Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenieWyświetl wszystkie artykuły

Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś rozpuścić włosy z ciasnego kucyka, żeby zmniejszyć napięcie skóry głowy? A może masz więcej łupieżu niż zwykle? Czy dotyka Cię ból mieszków włosowych? 

Jest wiele czynników, które przyczyniają się do problemu, jakim jest podrażniona skóra głowy. Ale bądźmy szczerzy, najważniejsze o czym teraz myślisz, to jak sprawić, żeby przestał Ci dokuczać ból mieszków włosowych. Na szczęście istnieją różne sposoby na ból skóry głowy, które możesz zastosować.

Treści

Czym jest ból skóry głowy?

Boląca skóra głowy zazwyczaj charakteryzuje się łupieżem, swędzeniem, podrażnieniem, zaczerwienieniem, bólem przy dotyku, a czasem infekcją lub stanem chorobowym.

Ból skóry głowy przy dotyku może się pojawiać i znikać, ale ponieważ włosy są wyjątkowe, ważne jest, aby poznać swoje indywidualne przyczyny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może powodować ból mieszków włosowych i jakie zabiegi na ból skóry głowy możesz włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, aby go złagodzić.

Podrażniona skóra głowy – przyczyny

Scalp Pains

Ból skóry głowy jest zazwyczaj wynikiem choroby skóry lub wrażliwości na zabiegi fryzjerskie. Poznajmy kilka najczęstszych powodów bólu skóry głowy i ich objawy.

Scalp Pains

Reakcja alergiczna na składniki

Składniki produktów, których używasz, mogą powodować reakcje uczuleniowe na Twojej skórze, z czego możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Możliwe, że stosujesz produkty, które zawierają substancje drażniące lub składniki, które nie współgrają z pH skóry głowy, co prowadzi do jej wrażliwości i bólu.

Oparzenia słoneczne

Po zbyt długim przebywaniu na słońcu możesz zorientować się, że Twoja skóra uległa poparzeniu słonecznemu. Podczas gdy większość z nas pamięta o stosowaniu filtrów SPF na ciało, zapominamy, że skóra głowy też jest wystawiona na działanie słońca. Czy kiedykolwiek doznałeś oparzenia słonecznego na przedziałku? My tak, i dobrze wiemy, że nie jest to nic miłego. Twoja skóra będzie prawdopodobnie wrażliwa przez kilka dni, dopóki oparzenie nie zniknie lub nie złuszczy się wierzchnia warstwa skóry.

Przedłużanie włosów

Jeśli masz przedłużone włosy, mogą one powodować ból skóry głowy. Doczepiane włosy obciążają je, a ten dodatkowy ciężar może powodować ból włosów na głowie. Jeżeli doskwiera Ci podrażniona skóra głowy, pamiętaj, że ból może być potencjalnym następstwem przedłużania włosów.

Łupież

Łupież to bardzo częsta przypadłość, która charakteryzuje się łuszczeniem się skóry głowy. Na szczęście nie jest on zaraźliwy, ale kłopotliwy. Łuszczenie się skóry głowy może być drażniące i prowadzić do nadmiernego swędzenia, które może powodować ból skóry głowy przy dotyku.

Ból głowy wywołany napięciem skóry głowy lub ciasnymi upięciami

Szykowne, gładko zaczesane do tyłu fryzury są teraz bardzo modne. Niestety, napięcie którego doświadczają włosy w takiej fryzurze, może oznaczać wrażliwość skóry. Jeśli często nosisz włosy w ciasnym koku lub kucyku, przyczynia się to do napięciowego bólu głowy.

Mycie włosów

Częstotliwość mycia włosów, może mieć wpływ na podrażnioną skórę głowy. Boląca skóra głowy może być spowodowana zbyt częstym myciem włosów, zwłaszcza jeśli używasz szamponów z siarczanami. Możesz przez przypadek pozbawić skórę głowy jej naturalnych olejków. Ból skóry głowy może również wynikać z tego, że nie myjesz włosów wystarczająco często i że u nasady Twoich pasm znajduje się nadmiar sebum.

Podrażniona skóra głowy spowodowana rozjaśnianiem lub innymi zabiegami chemicznymi

Ból skóry głowy może być spowodowany ciągłym farbowaniem włosów lub stosowaniem mocnych rozjaśniaczy. Farby do włosów i rozjaśniacze bardzo wysuszają i często uszkadzają włosy, wynikiem czego może być podrażniona skóra głowy i ból.

