Zapuszczanie brody: 12 efektywnych sposobów na porost brodyWyświetl wszystkie artykuły

Zapuszczanie brody: 12 efektywnych sposobów na porost brody

Zapuszczanie brody może wydawać się najprostszą rzeczą na świecie. Wystarczy, że nie będziesz się golił przez kilka tygodni, prawda? Niestety, to nie takie proste!

Zapuszczanie brody jest długim procesem i może być dość trudne, jeśli nie masz w zanadrzu właściwych technik. Jednak teraz, bardziej niż kiedykolwiek, mężczyźni porzucają maszynki do golenia i odkrywają swój naturalny zarost. Wystarczy spojrzeć na gwiazdy takie jak Jason Momoa czy Drake, by ujrzeć pełne, bujne brody.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak byś wyglądał z piękną brodą lub po prostu chcesz wiedzieć, jak utrzymać zdrową brodę, mamy dla Ciebie świetne źródło informacji, pełne porad na porost brody i produktów zwalczających łuszczenie się i swędzenie. Zapisz tę stronę i czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przyspieszyć porost brody, czy preparaty na porost brody działają, jaki preparat na porost brody jest najlepszy i jak dbać o to, by broda była zdrowa i gęsta.

Treści

Zapuszczanie brody w 3 etapach

Zanim przystąpisz do zapuszczania brody, pomocne może być zrozumienie, jak zapuścić zarost z uwzględnieniem rzeczywistych etapów wzrostu włosów. Proces ten może wyglądać inaczej u każdej osoby, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy etapy wzrostu zarostu:

Beard growth stages anagen catagen telogen

1. Anagen – Pierwszym etapem wzrostu brody jest faza anagenu. To wtedy włos zaczyna rosnąć, a komórki w jego cebulce szybko się dzielą. Gdy komórki dzielą się, włos rośnie nieprzerwanie z prędkością około centymetra na miesiąc. Ten etap może trwać od 2 do 6 lat (a czasem i dłużej!).

2. Katagen – Ta kolejna faza jest najkrótsza i stanowi swego rodzaju okres przejściowy między wzrostem a wypadaniem włosa. W fazie katagenu wzrost włosa zatrzymuje się, a każde pasmo oddziela się od mieszka. Trwa to tylko 2-3 tygodnie i oznacza koniec aktywnego okresu wzrostu włosów.

3. Telogen – W ostatniej fazie nowe włosy zaczynają wypierać stare pasma, co powoduje ich wypadanie. Ta faza może trwać od 2 do 4 miesięcy i jest niezbędna, by dać nowym włosom przestrzeń do wzrostu. Kiedy stare pasma włosów zostaną usunięte, mieszek włosowy zaczyna cykl od nowa, wchodząc w fazę anagenu.

Jak długo trwa zapuszczanie brody?

Kilka czynników może wpłynąć przyspieszająco lub spowalniająco na porost brody (lub na to, czy będzie ona rosła we wszystkich miejscach, w których chciałbyś ją mieć). Gdy będziesz się uczył, jak przyspieszyć porost brody, warto o tym pamiętać. Czynniki wpływające na porost brody to między innymi:

Beard types

 • Wiek – Grubość zarostu i stopień zarośnięcia twarzy osiągają swój szczyt około 30 roku życia. Jeśli jesteś młodszy, osiągnięcie pełnej brody może zająć Ci nieco więcej czasu.
 • Pochodzenie etniczne – Grubość ludzkich włosów jest bardzo różna w różnych grupach etnicznych, a im grubsze włosy, tym grubsza broda. Na przykład ludzie z krajów śródziemnomorskich zazwyczaj posiadają gęstą brodę.
 • Geny – Czy Twój ojciec lub wujek miał gęstą brodę? Jeśli tak, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że sam zapuścisz gęsty zarost. Niektóre markery genetyczne, takie jak wrażliwość na DHT, mogą działać sprzyjająco na porost brody. Ale z drugiej strony mogą też utrudniać zapuszczanie włosów na skórze głowy. Oto co możesz zrobić z tym problemem.
 • Hormony – Testosteron jest hormonem kontrolującym wiele funkcji w męskim ciele, w tym ma także wpływ na porost brody. Wyższy poziom testosteronu może ułatwić zapuszczanie brody, natomiast niski poziom testosteronu może drastycznie ograniczyć zapuszczanie brody.

Jak przyspieszyć porost brody

Beard growth stages anagen catagen telogen

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przyspieszyć porost brody, pierwszą radą, jaką możemy Ci dać, jest bycie cierpliwym. Zapuszczanie brody we właściwy sposób wymaga czasu, więc bądź cierpliwy i staraj się na początku nie podcinać brody ani jej nie golić.

