Wielu z nas toczy tę niekończącą się walkę, zwłaszcza zimą, kiedy powietrze ma niską wilgotność. Jednak tak być nie musi! Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co na elektryzujące się włosy sprawdzi się najlepiej.
Treści
Czym jest elektryczność statyczna?
Na lekcjach chemii uczono nas, że materia jest zbudowana z atomów, a te z kolei składają się z protonów, neutronów i elektronów. Dla elektryzujących się włosów istotne są te ostatnie – elektrony – które mają ładunek ujemny. Zdarza się, że elektrony przenoszą się z jednego atomu do drugiego, nadając mu tym samym ładunek elektryczny.
Powstaje wtedy elektryczność statyczna – włosy przyjmują dodatkowe elektrony i w konsekwencji mają ładunek elektryczny. „Naładowane” włosy odpychają się od siebie jak magnesy. Pasma stają się niesforne, przylegają do skóry lub ubrań, a nawet odstają na końcach.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Jak dochodzi do tego przejścia elektronów między atomami? Co powoduje elektryzujące się włosy?
Włosy elektryzują się, jeśli między nimi a innym obiektem dochodzi do tarcia. Takim obiektem może być np. szczotka, sweter, szalik itd. Tarcie sprawia, że Twoje włosy tracą elektrony, a co za tym idzie – przyjmują ładunek elektryczny.
Jeśli powietrze jest wilgotne, ładunek zwykle znika. Jeśli jednak powietrze lub Twoje włosy (lub oba) są suche, mocniej odczujesz działanie elektryczności statycznej.
Teraz łatwo wywnioskować, dlaczego włosy się elektryzują bardziej zimą. Wtedy powietrze jest dużo suchsze. Niska temperatura na zewnątrz i suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach prowadzi do intensywnego przesuszania włosów, a w konsekwencji – do elektryczności statycznej. Jeśli dodatkowo masz już suche lub zniszczone włosy, skaczące elektrony dadzą się odczuć jeszcze bardziej.
Włosami naelektryzowane vs. spuszone
Do puszenia się dochodzi, kiedy suche i zniszczone włosy nasiąkają wilgocią z powietrza, a w konsekwencji wyginają się i skręcają. Z kolei elektryzowanie się suchych i zniszczonych włosów następuje, kiedy poziom wilgoci jest niski. Dlatego właśnie włosy zwykle puszą się latem (przy wysokim poziomie wilgoci w powietrzu), a elektryzują się częściej zimą (suche powietrze).
Czas na konkrety – wyjaśnimy, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały. Dowiesz się, co pomaga na elektryzujące się włosy zimą, będziesz też wiedział(a), jak zredukować puszenie się w cieplejszej połowie roku.
Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały?
Tak jak wspomniałam – suche powietrze jeszcze bardziej potęguje elektryczność statyczną. Kosmetyki na elektryzujące się włosy muszą więc dostarczać im odpowiedniego, nieobciążającego nawilżenia. Pokażemy Ci, jak to osiągnąć codzienną pielęgnacją.
1. Zacznij od szamponu nawilżającego
Pierwszym krokiem w walce z elektryzującymi się włosami jest zamiana zwykłego szamponu na szampon do włosów suchych. Moim ulubieńcem jest Moisture Hero™ Shampoo, który za pomocą naturalnych składników czyści, naprawia i nawilża włosy.
Wskazówka: Jeśli masz kręcone lub blond włosy, wypróbuj szampony przeznaczone konkretnie do Twojej struktury/koloru włosów.
2. Zmień rutynę mycia włosów
Jeśli codziennie używasz szamponu, rozważ ograniczenie częstotliwości mycia włosów. Zbyt częsty kontakt z szamponem wysusza włosy i sprawia, że bardziej się elektryzują. Żeby walczyć z elektryzującymi się włosami, myj je nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Moim sekretem jest stosowanie suchego szamponu Refresh Powder™ pomiędzy dniami mycia.
Ponadto myj włosy tylko lekko ciepłą – nigdy gorącą – wodą. Gorący prysznic jest cudowny, ale może doprowadzić do wysuszania i elektryzowania się Twoich włosów.
3. Nawilżaj włosy odżywką
Powtarzaj za mną – po umyciu włosów szamponem zawsze nakładaj wysokiej jakości odżywkę. Dzięki temu zadbasz o odpowiednie nawilżenie i zmniejszysz oddziaływanie elektryczności statycznej.
Oczywiście nie wszystkie odżywki działają tak samo. Jeśli masz delikatne, suche lub zniszczone włosy, potrzebujesz kosmetyku, które je wysoce nawilży i odżywi.