Choroby, które wymagają interwencji lekarza

Czasami ból skóry głowy może wymagać leczenia przez specjalistę. Do takich stanów należą między innymi:

 • Łuszczyca - jest to choroba skóry, która powoduje swędzące, łuszczące się plamy, które mogą być bolesne. Istnieją zabiegi na łuszczycę skóry głowy, ale nie ma jednego znanego lekarstwa.
 • Zapalenie mieszków włosowych - stan zapalny mieszków włosowych, który również może wywoływać ból skóry głowy, nazywany jest zapaleniem mieszków włosowych. Podczas gdy większość łagodnych przypadków ustępuje samoistnie, cięższe wymagają podania antybiotyków.
 • Egzema - znana również jako stan zapalny skóry, egzema charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą i wysypką. Jest to związane z zapaleniem skóry, które może powodować ból cebulek włosów.
 • Łysienie plackowate - objawem tej choroby jest wypadanie włosów skupione w plamach na głowie lub duża utrata włosów. Choć utrata włosów w przypadku łysienia plackowatego zwykle nie jest trwała, na samo schorzenie nie ma lekarstwa. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na tę chorobę, możesz dowiedzieć się więcej o łysieniu plackowatym.

Boląca skóra głowy - jak ją leczyć?

Wiemy, że chcesz złagodzić ból skóry głowy. Jak więc możesz sprawić, by podrażniona skóra głowy ustąpiła? Sposoby leczenia bólu skóry głowy różnią się w zależności od osoby. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co dokładnie powoduje ból cebulek włosów. Wtedy łatwiej będzie Ci rozwiązać ten problem.

Delikatnie złuszczaj

Jeśli największym problemem związanym z wrażliwością skóry głowy są gromadzące się na niej produkty lub płaty skóry, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stymulowanie mieszków włosowych poprzez stosowanie dobrego środka złuszczającego skórę głowy. Wmasuj peeling we włosy palcami lub użyj szczotki do skóry głowy, aby złuszczyć nagromadzony osad. Ta kuracja dla obolałej skóry głowy to najlepszy sposób dbania o siebie. Ponadto, stymulowanie mieszków włosowych jest świetne dla wzrostu zdrowych pasm!

Unikaj mocnych zabiegów na włosy

Zrób sobie przerwę od zabiegów chemicznych, przedłużania włosów i stosowania mocnych składników, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę głowy. Unikaj rozjaśniania i farbowania włosów, a także przedłużania, które obciąża skórę głowy. Spędź trochę czasu z naturalnym kolorem swoich włosów, aby dać skórze głowy czas na regenerację i złagodzenie niektórych objawów wrażliwości.

Zdecyduj się na naturalną pielęgnację włosów

Składniki farby do włosów mogą przyczyniać się do powstawania problemu, jakim jest boląca skóra głowy. Wybór naturalnych produktów do pielęgnacji włosów może być najlepszym rozwiązaniem, gdy szukasz czegoś delikatnego dla swoich pasm. Sprawdzaj na etykietach składników swoich szamponów i odżywek, czy posiadają odpowiednie certyfikaty organiczności lub nie zawierają wywołujących alergie substancji zapachowych, siarczanów, silikonów i wysuszających alkoholi. Im prostszy skład, tym lepiej dla skóry głowy.

Postaw na odpowiednie akcesoria

Jeśli przyczyną bólu skóry głowy są gumki do włosów i bardzo ciasne kucyki, zmień gumki na takie, które delikatniej trzymają włosy. My uwielbiamy te sprężynki do włosów, ponieważ nie niszczą pasm, a jednocześnie utrzymują fryzury na miejscu.

A czy zwracasz uwagę na to, w jakim stanie są Twoje szczotki, grzebienie i inne narzędzia do stylizacji? Zaniedbane mogą gromadzić bakterie i grzyby, które są szkodliwe dla włosów i skóry głowy. Żeby do tego nie dopuścić, systematycznie czyść swoje szczotki do włosów – z naszego artykułu dowiesz się, jak to robić prawidłowo.

Używaj nawilżających produktów

Znajdź produkty przeznaczone specjalnie dla wrażliwych włosów i skóry głowy - zazwyczaj są one bardzo nawilżające. Produkty, które łagodzą i nawilżają włosy, pozwolą pożegnać się z przesuszeniem skóry głowy, a co za tym idzie ból włosów na głowie stanie się przeszłością. Szampon nawilżający jest świetnym środkiem na ból i może przywrócić równowagę poziomu pH skóry głowy.

Znajdź właściwą metodę mycia włosów

Jeśli Twoja skóra głowy jest sucha i swędząca, może być podrażniona z powodu nadmiernego mycia lub zbyt dużej ilości produktów zgromadzonych u nasady włosów. Niezależnie od tego, czy myjesz włosy zbyt często, czy za rzadko, dowiedz się, jak wybrać najlepszy szampon dla suchej skóry głowy. Ta prosta zmiana w sposobie pielęgnacji może być czymś, czego Twoja skóra głowy potrzebuje, by natychmiast poczuć ulgę.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Najlepsze produkty dla wrażliwej skóry głowy

Istnieją produkty do włosów stworzone specjalnie do leczenia wrażliwej skóry głowy. Choć znalezienie tych, które prawidłowo pielęgnują skórę, może wymagać trochę cierpliwości. Produkty do pielęgnacji skóry głowy są testowane i sprawdzane pod kątem łagodzenia różnych rodzajów wrażliwości skóry.

