Jak delikatnie tapirować włosy + 5 technik stosowania szczotki do tapirowaniaWyświetl wszystkie artykuły

Jak tapirować włosy + 5 technik stosowania szczotki do tapirowania

W świecie stylizacji włosów uzyskanie objętości i tekstury nadal pozostaje tematem ponadczasowym. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć efektowne upięcie, czy swobodną, potarganą fryzurę, opanowanie sztuki, jaką jest tapirowanie włosów, to istny game-changer.

Chociaż lata 80. wyniosły sztukę tapirowania włosów na nowy poziom (dosłownie), ta technika pozostaje aktualna w dzisiejszym, stale ewoluującym świecie stylizacji.

W tym kompleksowym przewodniku omówię, jak tapirować włosy bez ich niszczenia oraz zaprezentuję podstawowe narzędzie, które to umożliwia: szczotkę do tapirowania. Oprócz jej tradycyjnego zastosowania, omówię innowacyjne techniki i alternatywne metody stylizacji, zapewniając pełne wykorzystanie potencjału, jaki oferuje ta wszechstronna szczotka do układania włosów.

Czas chwycić za szczotkę do tapirowania włosów i przejść do konkretów!

Treści

Co oznacza tapirowanie włosów?

Tapirowanie włosów, znane również pod nazwą „tapir”, to technika stylizacji, która polega na tworzeniu objętości i tekstury poprzez strategiczne czesanie pasm włosów w kierunku skóry głowy. Proces ten narusza naturalną gładkość włosów, zwiększając ich objętość i unosząc je u nasady. Choć koncepcja może wydawać się prosta, nauka tego, jak tapirować włosy bez ich uszkadzania wymaga precyzji, wprawy i odpowiednich narzędzi.

Po co tapirować włosy?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tego, jak tapirować włosy, szybko omówmy, co można osiągnąć dzięki temu zabiegowi.

1. Zwiększenie objętości

Tapirowanie włosów jest prawdopodobnie najbardziej znane ze względu na swoją zdolność do dodawania objętości i wyrazistości fryzurom. Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać objętościowe upięcie, czy teksturowany kucyk, tapirowanie może natychmiast poprawić wygląd, tworząc iluzję grubszych, bardziej gęstych pasm.

2. Dodanie tekstury

Oprócz objętości, tapirowanie włosów nadaje fryzurom teksturę i wyrazistość. Natapirowane pasma mają bardziej szorstką powierzchnię, a co za tym idzie ułatwiają stylizację i nadawanie włosom różnych form i kształtów. Taka tekstura może poprawić ogólny wygląd fryzury, dodając jej głębi i charakteru.

3. Przedłużona trwałość stylizacji

Tapirowanie włosów może wydłużyć trwałość fryzury, zapewniając solidną podstawę dla wsuwek, spinek i innych akcesoriów do stylizacji. Może to być szczególnie przydatne w przypadku uroczystych okazji lub wydarzeń, na których fryzura musi wytrzymać wiele godzin bez utraty kształtu lub objętości.

4. Profesjonalna technika stylizacji

Tapirowanie włosów to powszechna praktyka wśród fryzjerów pracujących z technikami takimi jak balayage czy przedłużanie włosów. Podczas nakładania pasemek balayage, tapirowanie fragmentów włosów pomaga stworzyć bardziej naturalne przejście między kolorami. Podobnie, w przypadku przedłużania kosmyków, tapirowanie u nasady naturalnych pasm może zapewnić lepszy "chwyt" dla włosów przedłużanych.

Ogólnie rzecz biorąc, tapirowanie włosów jest techniką pozwalającą na łatwą transformację, dzięki której możemy cieszyć się wieloma korzyściami w zakresie tworzenia pełnych objętości i tekstury fryzur. Prawidłowe i staranne tapirowanie włosów może sprawić, że Twoja fryzura nabierze niezwykłego charakteru.

