Jak wyczyścić szczotkę do włosów: Poradnik krok po kroku!Wyświetl wszystkie artykuły

Jak wyczyścić szczotkę do włosów: Poradnik krok po kroku

Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz umyłaś/eś swoją szczotkę do włosów? Tak jak wielu z nas. Niestety brudne szczotki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie Twoich włosów i skóry głowy. Czytaj dalej aby dowiedzieć się, jak czyścić szczotkę do włosów.

Czyszczenie szczotki do włosów jest bardzo istotne. Nie tylko ułatwia układanie fryzury, ale też przedłuża żywotność samej szczotki. Niestety wielu z nas często używa brudnych akcesoriów, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą szkodzić włosom.

Dlatego dziś podzielimy się naszymi radami i odpowiemy na pytanie – jak czyścić szczotkę do włosów. Niezależnie od tego, czy od dawna interesujesz się świadomą pielęgnacją włosów, jesteś profesjonalnym fryzjerem, czy też dopiero zaczynasz swoją „włosową” przygodę, zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym mycia szczotek, żeby utrzymać je w idealnym stanie!

Treści

Dlaczego warto czyścić szczotkę do włosów?

Po pierwsze, czyszczenie szczotki jest niezbędne do higienicznej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Brudne szczotki mogą być siedliskiem bakterii, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów, które powodują infekcje i pogorszenie stanu skóry głowy. Jeśli masz problemy ze skórą głowy lub przetłuszczającymi się włosami możliwe, że to właśnie brudna szczotka jest jednym z powodów.

Dlaczego warto czyścić szczotkę do włosów

Po drugie, brudna szczotka może utrudniać układanie włosów. Z czasem  gromadzi się na niej brud, sebum i produkty do stylizacji. Prowadzi to do powstawania osadów, które mogą ograniczać skuteczność działania szczotki. Brudne kolce mogą też plątać pasma i nierównomierne rozprowadzać kosmetyki.

Dzięki regularnemu czyszczeniu, Twoje szczotki będą w dobrym stanie, unikniesz gromadzenia się na nich brudu i olejków, a także zachowasz zdrowe włosy i skórę głowy.

Żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak wyczyścić szczotkę do włosów, zostań ze mną!

Jak często czyścić szczotki do włosów?

Częstotliwość mycia szczotek do włosów zależy od kilku czynników, takich jak jej rodzaj, częstotliwość czesania włosów i liczba produktów do stylizacji, których używasz. Jednak z reguły zaleca się czyszczenie szczotek co 2 do 4 tygodni.

Jeśli przykładowo używasz dużo produktów do włosów (zwłaszcza suchego szamponu), być może będziesz musiał/a myć szczotkę częściej niż osoba, która nie używa kosmetyków do stylizacji włosów.

Jak często czyścić szczotki do włosów

Ważne jest, aby pomiędzy myciami usuwać nadmiar włosów ze szczotki. Rób to co najmniej raz w tygodniu. Przeczesz włosie, żeby usunąć zalegające włosy lub wyciągnij je palcami. Jeśli po ich usunięciu szczotka wygląda na zakurzoną lub brudną, to znak, że nadszedł czas na dokładne mycie. Ważne jest aby zwracać uwagę na wygląd szczotki i czyszczenie jej, gdy tylko zaczyna wyglądać na brudną lub zakurzoną.

Czego potrzebujesz do czyszczenia szczotki?

Pierwszym etapem jest zgromadzenie odpowiednich przyborów. Oto produkty, których będziesz potrzebować do czyszczenia szczotek do włosów:

Czego potrzebujesz do czyszczenia szczotki
 • mydło lub szampon (nie potrzebujesz specjalnego środka, wystarczy szampon, którego używasz do włosów),
 • szczoteczka do zębów lub mała szczotka do czyszczenia,
 • grzebień lub pęseta do usuwania włosów i innych zanieczyszczeń, które utknęły we włosiu szczotki,
 • nożyczki (do usuwania splątanych kosmyków),
 • miska lub zlew,
 • czysty, suchy ręcznik.