Oto kilka naszych absolutnych hitów, które Ci pomogą:

Peeling do skóry głowy

Scalp Delight™ Detox Scrub to nasz ulubiony peeling do skóry głowy, ponieważ jest delikatny, ale skuteczny, pozostawia skórę głowy czystą, ale nie pozbawioną naturalnych olejków. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, połącz go z odżywką detoksykującą Scalp Delight™ Conditioner, która dzięki lekkiej, oczyszczającej i kojącej formule jest odpowiednia dla suchej, swędzącej i wrażliwej skóry głowy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie peelingu do skóry głowy w połączeniu ze szczotką do masażu skóry głowy to najlepszy sposób na pożegnanie się z łuszczącą się skórą i osadami.

Naturalny szampon

Staramy się unikać szamponów zawierających szkodliwe składniki, takie jak parabeny, siarczany czy silikony. Stawiamy na to, żeby myć włosy nie częściej niż kilka razy w tygodniu, ponieważ właśnie to najlepiej wpływa na utrzymanie zdrowego i zrównoważonego pH skóry głowy i włosów. Szampon Split Fix™ Shampoo jest idealny, ponieważ spełnia wszystkie kryteria. Ponadto, jest dostępny w różnych wersjach (np. do włosów cienkichdo blond włosów i kręconych włosów), aby pasował do różnych rodzajów pasm.

Szampon przeciwłupieżowy

Jeśli Twoja skóra głowy jest nie tylko wrażliwa, ale cierpisz również z powodu łupieżu, będziesz potrzebować specjalnego szamponu ukierunkowanego na jego leczenie. Instant Relief™ Dandruff Shampoo to pozbawiony siarczanów, antybakteryjny szampon przeciwłupieżowy, który natychmiast koi obolałą skórę głowy, usuwa łuski i przywraca zdrowy poziom nawilżenia. Zawiera antybakteryjny dermosoft® decalact MB i organiczny olejek z drzewa herbacianego, a także wiele składników łagodzących, takich jak organiczny aloes i gliceryna.

Dowiedz się więcej o szamponach przeciwłupieżowych z naszego artykułu.

Kuracja łagodząca skórę głowy

W dni, kiedy moja skóra głowy jest szczególnie sucha i swędzi, stosuję Instant Relief™ Scalp Spray , aby zapewnić mojej delikatnej skórze głowy natychmiastowe ukojenie i nawilżenie. Ta naturalna kuracja skutecznie usuwa płatki łupieżu, łagodzi podrażnienia skóry głowy i przywraca optymalną równowagę nawilżenia i odczynu pH skóry głowy.

Spray nawilżający

W związku z tym, że lato zbliża się wielkimi krokami, warto dodatkowo chronić włosy podczas wyjść na zewnątrz, aby uniknąć poparzeń słonecznych i uczuleń skóry głowy. Naszą ulubioną mgiełką jest Sun Defense Hair Mist, ze względu na naturalny filtr UV, który chroni włosy przed słońcem. Zawiera również Phytessence™ French Oak. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym składnik ten zmniejsza szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego związanego ze starzeniem się skóry głowy, co sprawia, że produkt ten jest doskonałą kuracją.

Delikatne sprężynki do włosów

Warto stosować produkty, które są delikatne dla włosów i skóry głowy nie tylko wtedy, gdy jest ona obolała, ale przez cały czas. Sprężynki do włosów to doskonały sposób na to, by fryzura trzymała się cały dzień i nie podrażniała skóry głowy przez to, że gumka jest zbyt ciasna.

Czy wiesz, że wybór pościeli może przyczynić się do walki z wrażliwą i suchą skórą? Przeczytaj na blogu jak znaleźć najlepsze pościele nawet dla najbardziej wrażliwej skóry głowy.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zmieniasz swoją rutynę, a boląca skóra głowy nadal nie ustępuje, bądź doświadczasz wypadania włosów, łuszczenia się lub pieczenia, być może nadszedł czas na wizytę u dermatologa. Choć wiele źródeł bólu skóry głowy można łatwo wyleczyć, najlepiej zasięgnąć opinii eksperta, by upewnić się, że robisz to, co jest najlepsze dla zdrowia włosów i skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy to długi proces, więc nie zapomnij o uzbrojeniu się w cierpliwość.

Recenzje

Doskonała

4 na 5 gwiazdek 9.400+ opinii

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Łupież: co zrobić na suchą skórę głowy i jak szybko pozbyć się łupieżu ?

  Łupież: co zrobić na suchą skórę głowy i jak pozbyć się łupieżu?

 • Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

  Krosty na skórze głowy: jak wyleczyć trądzik na skórze głowy?

 • Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosów

  Najlepszy suchy szampon w proszku dla świeżych włosów

 • Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

  Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

 • Szampon przeciwłupieżowy: Jak wybrać szampon na łupież?

  Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy: Jak wybrać najlepszy szampon na łupież?

Wyświetl wszystkie artykuły