Jedwabna poszewka na poduszkę czy poszewka bambusowa? Radzimy, którą wybraćWyświetl wszystkie artykuły

Jedwabna poszewka na poduszkę czy poszewka bambusowa? Radzimy, którą wybrać

Puszące się włosy, sucha skóra i alergie? Wierzcie lub nie, ale wasza poszewka na poduszkę może powodować wiele problemów. Jeśli śpisz na bawełnianej poszewce, dziś powiemy Ci dlaczego warto to zmienić.

Jedwabna poszewka na poduszkę i bambusowa poszewka na poduszkę są uznawane za rozwiązania korzystne dla naszej urody, ale która z nich jest lepsza? Co z satynowymi poszewkami na poduszki? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o zaletach, jakie niosą za sobą poszewki bambusowe, poszewki satynowe i jedwabne poszewki. Podpowiemy Ci też, jaki materiał poszewki jest najlepszy dla włosów.

Treści

Czy poszewka ma wpływ na włosy?

Skin and Hair Improvement

Tak! Tradycyjne poszewki na poduszki są zrobione z bawełny lub mieszanek bawełny z poliestrem. Choć są niedrogie, mają też szorstką powierzchnię, która nocą ociera się o twoje włosy i skórę. To może sprawić, że obudzisz się ze spuszonymi włosami i zmarszczkami.

Bawełna jest też bardzo chłonna i wchłania wilgoć z Twojej skóry i włosów, kiedy śpisz. Jeśli kiedykolwiek obudziłaś się z suchymi, łamiącymi się włosami i spieczoną skórą, wiesz dokładnie, o czym mówimy.

Zarówno poszewka bambusowa, satynowa, jak i jedwabna poszewka na poduszkę, są wykonane z dużo gładszych materiałów. Twoje włosy i skóra ślizgają się po nich, co zmniejsza napięcie i szarpanie w nocy. Bambusowe, satynowe i jedwabne poszewki na poduszki są też mniej chłonne niż bawełniane, dzięki czemu pomagają Twoim włosom i skórze zachować naturalny poziom nawilżenia.

Zmiana poszewki na bambusową lub jedwabną, jest banalnie prostym sposobem na dokonanie ogromnej zmiany we własnym wyglądzie, zwłaszcza jeśli twój wybór to jedwabna poszewka (więcej na ten temat później).

Bambusowa i jedwabna poszewka, dla kogo?

Krótka odpowiedź: Każdego! Ale pozwól, że wyjaśnię, kto może najwięcej zyskać na zmianie swojej poszewki na poduszkę:

Alergicy

Jedwabna poszewka na poduszkę i poszewka bambusowa są hipoalergiczne, co oznacza, że raczej nie wywołują reakcji alergicznych. Zapobiegają też rozwojowi roztoczy na Twojej poduszce. Alergia na roztocza jest bardzo powszechna, dlatego też bambusowa i jedwabna poszewka są świetnym wyborem dla alergików.

Osoby z suchą skórą

Jedwabna poszewka i poszewka bambusowa, lepiej zatrzymują wilgoć, dlatego dla osób z suchą skórą są lepsze niż poszewki bawełniane.

Osoby z wrażliwą skórą

Poszewka bambusowa i jedwabna mają gładkie powierzchnie, które redukują efekt ocierania się o skórę nocą. Mniejsze tarcie oznacza mniejsze podrażnienia, co jest dobrą wiadomością dla każdego, kto ma wrażliwą skórę.

Osoby z kręconymi, falowanymi lub zniszczonymi włosami

Jeśli posiadasz jeden z tych typów włosów, wiesz, że walka z puszeniem się włosów jest trudna. Poszewka bambusowa, jedwabna lub satynowa zamiast bawełnianej, może zrobić ogromną różnicę w wyglądzie Twoich włosów, nie tylko rano, ale przez cały dzień. Z czasem używanie gładszej poszewki może poprawić kondycję Twoich włosów!

Psst... bambusowa i jedwabna poszewka na poduszkę stanowią popularny wybór pośród osób stosujących curly girl method - specjalnej rutyny pielęgnacyjnej, dedykowanej poprawie wydobycia skrętu włosów.

