Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczeniaWyświetl wszystkie artykuły

Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczenia

Czy jesteś zmęczona/y walką z nieznośnym swędzeniem i łuszczycą skóry głowy? Bez względu na to, czy od dawna masz z nią do czynienia, czy też zastanawiasz się, czy nowo pojawiające się objawy faktycznie są objawami łuszczycy, jestem tu, aby ci pomóc.

Leczenie łuszczycy skóry głowy może być skomplikowanym procesem. Nie obawiaj się jednak, ponieważ w tym artykule zagłębię się w świat tego schorzenia, zaczynając od przedstawienia jej objawów po różne metody leczenia łuszczycy skóry głowy.

Chociaż istnieje wiele metod leczenia i łagodzenia łuszczycy skóry głowy, rośnie zainteresowanie naturalnymi środkami leczniczymi. Różne naturalne kosmetyki na łuszczycę i zmiana stylu życia, mogą stanowić podstawę do osiągnięcia pożądanej ulgi.

Zagłębmy się więc w szczegóły i rozpocznijmy starania o lepszą i zdrowszą skórę głowy.

Treści

Zrozumienie łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która przyspiesza cykl wzrostu komórek skóry, prowadząc do powstawania łusek na jej powierzchni, w tym na skórze głowy. Łuszczyca głowy charakteryzuje się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem oraz charakterystycznymi łuskami i strupami.

Wpływ łuszczycy skóry głowy nie ogranicza się do objawów fizycznych. To nie tylko dolegliwość; może ona wpływać także na codzienne życie i ogólne samopoczucie. Uporczywe swędzenie i widoczne objawy mogą wpływać na samoocenę, sprawiając, że interakcje społeczne i pewność siebie stają się wyzwaniem.

Być może zastanawiasz się jak powszechny jest to problem? Jeśli cierpisz na łuszczycę, zdecydowanie nie jesteś sam/a. Badania wykazały, że łuszczyca dotyka 2-3% populacji, a około połowa osób ma ją na skórze głowy.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Objawy łuszczycy skóry głowy

Jak rozpoznać, czy objawy są rzeczywiście łuszczycą, a nie tylko suchą skórą głowy lub łupieżem? Oto najczęstsze objawy łuszczycy skóry głowy:

 • Łuszczące się lub zgrubiałe płaty skóry: Obecność srebrzysto białych łusek i płatów na skórze głowy jest widocznym objawem łuszczycy. Te stwardniałe płaty zwykle pojawiają się wokół linii włosów, na czole, szyi i uszach.
 • Swędzenie: Niektóre osoby z łuszczycą skóry głowy doświadczają ciągłego swędzenia, które często jest nieustanne i może znacząco wpływać na codzienne samopoczucie.
 • Zaczerwienienie (Erytema): Pojawienie się czerwonych plam na skórze głowy jest charakterystyczną cechą, wskazującą na nasilony stan zapalny.
 • Suchość i podrażnienie: Łuszczyca głowy często prowadzi do wysuszenia, powodując podrażnienia i uczucie ściągnięcia lub pieczenia skóry głowy.
 • Wypadanie włosów: Mimo że łuszczyca na głowie nie jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów, energiczne drapanie, intensywne skubanie łuszczących się miejsc, agresywne zabiegi i związany z tym stres mogą przyczynić się do tymczasowej utraty włosów.

Zrozumienie tych objawów ma kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia łuszczycy skóry głowy. Jednak równie ważne jest odróżnienie łuszczycy od innych podobnych schorzeń skóry głowy.

Odróżnianie łuszczycy skóry głowy od podobnych dolegliwości:

 • Łupież: Podczas gdy oba schorzenia mogą objawiać się łuszczącą się skórą, łupież ma tendencję do wytwarzania mniejszych, mniej widocznych płatków. Płatki łuszczycowe są zazwyczaj większe i bardziej srebrzyste. Łupież jest zwykle powodowany przez drożdżaki, podczas gdy łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną.
 • Łojotokowe zapalenie skóry: Stan ten wykazuje podobieństwo do łuszczycy skóry głowy, w tym zaczerwienienie i łuszczenie się. Jednak łojotokowe zapalenie skóry głowy charakteryzuje się zazwyczaj żółtawym i tłustym zabarwieniem.
 • Łuszczyca głowy: Łuszczyca może również wpływać na skórę głowy, ale zwykle powoduje bardziej rozległe zaczerwienienie i stan zapalny, któremu często towarzyszy uporczywe swędzenie.

