsze obchody odbyły się w 1911 roku i zostały poparte przez ponad milion osób.

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet należy do ludzi na całym świecie, bez względu na kraj, grupę czy organizację.

 

Poświęć chwilę i dowiedz się, dlaczego o nim piszemy. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet z Hairlust

Będąc międzynarodową firmą, w której większość pracowników stanowią kobiety, zastanawialiśmy się, jak ważny jest dla nas Dzień Kobiet.
Na ile zastanawiamy się, myślimy i mówimy o sprawach tak wszechobecnych, a jednak pomijanych?
Zadałyśmy sobie więc serię pytań, aby dać wgląd i głos kobietom o różnym pochodzeniu i wyjątkowych historiach do opowiedzenia.
To one nas napędzają, kreują, prowadzą i pokazują, jak identyfikujemy się jako firma – dowiedz się, czym jest dla nich bycie kobietą i co myślą o swojej codzienności.
 

Poznaj Kobiety z Hairlust

Teddy (Niderlandy, Country Manager Benelux)

 

Jak wygląda życie emigrantki mieszkającej za granicą w porównaniu do życia w kraju ojczystym?
Powiedziałabym, że Amsterdam i Kopenhaga są bardzo podobne pod wieloma względami. Oba miejsca zawsze wydawały mi się bezpieczną przestrzenią, również jako kobiecie. Sporo podróżowałam i zdecydowanie w tych dwóch miastach czuję się najbezpieczniej. Rower daje mi dużo wolności i bezpieczeństwa, mogę unikać transportu publicznego i chodzenia piechotą – tak najłatwiej się poruszać.

Czy masz ulubioną kobiecą mentorkę lub wzór do naśladowania?
Tak naprawdę to przyjaciółki, które poznałam w ostatnich latach, grają dla mnie role mentorek i wzorów do naśladowania. Rozmawianie, słuchanie ich, dzielenie się naszymi ambicjami, celami, poglądami i opiniami pomaga mi zrozumieć, jakie mam możliwości i dokąd mogę dojść. Każda z nich pochodzi z innego kraju i środowiska. Zrozumienie, jak to wpłynęło na ich wychowanie jako kobiety, jest bardzo kształcące i fascynujące. Tak wiele mnie uczą.

Jaki element bycia kobietą rodzi najwięcej konfliktów lub nierówności?
Ostatnio dochodzę do wniosku, że jest nim służba zdrowia. Wciąż muszę się wiele nauczyć, ale jest tak mało badań na temat endometriozy, antykoncepcji czy menstruacji, a tak wiele osób urodzonych jako kobiety musi sobie z tym radzić. To, jak kobiety z mojego otoczenia boją się rozmawiać z lekarzami, którzy nie wezmą ich bólu na serio lub nie zrozumieją problemu, jest smutne. Co więcej, ten ból mógłby być mniejszy, gdyby było więcej badań, a zamiast tego mówi się nam, żebyśmy brały leki przeciwbólowe

Jak inspirujesz inne kobiety?
Mam nadzieję, że inspiruję je do bycia bardziej otwartymi i transparentnymi wobec siebie nawzajem. Do dzielenia się swoimi zmartwieniami, sukcesami i ambicjami bez strachu przed oceną czy zazdrością

Będziesz świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet w tym roku? I jeśli tak, to w jaki sposób?
Tak! Razem z przyjaciółmi idziemy na cudowną kolację. Tego popołudnia będziemy cieszyć się jedzeniem razem z Jamain Brigitha znaną jako "The Caribbean Housewife" i dzielić historiami. Jedzenie będzie autentycznie pochodzić z jej stron, które pokrywają się z pochodzeniem mojej własnej rodziny. Ciężko znaleźć je w Danii, a jest takie pyszne!

 

Klaudia (Polska, Country Manager Poland)

 

Jak długo mieszkasz w Danii i co Cię tu sprowadziło?
Żyję tu od 3,5 roku. Zdecydowałam się przeprowadzić, żeby studiować design – Kopenhaga jest znana ze skandynawskiego minimalizmu i podejścia do piękna.

