Czy odżywka do rzęs naprawdę działa? Nasze sposoby na porost rzęsWyświetl wszystkie artykuły

Czy odżywka do rzęs naprawdę działa? Nasze sposoby na porost rzęs

Jeśli chcesz mieć dłuższe, pełniejsze i ciemniejsze rzęsy, to z pewnością nie jesteś jedyna! W rzeczywistości 3 na 4 kobiety uważają, że ich rzęsy są zbyt jasne, rzadkie lub za krótkie.

Podczas gdy tusz, sztuczne rzęsy i przedłużanie mogą sprawić, że Twoje rzęsy będą wyglądały na dłuższe i pełniejsze, w rzeczywistości mogą one uszkodzić Twoje naturalne rzęsy. A co, jeśli szukasz bardziej trwałego rozwiązania, którego nie trzeba zdejmować przed snem ani poprawiać co kilka tygodni? Tu właśnie wkracza serum na porost rzęs, czyli innymi słowy najlepsza odżywka do rzęs!

Serum na porost rzęs pobudza ich wzrost i odżywia rzęsy. Jednak nie każde serum do rzęs jest takie samo! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak znaleźć najlepsze serum do rzęs dla siebie. A jeśli nam nie wierzysz, sprawdź poniższe zdjęcia, przedstawiające efekty przed i po zastosowaniu serum do rzęs!

Treści

Jak działa cykl wzrostu rzęs?

Zanim zaczniemy mówić o tym, jak zapuścić długie i grubsze rzęsy, musimy najpierw porozmawiać o tym, jak przebiega cykl wzrostu rzęs.

Większość ludzi ma 90 do 160 rzęs wzdłuż górnej linii rzęs. Każda rzęsa składa się z trzonu włosa (tej części rzęsy, którą widać) i nasady, z której wyrasta rzęsa.

Eyelash Growth Cycle

Tak jak włosy na głowie, rzęsy rosną w cyklu, który obejmuje trzy etapy:

 • Faza anagenu lub wzrostu, która trwa od czterech do dziesięciu tygodni. Około 35-40% Twoich górnych rzęs jest w tej fazie w dowolnym momencie.
 • Faza anagenu, czyli wzrostu, która trwa od czterech do dziesięciu tygodni.
 • Faza katagenu lub degradacji, która trwa około 15 dni.
 • Faza telogenu lub spoczynku, która trwa od czterech do dziewięciu miesięcy. Około 50% Twoich rzęs jest w fazie telogenu w dowolnym momencie.

Po fazie telogenu rzęsa wypada i cykl zaczyna się od nowa. Jeśli więc rano zauważysz kilka rzęs na poduszce - nie panikuj! Wypadanie rzęs jest naturalną częścią cyklu wzrostu. Każda z Twoich rzęs znajduje się w innej fazie cyklu wzrostu, dlatego nie gubisz wszystkich rzęs naraz.

Jak długo rosną rzęsy? Ponieważ faza anagenowa cyklu wzrostu jest znacznie krótsza niż faza anagenowa włosów na skórze głowy (która może trwać latami), rzęsy rzadko rosną dłuższe niż 12 mm. Średnio rzęsy rosną od 0,12 mm do 0,14 mm dziennie.

Dlaczego rzęsy wypadają?

Jak wspominaliśmy wcześniej, rzęsy naturalnie wypadają po fazie telogenu w cyklu wzrostu. Jednak sposób, w jaki traktujesz swoje rzęsy, może również spowodować ich przedwczesne wypadanie. Dlatego kluczem do wzrostu rzęs jest pobudzanie ich do większego wzrostu w fazie anagenu, a jednocześnie zapobieganie ich łamaniu się i wypadaniu poprzez specjalną pielęgnację (więcej na ten temat później).

Rezultaty możesz zobaczyć poniżej. To zdjęcie pokazuje stan przed i po stosowaniu serum na porost rzęs przez 3 miesiące.

Hairlust eyelash serum before after

Dlaczego rzęsy są krótkie, jasne lub rzadkie?

Jest kilka powodów, dla których Twoje rzęsy mogą być krótkie, jasne lub rzadkie:

 • Genetyka - W zależności od pochodzenia, Twoje rzęsy mogą mieć jaśniejszy kolor lub być krótsze. U niektórych osób rzęsy nie są tak naturalnie podkręcone, co również może sprawić, że będą wydawać się krótsze.
 • Wiek - Z wiekiem nasze rzęsy stają się coraz rzadsze. Dzieje się tak dlatego, że cykl wzrostu spowalnia się, więc potrzeba więcej czasu, by wyrosły nowe rzęsy po tym, jak stare wypadną. Dodatkowo rzęsy stają się bardziej kruche i suche, co może powodować ich łamanie się lub przedwczesne wypadanie.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja - Używanie wysuszających tuszy do rzęs lub noszenie sztucznych rzęs i przedłużanie rzęs może doprowadzić do tego, że rzęsy będą rzadkie, łamliwe lub krótkie.
 • Nieodpowiednie odżywianie - Mieszki włosowe potrzebują pewnej ilości witamin i minerałów, by rosły zdrowe włosy. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości składników odżywczych, może ucierpieć na tym porost włosów - w tym porost rzęs. Nieodpowiednie odżywianie może też oznaczać, że rosnące włosy są bardziej kruche i podatne na łamanie, jednak najlepsza odżywka do rzęs może sobie z tym poradzić.
 • Stany chorobowe - Pewne stany chorobowe, takie jak łysienie, niedoczynność tarczycy czy trichotillomania mogą prowadzić do utraty rzęs. Czasami wypadanie włosów (w tym rzęs) może być efektem ubocznym przyjmowania leków. Jeśli podejrzewasz, że utrata rzęs jest spowodowana chorobą, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym.

