8 szamponów o neutralnym pH: Dlaczego pH ma znaczenie dla włosów i skóry głowy?Wyświetl wszystkie artykuły

8 szamponów o neutralnym pH: Dlaczego pH ma znaczenie dla włosów i skóry głowy?

Czy wiesz, że pH ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twoich włosów i skóry? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wpływem poziomu pH na włosy lub miałeś trudności ze znalezieniem odpowiedniego szamponu, czeka cię niezła niespodzianka.

Zastanawiasz się czasem, dlaczego niektóre szampony sprawiają, że twoje włosy wyglądają jak milion dolarów, podczas gdy inne zdają się tak nie działać? Cóż, może chodzić o pH szamponu – to jeden z sekretów szczęśliwej skóry głowy i bujnych loków.

Rozumiem to, poruszanie się po świecie pielęgnacji włosów może być nieco przytłaczające, zwłaszcza gdy pojawiają się terminy takie jak "poziom pH", czy „kwaśny szampon do włosów”. Ale nie obawiaj się, jestem tutaj, aby wyjaśnić to w najbardziej przystępny sposób. W tym przewodniku zanurzę się w fascynujący świat pielęgnacji włosów i opowiem o ogromnym wpływie utrzymania odpowiedniego poziomu pH skóry. Dowiedz się, jaki jest najlepszy szampon do włosów o niskim pH, jak dostosować kosmetyk do różnych potrzeb włosów – od zwiększenia objętości po odżywienie łamliwych kosmyków.

Treści

Dlaczego pH włosów jest ważne?

Dlaczego pH włosów jest ważne w pielęgnacji?

Poziom pH kosmetyków do włosów to nie nic nieznaczący detal – to kluczowy element, który może pozytywnie wpłynąć na zdrowie włosów lub je zniszczyć.

Najpierw wyjaśnijmy ten magiczny termin, który być może pamiętasz z lekcji chemii – poziom pH. Skala pH mierzy, jak kwaśna lub zasadowa jest dana substancja. Skala pH waha się od 0 do 14, przy czym 7 to wartość neutralna. Wszystko poniżej 7 jest kwaśne, a wszystko powyżej 7 jest zasadowe.

Dlaczego więc ma to znaczenie? Użycie szamponu o nieodpowiednim pH może zaburzyć delikatną równowagę włosów i skóry głowy. Zbyt wysokie pH szamponu może powodować rozszerzanie się łusek włosów, co prowadzi do ich puszenia się, elektryzowania lub łamania. Z drugiej strony, zbyt kwaśny szampon do włosów może powodować kurczenie się łusek włosów, co prowadzi do wiotkich i pozbawionych życia kosmyków. Co więcej, poziom pH kosmetyków do włosów ma bezpośredni wpływ na jego skuteczność. Odpowiedni poziom pH szamponu zapewnia skuteczne oczyszczanie bez pozbawiania włosów niezbędnych olejków.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu pH włosów jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z twardą wodą, która ma wyższe pH. Produkty do pielęgnacji włosów o niskim pH niwelują zasadowy odczyn twardej wody, zapobiegając potencjalnym uszkodzeniom łusek włosów i skóry głowy.

Optymalne pH skóry głowy i włosów.

Jakie jest optymalne pH skóry głowy i włosów?

Porozmawiajmy o liczbach. Odczyn pH włosów wynosi około 3,7, a pH skóry głowy 5,5. Oba są więc nieco kwaśne. Chociaż kwaśny odczyn może brzmieć dość przerażająco w kontekście włosów, w rzeczywistości jest on dokładnie tym, czego one pragną!

Jeśli chodzi o optymalny poziom pH kosmetyków do włosów i skóry głowy, powinniśmy dążyć do tego, aby był on jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego odczynu. Najlepiej wybierać produkty o pH między 4,0 i 5,5. Ten poziom kwasowości pomaga zachować gładkość łusek włosów i równowagę skóry głowy, dzięki czemu włosy mogą rosnąć zdrowo.