W celu dokładnego zdiagnozowania objawów, zaleca się konsultację z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia.

10 skutecznych metod leczenia łuszczycy

Przede wszystkim należy wspomnieć, że łuszczyca, w tym jej objawy na skórze głowy, jest chorobą przewlekłą i nie ma na nią trwałego lekarstwa. Niemniej jednak, niektóre sposoby mogą znacznie zmniejszyć objawy łuszczycy i poprawić jakość naszego życia. Przyjęcie holistycznego podejścia, obejmującego ukierunkowane leczenie i odpowiednią rutynę pielęgnacyjną, jest kluczem do opanowania przewlekłego stanu łuszczycy i zapewnienia.

Oto niektóre z najpopularniejszych metod leczenia i leków, które stanowią podstawę działań medycznych, szczególnie w przypadku cięższych przypadków łuszczycy skóry głowy.

 1. Kortykosteroidy stosowane miejscowo: Są to leki przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienie, swędzenie i stan zapalny skóry głowy. Miejscowo stosowane kortykosteroidy są dostępne w różnych postaciach, takich jak kremy, maści i płyny.
 2. Inhibitory kalcyneuryny stosowane miejscowo: Lek ten stymuluje reakcję immunologiczną i może być szczególnie przydatny w przypadku wrażliwych obszarów, takich jak twarz i skóra głowy. Są one dostępne w postaci kremu lub maści i są stosowane bezpośrednio na chore obszary skóry głowy.
 3. Preparaty z kwasem salicylowym: Kwas salicylowy pomaga zmiękczyć łuski i sprzyja ich usuwaniu, wspomagając leczenie łuszczycy skóry głowy. Preparaty z kwasem salicylowym, zwykle występujące w szamponach na łuszczycę lub roztworach do stosowania miejscowego, są nakładane na skórę głowy.
 4. Produkty na bazie smoły węglowej: Smoła węglowa ma działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne, spowalniające wzrost komórek skóry. Ta tradycyjna metoda leczenia łuszczycy jest często stosowana w szamponach, olejkach i kremach przeznaczonych do stosowania na skórę głowy.
 5. Analogi witaminy D:Te syntetyczne formy witaminy D pomagają regulować wzrost komórek skóry i mogą być korzystne w leczeniu objawów łuszczycy. Roztwory te stosuje się bezpośrednio na skórę głowy.
 6. Leki ogólnoustrojowe: W cięższych przypadkach łuszczycy, można przepisać leki doustne lub do wstrzykiwania w celu stymulacji reakcji immunologicznej. Należy jednak pamiętać, że leki te często wiążą się z potencjalnymi skutkami ubocznymi.
 7. Biofarmaceutyki: Leki biologiczne są ukierunkowane na określone składniki układu odpornościowego, w celu zmniejszenia stanu zapalnego związanego z łuszczycą na głowie. W zależności od rodzaju, leki biologiczne są zazwyczaj podawane w formie zastrzyków.
 8. Antralina:Antralina pomaga normalizować aktywność DNA w komórkach skóry, spowalniając nadmierny wzrost i rozwój komórek. Tego rodzaju kremy, maści lub pasty, nakłada się na skórę głowy na określony czas, a następnie zmywa.
 9. Retinoidy stosowane miejscowo lub doustnie: Retinoidy, takie jak miejscowy tazaroten lub doustna acytretyna, pomagają normalizować wzrost komórek skóry. Doustne retinoidy są często rozważane tylko w leczeniu cięższych przypadków łuszczycy skóry głowy.
 10. Środki nawilżające i emolienty: Choć nie jest to metoda bezpośredniego leczenia, regularne stosowanie środków nawilżających, olejków i emolientów, pomaga złagodzić suchość i swędzenie skóry.