Jak wygląda życie emigrantki mieszkającej za granicą w porównaniu do życia w kraju ojczystym?
Jestem Polką, co czasem oznacza, że nie mogę być w pełni postrzegana jako równa mężczyznom. Jedna z najważniejszych zmian po przeprowadzce do Danii to bycie wolną jako kobieta w wielu aspektach, a także po prostu mniejsza presja piękna. Powiedziałabym, że poczucie wolności to dla mnie osobiście jedna z największych zmian.

Jaki element bycia kobietą rodzi najwięcej konfliktów lub nierówności?
Jednym z największych problemów w byciu kobietą jest równoważenie delikatnej, skupionej na pięknie, emocjonalnej części mnie z bardziej racjonalnym i surowym podejściem do życia. W zależności od sytuacji muszę przyjąć inną postawę i – jako że świat nie jest zbyt fair – czasem jest ciężko odnaleźć w tym równowagę

Czy mierzyłaś się z jakimiś barierami w życiu z powodu bycia kobietą? Jeśli tak, jak sobie z nimi radziłaś?
Pojawiało się wiele barier, czasem silnie uwarunkowanych moją płcią. Jedną z nich jest nowe polskie prawo, które nie pozwala mi samodzielnie decydować o niektórych elementach mojego życia. Po drugie, bycie silnie seksualizowaną i ocenianą na podstawie wyglądu może być czasem bardzo ograniczające.

Co Międzynarodowy Dzień Kobiet znaczy dla Ciebie?
Dla mnie chodzi w nim o uczczenie kobiet w najlepszy możliwy sposób – przez uznanie, podkreślenie i chwalenie naszej wyjątkowości, siły i piękna.

   

Subi (Chiny, Country Manager Greater China)

 

Jak wygląda życie emigrantki mieszkającej za granicą w porównaniu do życia w kraju ojczystym?
Dania jest zdecydowanie krajem bardziej równym pod względem płci i wolności słowa. Kocham być kobietą tutaj bardziej niż w rodzinnym kraju. Czuję większy szacunek i mam więcej możliwości.

Co dla Ciebie oznacza bycie kobietą pochodzącą z zagranicy w Danii? Czy widzisz różnice między Dunkami i kobietami z innych krajów?
Nie oddzielam siebie od kobiet z żadnego środowiska. Dunki jednak są odważniejsze i silniejsze. Kobiety z moich stron są w porównaniu z nimi delikatniejsze w bardzo tradycyjny, kobiecy sposób.

Jak inspirujesz inne kobiety?
Po pierwsze i najważniejsze – jestem sobą i pozostaję autentyczna, bo ostatecznie to nie płeć ma największe znaczenie, tylko możliwość bycia sobą. Ludziom najtrudniej jest poradzić sobie z odnalezieniem się na tym świecie. Łatwo się zagubić lub próbować być kimś innym. Dlatego mam nadzieję, że moja postawa może inspirować innych mężczyzn i kobiety do samoakceptacji i uświadomienia sobie, że wyjątkowość i inność czynią nas tak wartościowymi.

Jaki element bycia kobietą rodzi najwięcej konfliktów lub nierówności? Jak często myślisz o tym na co dzień?
Połączenie urodzenia i wychowania dzieci z pracą i karierą. Myślę o tym tak często, że powstrzymuje mnie to przed założeniem rodziny i byciem mamą. Podziwiam te, które sobie z tym radzą, ale dla mnie jako kobiety silnie skupionej na karierze to duży problem

Czy w Twoich rodzinnych stronach świętuje się Międzynarodowy Dzień Kobiet?
Tak, to duże i entuzjastycznie obchodzone święto. Frustrowało mnie to, że ludzie myślą, że tak nie jest w takiej kulturze jak chińska.

 

Sofie (Dania, COO & Co-Founder)

 

Jaka jest najważniejsza rada, jaką dostałaś?
Kiedyś powiedziano mi, że jeśli w życiu spróbujesz 100 rzeczy, to nawet jeśli poniesiesz porażkę w 99, a ta jedna wypali, nadal możesz odnieść sukces.

