Zakola? Sprawdź 7 sposobów na walkę z wypadaniem włosów!Wyświetl wszystkie artykuły

Zakola? Sprawdź 7 sposobów na walkę z wypadaniem włosów!

Dla wielu mężczyzn, pojawienie się dużych zakoli wokół skroni jest często jedną z pierwszych oznak łysienia. Zakola mogą mieć duży wpływ na jakość życia i pewność siebie, niezależnie od wieku. Na szczęście istnieje sposób na zakola oraz na zapobieganie przerzedzaniu się włosów:

Jeśli doświadczasz problemu dużych zakoli, to na pewno nie jesteś sam. Pojawianie się ich jest bardzo częstym zjawiskiem wśród mężczyzn. Faktem jest, że dwie trzecie mężczyzn doświadcza jakiejś formy wypadania włosów w ciągu swojego życia. Zakola u mężczyzn są po prostu oznaką dojrzałości. Jeżeli jednak zależy ci na tym, żeby pozbyć się zakoli, możesz zastosować kilka sposobów, by odzyskać gęstsze i mocniejsze włosy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną powstawania dużych zakoli u mężczyzn i jak można temu zaradzić.

Treści

Jakie są pierwsze oznaki powstawania zakoli?

Pojawienie się zakoli jest jedną z pierwszych oznak łysienia. U mężczyzn zwykle dochodzi do stopniowego wypadania włosów przy skroniach, co nadaje linii włosów charakterystyczny kształt litery „V”. Wraz z utratą większej ilości włosów zmienia się w kształt litery „M”.

Możliwe jednak, że zakola zaczęły się u ciebie formować, ale nawet nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy! Wypadanie włosów to często powolny proces. Na tyle powolny, że patrząc codziennie w lustro, możesz nie zauważyć żadnych zmian w wyglądzie linii włosów.

Żeby przekonać się, czy masz do czynienia z formującymi się zakolami, porównaj swoje obecne włosy ze zdjęciami sprzed kilku miesięcy lub lat. Postaraj się wykorzystać fotografie wykonane w podobnym oświetleniu, ponieważ oświetlenie może mieć ogromny wpływ na wygląd przerzedzających się włosów. Jeśli na zdjęciach linia włosów wygląda zauważalnie inaczej, prawdopodobnie powstają u ciebie zakola.

Co jest przyczyną powstawania zakoli?

Causes of Receding Hairline

Geny

W większości przypadków powstawania zakoli jest to spowodowane czynnikami genetycznymi. Łysienie androgenowe, inaczej zwane łysieniem typu męskiego lub łysieniem dziedzicznym, jest spowodowane genetyczną nadwrażliwością na hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT). Z upływem czasu DHT kurczy mieszki włosowe, aż przestają one być zdolne do produkcji włosów. Łysienie androgenowe zazwyczaj objawia się pojawianiem się zakoli, przerzedzeniem włosów na czubku głowy lub wystąpieniem obu tych objawów.

Z uwagi na to, że jest to choroba dziedziczna, jeżeli ktoś w twojej rodzinie posiada zakola, jest to wysoce prawdopodobne, że ty również doświadczysz tego problemu. Tego rodzaju łysienie ma charakter postępujący, więc jest bardziej zauważalny u osób starszych. Nieporozumieniem jednak jest to, że zakola u mężczyzn są uznawane za problem wieku dojrzałego, ponieważ łysienie androgenowe może rozpocząć się już w wieku nastoletnim.

Przed i po Hairlust

Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania

Efekty mogą być różne w zależności od osoby

Zobacz wszystkie opinie

Stosowanie nieodpowiednich produktów do włosów

Niektóre produkty do włosów mogą zatykać mieszki włosowe, spowalniając wzrost włosów, co w efekcie może prowadzić do zakoli u mężczyzn.