Oto kilka innych ważnych wskazówek dotyczących zapuszczania brody, które mogą być pomocne podczas nauki:

 • Sen - Odpowiednia ilość snu jest ważna z wielu powodów, w tym także z powodu porostu włosów. Postaraj się zapewnić sobie co najmniej 7-8 godzin odpoczynku każdego dnia.
 • Ćwiczenia - Czy wiesz, że regularne chodzenie na siłownię może zadziałać przyspieszająco na porost brody? Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, co może działać pobudzająco na porost brody oraz włosów na głowie.
 • Radzenie sobie ze stresem - To jest oczywiste. Nadmierny stres jest związany z wieloma problemami fizycznymi i psychicznymi. Może również wpływać hamująco na porost brody oraz włosów na głowie, a nawet prowadzić do ich utraty.
 • Rzucenie palenia - To coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto uczy się zapuszczać brodę. Palenie uszkadza mieszki włosowe i zmniejsza krążenie krwi, co jest niekorzystne dla wzrostu włosów.
 • Przestrzeganie zasad zdrowej diety - Jedz dużo owoców i warzyw oraz stosuj suplement na porost włosów. Oto lista najlepszych suplementów na porost włosów!

Jak pielęgnować brodę

Jedną z najważniejszych lekcji, jaką możemy się podzielić w kwestii szybszego zapuszczania brody, jest właściwa pielęgnacja. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacyji nastawionej na porost brody, dzięki której Twój zarost będzie w najlepszej możliwej kondycji.

Przestrzeganie zasad codziennej rutyny pielęgnacyjnej

Utrzymywanie dobrej pielęgnacji i codziennej rutyny pielęgnacji brody jest ważnym elementem zapuszczania zarostu. Pomijając kwestię pielęgnacji włosów, zalecamy również stworzenie holistycznej pielęgnacji, która przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia. Dobre odżywianie się, regularne ćwiczenia i utrzymywanie niskiego poziomu stresu to istotne kwestie, które warto wziąć pod uwagę, ucząc się jak przyspieszyć porost brody.

Myj brodę codziennie

W ramach codziennej rutyny warto dokładnie umyć brodę. Używaj delikatnego szamponu do brody, takiego jak na przykład Wonder Beard™ Shampoo, aby zachować zdrowie włosów i wspomóc porost brody.

Stosuj serum na porost brody dla lepszych rezultatów

Oprócz regularnego mycia, stosowanie serum na porost brody to świetny sposób na pobudzenie wzrostu włosów. Polecamy serum na porost brody Wonder Beard™ Growth Serum. Jego formuła zawiera kompleks peptydowy CAPIXYL™ oraz kofeinę, która działa wspomagająco na porost brody i zwiększa jej grubość.

Ograniczenie swędzenia i łamania się włosów dzięki olejkowi do brody

Jak powie Ci każdy, kto sam kiedyś zastanawiał się, jak przyspieszyć porost brody, swędzenie i łamanie się włosów jest częstym problemem. Swędzenie brody jest niestety faktem, ale dbanie o nawilżenie brody może pomóc w jego złagodzeniu. Na szczęście na rynku dostępny jest świetny preparat na porost brody, który pomoże Ci złagodzić ten problem. Używanie olejku do brody sprawia, że Twój zarost jest nawilżony i odżywiony przez cały dzień, więc możesz na dobre zapomnieć o swędzeniu i łamaniu się włosów.

Używaj szczotki do złuszczania, stymulowania i stylizacji

Pod prysznicem warto używać miękkiej, silikonowej szczotki, aby delikatnie złuszczać zarost (działa to również wspomagająco na porost brody). Polecamy szczotkę do masażu skóry głowy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush od Hairlust, aby usunąć nadmiar brudu, oleju i nagromadzonych produktów.

Złuszczaj co tydzień

Złuszczanie twarzy raz lub dwa razy w tygodniu jest niezbędne, aby zapobiec wrastaniu włosków i łupieżowi. W tym celu nie musisz jednak inwestować w osobny preparat na porost brody, ponieważ łatwym sposobem na złuszczanie skóry pod zarostem jest użycie niewielkiej ilości peelingu Scalp Delight™ Detox Scrub, aby delikatnie usunąć martwy naskórek, olej i osad.

Czy preparaty na porost brody działają?

Minoxidil

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć porost brody, na pewno spotkałeś się już z informacją, że niektórzy eksperci zalecają stosowanie minoksydylu. Chociaż jest on bardzo skuteczny w stymulowaniu wzrostu włosów, może powodować denerwujące efekty uboczne, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy łuszczenie się skóry. Ponadto, aby zobaczyć efekty, trzeba stosować go cały czas, a to może prowadzić do większej utraty włosów w przypadku zaprzestania stosowania.

Dermaroller

Dermarollery składają się z maleńkich igiełek, które nakłuwają skórę, aby pobudzić wzrost kolagenu. Udowodniono, że ma to świetny wpływ na skórę i potencjalnie na stymulację wzrostu włosów na skórze głowy, ale jest niewiele dowodów na to, że ma to wpływ również na porost brody.