Wypróbuj Moisture Hero™ Conditioner. To głęboko nawilżająca odżywka do włosów suchych i spuszonych. Wzmacnia łuskę, dzięki czemu wilgoć jest lepiej zatrzymywana we wnętrzu pasm. Co ważne – nie zawiera silikonów, więc nie osadza się na powierzchni włosów.
Nakładaj odżywkę tylko na włosy, a nie na skórę głowy – dzięki temu nawilżysz to, co trzeba.
4. Zastosuj kurację głęboko odżywiającą
Co jeszcze zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Oprócz stosowania odżywki po każdym umyciu włosów, co najmniej raz w miesiącu poświęć czas na kurację głęboko odżywiającą.
Sugeruję użycie Moisture Hero™ Pre-Shampoo Balm. To ciekawy kosmetyk na elektryzujące się włosy, bo w przeciwieństwie do masek nie nakładasz go na wilgotne kosmyki, tylko przed ich umyciem. Dlaczego? Suche włosy lepiej absorbują silnie odżywiające składniki, takie jak masło shea, masło jojoba czy olej z nasion słonecznika.
Jeśli Twoje włosy są bardzo suche i zniszczone, nałóż maskę na noc. Pozwól magii składników działać całą noc!
5. Uważnie dobieraj akcesoria
Metalowe grzebienie i szczotki nie sprzyjają elektryzującym się włosom. Zamiast nich wybieraj szczotki i grzebienie wykonane z naturalnych materiałów, np.włosia dzika, drewna czy bambusa.
A nawet lepiej – całkiem zrezygnuj ze szczotki. Jeśli Twoje włosy się mocno elektryzują, dodatkowe tarcie podczas czesania może jeszcze pogorszyć sprawę. Zamiast szczotki używaj grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Jeśli nie wyobrażasz sobie rozstać się ze szczotką, spryskaj ją sprayem na elektryzujące się włosy.
6. Użyj sprayu na elektryzujące się włosy
Kiedy powietrze na zewnątrz jest szczególnie suche (np. zimą), potrzebujesz ekstra nawilżenia – użyj odżywki bez spłukiwania na elektryzujące się włosy. Polecam Ci spakowanie Split Fix™ Leave-in Conditioner do Twojej torebki – ujarzmisz nim wszelkie odstające kosmyki i dostarczysz im dodatkowego odżywienia w ciągu dnia. Kiedy Twoje włosy zaczną się elektryzować, po prostu dobrze spryskaj je tą odżywką w sprayu i opanuj niesforne pasma!
7. Postaw na naturalne włókna
Czy zwróciliście uwagę na to, że materiały, które najmocniej elektryzują włosy, są zrobione z syntetycznych włókien? Możesz kochać wygląd swojej satynowej poduszki, ale wiedz, że to właśnie takie sztuczne materiały jak satyna zwiększają elektryczność statyczną.
Zamiast tego wybierz poszewki i ręczniki zrobione z naturalnych włókien, takich jak bawełna, jedwab czy bambus. Te naturalne tkaniny nie zatrzymują ładunków elektrycznych tak dobrze jak syntetyki, co oznacza mniejszą elektryczność statyczną na Twoich włosach.
Polecam Ci zamienić pościel na bambusową poszewkę na poduszkę Silky Bamboo Pillowcase i Silky Bamboo Duvet Cover na kołdrę. Bambus ma gładkie włókna, które zapobiegają zarówno elektryzowaniu, jak i plątaniu się włosów. Możesz też wypróbować bambusowy turban do suszenia włosów Bamboo Hair Towel Wrap, z którym szybko wysuszysz pasma bez puszenia i elektryzowania.
8. Uważaj na ciepło
Stylizacja włosów przy użyciu ciepła nie tylko je wysusza, ale też zwiększa elektryczność statyczną. Jeśli to możliwe, wybieraj fryzury, które nie wymagają użycia wysokiej temperatury. Jeśli nie – zawsze najpierw zabezpieczaj włosy wysokiej jakości sprayem termoochronnym.
Mój ulubiony to spray termoochronny do włosów Thermal Shield™ Heat Protectant, który nie zawiera silikonów, a jego formuła bazuje na DayMoist CLR™, organicznym ekstrakcie z aloesu, wyciągu z owsa, gliceryny i ultra-nawilżającego związku Aquaxyl™.
9. Unikaj składników wysuszających włosy
Uwierz lub nie, ale niektóre kosmetyki mogą mieć w składzie substancje, które wysuszają włosy i sprawiają, że są bardziej skłonne do elektryzowania. Do głównych winowajców należą surfaktanty, które szczególnie wysuszają włosy kręcone. Jeśli masz suche włosy lub loki, uważaj na ten składnik.