Czy mierzyłaś się z jakimiś barierami w życiu z powodu bycia kobietą? Jeśli tak, jak sobie z nimi radziłaś?
Nie ma idealnego przepisu na bycie pracującą mamą, więc łatwo porównywać i rozpatrywać wybory innych matek, jeśli różnią się od twoich własnych. Odkąd zaszłam w ciążę, wiedziałam, że moje dziecko trafi do instytucji opiekuńczo-wychowawczej szybciej, niż przeciętnie. Spotkałam wiele zdziwionych matek, które nie mogły pogodzić się z tym, że wybrałam kontynuację kariery i jednocześnie bycie dobrą matką dla mojego dziecka. Kocham rozwijać w pracy siebie i swoje umiejętności, czekam na spotkanie moich kolegów każdego dnia. Wierzę, że to właśnie bycie niezależną od nikogo innego oprócz siebie czyni mnie dobrą matką. Uważam, że my kobiety powinnyśmy bardziej podnosić na duchu i wspierać siebie nawzajem, a nie kwestionować cudze wybory.

Co Międzynarodowy Dzień Kobiet znaczy dla Ciebie?
To światowy dzień celebrujący kobiety, stojące razem i wspierające siebie nawzajem – jako zjednoczona siła

  

Kiran (Niemcy, Digital Marketing Intern Germany, Austria & Switzerland)

 

Jak długo mieszkasz w Danii i co Cię tu sprowadziło?
Przyjechałam do Danii nie tak dawno. Przeprowadziłam się trzy miesiące temu na staż w Hairlust, który jest częścią moich studiów w Niemczech.

Czy masz ulubioną kobiecą mentorkę lub wzór do naśladowania?
Jakkolwiek banalnie to brzmi, po radę zawsze zwracam się do mamy. Ona sama wyjechała za granicę na drugi koniec świata, kiedy była młoda, więc może utożsamić się z moimi problemami.

Jak często myślisz o nierówności płci w codziennym życiu?
Ciężko o tym stale nie myśleć, kiedy mnóstwo kobiet wokół mnie musi się z tym zmagać, nawet jeśli mnie to bezpośrednio nie dotyczy. Nie wiem dokładnie, jak często o tym myślę, ale wystarczająco, żeby wpływało to na moje plany na przyszłość

Czy mierzyłaś się z jakimiś barierami w życiu z powodu bycia kobietą? Jeśli tak, jak sobie z nimi radziłaś?
Bycie jedną z dwóch córek południowoazjatyckich rodziców wiąże się z politowaniem ze strony społeczności – bo nie mam brata. Na szczęście moim rodzicom nigdy to nie przeszkadzało i zawsze mnie wspierali. Tak też pokonałam bariery stawiane przez innych – udowadniając im, że się mylą. Bycie kobietą nie czyni moich osiągnięć mniej wartościowymi.

Która kobieta (lub kobiety) najbardziej Cię inspiruje?
Dorastałam w kulturze moich rodziców, gdzie bardzo ceni się poczucie wspólnoty i rodziny. Dzięki temu mogłam być częścią życia wielu silnych kobiet. Choć ich nazwiska nigdy nie trafiły na nagłówki wielkich magazynów, to ich wpływ na mnie był jeszcze większy. Stawiały czoła wielu trudnościom, radziły sobie ze stratą i sprzeciwiały się niesprawiedliwości, która była głęboko zakorzeniona przez pokolenia. Pomimo tego wszystkiego pozostały filarami swoich rodzin, swojej społeczności. Ich siła i odwaga są niezrównane i inspirują mnie każdego dnia.   

Co Międzynarodowy Dzień Kobiet znaczy dla Ciebie?
Moje osiągnięcia i ogólnie osiągnięcia kobiet nie dzieją się w próżni. Dzień Kobiet daje mi okazję do refleksji oraz uhonorowania wysiłków i poświęcenia kobiet na całym świecie – zwłaszcza tych, które wciąż muszą aktywnie walczyć o prawa człowieka.

 

Noortje (Niderlandy, Junior Digital Marketing Specialist Benelux)

 

Czy masz ulubioną kobiecą mentorkę lub wzór do naśladowania?
Mentorami lub wzorami do naśladowania są dla mnie przede wszystkim bliskie mi osoby, z którymi mam kontakt w życiu codziennym. Na mojej uczelni jest kilka pań profesor, które podziwiam. Oprócz tego są to moje koleżanki z firmy, które codziennie dają mi wspaniały przykład tego, jak być profesjonalistką, a jednocześnie świetną empatyczną liderką czy managerką.