Czy wiesz, że zdrowie Twoich włosów, skóry głowy i cery może zależeć od tego, jakiej poszewki na poduszkę używasz?

Jakie są korzyści dla włosów?

Jak dokładnie bambusowa i jedwabna poszewka mogą przysłużyć się Twoim włosom?

Benefits

Bambusowa i jedwabna poszewka na poduszkę ma miękką, gładką teksturę, która doskonale redukuje puszenie się włosów. Bawełniane poszewki zbyt mocno ocierają się o włosy, przez co łuska włosa ulega zniszczeniu, a rano Twoje włosy wyglądają, jakbyś dopiero co "wypełzła z łóżka". Bambusowa czy jedwabna poszewka na poduszkę jest jednak całkowicie gładka, co pozwala włosom przesuwać się po jej powierzchni bez tarcia. Dzięki temu będziesz mogła dłużej cieszyć się ułożonymi włosami, a to dobra wiadomość dla osób, których włosy mają tendencję do puszenia się.

Jedwabna poszewka na poduszkę i poszewka bambusowa na poduszkę są też doskonałe dla osób o włosach zniszczonych i kręconych. Te rodzaje włosów są zwykle bardziej suche, a bawełniane poszewki tylko pogarszają ten problem. Poszewka bambusowa i jedwabna zwykle nie absorbują wilgoci z włosów podczas snu, więc budzisz się z bardziej nawilżonymi pasmami. A jak już wiesz, nawilżenie jest kluczem do posiadania zdrowych i mocnych włosów!

Satynowa, bambusowa czy jedwabna?

Pozwól, że najpierw omówię wady i zalety wszystkich trzech materiałów, a potem przedstawię ci moją ostateczną rekomendację.

Poszewka bambusowa na poduszkę

Poszewka bambusowa jest wykonana z szybko rosnącego bambusa. Aby wytworzyć tkaninę, bambus jest najpierw miażdżony, następnie z miazgi wydobywa się naturalne włókna i przędzie z nich przędzę. Bambus jest uważany za ekologiczny materiał, ponieważ sama roślina jest zaliczana do traw i może urosnąć nawet do 36 cm w ciągu jednego dnia!

Bamboo Silk

Poszewka bambusowa i jej korzyści:

 • Bambus jest niesamowicie miękki i w dotyku często porównywany jest do kaszmiru czy jedwabiu. Ta miękka, gładka struktura sprawia, że włosy nie puszą się i nie plączą nocą.
 • Podobnie jak jedwab, bambus odprowadza wilgoć i zapobiega rozwojowi roztoczy.
 • Tkanina bambusowa jest naturalnie chłodząca i oddychająca, więc możesz cieszyć się uczuciem "chłodnej strony poduszki" przez całą noc. Żegnajcie przetłuszczające się włosy!
 • Poszewka bambusowa na poduszkę jest też niewiarygodnie trwała, można ją prać w pralce i wygląda jak nowa nawet po wielokrotnym praniu.
 • Bambus jest naturalnie antybakteryjny i antygrzybiczny, co jest dobrą wiadomością dla osób cierpiących na trądzik lub krosty na skórze głowy. Dodatkowo właściwości te sprawiają, że poszewki na poduszki nie przejmują przykrych zapachów.

Poszewka bambusowa i jej wady:

 • Choć poszewka bambusowa na poduszkę jest gładka i luksusowa, nie jest tak gładka jak jedwabna. Wiele osób uważa to jednak za zaletę, ponieważ jedwabne poszewki są często tak gładkie, że za bardzo się przesuwają podczas snu!

Jedwabne poszewki na poduszkę

Jedwab jest wytwarzany z kokonów jedwabników. Jedwabniki są właściwie larwami pewnego rodzaju ćmy. Po złożeniu jaj, jedwabniki są karmione stałą dietą z liści morwy, aż drastycznie urosną, a następnie przędą jedwab, by stworzyć kokon. Kokony te są następnie gotowane, co zabija jedwabniki w trakcie tego procesu. Potem jedwab jest ostrożnie odwijany i przędzony na nić. Potrzeba około 2500 jedwabników, by wyprodukować zaledwie jeden kilometr jedwabiu. Z tej nici tkana jest następnie jedwabna poszewka.

