Siwe włosy: dlaczego włosy siwieją i jak o nie dbać? 10 najlepszych wskazówekWyświetl wszystkie artykuły

Siwe włosy: dlaczego włosy siwieją i jak o nie dbać? 10 najlepszych wskazówek

Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej przeżywasz ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety: właśnie odkryłaś swoje pierwsze siwe pasmo. Pewnie znienawidzisz nas za to, ale siwienie włosów jest naturalną koleją rzeczy, a my uważamy, że szare włosy są fantastyczne! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Podobnie jak zmarszczki, szare włosy są widoczną oznaką starzenia się - i powiedzmy sobie jasno, nie ma w tym nic złego. Ale jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego włosy siwieją wraz z upływem czasu, nie jesteś sama. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego włosy siwieją, co powoduje siwienie włosów, czy można je opóźnić i jakiej pielęgnacji włosów potrzebujesz, by zadbać o swoje szare włosy. Zaintrygowana? Czytaj dalej, by dowiedzieć się czym jest siwienie włosów i co powinnaś wiedzieć o siwych włosach.

Treści

Czym są siwe włosy?

Szare włosy są takie same jak włosy z pigmentem, z jedną zasadniczą różnicą jest to, że szare włosy są pozbawione barwnika. Barwnik lub inaczej pigment jest tym, co nadaje włosom ich naturalny kolor, niezależnie od tego, czy jest to blond, czarny, brązowy, czy coś pomiędzy. Bez pigmentu włosy są szare, srebrne lub białe.

Szare włosy są najbardziej widoczne u kobiet o naturalnie ciemnej czuprynie, ponieważ kontrast między nimi a ciemnymi włosami jest większy. Siwienie włosów dotyczy wszystkich kolorów, ale u rudzielców i blondynek siwe włosy mają tendencję do mieszania się z włosami napigmentowanymi (na przykład blond z szarymi pasemkami), co daje złudzenie, że z czasem ich odcień po prostu staje się jaśniejszy.

Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie włosów jest związane z melanocytami, czyli komórkami, które produkują barwnik zwany melaniną. Z wiekiem melanocyty przestają produkować melaninę. Bez stałego źródła melaniny włosy tracą swój kolor i stają się szare, siwe lub białe.

Siwienie zaczyna się od pojedynczych białych włosów, które pojawiają się tu i ówdzie, co powoduje, że na włosach widać tzw. efekt "salt and pepper" (ang. sól i pieprz). W miarę jak siwienie postępuje, włosy stają się srebrnoszare. W końcu wszystkie włosy tracą swój kolor i stają się białe.

Czy szare włosy są inne w dotyku?

Wbrew powszechnemu przekonaniu szare włosy nie są bardziej szorstkie czy twardsze niż pasma z pigmentem. W rzeczywistości szare włosy są zazwyczaj delikatniejsze. Jednak z wiekiem nasza skóra głowy produkuje mniej sebum. Oznacza to, że szare włosy są bardziej podatne na wysuszanie, przez co mogą wydawać się bardziej szorstkie niż włosy z pigmentem. Dzięki odpowiednim zabiegom nawilżającym, szare włosy mogą być tak samo miękkie jak włosy z pigmentem (ale o tym więcej później).

Czy odsiwianie włosów jest możliwe?

Niestety, kiedy wspomniane melanocyty zużyją się i przestaną produkować melaninę, będzie to oznaczało pożegnanie z naturalnym kolorem włosów. Wbrew niektórym źródłom, nie istnieje żaden sposób na odsiwianie włosów i ich ponowne napigmentowanie (oczywiście poza farbowaniem).

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy siwienie włosów było następstwem choroby, ale takie przypadki zdarzają się rzadko.

Kiedy kobiety siwieją?

Według Wydziału Dermatologii Szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, siwienie zaczyna się między 34. a 44. rokiem życia. Ale wiele kobiet zaczyna siwieć przed 34 rokiem życia i to też jest normalne! Siwienie przed 34. rokiem życia nie oznacza wcale, że jesteś chora lub, że coś jest z tobą nie tak.