Czym jest szampon o neutralnym pH?

Podsumujmy więc powyższe informacje. Szampon o neutralnym pH jest idealnym rozwiązaniem dla włosów i skóry głowy. Szampon do włosów o niskim pH, czy inaczej kwaśny szampon do włosów, ma mniej więcej taki sam odczyn jak pH skóry i pH włosów (w przedziale od 4,0 do 5,5).

Czy wszystkie szampony mają neutralne pH? Niestety nie. Badania przeprowadzone w 2014 roku dowiodły, że spośród 123 przetestowanych szamponów tylko 38% miało pH poniżej 5,5. Może to być nieco szokujące, biorąc pod uwagę, że w tym samym badaniu stwierdzono, że jeśli szampon ma pH powyżej 5,5, może wręcz uszkodzić skórę głowy i włosy. Zgadnij, co z tego wynikło! Wiele marek utrzymuje pH kosmetyków do włosów w tajemnicy, nie ujawniając go na etykiecie.

Z uwagi na te podstępne praktyki dotyczące ukrywania pH szamponu, mądrym posunięciem jest unikanie produktów, na których brakuje jasnej informacji o odczynie pH. Postaw na marki oferujące przejrzysty skład, które z dumą prezentują poziom pH kosmetyków do włosów. Dzięki temu zapewniasz swoim włosom odpowiednią równowagę i pielęgnację. Po co komu sekrety, gdy chodzi o zdrowie włosów?

Korzyści, jakie niesie za sobą szampon o niskim pH

 1. Delikatne oczyszczanie: Zbyt zasadowe produkty mogą być szkodliwe, pozbawiając włosy naturalnych olejków i wysuszając je. Szampon o neutralnym pH oczyszcza włosy, zapewniając jednocześnie, że będą one lśniące i zadbane.
 2. Ochrona wierzchniej warstwy: Zasadowe preparaty otwierają łuskę włosa i narażają jego strukturę na potencjalne uszkodzenia. Szampon o neutralnym pH odpowiednim dla skóry i włosów sprawia, że łuski pozostają zabezpieczone i wygładzone.
 3. Równowaga skóry głowy: Zbyt wysoki poziom pH szamponu może zaburzać pH skóry głowy, powodując podrażnienia, swędzenie i suchość. Szampon o neutralnym pH pozwoli zachować odpowiednią równowagę pH skóry głowy.
 4. Ochrona koloru: Pożegnaj się z przedwczesnym blaknięciem koloru. Szampon do włosów o niskim pH pomaga utrzymać żywe odcienie w nienaruszonym stanie, zapewniając, że twoje farbowane włosy pozostaną tak wyraziste, jak chcesz.
 5. Zapobieganie puszeniu i uszkodzeniom: Jeśli poziom pH szamponu jest zbyt wysoki, spowoduje to powstanie ujemnego ładunku elektrycznego we włosach, co doprowadzi do tarcia, elektryzowania się włosów i puszenia. Kwaśny szampon do włosów sprawi, że pasma będą gładkie i nawilżone.

Jak sprawdzić poziom pH szamponu?

Jak sprawdzić poziom pH szamponu?

Teraz, gdy już wiesz, jak ważny jest poziom pH kosmetyków do włosów, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się, gdzie twoje produkty plasują się na tej skali. Oto jak to zrobić:

 1. Sprawdź etykietę: Zacznij od podstaw. Czasami poziom pH kosmetyków do włosów jest prezentowany na etykiecie lub na stronie internetowej marki. Szukaj terminów takich jak "neutralne pH" lub konkretny poziom pH. Prawda, że proste?
 2. Skontaktuj się z producentem: Chcesz pobawić się w detektywa? Skontaktuj się bezpośrednio z marką. Krótka wiadomość e-mail często pozwala uzyskać informacje na temat poziomu pH szamponu.
 3. Samodzielnie przetestuj pH: Gotowy na mały eksperyment chemiczny? Domowe testowanie pH nie jest trudne. Paski testowe pH można znaleźć w internecie lub w lokalnej aptece. Zwilż pasek szamponem, porównaj kolor z tabelą i voilà –zagadka rozwiązana!
 4. Skorzystaj z danych dostępnych online: Internet jest skarbnicą informacji. Sprytni ludzie sprawdzili i udostępnili poziomy pH popularnych szamponów. Szybkie wyszukiwanie może zaoszczędzić trochę pracy.