Co więcej, uważa się, że szampony i odżywki zawierające siarczany mogą niszczyć mieszki włosowe i hamować wzrost włosów. Ponieważ mieszki włosowe znajdujące się przy linii włosów są zwykle mniejsze, są one bardziej podatne na tego rodzaju uszkodzenia. Dlatego możliwe, że stosowanie zawierających siarczany produktów do pielęgnacji włosów przyczynia się do tego, że zakola w młodym wieku stają się rzeczywistością. Dowiedz się więcej o szamponie bez siarczanów tutaj.

Zła dieta

Prawidłowe odżywianie jest głównym czynnikiem decydującym o tempie wzrostu i ogólnej kondycji włosów. Twój organizm kategoryzuje włosy jako „nieistotne” (bez względu na to, jak bardzo są one dla ciebie ważne!). Jeśli więc nie odżywiasz się prawidłowo, twoje ciało kieruje składniki odżywcze z pokarmów, które spożywasz, do najważniejszych narządów, zamiast do mieszków włosowych. Chociaż ten drobiazg pozwala utrzymać cię przy życiu, może również oznaczać powstawanie zakoli, jeśli twoja dieta nie wygląda tak, jak powinna.

Styl życia

Uważa się, że inne czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres, poziom aktywności fizycznej, a nawet ilość spożywanego alkoholu mogą mieć wpływ na porost włosów. Można więc stwierdzić, że prowadzenie niezdrowego trybu życia, to na pewno nie jest dobry sposób na zakola.

Choroby lub lekarstwa

Duże zakola mogą również być objawem niektórych chorób lub skutkiem ubocznym stosowania leków.

Tylko lekarz może zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Jeśli martwisz się swoimi zakolami, umów się na wizytę u dermatologa, aby omówić możliwości leczenia. W wielu przypadkach, im wcześniej porozmawiasz z lekarzem, tym lepsze rezultaty uzyskasz.

Pielęgnacja skóry głowy i utrzymanie jej w doskonałej kondycji może pomóc z problemem zakoli.

7 sposobów na walkę z wypadaniem włosów

To, że pojawiły się u ciebie zakola, nie oznacza, że powinieneś się poddać i ogolić głowę (choć jeśli chcesz to zrobić, to zrób to!). Stosując się do tych kilku wskazówek, zauważysz dużą różnicę w tym jak wyglądają zakola u mężczyzn.

1. Utrzymuj zdrową dietę

Eat a Healthy Diet

Jak wcześniej wspomnieliśmy, zła dieta może przyczynić się do powstawania zakoli, ponieważ nie zapewnia ona mieszkom włosowym składników odżywczych, których potrzebują, aby włosy mogły zdrowo rosnąć. Zakola w młodym wieku również są istotnym problemem, a więc warto zapobiegać ich powstawaniu, stosując dietę bogatą w niskotłuszczowe białka, zdrowe tłuszcze oraz dużą ilość warzyw i owoców.

2. Suplementy na porost włosów

Take a Supplement for Hair Growth

Pomimo twoich najlepszych starań może być trudno zapewnić w swojej diecie wszystkie zdrowe składniki, których twoje włosy potrzebują do prawidłowego porostu. Rozumiemy to! Dlatego stworzyliśmy Hairlust Hair Formula Gummies for Men. Formuła zawierająca potężną dawkę biotyny, kwasu foliowego, cynku i selenu, jak również innych uznanych składników odżywczych, potrzebnych do utrzymania zdrowych włosów. Te pyszne żelki stanowią doskonały sposób na zakola u mężczyzn. Dowiedz się, jak działają witaminy na porost włosów

3. Zmień swój szampon

Change Your Shampoo Line-Up

Jeśli zmagasz się z problemem zakoli, nadszedł czas, aby zmienić szampon na taki, który został stworzony specjalnie dla twojego typu włosów.

Używanie niewłaściwych rodzajów produktów do włosów może prowadzić do ich odkładania się, co obciąża włosy i sprawia, że poszczególne pasma sklejają się ze sobą, jeszcze bardziej uwydatniając duże zakola. Ponadto, wiele szamponów zawiera siarczany (SL/SLS), które uważane są za przyczyniające się do przerzedzania się włosów poprzez zabijanie mieszków włosowych i hamowanie porostu włosów. Nie ma mowy!

Zamiast tego stosuj Hairlust Grow Perfect™ Shampoo. Ta odbudowująca formuła ma aktywne składniki, które rzeczywiście wzmacniają i odbudowują twoje włosy. Dzięki temu przy każdym myciu poprawiasz kondycję swoich włosów, a nie ją pogarszasz!

Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć efekty? Po umyciu włosów nałóż na skórę głowy odrobinę Grow Perfect™ Hair Growth Serum zasilanego wieloma składnikami aktywnymi dla wzrostu włosów o potwierdzonym klinicznie działaniu.

4. Zadbaj o zdrowie skóry głowy

Make Scalp Health a Priority

Włosy wyrastają ze skóry głowy, więc utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji może pomóc w przypadku cofającej się linii włosów.

Oprócz stosowania szamponu do wypadających włosów, warto również dodać Scalp Delight™ Detox Scrub do swojego zestawu pielęgnacyjnego. Ten odświeżający zabieg do włosów delikatnie usuwa resztki oleju, brudu, twardej wody i produktów do włosów, które mogą zatykać mieszki włosowe i obciążać włosy, które tak często są odpowiedzialne za zakola w młodym wieku.

Kolejnym nagradzanym produktem na duże zakola jest nasz Grow Perfect™ Thickening Spray. Z orzeźwiającą formułą z dodatkiem mięty, ten preparat jest również świetnym sposobem na to, jak pozbyć się zakoli, ponieważ pobudza krążenie w skórze głowy, wspierając prawidłowy porost włosów. Dodatkowo zwiększa objętość włosów u nasady, dzięki czemu w mgnieniu oka wyglądają one na gęściejsze.

Zalecamy stosowanie Scalp Delight™ Scalp Massage Brush w celu wmasowania obydwu preparatów w skórę głowy. Masaż skóry głowy jest znany z tego, że pobudza wzrost włosów, a co za tym idzie może pomóc ci zapomnieć co to duże zakola. Dlaczego? Pamiętasz o tych wszystkich zdrowych dla włosów składnikach odżywczych, które teraz spożywasz dzięki naszym Hair Formula Gummies for Men? Masaż skóry głowy poprawia krążenie w skórze głowy, dostarczając tym samym składniki odżywcze do mieszków włosowych. Aby utrzymać skórę głowy w jak najlepszym stanie i znaleźć odpowiedź na pytanie „jak pozbyć się zakoli”, co tydzień stosuj oba te zabiegi.

5. Przetestuj bambusową poszewkę na poduszkę

Try a Bamboo Pillowcase

Wierz lub nie, ale wymiana zwykłej, bawełnianej poszewki na bamboo pillowcase może również mieć duży wpływ na zdrowie twoich włosów.

Bawełniane włókna są szorstkie i zadzierają włosy, pozostawiając je rano spuszonymi (stąd określenie “bedhead”!). Ponadto, włókna bawełniane są bardzo chłonne, co oznacza, że wyciągają wilgoć z włosów, pozostawiając je łamliwymi i podatnymi na uszkodzenia. Kiedy masz do czynienia z zakolami, utrata kolejnych włosów przez ich łamanie jest ostatnią rzeczą, której byś chciał!

Za to poszewki bambusowe mają gładszą powierzchnię i mniejszą chłonność, co oznacza, że budzisz się z gładszymi, bardziej nawilżonymi włosami.

6. Sięgnij po poradę lekarza

Seek Out Help from a Doctor

Dziedziczne formy łysienia, takie jak łysienie androgenowe, można spowolnić za pomocą zabiegów na zakola, ale nie można ich wyleczyć. Jeśli więc na własnej skórze (głowy) przekonałeś się co to zakola, warto rozważyć leczenie farmakologiczne, przeszczep włosów lub terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP). Te zabiegi medyczne są jednak drogie, a czasami także inwazyjne.

7. Odwiedź swojego fryzjera

Visit Your Barber

Wielu mężczyzn cierpiących z powodu dużych zakoli próbuje zapuścić dłuższe włosy, lub zmienić położenie swojego przedziałka, aby ukryć zakola. Tak naprawdę jednak, jednym z najprostszych sposobów na zamaskowanie zakoli jest wizyta u doświadczonego fryzjera i skrócenie włosów.

Na ogół, krótkie fryzury są lepsza opcją w przypadku wypadania włosów lub kiedy widoczne są zakola u mężczyzn. Dłuższe włosy są cięższe, a co za tym idzie, mają mniejszą objętość u nasady. Z kolei krótkie włosy są lżejsze, dzięki czemu przy użyciu produktów do stylizacji, łatwiej nadać im większą objętość i zapomnieć, co to zakola. Objętość włosów sprawia, że włosy wydają się grubsze i gęstsze, a także zmniejsza widoczność dużych zakoli.

Jesteś gotowy na przetestowanie lepszej fryzury na zakola? Oto nasze najlepsze propozycje:

 • Buzz Cut - Ta fryzura jest bardzo krótka wokół całej głowy, co sprawia, że zakola są mniej widoczne.
 • Crew Cut - Ta fryzura jest nieco dłuższa na górze niż buzz cut, ale nadal stanowi doskonały sposób na zakola, a dokładniej ich zamaskowanie.
 • Faux Hawk (Fohawk) - Ta sprawdzona fryzura jest dobrą opcją dla zakamuflowania zakoli, ponieważ zwraca uwagę na czubek głowy, a nie na zakola u mężczyzn.
 • Klasyczne zaczesanie - Jeśli masz do czynienia z zakolami, ale mimo tego wolisz postawić na dłuższe włosy, postaw na klasyczny zaczes do tyłu głowy, znany też jako „slicked back”.
 • Krótko ogolone - Jeśli masz już serdecznie dość zastanawiania się „jak pozbyć się zakoli”, zdecyduj się na dokładne ogolenie głowy! Nie wymaga to dużych nakładów finansowych i zdecydowanie dodaje pewności siebie.

Chcesz wypróbować którąś z naszych propozycji? Zrób to z woskiem do włosów.

frisure til høje tindinger
frisure til høje tindinger
frisure til høje tindinger
frisure til høje tindinger
frisure til høje tindinger

Jakie są rokowania przy zakolach?

Rokowania w przypadku, kiedy zakola u mężczyzn są już widoczne, zależą od ich przyczyn. Łysienie androgenowe jest postępujące i nie ma na nie lekarstwa. Oznacza to, że linia włosów będzie się z czasem przesuwać, a zakola będą się powiększać, aż do uzyskania klasycznego kształtu podkowy, charakterystycznego dla łysienia typu męskiego. W takim przypadku nie da się znaleźć odpowiedzi na pytanie „jak pozbyć się zakoli”, jednak stosowanie paru sposobów na zakola może zdecydowanie pomóc opóźnić to, co nieuniknione. Sposób na zakola to jedno, ale istotną kwestią jest też poznanie przyczyny powstawania zakoli. Jedynym sposobem na to jest skonsultowanie tego z lekarzem.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Najlepsze produkty na zakola

Chcesz znaleźć sposób na to, jak pozbyć się zakoli? Oto najważniejsze produkty Hairlust, które polecamy do walki z zakolami:

Zakola u kobiet

Zakola u kobiet również mogą się pojawiać, jeśli przedstawicielki płci pięknej również zmagają się z wypadaniem włosów. Jednak, wypadanie włosów u kobiet przebiega zwykle w sposób bardziej rozproszony, a nie skupiony w jednym miejscu. Częściej jednak odnotowywane są inne objawy wypadania włosów, takie jak poszerzający się przedziałek czy zmniejszenie objętości kucyka, niż powstające zakola u kobiet. Zakola u dziewczyn oraz zakola u kobiet wymagają takiego samego podejścia, jak w przypadku zakoli u mężczyzn!

Pomimo tego, że zakola u dziewczyn i kobiet mogą wydawać się końcem świata, można spowolnić ten proces, włączając te zabiegi do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie

  Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie

 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

Wyświetl wszystkie artykuły