Zdrowa dieta i styl życia są ważne i mogą mieć wpływ na pigmentację włosów.

Czy siwienie dopada każdego?

Każda osoba siwieje w pewnym momencie swojego życia. Jest to naturalna część procesu starzenia się. Wydaje się jednak, że niektórzy ludzie zachowują swój naturalny kolor włosów aż do sześćdziesiątki, podczas gdy inne kobiety zauważają pierwsze siwe włosy już na studiach. Dlaczego tak się dzieje?

To, kiedy zaczyna się siwienie włosów, jest przede wszystkim związane z genetyką. Jeśli więc ktoś w Twojej rodzinie miał siwe czy szare włosy w młodym wieku, jest to bardziej prawdopodobne, że Ty również tego doświadczysz.

Również pochodzenie etniczne może wpływać na siwienie. Ludzie rasy kaukaskiej mają tendencję do wcześniejszego siwienia niż osoby z innych środowisk.

Czy jest możliwe spowolnienie siwienia?

Jeśli szukasz sposobu na zapobiegnięcie siwym włosom, z przykrością informujemy, że nie ma czegoś takiego. Istnieją jednak pewne czynniki, które uważane są za spowalniacze siwienia włosów. Stosowanie się do poniższych wskazówek pomoże Ci wyeliminować te czynniki i może spowolnić siwienie włosów:

1. Stosuj zdrową dietę

Eat a Well-Balanced Diet

Badania sugerują, że niski poziom niektórych minerałów w diecie, takich jak witamina B12, witamina D3, miedź i żelazo, może powodować utratę pigmentu we włosach. Aby zapobiec przedwczesnemu siwieniu, stosuj dobrze zbilansowaną dietę z dużą ilością pełnowartościowych, bogatych w białko pokarmów, takich jak jajka, ryby i mleko.

2. Stosuj witaminy

Take Your Vitamins

Oczywiście, o zdrowej diecie często łatwiej komuś przypomnieć, niż samemu się do niej stosować! Dlatego z pomocą przychodzą witaminy na włosy. Nasze suplementy na włosy zawierają zdrowe dla włosów składniki odżywcze, takie jak witamina B12 i biotyna. Są dostępne w formie żelków i tabletek, ale obie formy dostarczają niezbędnych składników odżywczych Twoim mieszkom włosowym. Na uwagę zasługuje zawartość miedzi, która przyczynia się do prawidłowej pigmentacji włosów. Utrzymując zdrowe włosy i skórę głowy dzięki odpowiedniemu odżywianiu, możesz zahamować siwienie.

3. Rzuć palenie

Quit Smoking

Palenie wpływa nie tylko na starzenie się skóry, ale także włosów. Naukowcy przypuszczają, że palenie może powodować przedwczesne siwienie włosów na skutek stresu oksydacyjnego w mieszkach włosowych.

4. Zminimalizuj stres

Reduce Stress

Uważa się, że stres emocjonalny i fizyczny może być tym, co zadziała przyspieszająco na siwe włosy, ponieważ mieszki włosowe będą bardziej podatne na działanie wolnych rodników. Zapobiegaj siwym włosom, zmniejszając poziom stresu poprzez zmianę stylu życia, np. ćwiczenia, więcej snu i medytację.

Czy powinno się farbować szare włosy?

Wiele kobiet decyduje się na farbowanie siwych włosów, ale my zalecamy pozostawienie ich w stanie naturalnym. Srebrzyste siwe włosy pasują wszystkim i nikt nie może powiedzieć, że srebrne pasma nie są teraz modne.

Ale poza tym, że szare włosy są modne, zaakceptowanie ich świadczy o pewności siebie, którą tak uwielbiamy. Poza tym, farbowanie włosów powoduje uszkodzenia, które mogą sprawić, że włosy będą wyglądały na matowe, pozbawione życia i łamliwe. Dbanie o siwe włosy i pozostanie przy ich naturalnym kolorze to najlepszy sposób na zachowanie zdrowego i lśniącego wyglądu.