Nie zadowala cię uzyskany wynik lub chcesz przejść na wysokiej jakości szampon o neutralnym pH? Poniżej znajdziesz moje rekomendacje na najlepszy kwaśny szampon do włosów.

Co jeszcze wziąć pod uwagę poza pH?

Chociaż niskie pH szamponu jest kluczowe, samo w sobie nie gwarantuje, że kosmetyk będzie odpowiedni dla włosów. Oto cztery inne czynniki, o których należy pamiętać wybierając szampon:

1. Rodzaj włosów

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, nawet w świecie pielęgnacji włosów. Weź pod uwagę rodzaj swoich włosów – czy są tłuste, suche, kręcone czy proste. Różne szampony odpowiadają różnym potrzebom, więc znalezienie idealnie dopasowanego do rodzaju włosów może mieć duże znaczenie.

2. Skład

Rzuć okiem na listę składników. Szukaj odżywczych dodatków, takich jak naturalne oleje, przeciwutleniacze i wzmacniające białka. Wysokiej jakości składniki odgrywają istotną rolę w utrzymaniu pasm w doskonałej kondycji.

Stanowczo odradzam korzystanie z produktów zawierających siarczany, silikony, parabeny, ftalany, wysuszające alkohole, oleje mineralne, oraz syntetyczne substancje zapachowe. Składniki te mogą wysuszać kosmyki, obciążać je, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też, należy używać szamponów bez silikonów.

3. Problemy włosowe

Masz łupież, puszące się lub farbowane włosy? Dostosuj swój szampon do konkretnych problemów. Dostępne są szampony zaprojektowane z myślą o różnych problemach, dzięki czemu rutyna pielęgnacji włosów może być skrojona na miarę.

4. Ekologia i okrucieństwo

Jeśli zależy ci na ekologicznym stylu życia, rozważ szampon, który jest zgodny z twoimi wartościami. Wiele marek oferuje obecnie opcje wolne od okrucieństwa i ekologiczne, które są łagodne zarówno dla włosów, jak i planety.

8 najlepszych szamponów o neutralnym pH.

Chcesz poznać najlepszy szampon o neutralnym pH, który będzie dostosowany do twoich potrzeb? Wszystkie wybrane szampony mają pH między 4,0 a 5,2, dzięki czemu są idealne dla włosów i skóry głowy. Zostały stworzone z myślą o różnych rodzajach włosów i potrzebach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepszy szampon o niskim pH do wypadających włosów: Grow Perfect™ Shampoo

Walczysz z wypadającymi kosmykami? Szampon Grow Perfect™ Shampoo został opracowany specjalnie z myślą o pobudzeniu wzrostu cienkich włosów dzięki optymalnemu pH dla skóry głowy i włosów. Zawiera naturalny Anagain™, kofeinę i organiczny olejek rozmarynowy, które poprawiają krążenie krwi w skórze głowy, wspomagają wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.

poziom pH: 4,5-5,0

Dla optymalnego efektu, wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej również odżywkę Grow Perfect™ Conditioner. Razem tworzą wyjątkowy duet, który wzmacnia i rewitalizuje pasma.

Najlepszy szampon o neutralnym pH dla kręconych włosów: Curl Crush™ Shampoo

Przywitaj nowego najlepszego przyjaciela swoich loków – szampon Curl Crush™ Shampoo. Ten bezsiarczanowy produkt typu low-poo to przełom w pielęgnacji wszystkich rodzajów loków. Dzięki mieszance wegańskich mikroprotein, odżywczych ekstraktów roślinnych i olejków, został zaprojektowany tak, aby rozpieszczać loki, nadając im sprężystość, miękkość i zapobiegać puszeniu się.

poziom pH: 4,5-5,0

Aby uzyskać najlepszą pielęgnację loków, połącz ją z odżywką Curl Crush™ Conditioner. Dzięki niskiemu poziomowi pH tworzą duet, który podkreśla naturalne piękno loków.

Najlepszy kwaśny szampon do włosów łamliwych: Split Fix™ Shampoo

Jeżeli twoje włosy są zniszczone i potrzebują ratunku, postaw na szampon do włosów o niskim pH Split Fix™ Shampoo! Dostosowany do włosów podatnych na rozdwajanie się końcówek i łamanie, ten produkt jest bogaty w estry oleju jojoba i organiczne ekstrakty roślinne, które odżywiają i rewitalizują włosy, pozostawiając je bardziej sprężystymi, gładkimi i błyszczącymi!

poziom pH: 4,5-5,0

Aby zapewnić swoim pasmom ratunek dla rozdwojonych końcówek, połącz ten produkt z innymi z serii Split Fix™, np. z maską, odżywką, czy odżywką bez spłukiwania. Wspólnymi siłami zadbają o zdrowie twoich kosmyków.

Najlepszy nawilżający szampon o niskim pH: Moisture Hero™ Shampoo

Dzięki szamponowi Moisture Hero™ Shampoo pożegnasz się z suchymi lub puszącymi się pasmami! Ta perełka wśród szamponów o niskim pH została stworzona, aby zapewnić długotrwałe nawilżenie dzięki formule bogatej w olejki nawilżające, organiczną inulinę i mikroproteiny, które pomagają zatrzymać wodę we włosach.

poziom pH: 4,5-5,0

Dla najlepszego efektu stosuj razem z odżywką Moisture Hero™ Conditioner. Razem tworzą niezwykle skuteczny duet, który sprawia, że pasma są nawilżone.

Najlepszy peelingujący szampon o neutralnym pH: Scalp Delight™ Detox Scrub

Rozpieść skórę głowy, stosując szampon Scalp Delight™ Detox Scrub. Ten odświeżający szampon peelingujący jest idealny dla osób z suchą, swędzącą lub przetłuszczającą się skórą głowy. Zawiera ekstrakt z owsa, aloes i olejek rozmarynowy, dzięki czemu delikatnie usuwa pozostałości po produktach, nadmiar oleju i łuszczącą się skórę, jednocześnie łagodząc i utrzymując prawidłowe pH skóry głowy.

poziom pH: 4,0-4,5

Podkręć efekt dzięki odżywce Scalp Delight™ Detox Conditioner oraz szczotce do masażu skóry głowy. Razem pozwalają osiągnąć efekt luksusowego spa, dzięki któremu skóra głowy jest nie tylko oczyszczona, ale i dopieszczona.

Najlepszy kwaśny szampon do włosów dodający objętość: Volume Wizard™ Shampoo

Cudowny produkt, wychwalany przez osoby z cienkimi lub pozbawionymi objętości włosami – szampon Volume Wizard™ Shampoo! Dzięki formule bogatej w organiczne ekstrakty owocowe i wzmacniające proteiny, szampon ten działa jak za dotknięciem magicznej różdżki – nadaje włosom objętość, która wymyka się zasadom grawitacji, a jednocześnie sprawia, że są zniewalająco miękkie i odżywione.

poziom pH: 4,0-4,5

Dodaj sobie jeszcze więcej objętości, łącząc szampon z odżywką Volume Wizard™ Conditioner oraz pozostałymi produktami do stylizacji z tej samej serii. Zapewnią ci efekt jak z reklamy!