Tapirowanie włosów i związane z tym ryzyko

Tapirowanie włosów i związane z tym ryzyko

Chociaż tapirowanie włosów może nadać im oszałamiającą objętość i teksturę, ważne jest, aby pamiętać, że ta technika stylizacji włosów nie jest pozbawiona ryzyka. Nieprawidłowe lub nadmierne tapirowanie może prowadzić do różnych problemów, które mogą zagrażać zdrowiu i atrakcyjnemu wyglądowi pasm. Oto kilka potencjalnych wad i zagrożeń związanych z tym zabiegiem:

Zniszczenie włosów

Prawdopodobnie największym ryzykiem związanym z tapirowaniem włosów jest ich potencjalne uszkodzenie, szczególnie w przypadku nadmiernego lub agresywnego tapirowania. Powtarzające się tarcie i napięcie spowodowane tym zabiegiem może osłabić łodygę włosa, prowadząc do jego łamania, rozdwajania końcówek i całkowitego uszkodzenia.

Plątanie pasm

Tapirowanie włosów zwiększa prawdopodobieństwo ich plątania i tworzenia się kołtunów, szczególnie u nasady. Delikatne rozczesywanie natapirowanych pasm może pomóc zminimalizować uszkodzenia i zapobiec dalszemu plątaniu się kosmyków.

Puch i sterczące kosmyki

Tapirowanie włosów może nasilać puszenie się włosów i powodować powstawanie odstających kosmyków, szczególnie w przypadku pasm skłonnych do przesuszenia. Proces tapirowania może uszkodzić łuski włosów, powodując ich szorstkość. Dodatkowo może powodować elektryzowanie się fryzury, co przyczynia się do puszenia się. Aby złagodzić puszenie się i odstawanie kosmyków, użyj produktów nawilżających przed tapirowaniem, a także lekkiego lakieru, aby ujarzmić wszelkie niesforne kosmyki.

Zakłócenie naturalnego skrętu

W przypadku osób z naturalnie kręconymi lub falowanymi pasmami, tapirowanie włosów może zakłócić naturalny skręt, prowadząc tym samym do utraty wyrazistości i struktury fryzury. Jeśli masz loki, zalecam zapoznanie się z innymi technikami stylizacji włosów kręconych i zastosowanie przedmiotów, takich jak szczotka do tapirowania lub szczotka do wygładzania włosów wyłacznie dookoła twarzy.

Chociaż tapirowanie włosów może być użytecznym narzędziem do tworzenia objętości i tekstury, ważne jest, aby podchodzić do niego ostrożnie i z rozwagą. Rozumiejąc potencjalne ryzyko i stosując odpowiednie techniki i narzędzia, możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z tapirowania, jednocześnie minimalizując uszkodzenia i zachowując zdrowie i prawidłową kondycję włosów.

Czym jest szczotka do tapirowania?

Szczotka do tapirowania włosów to specjalistyczna szczotka do stylizacji włosów zaprojektowana z myślą o tapirowaniu. Narzędzie to, znane również po prostu jako szczotka do układania włosów, ma unikalną konstrukcję umożliwiającą skuteczne nadawanie fryzurze objętości i tekstury minimalizując jej uszkodzenia.

Wbrew nazwie, szczotka do tapirowania włosów często służy jako wszechstronne narzędzie do tworzenia szerokiej gamy fryzur, od gładkich i wyrafinowanych po zmierzwione i teksturowane. Dlatego też tego typu szczotka określana jest przez różne marki jako szczotka do tapirowania, szczotka do stylizacji włosów lub szczotka do wygładzania włosów. Choć z pozoru wydają się one opisywać różne przyrządy, szczotki te często mają bardzo podobne cechy i funkcje:

 • Cienkie, gęste włosie: Niezależnie od tego, czy produkt ten jest sprzedawany pod nazwą szczotka do tapirowania, szczotka do układania włosów czy szczotka do wygładzania włosów, narzędzia te są zazwyczaj wyposażone w delikatne, zbite włosie, które zostało specjalnie zaprojektowane do chwytania, wygładzania i skutecznego tapirowania włosów. Włosie to jest zazwyczaj wykonane z materiałów takich jak nylon lub sierść dzika, co zapewnia idealną równowagę między elastycznością a twardością.
 • Spiczasta końcówka: Niejedna szczotka do tapirowania czy szczotka do układania włosów i stylizacji jest wyposażona w spiczastą lub stożkowatą końcówkę, która umożliwia precyzyjne rozdzielanie i tapirowanie włosów. Ta spiczasta końcówka może być również używana do tworzenia precyzyjnych przedziałków lub wydzielania sekcji podczas stylizacji fryzury.
 • Wąski design: Wąska konstrukcja, którą charakteryzuje się szczotka do tapirowania włosów, umożliwia precyzyjną stylizację, niezależnie od tego, czy chcesz nadać fryzurze objętość, czy stworzyć gładkie stylizacje. Smukła budowa ułatwia manewrowanie na włosach i zapewnia maksymalną objętość i uniesienie pasm bez plątania i uszkodzeń.
 • Wygodna rączka: Komfortowa rączka to podstawa bezproblemowej stylizacji, zwłaszcza podczas tapirowania dużych partii włosów. Najlepsze szczotki do tapirowania posiadają ergonomiczne rączki z antypoślizgowym uchwytem, zapewniając większą kontrolę i stabilność podczas układania fryzury.
 • Wytrzymała konstrukcja: Biorąc pod uwagę fakt, że tapirowanie włosów jest czynnością powtarzalną, wytrzymałość narzędzia jest kluczowa przy wyborze szczotki do stylizacji. Wysokiej jakości szczotki do tapirowania są wykonane z trwałych materiałów, które mogą wytrzymać częste używanie bez wyginania się lub łamania.
 • Uniwersalność: Chociaż szczotki do tapirowania są używane głównie właśnie do tapirowania włosów, świetnie sprawdzają się również do tworzenia gładkich fryzur, ujarzmiania odstających kosmyków i stylizacji pasm dookoła twarzy. Dlatego też na tego typu szczotkę czasami mówi się "szczotka do wygładzania włosów". Niektóre szczotki do stylizacji włosów wyposażone są również w dwie różne końcówki, z których jedna kształtem przypomina szczurzy ogon i służy do stylizacji i dzielenia pasm na sekcje.

Podsumowując, szczotka do tapirowania włosów stanowi niezastąpione narzędzie do tworzenia różnych fryzur z łatwością i precyzją. Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać efektowne upięcie, zmierzwiony kucyk, czy cokolwiek innego, ta szczotka do układania włosów może zwiększyć twoje możliwości stylizacyjne i odblokować nieskończone sposoby kreatywnej ekspresji.

Jak delikatnie tapirować włosy

Nauka delikatnego tapirowania włosów jest niezbędna do zminimalizowania uszkodzeń i utrzymania zdrowia i odpowiedniej kondycji pasm. Postępuj zgodnie z tymi szczegółowymi instrukcjami, aby uzyskać objętość włosów bez narażania ich zdrowia:

Jak delikatnie tapirować włosy

 1. Przygotuj włosy: Upewnij się, że twoje włosy są czyste, suche i odpowiednio rozczesane. Delikatnie rozplącz włosy przy użyciu odpowiedniej szczotki.
 2. Zastosuj produkty do stylizacji: Aby ułatwić sobie tapirowanie, użyj kosmetyków, które zapewnią ci pożadaną teksturę i utrwalenie. Wypróbuj produkty dodające objętości, takie jak puder do stylizacji lub spray dodający objętości.
 3. Podziel pasma na sekcje: Tapirowanie włosów najlepiej przeprowadzać na małych sekcjach, ponieważ ogranicza to plątanie się i uszkodzenie pasm, oraz daje bardziej jednolity efekt.
 4. Wybierz odpowiednią szczotkę do tapirowania: Wykorzystaj szczotkę do tapirowania z delikatnym i gęstym włosiem , która będzie delikatna dla twoich pasm.
 5. Rozpocznij delikatne tapirowanie: Wydziel niewielką partię włosów z czubka głowy lub obszaru, w którym chcesz nadać włosom objętość. Jedną ręką przytrzymaj pasmo i umieść szczotkę do tapirowania kilka centymetrów (5-10 cm) od nasady. Używając lekkiego nacisku, delikatnie tapiruj włosy w kierunku nasady kilka razy krótkimi pociągnięciami w dół.
 6. Powtórz czynność: Kontynuuj tapirowanie małych sekcji włosów, stopniowo zwiększając ich objętość w wybranym obszarze.
 7. Wygładź natapirowane pasma: Po osiągnięciu pożądanej objętości, użyj szczotki, aby wygładzić natapirowane sekcje. Pomoże to połączyć natapirowane partie włosów z resztą fryzury i uzyskać jednolity efekt. Uważaj jednak, by nie przesadzić, bo możesz stracić objętość.
 8. Kontynuuj układanie: Następnie, w zależności od tego, jaki look chcesz uzyskać, przystąp do układania finalnej fryzury, niezależnie od tego, czy oznacza to upięcie ich w kok, czy też podkręcenie pasm.
 9. Utrwal przy pomocy lakieru do włosów: Aby zachować objętość i utrwalić fryzurę, lekko spryskaj włosy lakierem do włosów zapewniającym elastyczne utrwalenie.

7 błędów popełnianych przy tapirowaniu włosów

Unikając tych często popełnianych błędów i ćwicząc delikatne techniki tapirowania, można uzyskać fryzury o dużej objętości, zachowując zdrowie i dobrą kondycję włosów.

 1. Używanie nieodpowiedniej szczotki: Używanie szczotki, która nie została specjalnie zaprojektowana do tapirowania włosów, może prowadzić do uszkodzeń i bardziej niechlujnego efektu końcowego, przypominającego wyglądem ptasie gniazdo. Wybierz smukłą szczotkę do tapirowania włosów z delikatnym i gęstym włosiem, które zapewnia precyzyjne tapirowanie włosów i minimalizuje plątanie się kosmyków.
 2. Tapirowanie mokrych włosów: Zawsze tapiruj włosy, gdy są suche. Nie dość, że na mokrych włosach trudniej jest uzyskać objętość, to jeszcze są one bardziej podatne na uszkodzenia i mogą się łamać.
 3. Brak wydzielania sekcji: Niepracowanie w partiach może skutkować nierówną objętością i teksturą.
 4. Tapirowanie końcówek: Skup się na tapirowaniu włosów u nasady, aby nadać im objętości. W przypadku większości fryzur nie jest konieczne tapirowanie włosów na całej długości i na końcach, ponieważ może to uszkodzić łamliwe końcówki i sprawić, że fryzura będzie wyglądać niechlujnie.
 5. Agresywne tapirowanie: Zbyt agresywne tapirowanie włosów może powodować niepotrzebne uszkodzenia i łamanie pasm. Aby osiągnąć objętość fryzury bez szkody dla zdrowia włosów, wykonuj delikatne, precyzyjne ruchy.
 6. Pomijanie rozczesywania: Pamiętaj, aby przed wejściem pod prysznic dokładnie rozczesać natapirowane włosy. Użyj delikatnej szczotki, np. szczotki z włosiem przypominającym włosie dzika, jak moja ulubiona wegańska szczotka. Rozczesuj włosy małymi partiami, zaczynając od końcówek i kierując się ku nasadzie. Unikaj ciągnięcia lub szarpania pasm, aby zapobiec ich łamaniu i uszkodzeniom.
 7. Codzienne tapirowanie: Codzienne tapirowanie włosów, nawet delikatne, może z czasem prowadzić do ich uszkodzenia. Ogranicz tapirowanie do okazjonalnych zabiegów stylizacyjnych i wybieraj fryzury mniej szkodliwe dla włosów, np. loki bez użycia ciepła czy gładka fryzura z efektem wet look.