Jeśli już farbujesz włosy i pragniesz nosić swoje szarości, kluczem jest to, aby Twój fryzjer pomógł Ci w stopniowym przejściu do srebrnej szarości, zamiast natychmiastowej rezygnacji z farbowania włosów. Twój fryzjer może dodać pasemka, które pomogą zatrzeć granicę między naturalnym kolorem włosów a kolorem farbowanym, co pomoże zminimalizować duże kontrasty na tym trudnym etapie. Inną opcją jest poproszenie fryzjera o przefarbowanie włosów na blond z siwymi pasemkami, co sprawi, że siwe włosy będą wyglądały wdzięczniej.

Potem będziesz musiała cierpliwie czekać, aż Twoje siwe włosy urosną. Ale na pewno będzie warto. Pomyśl tylko, ile pieniędzy zaoszczędzisz, nie musząc odwiedzać fryzjera co kilka tygodni!

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Czy o siwe włosy trzeba dbać inaczej?

Tak, szare włosy wymagają innej pielęgnacji niż włosy z pigmentem. Ale jeśli siwienie dopiero się u Ciebie zaczęło, nie musisz jeszcze się tym przejmować. Dopóki siwe włosy nie będą stanowiły około 30%, możesz stosować te same zabiegi pielęgnacyjne, które stosowałaś do tej pory. Kiedy już przekroczysz 30%, zastosuj się do poniższych wskazówek, by zachować zdrowe i lśniące szare włosy:

Używaj szamponu & odżywki o fioletowej barwie

Po pierwsze, warto stosować szampon i odżywkę o fioletowym odcieniu, takie jak nasz zestaw Enriched Blonde™ Duo, by zachować piękny szary odcień. Siwe włosy i blond włosy z szarymi pasemkami mają tendencję do żółknięcia lub do przybierania rudawych odcieni. Produkty oczyszczające o fioletowym odcieniu zneutralizują tę rudawą barwę, dzięki czemu Twoje szare włosy pozostaną piękne.

Kiedy włosy siwieją, jasny kolor często się zmienia i nabiera ciepłego (i żółtawego) odcienia, który wymaga odpowiedniego traktowania, np. fioletowego szamponu.

Często nawilżaj

Jak już wspomnieliśmy, siwe włosy mają tendencję do przesuszania się. Utrzymaj swoje siwe włosy błyszczące i nawilżone dzięki takim zabiegom jak Enriched Blonde™ Silver Hair Mask™, która zawiera naturalne składniki, takie jak aloes, olejek lawendowy i hydrolizowane proteiny ryżu, które nawilżają i wzmacniają siwe włosy. Podobnie jak srebrny szampon i odżywka, zawiera ona również purpurowy pigment, który nada siwym włosom chłodny odcień.

Wypróbuj również Split Fix™ Leave-in Conditioner jako odżywkę bez spłukiwania, która pozostawia włosy nawilżone przez cały dzień.

Unikaj ciepła i bezpośredniego słońca

Zarówno ciepło, jak i bezpośrednie działanie promieni słonecznych może sprawić, że siwe włosy przybiorą żółty odcień, a tego przecież nie chcesz! Ponieważ siwym włosom brakuje pigmentu, są one bardziej podatne na uszkodzenia słoneczne. Pamiętaj, by zawsze używać sprayu termoochronnego przed stylizacją włosów z użyciem ciepła. Zalecam stosowanie bezsilikonowego produktu Thermal Shield™ Heat Protectant. Jeżeli planujesz przebywać na słońcu, załóż kapelusz lub zainwestuj w filtr przeciwsłoneczny do włosów. Mgiełka do włosów Sun Defense oferuje również ochronę przed promieniowaniem UV dla włosów srebrnoszarych i blond z siwymi pasemkami!

5 sposobów na siwe włosy

Gotowa by zaprezentować swoje szare włosy? Oto, jak maksymalnie wykorzystać swój nowy wygląd:

1. Poznaj najlepsze fryzury

Siwe włosy są delikatniejsze i bardziej podatne na przesuszenie niż włosy farbowane, więc jeśli stawiasz na szare włosy, może się okazać, że fryzury, które sprawdzały się u Ciebie na włosach z pigmentem, to nie te same fryzury co na siwe włosy.