Najlepszy fioletowy szampon o neutralnym pH: Enriched Blonde™ Silver Shampoo

Czas przedstawić opcję dla jasnowłosych – Enriched Blonde™ Silver Shampoo! Ten niezawierający siarczanów fioletowy szampon jest idealny do neutralizowania brązowych odcieni. Oprócz efektu rozświetlenia, rozpieszcza również włosy organicznymi składnikami, które naprawiają i odżywiają zniszczone rozjaśniaczem pasma.

poziom pH: 4,8-5,2

Dla najlepszego efektu, wykorzystaj również srebrną odżywkę Enriched Blonde™ Silver Conditioner. Razem tworzą idealny duet, który sprawi, że blond pasma będą wyglądać świeżo i promiennie!

Najlepszy przeciwłupieżowy szampon o niskim pH: Instant Relief™ Dandruff Shampoo

Mierzącym się z łupieżem polecam szampon Instant Relief™ Dandruff Shampoo , który zapewni równowagę i komfort skóry głowy. Ten delikatny szampon zawiera antybakteryjny Dermosoft® Decalact MB i olejek z drzewa herbacianego, które łagodzą objawy związane z łupieżem i równoważą poziom pH skóry. Pożegnaj się z łuszczeniem, podrażnieniami i swędzeniem.

poziom pH: 4,0-4,5

5 wskazówek, jak utrzymać równowagę pH.

5 wskazówek, jak utrzymać równowagę pH

Normalizacja pH włosów i skóry głowy nie kończy się na szamponie – powinna być stylem życia! Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą utrzymać harmonię pH włosów i skóry:

1. Zwróć uwagę na odżywianie pasm

Wybierz odżywkę, która odpowiada pH twoich włosów. Dzięki temu twoje kosmyki będą traktowane tak, jak na to zasługują – od momentu oczyszczania po samo odżywianie. Wszystkie wyżej wymienione odżywki również mają niskie pH!

2. Stosuj produkty do stylizacji o odpowiednim pH

Zadbaj o odpowiednie pH włosów, sięgając również po stosowne produkty do stylizacji. Poszukaj opcji, które będą odpowiadać naturalnemu pH twoich włosów, aby osiągnąć harmonijny efekt. Oto kilka moich ulubionych produktów o niskim pH:

3. Płucz włosy zimną wodą

Na koniec spłukiwania głowy potraktuj pasma zimnym strumieniem wody. Pomaga to domknąć łuski włosów, blokując nawilżenie i utrzymując optymalne pH skóry głowy.

4. Nie przesadzaj z myciem

Chociaż czystość jest podstawą, nadmierne mycie może pozbawić włosy naturalnych olejków. Znajdź odpowiednią równowagę, aby utrzymać głowę w czystości bez popadania w przesadę.

5. Eksperymentuj z octem jabłkowym

Rozważ włączenie octu jabłkowego (o pH na poziomie około 2-3) do rutynowej pielęgnacji, aby poprawić pH włosów, szczególnie w regionach z bardzo twardą wodą. Rozcieńcz go wodą i zastosuj do ostatniego płukania włosów po umyciu szamponem, aby przeciwdziałać zasadowemu działaniu twardej wody, pozostawiając na włosach przyjazne pH. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – jak już wiesz, równowaga jest kluczowa!

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Oto cała tajemnica uwalniania pełnego potencjału włosów – równowaga pH skóry głowy. Pielęgnacja włosów za pomocą kosmetyków o niskim pH to nie tylko trend – to podstawa zachowania zdrowia włosów. Polega na pielęgnowaniu kosmyków i skóry głowy tak, aby wspierać ich naturalną równowagę. Niezależnie od tego, czy zastanawia cię, czym jest kwaśny szampon do włosów, czy też próbujesz znaleźć odpowiedni poziom pH skóry, aby zwalczyć nadwrażliwość lub łupież, kluczem do sukcesu jest znalezienie tej delikatnej harmonii.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

  Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

Wyświetl wszystkie artykuły