Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosówWyświetl wszystkie artykuły

Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosów

Suchy szampon to jeden z najpopularniejszych produktów do włosów. Nie bez powodu – świetnie odświeża włosy, gdy nie masz czasu na prysznic. Niestety od niedawna pojawiają się wątpliwości dotyczące wpływu tego typu produktów z  aerozolem na zdrowie i środowisko. Na szczęście istnieje suchy szampon w proszku, który stanowi naturalną i bezpieczną alternatywę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nim więcej.

Wiele osób o cienkich i prostych włosach musi myć je każdego dnia, bo inaczej będą wyglądały na oklapnięte i niesforne. Wczesne wstawanie w celu mycia i stylizacji bywa męczące. Na szczęście jest na to lekarstwo! Wielu udaje się uzyskać świetne efekty stosując suche szampony. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie suche szampony są sobie równe. Niektóre z nich zawierają toksyczne składniki, co wzbudza nieufność wielu konsumentów.

Zgaduję, że skoro czytasz ten post, to pewnie jesteś w podobnej sytuacji i również masz dosyć ciągłego mycia głowy. Chcesz znaleźć naturalny suchy szampon, który będzie dobry nie tylko dla Twoich włosów, ale też skóry głowy i środowiska. Jeśli tak, czytaj dalej! Przedstawiam Ci alternatywę dla aerozoli. Następnie dowiesz się, jak znaleźć najlepszy suchy szampon w proszku i poznasz porady dotyczące jego stosowania.

Treści

Czym jest suchy szampon do włosów?

Suchy szampon w proszku to produkt, który wykorzystuje skrobie, glinki lub sproszkowane substancje, aby pomóc wchłonąć nadmiar sebum z włosów i skóry głowy, zapewniając im odświeżenie. Naturalny suchy szampon jest odpowiedni dla każdego, kto chce wydłużyć czas między myciami włosów lub kto znalazł się w sytuacji, w której tradycyjne mycie nie jest najlepszą opcją.

Tradycyjnie suche szampony występują w postaci aerozoli, które wykorzystują propelenty i dyszę rozpylającą do rozprowadzania produktu w postaci delikatnej mgiełki lub sprayu.

Niedawno jednak na rynku pojawiła się nowość – naturalny suchy szampon w proszku, który już teraz wypiera z rynku tradycyjne aerozole. Tego rodzaju suche szampony są pakowane bez użycia propelentów i zazwyczaj można je aplikować za pomocą nakrętki z sitkiem lub rozpylacza (więcej o tym, jak używać suchego szamponu, opowiemy w dalszej części tego artykułu).

Wady i zalety suchego szamponu

Niezależnie od tego, czy stosujesz naturalny suchy szampon, czy stawiasz na jego tradycyjną odmianę, obie opcje mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Zalety

Zalety suchego szamponu

 • Suchy szampon do włosów sprawia, że pasma błyskawicznie wyglądają na czyste, co jest szczególnie ważne dla osób, które mają przetłuszczające się włosy lub skórę głowy.
 • Suchy szampon do włosów pozwala zmniejszyć częstotliwość mycia głowy, co może pomóc chronić Twoje pasma przed utratą koloru lub przesuszeniem.
 • Suchy szampon zapewnia lekkość i objętość przyklapniętym i przetłuszczającym się pasmom.
 • Tego typu produkt jest praktyczny i łatwy w użyciu (pod warunkiem, że wiesz, jak używać suchego szamponu!).
 • Jest idealny, gdy się spieszysz lub nie masz czasu na prysznic. Jest również pomocny, gdy mycie za pomocą tradycyjnego szamponu i wody nie jest możliwe lub komfortowe, na przykład podczas podróży lub biwaku.

Wady

Wady suchego szamponu

 • W zależności od formuły i techniki aplikacji, suchy szampon do włosów może tworzyć na włosach osad lub pozostawiać na nich biały nalot. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli masz ciemne włosy (w tej sytuacji koniecznie zapoznaj się z częścią, w której wyjaśniamy jak używać suchego szamponu, aby zminimalizować ten problem).
 • Suche szampony w formie aerozolu są szkodliwe dla środowiska. Na szczęście możesz przestawić się na suchy szampon w proszku, aby załagodzić tę niekorzystną sytuację.
 • Aerozole mogą być toksyczne ze względu na swój skład. Na szczęście dostępnych jest wiele nietoksycznych suchych szamponów.