Serum na porost brody

Najlepszy produkt na porost zarostu jaki możesz sobie wyobrazić, to serum do brody. To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zarostu, dzięki aktywnym składnikom, takim jak biotyna i kofeina. Wonder Beard™ Growth Serum oferuje kompleksowe działanie na porost brody, ponadto jest wegańskie i nie zawiera hormonów!

Olejek do brody

Wspaniałą wskazówką, której stosowanie zalecamy, aby przyspieszyć porost włosów na twarzy, jest nawilżanie zrostu. Używanie olejku do brody jest świetnym sposobem na zapewnienie miękkości zarostu i może nawet zwiększyć gęstość włosów. Dodatkowo, jeśli borykasz się z problemem swędzenia lub łamania się włosów, odpowiedni preparat na porost, taki jak Wonder Beard™ Grooming Oil, może pomóc złagodzić te problemy.

Jeśli szukasz kompleksowego rozwiązania, zdecydowanie proponuję zapoznać się z zestawami do pielęgnacji brody. Zawierają one wszystkie produkty i składniki, których potrzebujesz, aby dobrze zadbać o porost zarostu. The Wonder Beard™ Bundle oferuje Ci trzy naturalne i skuteczne produkty do łatwej rutyny pielęgnacji. Wybierając zestaw, zaoszczędzisz również 20%!

Częste problemy z zapuszczaniem brody

Jeśli po raz pierwszy zapuszczasz zarost, możesz napotkać pewne problemy. Na szczęście większość z tych problemów można łatwo rozwiązać, ale warto być ich świadomym.

Wypadanie włosów

Kiedy już zapuszczamy brodę, możemy zauważyć, że w niektórych miejscach rośnie ona szybciej niż w innych. Może to prowadzić do "nierównego" wyglądu i może być zniechęcające dla osób, które po raz pierwszy chcą zapuścić zarost.

Dobra wiadomość jest taka, że nierównomierny zarost jest całkowicie normalny, ponieważ nie wszystkie włosy rosną w tym samym tempie. Jedną z najlepszych rad dotyczących zapuszczania brody, jest oparcie się chęci zgolenia wszystkiego i rozpoczęcia od nowa. Jeśli potrafisz dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości i jesteś cierpliwy, zdasz sobie sprawę, że Twoja broda może potrzebować kilku dodatkowych tygodni, żeby w pełni wyrosnąć.

Beard dandruff and ingrown hair

Swędzenie i łupież brody

Jeśli zapuszczasz brodę od zera, jest prawdopodobne, że po drodze będziesz odczuwał swędzenie. Suchość i łupież mogą się również pojawić, jeśli nie będziesz odpowiednio nawilżał brody. Łatwym sposobem na złagodzenie swędzenia i łupieżu jest codzienne mycie, złuszczanie i nawilżanie brody. Oczywiście istnieją też różne preparaty na porost brody, które mogą Ci to ułatwić. Jeśli jednak ciągle masz do czynienia ze swędzeniem i łuszczeniem się skóry, być może Twoja skóra próbuje Ci coś powiedzieć, podobnie jak w przypadku łupieżu na skórze głowy.

Wrastające włosy

Wrastające włoski mogą być bolesnym, swędzącym i denerwującym problemem, z którym trzeba się zmierzyć podczas zapuszczania zarostu. Zwłaszcza jeśli masz kręcone włosy, wrastanie może być bardzo częste. Może się to zdarzyć w fazie anagenu, kiedy włoski po raz pierwszy wyrastają z mieszków włosowych, a następnie zakręcają się z powrotem w skórze.

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków jest odpowiednie nawilżanie brody. Pewnie zastanawiasz się teraz, czy preparaty na porost brody działają, a jeśli tak, to jaki preparat mógłby zminimalizować Twój problem. To właśnie suchość może prowadzić do łuszczenia się i podrażnień, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wrastających włosków, dlatego warto nawilżać zarówno zarost, jak i skórę znajdującą się pod nim. Kolejną ważną wskazówką jest stałe złuszczanie brody.

Podsumowując, nauka szybszego zapuszczania brody może być ekscytującym doświadczeniem. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie eksperymentowałeś z zarostem, zapuszczanie brody może pomóc Ci stworzyć Twój wymarzony look, a nawet dodać Ci pewności siebie. Teraz, gdy jesteś uzbrojony w odpowiednie informacje, wypnij pierś do przodu, zaopatrz się w odpowiednie preparaty na porost brody i zapuść wymarzony zarost!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Najlepsze szampony do brody: Twoja nowa rutyna pielęgnacji

  Najlepsze szampony do brody: Twoja nowa rutyna pielęgnacji

 • najlepszy olejek do brody

  Jak stosować olejek do brody? Najlepsze olejki na porost i stylizację zarostu

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

Wyświetl wszystkie artykuły