Należy pamiętać, że wybór leczenia zależy od nasilenia choroby, indywidualnej reakcji i historii medycznej. Konsultacja z dermatologiem ma kluczowe znaczenie dla określenia odpowiedniego podejścia i zapewnienia skutecznego leczenia łuszczycy skóry głowy.

W następnej części, zbadam fascynujący świat naturalnych środków leczniczych, zapewniających holistyczne spojrzenie na pielęgnację łuszczycy skóry głowy. Środki te stanowią uzupełnienie medycznych metod leczenia.

7 naturalnych sposobów na łuszczycę skóry

Naturalne kosmetyki na łuszczyce

Aloes

Aloes posiada właściwości przeciwzapalne, zapewniając ulgę w swędzeniu i zaczerwienieniu, co czyni go doskonałym naturalnym lekarstwem na łuszczycę skóry głowy.

Zastosowanie: Nałóż czysty żel aloesowy bezpośrednio na skórę głowy, pozostawiając go na chwilę przed spłukaniem. Możesz również stosować delikatne produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy bogate w aloes, aby złagodzić objawy łuszczycy.

Owies

Owies ma właściwości łagodzące, które łagodzą swędzenie i podrażnienia skóry.

Zastosowanie: Przygotuj pastę owsianą, mieszając drobno zmielony owies z wodą i nałóż ją na skórę głowy. Po krótkim czasie dokładnie spłucz. Możesz również poszukać łagodnych szamponów na łuszczycę skóry głowy zawierających wyciąg z owsa.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pomagając zmniejszyć stan zapalny skóry.

Zastosowanie: Rozcieńcz olejek z drzewa herbacianego olejem nośnikowym i delikatnie wmasuj go w skórę głowy. Pozostaw na kilka minut przed spłukaniem. Podobnie jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, zaleca się przeprowadzenie testu płatkowego na niewielkim obszarze skóry. Możesz także używać produktów, które zawierają odpowiednią ilość olejku z drzewa herbacianego, aby zapewnić bezpieczną, ale skuteczną kurację.

Sól

Sól jest znana ze swoich właściwości leczniczych ze względu na bogactwo minerałów, takich jak magnez, wapń i potas, a także ze względu na jej potencjał łagodzenia swędzenia i zmniejszania stanu zapalnego.

Zastosowanie: Niezależnie od tego, czy stosujesz specjalne szampony, czy zabiegi domowe, sól zapewnia delikatne złuszczanie, sprzyja usuwaniu łusek i zmniejsza stan zapalny.

Smoła drzewna

Podobna do smoły węglowej, naturalna smoła sosnowa pomaga spowolnić wzrost komórek skóry i zmniejszyć stan zapalny.

Zastosowanie: Produkt wchodzi w skład wielu szamponów na łuszczyce skóry głowy oraz roztworów do stosowania miejscowego. Stosuj zgodnie z zaleceniami, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Oliwa z oliwek

Właściwości nawilżające oliwy z oliwek mogą złagodzić suchość i zmniejszyć łuszczenie się skóry.

Zastosowanie: Wmasuj olejek w skórę głowy. Pozostaw na włosach przez kilka minut, a następnie zmyj.

Światło UV

Kontrolowana i umiarkowana ekspozycja na światło słoneczne UV może spowolnić wzrost komórek skóry. Należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z ekspozycją na promieniowanie UV i stosować filtry przeciwsłoneczne na obszarach, które nie są dotknięte łuszczycą.

Zastosowanie: Należy rozważyć ekspozycję na słońce lub lampy UV do fototerapii, pod nadzorem pracownika służby zdrowia.

Rekomendacje

Te naturalne środki lecznicze mogą być szczególnie korzystne w przypadku łagodnej łuszczycy skóry głowy, zapewniając złagodzenie objawów i poprawę skóry. Naturalne kosmetyki na łuszczycę skóry głowy mogą być uzupełnieniem tradycyjnych leków.

Pamiętaj, że potrzeby skóry każdego człowieka się różnią i przed rozpoczęciem stosowania nowych metod leczenia warto skonsultować się z lekarzem.

