Podstawki PodstawkiWróć

Podstawki

Szukasz czegoś bardziej interesującego? Spróbuj zrobić z przetopionego plastiku dekoracyjne tace i podstawki w marmurkowe wzory.

Przetapianie zużytego szamponu lub pojemników po maseczkach do włosów w coś zupełnie innego jest w rzeczywistości o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Nie potrzebujesz wiele więcej niż piekarnik, aby zrobić własne bloki i tace z zużytego plastiku, które są bardzo zjawiskowe, na przykład jako podstawki pod karafkę z wodą w biurze lub jako kolorowa taca na świece w salonie. Przeczytaj tutaj i zobacz jak:

Potrzebujesz:

 • Twój zużyty, opróżniony, wyczyszczony pojemnik
 • Ostre nożyczki lub nóż
 • Piekarnik
 • Papier do pieczenia
 • Drewniana forma z zaciskami lub dwie drewniane deski do krojenia i wałek do ciasta
 • Opcjonalnie: krążki do ciasta lub wykrawaczki do wycinania podstawek
 • Rękawice żaroodporne lub rękawice kuchenne
 • Rękawice kuchenne
 • Trochę cierpliwości. Plastik musi wejść i wyjść z piekarnika kilka razy, jeśli naprawdę chcesz, aby był cienki i z pięknym marmurkowym wzorem, ponieważ bardzo szybko stygnie. Jednak łatwo jest to zrobić w ciągu kilku dni, więc nawet jeśli plastik ostygnie, można go podgrzać na nowo..

Jak to zrobić:

 1. Ciesz się produktami, opróżnij pojemniki i dokładnie je umyj.
 2. Użyj nożyczek lub ostrego noża, aby pociąć pojemniki na paski i mniejsze kawałki.
 3. Różne rodzaje tworzyw sztucznych topią się w różnych temperaturach. Mieszaj tylko te same rodzaje tworzyw sztucznych.
 4. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, jeśli chcesz stopić plastik PE, z którego wykonane są pojemniki na szampon/odżywkę. Jeśli chcesz stopić plastik z masek do włosów, który jest plastikiem PP, piekarnik powinien być ogrzewany do około 190 stopni. Wypróbuj, ale upewnij się, że piekarnik nie jest zbyt nagrzany, ponieważ może to spowodować,że powierzchnia plastiku zrobi się brązowa.
 5. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż plastikowe paski w przypadkowy wzór, jak pokazano na filmie. Włóż je do piekarnika i często sprawdzaj ich stan. Nie powinny się roztopić do tego stopnia, aby stały się całkowicie płynne - muszą się tylko lekko stopić, aby można było je modelować i skręcać.
 6. Po ok. 10-15 minutach w piekarniku plastik wygląda na lepki. Teraz wyjmij go z piekarnika. Uwaga: plastik jest bardzo gorący i lepki! Używaj rękawic odpornych na wysoką temperaturę.
 7. Aby stworzyć wzór przypominający marmur, weź bryłę obiema rękami (w rękawiczkach termoodpornych!) i obróć ją raz (prawą ręką zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a lewą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Złóż ją raz na środku i obróć jeszcze raz w tym samym kierunku, co poprzednio. Rób to szybko, ponieważ plastik bardzo szybko stygnie. Może być konieczne wykonanie tej czynności w kilku krokach, ponieważ plastik stygnie bardzo szybko i trudno jest nim manipulować. OSTRZEŻENIE: Nosić rękawice odporne na wysoką temperaturę! Jeśli plastik zetknie się ze skórą, płucz ją zimną wodą przez długi czas, a następnie posmaruj miodem. Miód jest niewiarygodnie dobry w leczeniu oparzeń i często leczy oparzenia znacznie szybciej niż inne leki lub produkty. Skutecznie zapobiega zakażeniom i usuwa martwe tkanki.
 8. Kiedy bryła plastiku jest już dobrze wymodelowana, a kolory mieszają się ze sobą, włóż ją z powrotem na blachę do piekarnika.
 9. Po ok. 10 minutach wyjmij bryłę i szybko umieść ją pod ciśnieniem np. w formie, którą do tego celu przygotowałeś. Do naszego projektu nie użyliśmy formy, a zamiast tego dwóch drewnianych desek do krojenia pokrytych papierem do pieczenia. Naciśnij je razem, aby uzyskać grubość, jaką chcesz. Być może będziesz musiał wykonać tę część procesu w kilku etapach. My użyliśmy wałka do wałkowania na płasko, na kawałku papieru do pieczenia, i zrobiliśmy to kilka razy, ponieważ plastik szybko stygnie. Należy uważać, aby nie ścisnąć bryły zbyt krzywo. Jeśli nie użyjecie foremki, brzegi wyjdą nieco przypadkowe, ale ma to swój urok i nie będziecie musieli spędzać czasu na składaniu pudełka w warsztacie. Z rozwałkowanej i podgrzanej masy plastycznej wycinaliśmy za pomocą metalowych krążków do ciastek małe, okrągłe podstawki. Użyj krążków/wycinaków nieco większych niż ostateczny kształt plastiku, ponieważ plastik kurczy się podczas stygnięcia. Uważaj jednak, ponieważ metalowe pierścienie bardzo się nagrzewają, więc upewnij się, że dociskasz pierścienie np. drewnianą deską do krojenia. Można to zrobić łatwo, szybko i tanio w domu, w kuchni.
 10. Połóż coś ciężkiego na górze "formy" lub użyj zacisków, aby utrzymać nacisk na plastik podczas stygnięcia. Plastik trochę się kurczy podczas stygnięcia, więc zaciski mogą wymagać lekkiego dokręcenia co 2 do 5 minut, jeśli używasz formy.
 11. Pozwól, aby masa plastyczna całkowicie ostygła przed zdjęciem jej z papieru do pieczenia lub wyjęciem z formy. Może to zająć do 2 godzin, w zależności od grubości plastiku. W przypadku cienkich podstawek, takich jak te, które my zrobiliśmy, potrzeba nie więcej niż 30 minut, zanim całkowicie ostygną.
 12. Voila! Masz teraz wspaniałą plastikową tacę lub kolorową podstawkę.

Filmik instruktażowy

Zobacz więcej przewodników o upcyklingu