Jedwabna poszewka i jej korzyści

 • Gładka struktura jedwabiu sprawia, że włosy nie puszą się przez noc.
 • Nie ma wątpliwości, że jedwab jest luksusowy! Dlatego jedwabna pościel od dawna była pożądanym przedmiotem, cenionym przez królów i królowe.
 • Jedwabne poszewki uniemożliwiają roztoczom zamieszkanie w Twojej poduszce, co jest świetną wiadomością dla alergików.
 • Jedwab hamuje też rozwój bakterii, co oznacza, że jedwabna poszewka na poduszkę jest dobrym rozwiązaniem dla osób ze skłonnością do trądziku.

Jedwabna poszewka i jej wady

 • Ponieważ jedwab jest tak trudny do zebrania i wyprodukowania, jest dość drogi. Choć jedwabna poszewka na poduszkę zdecydowanie ma pewne przekonujące zalety, możesz uzyskać te same korzyści, używając innych materiałów (np. bambusa) za niższą cenę.
 • Pewnie nie wątpisz już, że jedwabna poszewka włosy wygładza, ale czy wiesz, że jest też trudna w pielęgnacji? Aby służyła przez długi czas, musi być profesjonalnie czyszczona. Ponieważ wielu ekspertów zaleca pranie pościeli co tydzień, koszt i niewygoda czyszczenia jedwabnych poszewek na poduszki jest dla większości ludzi dużym minusem.
 • Jedwabna poszewka na poduszkę ma również ciasny splot, który uniemożliwia dobry przepływ powietrza i może spowodować, że poduszka będzie się zbytnio nagrzewać.
 • Produkcja jedwabiu zabija jedwabniki, tak więc jedwabna poszewka nie jest opcją dla wegan czy kogokolwiek, kto troszczy się o dobro zwierząt.

Satynowa poszewka na poduszkę

Co więc z satyną? Satyna jest miękką, błyszczącą tkaniną podobną do jedwabiu. Jednak w przeciwieństwie do jedwabiu, satyna jest tkaniną wytworzoną przez człowieka, z pasm poliestru i rayonu.

Satynowa poszewka i jej korzyści:

 • Ponieważ satyna jest włóknem syntetycznym, a nie naturalnym, jest znacznie tańsza.
 • Satyna jest bardzo gładka, więc nie będzie powodować tarcia na włosach czy skórze.

Satynowa poszewka i jej wady:

 • Satyna, w przeciwieństwie do bambusa czy jedwabiu, nie ma żadnych właściwości antybakteryjnych czy antygrzybicznych.
 • Satyna nie jest też hipoalergiczna.

Która z nich jest najlepsza? Oto nasz wniosek

Korzyści płynące z jedwabiu i bambusa zdecydowanie przewyższają te, które płyną z satyny. Jedwab był najbardziej popularną opcją dla poszewek w przeszłości, ale bambus obecnie szybko zyskuje na popularności. Jednym z powodów tej rosnącej popularności bambusa jest aspekt ekologiczny. Bambus jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż jedwab. Jednakże dostępność tkanin bambusowych w Europie był dość ograniczona (podczas gdy w Azji przez wiele lat były one dostępne na całym świecie). Ale teraz bambus zaczyna być coraz powszechniej stosowanym materiałem w bieliźnie, koszulkach i poszewkach na poduszki na całym świecie. Jednak bambusowe poszewki na poduszki wciąż nie są łatwe do znalezienia na rynku. Na szczęście w dalszej części artykułu podam Ci moją rekomendację najlepszej bambusowej poszewki na poduszkę oraz bezpośredni link do jej zakupu.