Czy suchy szampon może szkodzić?

Jak już wspomniano, produkty w aerozolu mają swoje wady. Suche szampony w aerozolu w butelkach z propelentem mogą być szkodliwe dla środowiska ze względu na stosowanie lotnych związków organicznych (LZO) i gazów cieplarnianych jako propelentów, takich jak wodorofluorowęglowodory (HFC). Substancje te przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza i mogą niszczyć warstwę ozonową, negatywnie wpływając na zdrowie społeczeństwa i środowiska naturalnego. Ponadto same opakowania po produktach aerozolowych mogą przyczyniać się do zwiększenia ilości odpadów i potencjalnie uwalniać szkodliwe substancje chemiczne (jeśli nie zostaną prawidłowo zutylizowane).

Produkty w aerozolu mogą być również szkodliwe dla ludzi ze względu na potencjalną obecność toksycznych substancji chemicznych, takich jak benzen. Długotrwała ekspozycja na benzen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Wdychanie benzenu lub innych toksycznych substancji chemicznych z kosmetyków do włosów może być niebezpieczne dla zdrowia układu oddechowego i ogólnego samopoczucia.

W 2022 r. niezależne laboratorium Valisure przetestowało 148 produktów różnych marek i stwierdziło, że 70% testowanych suchych szamponów w aerozolu zawiera toksyczny benzen. W rezultacie wiele produktów zostało wycofanych z półek sklepowych. To skłoniło wielu konsumentów do całkowitego zaprzestania stosowania suchych szamponów w aerozolu.

Na szczęście nie oznacza to, że musisz tolerować przetłuszczające się włosy. Najprostszym rozwiązaniem jest przestawienie się na suchy szampon bezzapachowy w formie sypkiej, który ma prosty i naturalny skład. Suchy szampon bezzapachowy działa na tej samej zasadzie, a ponadto jest bezpieczniejszy dla zdrowia ludzi i środowiska.

Czym jest naturalny suchy szampon?

Podobnie jak tradycyjny suchy szampon, suchy szampon bezzapachowy wykorzystuje składniki chłonne, takie jak glinka kaolinowa, do usuwania nadmiaru olejków z włosów i skóry głowy. Najważniejszą różnicą jest to, że nietoksyczne suche szampony są pakowane w butelki ze spryskiwaczami, pompkami, lub zwykłe butelki z możliwością wyciskania produktu w formie proszku do nakładania na pasma. Należy pamiętać, że suche szampony w pudrze różnią się od pudrów zwiększających objętość, choć mogą być dostępne w podobnych opakowaniach.

Z tego powodu suchy szampon bezzapachowy wymaga innej techniki aplikacji niż tradycyjny, z aerozolem. Jeśli więc nigdy wcześniej nie używałeś sproszkowanej opcji, koniecznie zapoznaj się z sekcją dotyczącą jej stosowania.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Najlepszy suchy szampon do włosów

Jeśli naturalny suchy szampon w proszku to dla Ciebie nowość, jego wybór może wydawać się nie lada wyzwaniem. Aby znaleźć najlepszy suchy szampon warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

1. Naturalne składniki aktywne

Składniki takie jak glinka kaolinowa i skrobia z tapioki wykazują naturalne właściwości chłonne, dzięki czemu absorbują nadmiar sebum, jednocześnie odświeżając włosy i skórę głowy. To właśnie one są tajemnicą oczyszczającego działania tego kosmetyku.

2. Składniki łagodzące skórę głowy

Składniki łagodzące skórę głowy

Czasami nadmiar sebum może być oznaką suchej lub podrażnionej skóry głowy. Przeciwzapalne, nawilżające składniki, takie jak aloes lub ekstrakt z owsa mogą przyczynić się do poprawy zdrowia skóry głowy.

3. Praktyczne opakowanie

Praktyczne opakowanie

Chociaż warto docenić fakt, że różne marki decydują się na produkcję suchego szamponu bez aerozolu, niestety duża część z nich jest po prostu niepraktyczna. Dla przykładu suchy szampon w proszku często jest pakowany w nieporęczne opakowania, z których wysypuje się sypki kosmetyk, przez co jego aplikacja jest trudniejsza i bardziej czasochłonna. Jeżeli sięgając po bezzapachowy suchy szampon (w proszku) chcesz zaoszczędzić cenny czas, potrzebujesz produktu który jest mały, najlepiej w podróżnym opakowaniu, który można szybko i łatwo nałożyć.

4. Brak zapachu

Brak zapachu

Stawiając na suchy szampon bezzapachowy zmniejszasz ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych na skórze głowy, szczególnie w przypadku osób o wrażliwej lub skłonnej do uczuleń skórze.

5. Produkt wegański i nietoksyczny

Wybierając suchy szampon (w proszku), który jest wegański i nie zawiera silikonu, wysuszającego alkoholu, parabenów, oleju mineralnego ani talku, zyskujesz szereg korzyści. Pozwala to zagwarantować, że produkt jest zgodny z zasadami etyki i ochrony środowiska, a jednocześnie minimalizuje ryzyko odkładania się osadów, przesuszenia skóry głowy i potencjalnego szkodliwego działania niektórych powszechnie występujących w produktach do włosów składników. Ponadto produkty wegańskie są wytwarzane bez składników pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach, dzięki czemu możesz czuć się lepiej ze swoimi decyzjami zakupowymi.

Mój ulubiony suchy szampon do włosów

Moim faworytem w kategorii „Najlepszy suchy szampon w proszku” jest Refresh Powder™ Dry Shampoo. Ten naturalny suchy szampon do włosów nie zawiera propelentów aerozolowych, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i wygodny w podróży. Bezzapachowy suchy szampon wykorzystuje naturalne właściwości skrobi z tapioki i glinki kaolinowej, które pochłaniają nadmiar sebum bez wysuszania włosów i skóry głowy. Ponadto aloes i ekstrakt z owsa łagodzą i nawilżają podrażnioną skórę głowy. Suchy szampon w proszku Refresh Powder™ nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, od prostych po kręcone. Co więcej, nie zawiera siarczanów, silikonów, parabenów i minerałów. Dlatego według mnie jest to najlepszy suchy szampon w proszku!

Jak używać suchego szamponu w proszku?

Jeśli wcześniej używałeś tylko wersji w aerozolu, musisz przygotować się na to, że suchy szampon do włosów w proszku wymaga nieco innego postępowania. Ale nie martw się, korzystanie z niego też jest łatwe! Oto krótki poradnik dotyczący tego, jak stosować suchy szampon w proszku:

 1. Przekręć nakrętkę, aby odsłonić dyszę.
 2. Skieruj dyszę w stronę nasady włosów, trzymając butelkę w odległości około 10 cm od skóry głowy.
 3. Ściśnij butelkę, aby rozpylić naturalny suchy szampon do włosów, kierując kosmetyk w miejsca, w których włosy są przetłuszczone. Zwróć szczególną uwagę na przedziałek, linię włosów i grzywkę. To właśnie te obszary mają większe skłonności do przetłuszczania się niż inne partie skóry głowy.
 4. Wmasuj naturalny suchy szampon w cebulki włosów i pozostaw na minutę, aby zaczął działać.
 5. Przeczesz włosy bambusową szczotką aby równomiernie rozprowadzić produkt i usunąć ewentualny osad. Wszelkie pozostałości można łatwo usunąć przy pomocy suszarki do włosów.

Błędy przy stosowaniu suchego szamponu

Zależy Ci na tym, żeby naturalny suchy szampon do włosów usunął nadmiar sebum bez pozostawiania osadu, ale nie potrafisz osiągnąć upragnionego efektu? Oto najczęściej popełniane błędy:

Nadmierna aplikacja

Nie nakładaj zbyt dużej ilości w jednym miejscu, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego odkładania się produktu, przez co włosy będą wyglądały, jakby były obsypane proszkiem i matowe. W końcu nie po to sięgasz po suchy szampon do włosów, żeby Twoja fryzura wyglądała na nieświeżą, prawda? Nawet najlepszy suchy szampon w proszku nie zapewni ci odświeżenia, jeśli przesadzisz z ilością. Wystarczy tylko odrobina.

Nieszczotkowanie włosów

Pamiętaj o szczotkowaniu włosów, aby równomiernie rozprowadzić produkt. Pomoże to także usunąć biały osad z kosmyków.

Zbyt rzadkie mycie włosów

Pamiętaj, aby regularnie myć włosy przy użyciu szamponu i wody. Chociaż naturalny suchy szampon do włosów może zmniejszyć częstotliwość mycia głowy, nie zastąpi on tradycyjnego szamponu i wody. Jeżeli często stosujesz suchy szampon w proszku, od czasu do czasu postaw na dogłębne oczyszczenie skóry głowy, aby uniknąć gromadzenia się osadu. Do oczyszczania polecamy peeling Scalp Delight™ Detox Scrub, który zawiera roślinne składniki usuwające nagromadzone sebum i brud, zapewniając odświeżenie włosów i skóry głowy. Zapoznaj się z postem na temat najlepszych szamponów oczyszczających, żeby dowiedzieć się więcej.

Inne naturalne produkty do stylizacji

Naturalny suchy szampon do włosów to nie wszystko. Poza nim polecamy również następujące produkty, które są dobre zarówno dla nas, jak i dla środowiska:

Naturalny wosk do włosów Mineral Clay Wax

Ten w 100% naturalny produkt do stylizacji zapewnia utrwalenie i teksturę oraz pozostawia matowe wykończenie. Mineral Clay Wax to doskonałe połączenie wosku i glinki. Świetnie nadaje się zwłaszcza do stylizacji krótkich włosów, choć każdy może go używać.

Spray termoochronny Thermal Shield™ Heat Protectant

Jeśli stosujesz narzędzia do stylizacji wykorzystujące wysoką temperaturę, koniecznie postaw na dobry środek termoochronny! Wysoka temperatura wysusza i niszczy pasma oraz sprawia, że stają się łamliwe. Thermal Shield™ Heat Protectant to organiczny, certyfikowany i niezawierający silikonu środek termoochronny, który wykorzystuje składniki roślinne do ochrony pasm przed uszkodzeniami. Użyj go przed każdą stylizacją z wykorzystaniem ciepła.

Spray solny Ocean Water Sea Salt Spray

Ten lekki, nawilżający spray do stylizacji to świetny sposób na uzyskanie plażowych fal. Ocean Water Sea Salt Spray jest idealny na te dni, kiedy nie masz ochoty na układanie włosów – po prostu spryskaj kosmyki i ugnieć je! Certyfikowana organicznie formuła zadba o resztę, dodając objętości i tekstury wszystkim rodzajom włosów.

Lakier do włosów Final Touch Hair Spray

To nie jest kolejny oldskulowy lakier! Final Touch Hair Spray to naturalny spray do włosów, który zapewni Ci utrwalenie bez efektu skorupy. Poza tym nabłyszczy twoją fryzurę i zredukuje puszenie się kosmyków.

Suchy szampon bezzapachowy jest niezbędny w każdej zdrowej (i minimalistycznej) rutynie pielęgnacji włosów. Stosując najlepszy naturalny suchy szampon do włosów i przestrzegając zasad jego użycia, możesz zmniejszyć częstotliwość mycia głowy. W praktyce oznacza to dla ciebie mniej uszkodzeń i utraty koloru oraz więcej wolnego czasu!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

  Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

 • Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

  Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

 • Szampon przeciwłupieżowy: Jak wybrać szampon na łupież?

  Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy: Jak wybrać najlepszy szampon na łupież?

 • Szampon do włosów przetłuszczających się: na co zwrócić uwagę?

  Szampon do włosów przetłuszczających się: Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Wyświetl wszystkie artykuły