5 innych sposobów na użycie szczotki do tapirowania

5 innych sposobów na użycie szczotki do tapirowania

Choć szczotka do tapirowania jest znana przede wszystkim z nadawania fryzurom objętości i tekstury, ta poręczna szczotka do stylizacji włosów oferuje również wszechstronność wykraczającą poza jej tradycyjne przeznaczenie. Oto pięć alternatywnych sposobów na maksymalne wykorzystanie potencjału szczotki do tapirowania:

Choć szczotka do tapirowania jest znana przede wszystkim z nadawania fryzurze objętości i tekstury, te poręczne szczotki do układania włosów oferują również wszechstronność wykraczającą poza ich tradycyjne przeznaczenie. Oto pięć alternatywnych sposobów na maksymalne wykorzystanie możliwości szczotki do tapirowania:

1. Wygładzanie niesfornych kosmyków

Szczotki do tapirowania to doskonałe narzędzia do wygładzania niesfornych kosmyków i kontrolowania puszenia się włosów. Wystarczy delikatnie przeczesać pasma, aby wygładzić niesforne kosmyki i nadać fryzurze elegancki wygląd. Wykończ look dzięki sztyftowi do stylizacji , który zapewni ci utrwalenie i dodatkową dozę połysku.

2. Tworzenie wygładzonych fryzur

Aby nadać fryzurze gładkość i połysk, użyj szczotki do wygładzania włosów. Nałóż trochę żelu do stylizacji i przeczesz włosy do tyłu, zaczynając od nasady i kierując się ku końcom, aby uzyskać gładkie i wyrafinowane wykończenie.

3. Wydzielanie sekcji i przedziałków

Szczotka do tapirowania włosów to idealne narzędzie do tworzenia precyzyjnych przedziałków na włosach. Użyj spiczastej końcówki szczotki do tapirowania, aby podzielić pasma włosów na sekcje lub stworzyć wyraźne przedziałki, niezależnie od tego, czy stylizujesz gładki kucyk, czy pełne objętości upięcie.

4. Stylizowanie baby hair

Szczotki do tapirowania są idealne do stylizacji małych włosków (baby hair) lub pasm wzdłuż linii włosów. Użyj niewielkiej ilości żelu do stylizacji lub produktu do układania kosmyków dookoła twarzy i użyj szczotki do stylizacji, aby wymodelować fryzurę i nadać jej pożądany kształt.

5. Tworzenie skomplikowanych upięć

Szczotki do tapirowania mogą być nieocenionym narzędziem do tworzenia skomplikowanych upięć i wyszukanych fryzur. Użyj szczotki najpierw do natapirowania pasm włosów, aby dodać im objętości i tekstury, a następnie wygładź i ułóż włosy, aby uzyskać elegancki efekt.

Odkrywając te alternatywne zastosowania szczotki do tapirowania, możesz uwolnić jej pełny potencjał i przejść na wyższy poziom w stylizacji fryzur.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Teraz już wiesz, że opanowanie sposobu na tapirowanie włosów to strzał w dziesiątkę. Wszechstronność tapirowania włosów nie zna granic – od tworzenia objętościowych upięć po eleganckie, dopracowane fryzury. Kluczowym narzędziem jest szczotka do tapirowania włosów.

W tym przewodniku omówiłam tajniki tapirowania włosów, od podstawowych zasad po innowacyjne zastosowania szczotki do tapirowania. Tak więc, niezależnie od tego, czy tapirujesz włosy, aby zwiększyć ich objętość, precyzyjnie ułożyć pasma, czy też bardziej interesuje cię szczotka do wygładzania włosów i efekt, który możesz dzięki niej uzyskać, pamiętaj, że kluczem do sukcesu są właściwe techniki.

Recenzje

Doskonała

4 na 5 gwiazdek 9.400+ opinii

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

  Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

 • Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

  Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

 • Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

  Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły