Kosmetyki do włosów kręconych oraz wskazówki pielęgnacyjneWyświetl wszystkie artykuły

Kosmetyki do włosów kręconych oraz wskazówki pielęgnacyjne

Właściwa pielęgnacja włosów kręconych to złożony i skomplikowany proces. Czy znalezienie najlepszych kosmetyków do włosów kręconych musi wiązać się z próbowaniem wielu produktów i popełnianiem błędów? Niekoniecznie! Czytaj dalej, by uniknąć pułapek i wybrać odpowiedni szampon do włosów kręconych.

Ilu producentow obiecuje Ci wyjątkowe efekty pielęgnacji loków? Ilu z nich oferuje podkreślenie Twojego naturalnego skrętu wysokiej jakości kremem do loków, a zamiast tego zostawiają Cię ze sklejonymi włosami, swędzącą głową lub innym problemem? Zbyt wielu, by zliczyć.

Wiemy, jak wykańczające mogą się okazać same poszukiwania, więc chcemy pomóc! Przeprowadzimy Cię przez prawidłową identyfikację typu skrętu i nauczymy, jak znaleźć najlepsze produkty do włosów kręconych. Wyjaśniamy również, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów kręconych.

Treści

Jak wybrać kosmetyki do włosów kręconych?

Przed rozpoczęciem poszukiwań produktów do włosów kręconych, musisz poświęcić trochę czasu na dokładne poznanie swoich włosów. Pomoże Ci to określić, które kosmetyki do loków lub falowanych włosów będą dla Ciebie najlepsze.

Poznaj swoje włosy

Istnieje wiele typów włosów falowanych i kręconych. Możesz mieć włosy np. typu 2A czy 2B, czyli włosy cienkie i falowane, a w kilku miejscach również fale w kształcie litery S. Przeważają włosy falowane, czyli odpowiednie będą Dla Ciebie kosmetyki do włosów falowanych. Nie martw się, jeśli nie znasz jeszcze swojego typu loków – pomożemy Ci.

Jeśli chodzi o określenie typu loków, musisz rozróżnić, czy Twoje włosy są falowane, kręcone czy też wyglądają bardziej jak afro.

Włosy typu 2 są falowane, mają wyginające się pasma i duże fale w kształcie litery S.

Włosy typu 3 są kręcone i mogą mieć różne kształty – od dużych luźnych loków po ciasne sprężynki. Ten typ włosów jest bardziej podatny na wysuszenie. Typ 4 to włosy bardzo ciasno zwinięte ciasno (wyobraź sobie skręt włosów afro), z lokami w kształcie litery Z. Tego typu włosy mogą wydawać się krótkie ze względu na moc skrętu.

Poza tym każdy typ włosów dzieli się również na podgrupy w zależności od struktury włosów, kształtu i średnicy loków. Często zdarza się, że jedna osoba ma kilka różnych typów skrętu na włosach, więc nie martw się, jeśli masz wrażenie, że nie możesz zakwalifikować się tylko do jednego typu.

Dowiedz się, jaki masz typ loków

typy skrętu

Oto lista typów włosów falowanych oraz kręconych, która pomoże Ci znaleźć kosmetyki dostosowane do Twoich potrzeb:

Typy 2A-C: Włosy falowane

Jak już wspomnieliśmy, 2A, 2B i 2C to typy włosów falowanych. Włosy 2A mają najmniej tekstury i objętości  są uważane za prawie proste. Typ 2B ma większe fale w kształcie litery S niż 2A, które zaczynają się zwykle poniżej głowy. Włosy typu 2C mają największe fale. W przypadku tego typu włosów loki jeszcze bardziej przypominają literę S i zaczynają się już u nasady.

Jeśli posiadasz falowane włosy, polecamy stosowanie produktów dodających objętości, jak spray z solą morską Ocean Water Sea Salt Spray czy Curl Crush™ Defining Mousse. Oprócz tego zastąp kosmetyki do pielęgnacji włosów kręconych lekkimi produktami do pielęgnacji włosów falowanych.

Typy 3A-C: Włosy kręcone

Przejdźmy do włosów kręconych. Typ 3A to najpopularniejszy skręt loków, który charakteryzuje się większą objętością i teksturą niż włosy falowane, ale nie jest tak gęsty, jak inne typy włosów kręconych. Loki 3B przypominają wyglądem sprężyste pierścienie o śrenicy markera. 3C to najbardziej zwarty typ skrętu, z loczkami tak ciasnymi, jakby zostały zawinięte wokół ołówka.

Kosmetyki do włosów kręconych powinny mieć właściwości nawilżające. Żeby podkreślić loki 3A-C i zapobiedz ich puszeniu się, warto stosować produkty do włosów kręconych, np. krem do loków Curl Crush™ Defining Cream. To jeden z najlepszych produktów do włosów kręconych. Doskonały szampon do włosów kręconych to Curl Crush™ Shampoo, ponieważ nawilża i chroni włosy, jednocześnie stymulując ich porost!

Typy 4A-C: Włosy typu afro

Włosy typu 4 są mocno kręcone. Gdy włosy typu 4A są mokre, loki i spirale nie są tak widoczne, ale gdy wyschną, mocno się kurczą. Włosy typu 4B są gęstsze niż typ 4A, układają się w kształt litery Z i często są szorstkie. Typ 4C to najgęstsze loki. Ten typ włosów najbardziej kurczy się po wyschnięciu. Ich zaletą jest to, że można je układać na wiele sposobów.

Włosy kręcone są najbardziej podatne na puszenie się i przesuszenie, dlatego trzeba je intensywnie odżywiać i nawilżać. Dodanie do swojej pielęgnacji produktów do włosów kręconych, które zawierają odpowiednie olejki, zwiększy ich nawilżenie i nada im wyrazistości.

Z pewnością przydadzą Ci się produkty przeznaczone specjalnie do ochrony i pielęgnacji naturalnych loków. Curl Crush™ Co-Wash to doskonała odżywka myjąca do włosów kręconych, a w szczególności do suchych loków potrzebujących nawilżenia! Oprócz odżywki koniecznie dodaj do swojej cotygodniowej rutyny zabieg nawilżający i wzmacniający, taki jak maska do włosów Curl Crush™ Hair Mask.

Określ porowatość swoich włosów

Porowatość włosów mówi nam, jak dobrze włosy wchłaniają produkty i substancje nawilżające. Zależy od kształtu i wielkości łuski włosa, czyli otoczki, która znajduje się na zewnątrz każdego pasma. Typ łuski jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie. Możesz mieć wysoką, średnią lub niską porowatość włosów.

Stosowanie zbyt wysokiej temperatury i brak odpowiednich produktów do włosów kręconych może niekorzystnie wpłynąć na otoczkę włosa, czyniąc ją bardziej porowatą.

Test ze szklanką wody to szybka (ale tylko orientacyjna) metoda na określenie typu porowatości. Umieść kosmyk włosów w szklance z wodą. Jeśli włosy unoszą się na wodzie, Twoje włosy są niskoporowate, a jeśli toną, są wysokoporowate. Włosy, które delikatnie przesuwają się po szklance, mają średnią porowatość.

Kolejnym dobrym wskaźnikiem porowatości włosów jest to, jak szybko włosy schną naturalnie. Im szybciej włosy schną, tym większa jest ich porowatość. Długość i grubość włosów ma oczywiście wpływ na czas suszenia, ale porowatość jest głównym czynnikiem decydującym o tym, jak szybko włosy wyschną.

Włosy o wysokiej porowatości mogą być w pełni suche w ciągu 2 godzin, podczas gdy w przypadku włosów o niskiej porowatości może to zająć ponad 8 godzin.

Teraz, kiedy już wiesz, jak określić porowatość swoich włosów, dowiedz się co ona właściwie oznacza:

typy porowatości włosów

 • Wysoka porowatość – oznacza, że łuski Twoich włosów mają większe luki – czy to z powodu genów, czy uszkodzeń. Twoje włosy mogą przyjmować duże ilości (nawet zbyt duże) wody, ale nie są w stanie jej z łatwością utrzymać. Najlepszym rozwiązaniem dla włosów kręconych o wysokiej porowatości jest stosowanie odżywek bez spłukiwania lub innych produktów, które pomagają zatrzymać nawilżenie i hamują puszenie się. Stosuj odżywkę Curl Crush™ Conditioner i krem do loków Curl Crush™ Defining Cream dla maksymalnego nawilżenia. Pamiętaj też, że im bardziej zniszczone włosy, tym więcej regenerujących protein wymagają. 
 • Średnia porowatość – średnia lub przeciętna porowatość oznacza jednolitą i pozbawioną luk strukturę łuski włosa. Dzięki temu pasma Twoich włosów dobrze przyciągają i utrzymują nawilżenie. Nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji.
 • Niska porowatość – włosy o niskiej porowatości są często uważane za najzdrowsze i najbardziej błyszczące. Odpierają wodę, gdy próbujesz je zmoczyć, ponieważ pasma włosów mają minimalne lub zerowe szczeliny w łuskach. Z drugiej strony substancje nawilżające i odżywcze nie mogą tak łatwo dostać się do wnętrza pasm. Jeśli masz włosy niskoporowate, wybieraj lekkie produkty z humektantami, takimi jak gliceryna, które pomogą przyciągnąć nawilżenie, a unikaj ciężkich kosmetyków, które mogą przetłuszczać pasma. Według nas szampon do włosów kręconych Curl Crush™ Shampoo to najlepszy szampon do kręconych włosów o niskiej porowatości.

Jak wydobyć naturalny skręt włosów?

Żeby wydobyć z loków to, co najlepsze, dodaj do pielęgnacji produkty proteinowe lub zwiększające poziom nawilżenia. Jeśli Twoje włosy są bardzo elastyczne i wydają się zbyt miękkie lub loki łatwo się rozprostowują i nie wyglądają tak dobrze, jak zaraz po stylizacji, możesz potrzebować kosmetyku z proteinami do kręconych włosów.

Jeśli Twoje włosy są łamliwe, sztywne i przesuszone, potrzebujesz produktów nawilżających. Kluczem do zdrowo wyglądających loków jest odpowiednia równowaga między nawilżaniem i dodawaniem protein.

Kosmetyki do kręconych włosów z proteinami:

Osoby o wysokiej lub średniej porowatości włosów mogą skorzystać na dodatkowej porcji protein w tym prpduktach:

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Kosmetyki do kręconych włosów bez protein:

Jeśli Twoje włosy są niskoporowate lub bardzo suche i łamliwe, wybierz nawilżające kosmetyki do kręconych włosów:

 • Krem do loków Curl Crush™ Defining Cream – naszym zdaniem to jeden z najlepszych produktów do włosów kręconych. Ogranicza puszenia się, nadaje miękkość naturalnym lokom i jest bogaty w antyoksydanty, które chronią i wzmacniają Twoje włosy. Przeczytaj artykuł o kremach i piankach do włosów, jeśli nie wiesz, które kosmetyki do loków wybrać.
 • Curl Crush™ Defining Gel – W przeciwieństwie do wielu innych żeli do włosów, ten żel do loków nawilża suche loki, jednocześnie nadając im wyrazistość, trwałość i połysk.
 • Curl Crush™ Co-Wash – odżywka myjąca konale oczyści suche i grube loki. Delikatna formuła oczyszcza włosy, dostarcza im mnóstwo nawilżenia i odżywienia, a także zapobiega puszeniu się i łamaniu.
 • Olejek do włosów Moisture Hero™ Hair Oil – to najlepszy olejek do puszących się, grubych włosów. Jego formuła jest w 100% naturalna i nie zawiera silikonów, dzięki czemu głęboko nawilża, ujarzmia i odżywia przesuszone loki.
 • Mgiełka Sun Defense Hair Mist – ten spray nawilżający jest łatwy w użyciu i nadaje włosom piękny połysk. To jeden z najlepszych produktów do włosów falowanych.
 • Balsam Moisture Hero™ Pre-Shampoo Balm – zapewnia włosom nawilżenie i nadaje im połysk. To świetna odżywka do włosów kręconych, którą możesz stosować zawsze, gdy Twoje włosy są w gorszym stanie.

4 kroki do pięknych loków

Znasz już najlepsze kosmetyki do kręconych włosów. Teraz czas na przedstawienie kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Ci prawidłową pielęgnację:

 • Używaj szamponu bez siarczanów – warto zdecydować się na stosowanieszamponu do włosów kręconych bez siarczanów i rzadsze mycie włosów. W przeciwnym razie można doprowadzić do przesuszenia włosów. Warto również trzymać się z daleka od produktów zawierających silikony oraz wysuszające alkohole.
 • Pożegnaj się ze szczotką do włosów – przesadne szczotkowanie włosów może powodować puszenie się i uszkadzać pasma, zwłaszcza jeśli Twoje włosy są wysokoporowate. Jeżeli musisz rozczesać splątane włosy, użyj grzebienia o szerokich zębach i zrób to, kiedy Twoje włosy są mokre i jest na nich odżywka do włosów kręconych. Dzięki temu delikatnie rozplączesz włosy i rozprowadzisz produkt na pasmach. Jedyna szczotka, jaką powinno się stosować na kręconych włosach, to szczotka do włosów kręconych, która została zaprojektowana tak, która ułatwia stylizację kręconych włosów.
 • Nie stosuj wysokiej temperatury – wraz z porzuceniem szczotki warto również zaprzestać stosowania narzędzi wykorzystujących wysoką temperaturę. Na dłuższą metę mogą one tylko zniszczyć Twoje włosy. Zamiast suszarki użyj miękkiego turbanu, by delikatnie osuszyć fryzurę.
 • Chroń włosy nocą – żeby utrzymać loki w ryzach i uniknąć ich puszenia się, należy zapobiegać ich tarciu także w nocy. Jedwabiście gładka bambusowa poszewka na poduszkę ochroni Twoje włosy przed utratą nawilżenia oraz zapobiegnie nadmiernemu tarciu włosów nocą. Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie bambusowa pościel przyniesie Twoim włosom z naszego artykułu.

Jeśli chcesz znać więcej porad dotyczących pielęgnacji kręconych włosów, przeczytaj nasz przewodnik poCurly Girl Method.

Inne produkty do włosów kręconych

Przedstawiamy Ci kilka innych wspaniałych produktów do włosów kręconych, które warto dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej:

 • Curl Crush™ Fine Mist Spray Bottle - Ta butelka ze spryskiwaczem mgiełki, jest idealna do odświeżania loków między myciami. Wystarczy napełnić butelkę wodą lub wybranym produktem i rozpylić go na suche włosy, aby odbudować ich skręt.
 • Żelki dla kobiet Hair Formula Gummies – żeby zadbać o zdrowie włosów od wewnątrz, przyjmuj suplementy na porost włosów, takie jak te pyszne żelki, dzięki którym Twoje włosy będą rosły mocne i zdrowe.
 • Volume Wizard™ Pre-Styling Spray - to spray do stylizacji bez silikonu, który dodaje tekstury i objętości wszystkim rodzajom włosów, nie wysuszając ich. To świetny przykład produktu do włosów falowanych, który doda przyklapniętym pasmom objętości.

Osobom z prostymi lub falowanymi włosami, które chcą uzyskać piękne i przede wszystkim zdrowe loki, polecamy zestaw do kręcenia włosów bez użycia ciepła. Załóż go na noc, a rano zobaczysz w lustrze sprężyste loki!

Szukasz oferty lub idealnego prezentu dla kogoś z lokami? Sprawdź ten artykuł na temat najlepszych zestawów do włosów kręconych.

Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy Ci przydatne wskazówki i wiedzę na temat tego, jak znaleźć najlepsze kosmetyki do kręconych włosów.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Jak opanować suche i puszące się włosy? Mamy 9 sprawdzonych sposobów!

  Jak opanować suche i puszące się włosy? 9 sprawdzonych sposobów!

 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

  Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

 • Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?

  Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?

Wyświetl wszystkie artykuły