Jaki element bycia kobietą rodzi najwięcej konfliktów lub nierówności?
Myślę, że w dużej mierze jest to poczucie bezpieczeństwa. Czasami sama na ulicy czuję się trochę niepewnie, ze względu na wszystkie historie, które słyszy się o innych kobietach. To sprawia, że czuję się bezbronna.

Jaka jest najważniejsza rada, jaką dostałaś?
Bądź zawsze sobą, bez względu na sytuację. Ludzie powinni lubić Cię za to, jaka jesteś, a jeśli tak nie jest, to po prostu nie są ludzie w Twoim typie

Co Międzynarodowy Dzień Kobiet znaczy dla Ciebie?
Uczczenie kobiet za bycie niezależnymi i silnymi oraz za bycie sobą. Celebrowanie ich niezwykłych osiągnięć na rzecz równości w przeszłości i aspiracji do jeszcze lepszej przyszłości

Mamy rok 2023 – sądzisz, że zmiana w kierunku płciowej równości i sprawiedliwości ma miejsce? Czy jest wystarczająca szybka?
Ma miejsce, ale rzeczywiście – pozostaje pytanie, czy następuje wystarczająco szybko. Nawet w zachodnich krajach różnica płac między płciami nadal istnieje, co po prostu trudno sobie wyobrazić. Wprowadza się rozwiązania mające pomóc kobietom (np. parytet płci), ale nie jestem pewna, czy to właściwa droga do równości. Zmiana dokonuje się każdego dnia, ale myślę, że niewystarczająco szybko.

 

Alexa (Niemcy, Junior Digital Marketing Specialist Germany, Austria & Switzerland)

 

Jak wygląda życie emigrantki mieszkającej za granicą w porównaniu do życia w kraju ojczystym?
Życie za granicą w porównaniu z życiem w moim kraju jest dla mnie zupełnie inne. Przeprowadziłam się od rodziców bezpośrednio do nowego kraju, więc czuję się o wiele bardziej niezależna. Kiedy wracam do domu rodzinnego, wracam również do mojego dzieciństwa, więc to nie jest zwykły powrót. Teraz moim domem jest Malmö w Szwecji. Wiele się nauczyłam w ciągu ostatnich kilku lat, bo nie mogłam polegać na moich rodzicach, ale z pomocą przyjaciół byłam w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom.

Czy masz ulubioną kobiecą mentorkę lub wzór do naśladowania?
Jest nim moja mama. Zawsze wspierała mnie we wszystkim, co robiłam. Zawsze dawała mi poczucie, że mogę osiągnąć wszystko. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek to kwestionowała. Dla niej było jasne, że pójdę własną drogą i do tego właśnie mnie zachęcała. Wiem, że moja mama ma swoje wartości blisko serca i często kieruje się intuicją. Ja mam tendencję do bardziej analitycznego podejścia, więc to, że ktoś kieruje się sercem, jest dla mnie naprawdę inspirujące

Przed jakimi wyzwaniami stają dziś kobiety? Jak zrozumienie przeszłości pomaga nam stawiać im czoło?
Uważam, że mam prawdziwe szczęście, że żyję w kraju, w którym ludzie aspirują do tego, by traktować wszystkich równo. Wiem, że nie wszyscy mają tyle szczęścia. Mimo to jestem świadoma, że kobiety nadal borykają się z wyzwaniami w codziennym życiu. Przykładowo – w Danii nadal istnieją nierówności płacowe, chociaż wydaje się to niemożliwe w krajach skandynawskich.

Mamy rok 2023 – sądzisz, że zmiana w kierunku płciowej równości i sprawiedliwości ma miejsce? Czy jest wystarczająca szybka?
Według mnie różnice płci nie powinny w ogóle istnieć. Niestety istnieją, a zmiany następują powoli. Niemniej, wierzę, że zmiana jest dobra niezależnie od tego, jak długo potrwa. Internet łączy kobiety z całego świata. Razem jesteśmy silne i razem możemy dokonać zmiany.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o temacie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet, odwiedź oficjalną stronę Międzynarodowego Dnia Kobiet. 

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na