Poszewka bambusowa kontra jedwabna

Jedwabna poszewka na poduszkę i poszewka bambusowa to dwie doskonałe opcje, jeśli chodzi o zapewnienie sobie jak najlepszej jakości snu. Jednak bambusowe poszewki na poduszki mają przewagę nad jedwabnymi i wiemy, dlaczego tak jest:

 1. Bambus reprezentuje lepszy stosunek ceny do jakości. Pędy bambusa rosną niezwykle szybko, co obniża koszty materiałów. Z drugiej strony jedwab jest droższy w produkcji, ponieważ pochodzi od jedwabnika. Bambus jest w dotyku miękki i gładki jak jedwab, ale jest znacznie tańszy.
 2. Bambus jest łatwiejszy do czyszczenia i pielęgnacji. Bambus nie wchłania wilgoci, jest odporny na plamy i nie odbarwia się z czasem. A jeśli twoja poszewka bambusowa na poduszkę się zabrudzi, możesz po prostu wrzucić ją do prania. Z kolei jedwabna poszewka na poduszkę wymaga profesjonalnego czyszczenia, by mogła posłużyć Ci przez długi czas.
 3. Bambus jest trwalszy. Nawet po wielokrotnym praniu, poszewka bambusowa wygląda jak nowa. Jest ona też mniej podatna na strzępienie się i prucie. Niestety, jedwabna poszewka nie jest tak trwała i może się uszkodzić od czegoś tak małego, jak złamany paznokieć!
 4. Bambus jest bardziej przewiewny niż jedwab. Poszewka bambusowa na poduszkę pozwoli ci zachować uczucie chłodu przez całą noc. Jedwabna poszewka ma ciaśniejszy splot, co oznacza, że łatwiej się nagrzewa.

Bambusowa poszewka na poduszkę to produkt cruelty-free, w przeciwieństwie do jedwabnej poszewki, przy produkcji której zabijane są niezliczone ilości jedwabników.

Najlepsza poszewka na włosy

Teraz nadszedł czas, by podzielić się moją rekomendacją dla najlepszej poszewki na poduszkę, a jest nią Hairlust Silky Bamboo Pillowcase. Ta hipoalergiczna i antybakteryjna poszewka wykonana jest w 100% z włókna bambusowego. Jej struktura jest gładka i delikatna, co sprawi, że poczujesz się, jakbyś spał na chmurze. A ponieważ jest wykonana z materiałów wegańskich, możesz spać spokojnie, wiedząc, że wybierasz opcję bardziej przyjazną środowisku. Dlatego jest to nasz wybór na najlepszą poszewkę na poduszkę do włosów! Te jedwabiście gładkie poszewki dostępne są w 8 różnych kolorach i 7 różnych rozmiarach. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Wskazówka: Połącz poszewkę na poduszkę Silky Bamboo z pasującą do niej poszewką na kołdrę Silky Bamboo Duvet CoverPoszewki są wykonane z tego samego materiału bambusowego "lyocell", dzięki czemu zapewnią ci te same korzyści. Piękny sen na najwyższym poziomie gwarantowany!

3 sposoby na bambusową pielęgnację włosów

Pielęgnowanie włosów za pomocą bambusa:

 • Bamboo Towel Pillowcase - Jeśli lubisz stosować maseczki do włosów na noc, potrzebujesz tej bambusowej poszewki na poduszkę. Ta miękka i chłonna poszewka ochroni Twoją poduszkę przed wilgocią i sprawi, że Twoje włosy będą miękkie i gładkie.
 • Bamboo Hair Towel Wrap - Tak jak bawełniana poszewka na poduszkę może plątać włosy i sprawiać, że się puszą, tak samo może to robić bawełniany ręcznik. Aby Twoje włosy się nie puszyły, wypróbuj ten ręcznik wykonany z gładkiej mieszanki bambusa i bawełny. Dzięki niemu Twoje włosy szybciej wyschną!
 • Bamboo Hair brushes – Te bambusowe szczotki do włosów są przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych szczotek. Ponieważ bambus szybko rośnie i nie potrzebuje żadnych szkodliwych chemikaliów, jest bardziej przyjazny dla środowiska niż inne materiały, takie jak drewno czy plastik. Te bambusowe szczotki są dostępne w trzech wersjach i pasują do każdego rodzaju włosów oraz fryzury.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Mam nadzieję, że przekonałaś się już o korzyściach płynących z wyboru bambusowej poszewki na poduszkę!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

  Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

 • Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

  Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

 • Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

  Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • Czym jest elektryczność statyczna? - Elektryzujące się włosy

  Czym jest elektryczność statyczna? 9 sposobów na elektryzujące się włosy!

Wyświetl wszystkie artykuły