Delikatny szampon na łuszczycę skóry głowy

Jeśli chodzi o leczenie łuszczycy skóry głowy, specjalistyczne szampony odgrywają tu kluczową rolę. Zapewniają one ulgę i utrzymują zdrowe środowisko skóry.

Wymienione poniżej szampony nie mają na celu zastąpienia podstawowych metod leczenia łuszczycy skóry głowy, ale ze względu na ich delikatne formuły bogate w naturalne składniki łagodzące i przeciwzapalne, mogą być cenne w leczeniu objawów łuszczycy skóry głowy. Wszystkie wymienione szampony są wolne od silikonów, siarczanów, olejów mineralnych i parabenów, oraz posiadają certyfikaty ekologiczne i wegańskie. Dla osób z bardziej nasilonymi objawami, zaleca się rozważenie specjalistycznych szamponów leczniczych.

Moisture Hero™ Shampoo - Głęboko nawilżający szampon do suchych włosów i skóry głowy

Kluczowe składniki na łuszczycę skóry głowy: Aloes, gliceryna, przeciwzapalne ekstrakty z czarnego bzu i liści herbaty, olej jojoba i masło z nasion kakaowca.

Ten nawilżający Moisture Hero™ Shampoo jest bogaty w składniki przeciwzapalne, co czyni go doskonałym wyborem dla osób zmagających się z łuszczycą.

Instant Relief™ Dandruff Shampoo - Szampon antybakteryjny dla łuszczącej się skóry głowy

Kluczowe składniki na łuszczycę skóry głowy: Olejek z drzewa herbacianego, aloes, gliceryna i antybakteryjny dermosoft® decalact MB.

Opracowany specjalnie z myślą o łupieżu, Instant Relief™ Dandruff Shampoo dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, przynosi ulgę osobom borykającym się z łuszczycą.

Split Fix™ Shampoo - Łagodzący szampon do suchych końcówek i skóry głowy

Kluczowe składniki na łuszczycę skóry głowy: Aloes, sól, ekstrakt z owsa i olejki nawilżające.

Opracowany z myślą o suchych i łamliwych włosach ze skłonnością do rozdwajania się końcówek, Split Fix™ Shampoo bez siarczanów jest delikatny i nawilżający. Jego kojąca formuła sprawia, że jest odpowiedni dla osób z łuszczycą skóry głowy.

Curl Crush™ Shampoo - Dla osób z kręconymi włosami i łuszczycą się skórą głowy

Kluczowe składniki na łuszczycę skóry głowy: Aloes, sól i gliceryna.

Dostosowany do potrzeb włosów kręconych, łagodny szampono niskiej zawartości mydła zapewnia nawilżenie i delikatne oczyszczenie. Jest to idealna alternatywa dla osób dbających o swoje loki, w tym osób borykających się z łagodną łuszczycą skóry głowy.

Grow Perfect™ Shampoo - Szampon na wypadanie włosów i łuszczycę

Kluczowe składniki na łuszczycę skóry głowy: Aloes, sól, gliceryna i glukoza.

Opracowany z myślą o poroście włosów i stymulacji skóry głowy szampon Grow Perfect™ jest odpowiedni dla osób borykających się z łuszczycą, ze względu na swoje właściwości łagodzące i nawilżające.

Maksymalne rezultaty stosowania szamponów na łuszczycę skóry głowy

Osiągnięcie pożądanych rezultatów przy użyciu łagodnych szamponów na łuszczycę skóry głowy wymaga holistycznego podejścia, obejmującego pielęgnację wykraczającą poza stosowanie szamponu. Oto kilka wskazówek, które poprawią Twoje wyniki:

Zawsze stosuj odżywkę

Stosowanie odżywki ma kluczowe znaczenie dla utrzymania nawilżenia skóry głowy i włosów. Skóra głowy podatna na łuszczycę czerpie wiele korzyści z dodatkowego nawilżenia zapewnianego przez wysokiej jakości odżywkę.