8 produktów na elektryzujące się włosy
Wszystkie wyżej wymienione wskazówki z czasem pomogą Ci zniwelować elektryczność statyczną. A co na elektryzujące się włosy sprawdzi się od zaraz?
Naturalny lakier do włosów – Final Touch Hair Spray
Wiele lakierów do włosów wysusza je i zwiększa podatność na elektryczność statyczną. Ale nie ten! Naturalny lakier do włosów Final Touch Hair Spray ma wyjątkową nawilżającą formułę – w składzie znajdziesz aloes, wyciąg z jagód açai i glicerynę, dzięki czemu kosmetyk działa antystatycznie.
Nanoś lakier Final Touch Hair Spray na mokre kosmyki, jeśli chcesz uzyskać niespuszoną burzę włosów, lub na suche, jeśli Twoim celem jest utrwalenie fryzury i powstrzymanie elektryzowania się włosów.
Maskara do włosów – Final Touch Hair Styling Stick
Wygładzisz odstające lub spuszone kosmyki i opanujesz elektryzowanie się włosów. Formuła tuszu do włosów Final Touch Hair Styling Stick jest bogata w antyoksydanty pochodzenia roślinnego, które zapewniają średnie utrwalenie i lekki połysk włosom potrzebującym odrobiny wygładzenia. Sztyft jest w małym podróżnym rozmiarze, idealnym do torebki, żeby mieć go zawsze przy sobie!
Olejek do włosów – Split Fix™ Hair Oil
Zniszczone włosy są oczywiście bardziej podatne na elektryzowanie się, dlatego ten ultra-odżywczy olejek jest bardzo pomocny w ujarzmieniu kosmyków. Olejek do włosów Split Fix™ Hair Oil został stworzony z unikatowej mieszanki lekkich, a zarazem odżywczych olejków, które nawilżają włosy bez ich obciążania. Pasma zyskują również piękny połysk.
Jeśli nie masz doświadczenia z olejkami do włosów, koniecznie przeczytaj nasz wpis o olejowaniu włosów.
Odżywka bez spłukiwania – Split Fix™ Leave-in Conditioner
Jeśli szukasz lżejszego rozwiązania zamiast olejku do włosów, wybierz odżywkę bez silikonu. Dzięki składnikom nawilżającym i odżywczym oraz antyoksydantom ten lekki spray pozostawia włosy gładkie, miękkie i zdrowsze. Natychmiast zwalczysz elektryzowanie się włosów i ułatwisz sobie ich układanie.
Olejek do włosów – Moisture Hero™ Hair Oil
W przypadku włosów bardzo suchych, kręconych lub szorstkich i skłonnych do elektryzowania się, wypróbuj ten pozbawiony silikonów, całkowicie naturalny olejek do włosów. Zawiera on sześć olejków bogatych w składniki odżywcze, które wnikają w Twoje pasma i intensywnie je nawilżają.
Mgiełka do włosów z filtrem UV – Sun Defense Hair Mist
Ten kosmetyk bez spłukiwania działa jak antystatyczny spray na elektryzujące się włosy. Dodaje dodatkowego nawilżenia i połysku włosom suchym, zniszczonym lub puszącym się, czyli tym, które najbardziej się elektryzują. Dodatkowo chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych na włosy.
Używaj antystatycznego sprayu do włosów jako części swojej rutyny stylizacyjnej lub trzymaj go w torebce, żeby wyeliminować elektryzowanie się włosów w podróży.
Wkład zapachowy do suszarki
Może to zabrzmi głupio, ale użycie wkładu do suszarki to świetny sposób na elektryzujące się włosy. Zawiera on składniki, które eliminują nadmiar elektronów we włosach. Trzymaj jeden w zanadrzu na awaryjne sytuacje. Uważaj jednak, jeśli masz wrażliwą skórę, bo niektóre wkłady są wzbogacone o drażniące substancje zapachowe.
Krem nawilżający do rąk
Jeśli akurat nie masz przy sobie wkładu do suszarki ani kosmetyków na elektryzujące się włosy, możesz spróbować użyć niewielkiej (z naciskiem na niewielkiej!) ilości kremu do rąk. Składniki, które nawilżają skórę zadziałają również na włosy i zniwelują elektryzowanie się. Uważaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością kremu i nie skończyć z przetłuszczonymi kosmykami.
Żeby zatrzymać elektryzowanie się włosów, zmień swoją rutynę pielęgnacji, nadaj priorytet nawilżaniu i używaj sprayu antystatycznego. Stosując się do tych wskazówek, znacznie zmniejszysz elektryzowanie się włosów.
A czy Ty masz jakieś wskazówki dotyczące elektryzujących się włosów? Podziel się z nami, jeśli znasz więcej odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały!