Podrażniona skóry głowyWyświetl wszystkie artykuły

Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz kuracja

Czy zdarzyło Ci się kiedyś rozpuścić włosy z ciasnego kucyka, żeby zmniejszyć napięcie, a potem okazało się, że Twoja skóra głowa nadal była napięta? A może masz więcej łupieżu niż zwykle? Czy dotyka Cię ból włosów na głowie? 

Jest wiele czynników, które przyczyniają się do problemu, jakim jest podrażniona skóra głowy; niektóre z nich mogą być poważniejsze niż inne. Bądźmy szczerzy, najważniejsze, o czym myślisz, to jak sprawić, żeby przestał Ci dokuczać ból cebulek włosów. Na szczęście istnieją różne sposoby na ból skóry głowy, które możesz zastosować, aby zmniejszyć jej wrażliwość lub ból.

Treści

Czym jest ból skóry głowy?

Boląca skóra głowy zazwyczaj charakteryzuje się łupieżem, swędzeniem, podrażnieniem, zaczerwienieniem, bólem przy dotyku, a czasem infekcją lub stanem chorobowym.

Bóle skóry głowy przy dotyku mogą się pojawiać i znikać, ale ponieważ włosy są tak wyjątkowe, a pielęgnacja włosów tak osobista, ważne jest, aby poznać swoje indywidualne przyczyny powodujące ból włosów na głowie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może powodować ból cebulek włosów i jakie zabiegi na ból skóry głowy możesz włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, aby go złagodzić.

Podrażniona skóra głowy – co może być jej przyczyną?

Scalp Pains

Ból skóry głowy jest zazwyczaj wynikiem choroby skóry lub wrażliwości na zabiegi fryzjerskie. Poznajmy kilka najczęstszych powodów bólu skóry głowy i ich objawy.

Scalp Pains

Reakcja alergiczna na składniki

Składniki produktów, których używasz, mogą powodować reakcje uczuleniowe na Twojej skórze, z czego możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Możliwe, że stosujesz produkty, które zawierają substancje drażniące lub konkretne składniki, które nie współgrają z pH Twojej skóry głowy, co prowadzi do jej wrażliwości i bólu.

Oparzenia słoneczne

Po zbyt długim przebywaniu na słońcu możesz zorientować się, że Twoja skóra uległa poparzeniu słonecznemu. Podczas gdy większość z nas pamięta o stosowaniu filtrów SPF na ciało, możemy zapomnieć, że skóra pod włosami też jest wystawiona na działanie słońca. Czy kiedykolwiek doznałeś oparzenia słonecznego na przedziałku? My tak, i dobrze wiemy, że nie jest to nic miłego. Twoja skóra będzie prawdopodobnie wrażliwa przez kilka dni, dopóki oparzenie nie zniknie lub nie złuszczy się wierzchnia warstwa skóry (to też nie jest fajne).

Przedłużanie włosów

Jeśli masz przedłużone włosy, mogą one powodować bóle skóry głowy przy dotyku. Doczepiane włosy obciążają je, a ten dodatkowy ciężar może powodować ból włosów na głowie. Może doskwierać Ci podrażniona skóra głowy, dlatego pamiętaj, że ból skóry głowy może być potencjalnym następstwem przedłużania włosów.

Łupież

Łupież to bardzo częsta przypadłość, która charakteryzuje się łuszczeniem się skóry głowy. Na szczęście nie jest on zaraźliwy, ale niestety jest kłopotliwy. Łuszczenie się skóry głowy może być drażniące i może prowadzić do nadmiernego swędzenia, które może powodować bóle skóry głowy przy dotyku.

Ból głowy wywołany napięciem skóry głowy lub ciasnymi upięciami

Szykowne, gładko zaczesane do tyłu fryzury są teraz bardzo modne. Niestety, napięcie, którego doświadczają włosy w takiej fryzurze, może oznaczać wrażliwość skóry głowy. Jeśli często nosisz włosy w ciasnym koku lub kucyku, może to być przyczyną napięciowego bólu głowy.

Mycie włosów

To, jak często myjesz włosy, może mieć wpływ na to, że dopada Cię podrażniona skóra głowy. Boląca skóra głowy może być spowodowana zbyt częstym myciem włosów, zwłaszcza jeśli używasz szamponów z siarczanami. Możesz przez przypadek pozbawić skórę głowy jej naturalnych olejków. Ból skóry głowy może również wynikać z tego, że nie myjesz włosów wystarczająco często i że u nasady Twoich włosów znajduje się nadmiar sebum.

Podrażniona skóra głowy spowodowana rozjaśnianiem lub innymi zabiegami chemicznymi

Ból skóry głowy może być spowodowany ciągłym farbowaniem włosów lub stosowaniem mocnych rozjaśniaczy. Farby do włosów i rozjaśniacze bardzo wysuszają i często uszkadzają włosy, wynikiem czego może być boląca i podrażniona skóra głowy.

Choroby, które mogą wymagać interwencji lekarza

Czasami ból skóry głowy może wymagać leczenia przez specjalistę. Do takich stanów należą między innymi:

 • Łuszczyca - jest to choroba skóry, która powoduje swędzące, łuszczące się plamy. Plamy te mogą być lekko nieprzyjemne lub bolesne. Istnieją sposoby kuracji, ale lekarstwo nie zostało jeszcze odkryte.
 • Zapalenie mieszków włosowych - stan zapalny mieszków włosowych, który również może wywoływać bóle skóry głowy przy dotyku, nazywany jest zapaleniem mieszków włosowych. Podczas gdy większość łagodnych przypadków ustępuje samoistnie, cięższe wymagają podania antybiotyków.
 • Egzema - znana również jako stan zapalny skóry, egzema charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą i wysypką. Jest to związane z zapaleniem skóry, które może powodować wyjątkowy ból cebulek włosów.
 • Łysienie plackowate - objawem tej choroby jest wypadanie włosów skupione w łatki na głowie lub duża utrata włosów. Choć utrata włosów w przypadku łysienia plackowatego zwykle nie jest trwała, na samo schorzenie nie ma lekarstwa. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na tę chorobę, możesz dowiedzieć się więcej o łysieniu plackowatym.

Boląca skóra głowy - jak ją leczyć?

Wiemy, że chcesz złagodzić ból skóry głowy. Jak więc możesz sprawić, by podrażniona skóra głowy ustąpiła? Sposoby leczenia bólu skóry głowy różnią się w zależności od osoby. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co dokładnie powoduje ból cebulek włosów. Wtedy łatwiej będzie Ci rozwiązać ten problem.

Delikatnie złuszczaj

Jeśli największym problemem związanym z wrażliwością skóry głowy są gromadzące się na niej produkty lub płaty skóry, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stymulowanie mieszków włosowych poprzez stosowanie dobrego środka złuszczającego skórę głowy. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest złuszczanie skóry, aby uniknąć gromadzenia się martwych komórek. Koncepcja peelingu skóry głowy jest w pewnym sensie taka sama. Wmasuj peeling we włosy palcami lub lepiej użyj szczotki do skóry głowy, aby złuszczyć nagromadzony osad. Ta kuracja dla obolałej skóry głowy to najlepszy sposób dbania o siebie. Ponadto, stymulowanie mieszków włosowych jest świetne dla wzrostu włosów!

Unikaj mocnych zabiegów na włosy

Zrób sobie przerwę od zabiegów chemicznych, przedłużania włosów i stosowania mocnych składników, które mogą jeszcze bardziej podrażnić wrażliwą skórę głowy. Unikaj rozjaśniania i farbowania włosów, a także przedłużania, które obciąża skórę głowy. Spędź trochę czasu z naturalnym kolorem i strukturą swoich włosów, aby dać skórze głowy czas na regenerację i złagodzenie niektórych objawów wrażliwości.

Zdecyduj się na naturalną pielęgnację włosów

Składniki farby do włosów mogą przyczyniać się do powstawania problemu, jakim jest boląca skóra głowy. Wybór naturalnych produktów do pielęgnacji włosów może być najlepszym rozwiązaniem, gdy szukasz czegoś delikatnego dla swoich włosów. Sprawdzaj na etykietach składników swoich szamponów i odżywek, czy posiadają odpowiednie certyfikaty organiczności lub nie zawierają wywołujących alergie substancji zapachowych, siarczanów, silikonów i wysuszających alkoholi. Im prostszy skład, tym lepiej dla skóry głowy.

Postaw na odpowiednie akcesoria

Jeśli przyczyną bólu skóry głowy są gumki do włosów i bardzo ciasne kucyki, zmień gumki na takie, które delikatniej trzymają włosy. My uwielbiamy te sprężynki do włosów, ponieważ nie niszczą włosów, a jednocześnie utrzymują fryzury na miejscu. Co najważniejsze? Nie powodują bólu głowy!

A czy zwracasz uwagę na to, w jakim stanie są twoje szczotki, grzebienie i inne narzędzia do stylizacji? Zaniedbane mogą gromadzić bakterie i grzyby, które są szkodliwe dla włosów i skalpu. Żeby do tego nie dopuścić, systematycznie czyść swoje szczotki do włosów – z naszego artykułu dowiesz się, jak to robić prawidłowo.

Używaj nawilżających produktów

Znajdź produkty przeznaczone specjalnie dla wrażliwych włosów i skóry głowy - zazwyczaj są one bardzo nawilżające. Produkty, które łagodzą i nawilżają włosy, pozwolą pożegnać się z przesuszeniem skóry głowy, a co za tym idzie ból włosów na głowie stanie się przeszłością. Szampon nawilżający jest świetnym środkiem na ból skóry głowy i może przywrócić równowagę poziomu pH skóry głowy.

Znajdź właściwą metodę mycia włosów

Jeśli Twoja skóra głowy jest sucha i swędząca, może być podrażniona z powodu nadmiernego mycia lub zbyt dużej ilości produktów zgromadzonych u nasady włosów. Niezależnie od tego, czy myjesz włosy zbyt często, czy za rzadko, dowiedz się, jak wybrać najlepszy szampon dla suchej skóry głowy. Ta prosta zmiana w sposobie pielęgnacji włosów może być tym czymś, czego Twoja skóra głowy potrzebuje, by natychmiast poczuć ulgę.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Najlepsze produkty dla wrażliwej skóry głowy

Istnieją produkty do włosów stworzone specjalnie do leczenia wrażliwej skóry głowy. Choć znalezienie tych, które prawidłowo pielęgnują skórę głowy, może wymagać trochę cierpliwości, pamiętaj, że istnieje cała kategoria produktów do pielęgnacji włosów poświęcona skórze głowy. Produkty do pielęgnacji skóry głowy są testowane i sprawdzane pod kątem łagodzenia różnych rodzajów wrażliwości skóry głowy.

Oto kilka naszych absolutnych hitów, które pomogą Ci, kiedy doskwiera Ci boląca skóra głowy:

Peeling do skóry głowy

Scalp Delight™ Detox Scrub to nasz ulubiony peeling do skóry głowy, ponieważ jest delikatny, ale skuteczny, pozostawia skórę głowy czystą, ale nie pozbawioną naturalnych olejków. Aha, jest też certyfikowany organicznie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, połącz ją z odżywką detoksykującą Scalp Delight™ Conditioner, która dzięki lekkiej, oczyszczającej i kojącej formule jest odpowiednia dla suchej, swędzącej i wrażliwej skóry głowy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie peelingu do skóry głowy w połączeniu ze szczotką do masażu skóry głowy to najlepszy sposób na pożegnanie się z łuszczącą się skórą i osadami.

Naturalny szampon

Staramy się unikać szamponów zawierających szkodliwe składniki, takie jak parabeny, siarczany czy silikony. Stawiamy na to, żeby myć włosy nie częściej niż kilka razy w tygodniu, ponieważ właśnie to najlepiej wpływa na utrzymanie zdrowego i zrównoważonego pH skóry głowy i włosów. Szampon Split Fix™ Shampoo jest idealny, ponieważ spełnia wszystkie kryteria. Ponadto, jest dostępny w różnych wersjach (np. do włosów cienkichdo blond włosów i kręconych włosów), aby pasował do różnych rodzajów włosów.

Szampon przeciwłupieżowy

Jeśli Twoja skóra głowy jest nie tylko wrażliwa, ale cierpisz również z powodu łupieżu, będziesz potrzebować specjalnego szamponu ukierunkowanego na jego leczenie. Instant Relief™ Dandruff Shampoo to pozbawiony siarczanów, antybakteryjny szampon przeciwłupieżowy, który natychmiast koi obolałą skórę głowy, usuwa łuski i przywraca zdrowy poziom nawilżenia. Zawiera antybakteryjny dermosoft® decalact MB i organiczny olejek z drzewa herbacianego, a także wiele składników łagodzących, takich jak organiczny aloes i gliceryna.

Dowiedz się więcej o szamponach przeciwłupieżowych z naszego artykułu.

Spray nawilżający

W związku z tym, że lato zbliża się wielkimi krokami, warto dodatkowo chronić włosy podczas wyjść na zewnątrz, aby uniknąć poparzeń słonecznych i uczuleń skóry głowy. Naszą ulubioną mgiełką jest Sun Defense Hair Mist ze względu na naturalny filtr UV, który chroni włosy przed słońcem. Zawiera również Phytessence™ French Oak. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym składnik ten zmniejsza szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego związanego ze starzeniem się skóry i skóry głowy, co sprawia, że produkt ten jest doskonałą kuracją dla skóry głowy.

Kuracja łagodząca skórę głowy

W dni, kied skóra głowy jest szczególnie sucha i swędząca, używamy a Grow Perfect™ Thickening Spray aby zapewnić skórze głowy natychmiastowe, kojące nawilżenie. Unikalna formuła z dodatkiem mięty drzewnej zapewnia dodatkowe uczucie chłodzenia.

Kojąca kuracja do skóry głowy

W dni, kiedy podrażniona skóra głowy jest szczególnie sucha i swędząca, warto użyć kuracji Grow Perfect™ Thickening Spray, aby zapewnić wrażliwej skórze głowy natychmiastowe, kojące nawilżenie. Unikatowa formuła z dodatkiem mięty drzewnej zapewnia dodatkowe uczucie chłodzenia, które łagodzi bóle skóry głowy przy dotyku.

Delikatne sprężynki do włosów

Warto stosować produkty, które są delikatne dla włosów i skóry głowy nie tylko wtedy, gdy jest ona obolała, ale przez cały czas. Sprężynki do włosów to doskonały sposób na to, by fryzura trzymała się cały dzień i nie podrażniała skóry głowy przez to, że gumka jest zbyt ciasna.

Did you know that even your choice of bedding could contribute to a sensitive and dry skin? Read more on how to find the best bedsheets even for the most sensitive scalps.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zmieniasz swoją rutynę, a boląca skóra głowy nadal nie ustępuje albo doświadczasz wypadania włosów, łuszczenia się lub pieczenia, być może nadszedł czas na wizytę u lekarza lub dermatologa. Choć wiele źródeł bólu skóry głowy można łatwo wyleczyć, najlepiej zasięgnąć opinii eksperta, by upewnić się, że robisz to, co najlepsze dla zdrowia włosów i skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy to długi proces, więc nie zapomnij o uzbrojeniu się w cierpliwość.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

  Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

 • Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosów

  Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosów

 • szampon oczyszczający

  Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczanie skóry głowy?

 • najlepszy szampon przeciwłupieżowy

  Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy: Jak wybrać najlepszy szampon na łupież?

 • dobry szampon do włosów przetłuszczających się

  Szampon do włosów przetłuszczających się: Jaki i na co zwrócić uwagę?

Wyświetl wszystkie artykuły