Poproś fryzjera, by obciął Twoje włosy w sposób, który będzie współgrał z ich nową strukturą, a nie taki, który będzie działał na jej niekorzyść. Odpowiednie cięcie nie tylko będzie pasować do Twojego nowego odcienia, ale także ułatwi Ci stylizację. A mniejsza ilość ciepła oznacza mniej uszkodzeń włosów!

Znajdź inspirację na idealny look na siwe włosy:

2. Zastanów się nad pasemkami

W zależności od tego, jak zaawansowane jest siwienie włosów, możesz też spróbować dodać do nich pasemka. Białe pasemka podkreślające twarz mogą naprawdę uwypuklić siwienie i pasują zarówno do siwych włosów, jak i do blond włosów z siwymi pasemkami.

3. Stosuj odpowiednie produkty

Ponieważ siwe włosy są delikatniejsze niż te z pigmentem, trzeba włożyć nieco więcej wysiłku, by nadać im objętość i kształt. Stosowanie produktu zwiększającego objętość może zdziałać cuda na siwych włosach, dodając im życia i ruchu. Polecam puder do włosów Hairlust Volume Wizard™.

Tendencja siwych włosów do przesuszania się może również powodować, że włosy będą się puszyć, zwłaszcza na końcach. Zastosuj wygładzający olejek do włosów, taki jak Split Fix™ Hair Oil, który zmniejszy puszenie się włosów i sprawi, że będą one bardziej podatne na układanie.

4. Uważaj na przesuszenie

Jak już wspomnieliśmy, siwe włosy mają tendencję do przesuszania się. Aby utrzymać miękkość, połysk i nawilżenie włosów, raz w tygodniu stosuj maskę do włosów Split Fix™ Hair Mask. Następnie użyj olejku do włosów, aby dodać im nawilżenia w razie potrzeby.

5. Postaw na odzież i makijaż, które pasują do szarości, a zadziała to upiększająco na siwe włosy

Kolor Twoich włosów ma duży wpływ na to, jakie odcienie najbardziej Ci pasują. Jeżeli dotyczy Cię już siwienie włosów, może się okazać, że Twoje ulubione kolory przestały Ci pasować.

Po pierwsze, szare włosy mogą spowodować, że Twoja cera będzie się źle prezentować, dlatego róż do policzków w ciepłym odcieniu brzoskwini, różu lub złota może przywrócić Ci blask. Podobnie, wybór napigmentowanego błyszczyka lub szminki w ciepłym odcieniu również może rozjaśnić Twoją cerę.

Co z ubraniami? Kolory kamieni szlachetnych działają wręcz odmładzająco na siwe włosy i blond włosy z siwymi pasemkami. Zastanów się nad bogatymi odcieniami, takimi jak fiolet, fuksja, szmaragdowa zieleń czy królewski błękit. Szare włosy równie dobrze prezentują się z neutralnymi odcieniami, a pastele sprawdzą się przy blond włosach z siwymi pasemkami.

Jednak najważniejsze jest to, że możesz nosić, co tylko chcesz. Eksperymentuj i dowiedz się, co wygląda na Tobie najlepiej!

Przy odpowiedniej pielęgnacji i technikach stylizacji, szare włosy mogą być piękne. Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do zaakceptowania tego, że siwienie włosów jest nieodłączną częścią życia! Nie trać czasu na zastanawianie się, dlaczego włosy siwieją i co pomaga na ich odsiwianie, a zamiast tego usiądź przed lustrem, spójrz przepraszająco na siwe włosy i po prostu o nie zadbaj. Aby zachować piękne szare włosy, nasza najlepsza rada jest zawsze taka sama: szampon i odżywka o fioletowej barwie, takie jak nasz zestaw Enriched Blonde™ Duo.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

  Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 20 fryzur średniej długości - od prostego boba po fryzury lob

  20 fryzur średniej długości - od prostego boba po fryzury lob

Wyświetl wszystkie artykuły