Jak przyspieszyć porost rzęs?

Jeśli chcesz przyspieszyć porost rzęs, możesz wypróbować niektóre z tych naturalnych metod.

Speed Up Lash Growth

1. Zrób sobie przerwę od tuszu do rzęs.

Wierz lub nie, ale składniki tuszu do rzęs mogą wysuszać rzęsy, przez co stają się one bardziej łamliwe i podatne na wypadanie.

2. Delikatnie usuń makijaż przed snem

Jeśli zdecydujesz się na makijaż oczu, pamiętaj, by usunąć go przed pójściem spać. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, są wysuszające składniki tuszu na rzęsach przez całą noc! Bądź wyjątkowo delikatna podczas usuwania makijażu, by uniknąć niepotrzebnego wyrywania rzęs. Używaj olejowego płynu do demakijażu oczu, aby delikatnie usunąć tusz do rzęs, eyeliner i cienie do powiek.

3. Zrezygnuj z zalotki

Skoro interesuje Cię temat, jaka jest najlepsza odżywka do rzęs, prawdopodobnie nie musimy Ci mówić, że zalotki do rzęs je wyrywają! Chociaż wyrwanie jednej rzęsy tu czy tam może nie wydawać się wielkim problemem, z czasem te stracone rzęsy zaczynają stawać się problemem.

4. Unikaj sztucznych i przedłużanych rzęs

Podczas gdy sztuczne rzęsy mogą pomóc w stworzeniu wrażenia pełniejszych i dłuższych rzęs, w rzeczywistości mogą uszkodzić Twoje prawdziwe rzęsy. Niemal niemożliwe jest usunięcie kleju ze sztucznych i przedłużanych rzęs bez wyrywania naturalnych, więc najlepiej zachować je tylko na specjalne okazje.

5. Wypróbuj suplement na porost włosów

Rzęsy to po prostu włosy, więc to zrozumiałe, że przyjmowanie suplementu na porost włosów może pobudzić porost rzęs!

Żelki Hairlust Hair Formula Gummies for Women zawierają odżywczą mieszankę witamin i minerałów, które wspierają zdrowy porost włosów, w tym krzemionkę, biotynę, kwas foliowy, witaminę C i cynk. Ponadto nie zawierają cukru i są wegańskie, więc wiesz, że są dla Ciebie dobre. Nie ma tu syntetycznych aromatów ani barwników! Przy regularnym stosowaniu zauważysz, że włosy i rzęsy wyglądają zdrowiej.

6. Stosuj olejek z witaminą E

Jeśli Twoje rzęsy są łamliwe lub suche, rozwiązaniem może być witamina E. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni delikatne rzęsy, jednocześnie je nawilżając. Ale bądź ostrożny: trudno jest nałożyć witaminę E na rzęsy, a nie chcesz przecież, żeby ten olejek dostał się do oczu!

Oczywiście, jeśli chcesz uzyskać dużą różnicę w wyglądzie swoich rzęs, musisz zastosować serum do rzęs. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jaka jest najlepsza naturalna odżywka do rzęs!

Jak działa odżywka na porost rzęs?

Serum na porost rzęs działa poprzez ich odżywianie i pobudzanie wzrostu włosków. Serum do rzęs należy do jednej z trzech głównych kategorii w oparciu o ich kluczowe składniki aktywne:

Na bazie peptydów

Peptydy to małe białka, które stymulują wzrost mieszków włosowych i promują naturalną produkcję włosów. Nakładając serum do rzęs na bazie peptydów na linię rzęs, możesz pobudzić znajdujące się tam mieszki włosowe do wzrostu większej ilości włosów.

Na bazie witamin

Serum na porost rzęs na bazie witamin działa poprzez odżywianie rzęs od zewnątrz do wewnątrz. Naturalna odżywka do rzęs dostarcza rzęsom witamin, dzięki czemu możesz zapobiec ich łamaniu i wypadaniu. W rezultacie rzęsy będą wyglądały na dłuższe i zdrowsze.

Na bazie prostaglandyn

Ten rodzaj serum do rzęs opiera się na leku, który pierwotnie opracowano do leczenia choroby oczu zwanej jaskrą. Ten rodzaj serum do rzęs działa poprzez sztuczne wydłużenie fazy anagenowej cyklu wzrostu włosa w rzęsach.

Odżywka do rzęs na bazie prostaglandyny zawiera składniki takie jak kloprostenian izopropylu, dihydroksycyklopentylheptenian izopropylu, dihydroksy difluoroetylokloprostenolamid i dechloro dihydroksy difluoroetylokloprostenolamid.

Choć skuteczna, taka odżywka na porost rzęs ma poważne skutki uboczne (więcej na ten temat później).

Jaka jest najlepsza odżywka do rzęs?

Teraz, kiedy znasz już trzy główne rodzaje serum, zastanów się, jak znaleźć najlepsze serum do rzęs? Polecamy rozważenie zalet i wad każdego rodzaju serum. Dla każdego typu serum do rzęs podamy, jak dobrze działają i jakie są skutki uboczne, aby pomóc Ci wybrać najlepsze z nich.

Serum do rzęs na bazie prostaglandyny

Dobrą wiadomością na temat serum do rzęs opartego na prostaglandynach jest to, że działa ono na większość osób. Zła wiadomość jest taka, że skutki uboczne przeważają nad rezultatami.

Prostaglandynowe serum do rzęs ma wiele możliwych negatywnych skutków ubocznych, w tym:

 • Podwyższone ciśnienie w oku, jeśli serum do rzęs dostanie się do oka.
 • Przyciemnienie powiek.
 • Trwała zmiana koloru oczu (np. niebieskie oczy mogą stać się brązowe!)
 • Niepotrzebne włoski.
 • Niepożądany wzrost włosów poza obszarem rzęs.
 • Swędzenie, opuchlizna, zapalenie i zaczerwienienie

Ponieważ serum do rzęs na bazie prostaglandyny ma tak poważne skutki uboczne, zarówno Szwedzka Agencja Produktów Medycznych, jak i Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydały ostrzeżenia przed jego stosowaniem.

Czy wiesz, że stosowanie prostaglandyn w serum do brwi i rzęs jest zabronione w wielu krajach, takich jak Kanada i Szwecja?

Serum do rzęs na bazie peptydów

Tego typu odżywka na porost rzęs zapewnia ten sam efekt wzrostu, co serum do rzęs na bazie prostaglandyn, ale ma o wiele mniej skutków ubocznych.

Serum do rzęs na bazie witamin

Pomimo tego, że to serum do rzęs nie działa tak dobrze, jeśli chodzi o pobudzanie wzrostu, to świetnie radzi sobie z poprawą kondycji rzęs.

Z tego powodu uważamy, że najlepsze serum do rzęs to takie, które zawiera zarówno peptydy, jak i witaminy, takie jak Hairlust Superb Lash Eyelash Enhancing Serum.

Superb Lash Eyelash Enhancing Serum to bezpieczna alternatywa dla serum do rzęs opartego na prostaglandynach. Dzięki klinicznie sprawdzonemu kompleksowi peptydowemu połączonemu z innowacyjną mieszanką aktywnych składników roślinnych, takich jak organiczny aloes, olej jojoba, olej z nasion kawy, proteiny grochu i kwiat czerwonej koniczyny, ta bogata w składniki odżywcze, głęboko odżywiająca formuła pomaga wzmocnić, pogrubić i odżywić rzęsy. Innymi słowy jest to świetna, naturalna odżywka do rzęs.

Jak nakładać serum do rzęs krok po kroku

Stosowanie serum do rzęs jest łatwe! Oto jak to zrobić:

 • Krok pierwszy: Zacznij od oczyszczenia twarzy, aby usunąć makijaż, martwy naskórek i nadmiar sebum z okolic oczu.
 • Krok drugi: Nałóż na linię rzęs jedną warstwę serum na porost rzęs. Pamiętaj, aby nakładać serum u nasady rzęs, a nie na same rzęsy.
 • Krok trzeci: Odczekaj od pięciu do dziesięciu minut, zanim nałożysz makijaż.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, Hairlust zaleca stosowanie serum do rzęs rano i wieczorem. Aby zobaczyć rezultaty, jakie niesie za sobą naturalna odżywka do rzęs musisz być systematyczna! Jeśli będziesz stosować serum zgodnie z zaleceniami, Twoje rzęsy staną się zauważalnie dłuższe i grubsze w ciągu czterech do ośmiu tygodni*. (*Badania te zostały przeprowadzone przez Lucas Meyer Cosmetics. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.lucasmeyercosmetics.com).

Co się stanie, gdy przestanę stosować serum do rzęs?

Jeśli przestaniesz używać serum do rzęs na bazie prostaglandyn, możesz doświadczyć wypadania rzęs, co może sprawić, że rzęsy będą wydawać się rzadkie.

Ponieważ peptydowe i witaminowe serum do rzęs nie zmieniają cyklu wzrostu rzęs, nie powodują tego samego efektu po zaprzestaniu ich stosowania. Zamiast tego rezultaty z czasem zanikają. To kolejny powód, dla którego serum do rzęs na bazie peptydów i witamin to najlepsza naturalna odżywka!

Mamy nadzieję, że ten post odpowiedział na wszystkie Twoje pytania dotyczące porostu rzęs i tego, jaka jest najlepsza odżywka do rzęs!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

  Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

Wyświetl wszystkie artykuły