Teraz poznaj najlepsze sposoby czyszczenia poszczególnych typów szczotek!

Jak umyć szczotkę do włosów?

Kolejnym krokiem jest określenie materiału, z którego wykonany jest Twój model szczotki. Niezależnie od kształtu (okrągła, płaska itd.) większość szczotek jest wykonana z plastiku lub drewna/bambusa i posiada naturalne włosie (dzika) lub syntetyczne (plastikowe albo metalowe). Zweryfikuj materiał, a następnie zapoznaj się z poniższymi informacjami o tym, jak wyczyścić szczotkę do włosów zgodnie z jej typem.

Jak czyścić szczotkę do włosów z plastiku?

Przykłady szczotek wykonanych z tworzywa sztucznego to Wet Hair Detangler Brush czy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush. Poniższe sugestie możesz również zastosować w przypadku plastikowej szczotki z metalowym włosiem lub innych materiałów syntetycznych, które są odporne na działanie wody.

 1. Wyjmij wszystkie włosy ze szczotki palcami, pęsetą lub końcem grzebienia do tapirowania.
 2. Niektóre szczotki (np. szczotka do masażu skóry głowy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush), można otworzyć i wyczyścić od środka. Jeśli możesz otworzyć szczotkę bez jej uszkadzania, umyj wszystkie części oddzielnie.
 3. Zamocz szczotkę do włosów w ciepłej wodzie z mydłem na co najmniej 10 minut.
 4. Szczoteczką do zębów lub palcami wyszoruj szczotkę, aby usunąć z niej cały brud i zanieczyszczenia.
 5. Opłucz czystą wodą, a następnie połóż szczotkę (włosiem w dół) na ręczniku, żeby sama wyschła. Nie susz jej suszarką, ani nie umieszczaj w pobliżu źródła ciepła, ponieważ może to uszkodzić włosie.

Radzimy – sprawdź przegląd szczotek do włosów, żeby dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego doboru szczotki.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z drewna lub bambusa

Przykłady szczotek z bambusowymi rączkami to Bamboo Vented Brush i Bamboo Defining Brush.

W przypadku szczotki do włosów z drewna zrezygnuj z długiego moczeniu, ponieważ mogłoby to ją uszkodzić. Zamiast tego tylko na chwilę zanurz szczotkę i dalej postępuj tak samo, jak przy czyszczeniu odpowiednikach z tworzywa sztucznego. Przez to, że nie moczymy długo szczotki, trzeba poświęcić więcej czasu na dokładne wyszorowanie jej palcami lub szczoteczką do zębów.

Wysusz szczotkę włosiem w dół. Dzięki temu nadmiar wody ścieknie po włosiu,  szczotka w pełni wyschnie i nie dojdzie do uszkodzenia drewna. Większość drewnianych lub bambusowych szczotek ma mały otwór w poduszeczce, dzięki któremu woda może wypływać.

Jak umyć szczotkę do włosów z włosia dzika?

Jak wyczyścić szczotka do włosów z włosia dzika lub z innych naturalnych włókien? Wystarczy kierować się powyższą instrukcją mycia szczotki z plastiku! Zachowaj jednak szczególną ostrożność, by nie uszkodzić delikatnego naturalnego włosia. Nie mocz szczotki i myj ją tylko szamponem bez siarczanów.

Jak czyścić bardzo brudne szczotki do włosów?

Na wyjątkowo brudne egzemplarze też mamy sposoby:

 • Użyj pęsety, nożyczek lub grzebienia – przed umyciem szczotki usuń nimi luźne i splątane kosmyki, które utknęły we włosiu szczotki. Ułatwi to jej dokładne wyczyszczenie.
 • Szczotkuj wzdłuż i wszerz – po usunięciu splątanych pasm użyj szczotki czyszczącej o miękkim włosiu lub palców, aby delikatnie wyszczotkować włosie w poziomie i w pionie. Pomoże to poluzować wszelkie zanieczyszczenia i resztki produktów, które utknęły we włosiu.
 • Umyj każdy kolec – użyj szczotki z miękkim włosiem lub palców, aby delikatnie wyszorować każdy kolec i każdą, nawet najmniejszą szczelinę.
 • Zamocz w occie – w przypadku plastikowych szczotek do włosów z plastikowym lub metalowym włosiem moczenie w roztworze ciepłej wody i octu może pomóc w usunięciu brudu. Ocet jest również doskonałym środkiem do zabijania wszy.

Czyszczenie szczotki do włosów – błędy

Nie wiedząc, jak czyścić szczotki do włosów, można popełnić kilka błędów i ją uszkodzić. Warto o nich wiedzieć już na samym początku.

1. Zbyt rzadkie czyszczenie

Jednym z najczęstszych błędów jest czyszczenie szczotki do włosów zbyt rzadko. W rezultacie brud, olejki, resztki kosmetyków i wyrwane włosy mogą się szybko gromadzić, utrudniać czesanie, układanie fryzury i utrzymanie prawidłowego stanu skóry głowy. Jeśli widzisz brud lub kurz na swojej szczotce, najwyższy czas aby zrobić jej domowe SPA!

2. Moczenie drewnianych lub bambusowych szczotek

Nie należy długo moczyć drewnianych lub bambusowych szczotek, ponieważ mogą wchłonąć wodę i wypaczyć się lub zniszczyć. Jak zatem czyścić szczotkę do włosów wykonaną z drewna lub bambusa? Żeby delikatnie usunąć splątane włosy i brud, użyj szczotki z miękkim włosiem lub ściereczki. Możesz ją zamoczyć w wodzie tylko na moment, ale potem dokładnie ją osusz.

3. Używanie mocnych środków czyszczących

Używanie agresywnych produktów, takich jak środki czyszczące na bazie alkoholu, może zniszczyć szczotkę i sprawić, że jej włosie zacznie się łamać. Zamiast tego wybieraj łagodniejsze, naturalne preparaty, np. mydło, szampon bez siarczanów, woda czy ocet.

4. Niedokładne wysuszenie szczotki

Po umyciu szczotki bardzo ważne jest jej właściwe wysuszenie. W przeciwnym wypadku woda może pozostać w środku, uszkadzając ją i sprzyjając rozwojowi pleśni. Szczotki z poduszeczką pod włosiem powinny być suszone stroną z włosiem do dołu, aby woda mogła po nich ściekać. Przechowuj szczotki z dala od źródeł ciepła i pozwól im samym wyschnąć. Nie używaj suszarki do włosów.

Kiedy lepiej kupić nową szczotkę?

Większość szczotek może posłużyć latami, jeśli się o nie dobrze dba i regularnie czyści. Jednak nawet jeśli stosujesz się do najlepszych sposobów na czyszczenie szczotki do włosów, z czasem i tak będziesz musiał/a wymienić swój model.

Właściwy moment na zakup nowej szczotki to ten, w którym jej włosie zaczyna się strzępić, staje się sztywne lub wypada, rączka staje się luźna lub szczotka wygląda na zużytą i odbarwioną.

Ponadto jeśli zauważysz, że Twoja szczotka nie rozplątuje już skutecznie pasm i nie pomaga w ich ułożeniu, zastanów się nad jej wymianą. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy już czas kupić nową szczotkę, przeprowadź prosty test polegający na delikatnym pociągnięciu za włosie – jeżeli łatwo wypada, nadszedł czas, aby zainwestować w nowy model.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Czyszczenie szczotki jest niezbędne do zachowania zdrowych włosów i skóry głowy oraz utrzymania jej w dobrym stanie. Wiedząc, jak prawidłowo wyczyścić szczotkę do włosów, skutecznie usuniesz brud, sebum, osady z kosmetyków i inne zanieczyszczenia.

Ponadto regularne czyszczenie szczotki do włosów może zapobiec infekcjom i chorobom skóry i przedłużyć żywotność szczotek, a Tobie pozwoli cieszyć się zdrowymi i dobrze ułożonymi włosami każdego dnia!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

  Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

 • Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczenia

  Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczenia

Wyświetl wszystkie artykuły