Wskazówka: Wybierz odżywkę odpowiednią dla Twojego rodzaju włosów, upewniając się, że uzupełnia ona nawilżające działanie szamponu. Scalp Delight™ Detox Conditioner to świetna opcja dla suchej i podrażnionej skóry głowy, ze względu na lekką i kojącą formułę zawierającą aloes i glicerynę. W przeciwieństwie do wielu innych odżywek, może być bezpiecznie stosowana również na skórę głowy.

Masaż delikatną silikonową szczoteczką do skóry głowy

Zastosowanie delikatnej silikonowej szczotki do masażu skóry głowy może pomóc w usuwaniu łuszczących się i zgrubiałych płatów. Masaż pomaga równomiernie rozprowadzić szampon i wspomaga złuszczanie.

Wskazówka: Podczas korzystania ze szczoteczki należy zachować ostrożność i delikatność. Unikaj zbyt energicznego szorowania lub drapania, ponieważ może to zaostrzyć objawy łuszczycy. Delikatny, okrężny masaż jest wystarczający dla uzyskania skutecznych rezultatów.

Włączając te wskazówki do rutynowej pielęgnacji włosów, można zmaksymalizować efekty płynące ze stosowania szamponów do skóry głowy z łuszczycą. Pamiętaj, że konsekwencja jest kluczowa, a delikatny dotyk znacznie przyczynia się do poprawy zdrowia skóry głowy.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

8 zmian stylu życia w leczeniu łuszczycy

Zmiany stylu życia w leczeniu łuszczycy skóry głowy

Oprócz specjalistycznych szamponów na łuszczyce i zabiegów, kluczową rolę w leczeniu łuszczycy skóry głowy odgrywa styl życia. Rozważ włączenie poniższych praktyk do swojej codziennej rutyny:

Uwagi dotyczące diety

Stosowanie diety przeciwzapalnej może przyczynić się do złagodzenia objawów łuszczycy skóry głowy. Kładź większy nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i kwasy tłuszczowe omega-3, jednocześnie minimalizując ilość przetworzonej żywności. Ponadto upewnij się, że codziennie pijesz wystarczającą ilość wody, ponieważ dobre nawodnienie wspomaga zdrowie skóry, w tym skóry głowy.

Kontrola stresu

Wiadomo, że stres nasila objawy łuszczycy skóry głowy. Poznaj więc ćwiczenia łagodzące stres, takie jak medytacja, joga lub ćwiczenia głębokiego oddychania, aby poprawić samopoczucie emocjonalne.

Częste mycie i nawilżanie

Regularne mycie włosów szamponem pomaga zapobiegać gromadzeniu się łusek i nawilżyć skórę głowy. Pamiętaj, aby wybierać delikatne produkty do pielęgnacji włosów które nie zawierają siarczanów.

Unikanie znanych czynników wywołujących

Zidentyfikuj i unikaj czynników, które pogarszają Twoje objawy. Może to obejmować określone produkty do pielęgnacji włosów, czynniki środowiskowe lub wybory żywieniowe.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia

Zdrowa waga, minimalne spożycie alkoholu i zaprzestanie palenia, przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia, potencjalnie łagodząc objawy łuszczycy skóry głowy.

Unikanie skubania i drapania

Powstrzymaj się od chęci skubania i drapania skóry głowy, ponieważ może to prowadzić do dalszych podrażnień i uszkodzeń. Zamiast tego, wybierz delikatne techniki masażu skóry głowy lub stosowanie kwasu salicylowego.

Rozważ krótszą fryzurę

Niektóre osoby uważają, że krótsze włosy ułatwiają zabiegi, zwiększają skuteczność miejscowych rozwiązań i ułatwiają ogólną pielęgnację. Aby znaleźć inspirację, zobacz modne krótkie fryzury.

Ograniczenie korzystania z gorących narzędzi

Nadmierne ciepło wytwarzane przez narzędzia do stylizacji, może przyczynić się do przesuszenia włosów. Ogranicz używanie gorących akcesoriów i wybierz suszenie delikatnym ręcznikiem do włosów, aby zadbać o zdrowie skóry głowy.

Wprowadzając te zmiany w swoim stylu życia, tworzysz warunki sprzyjające terapii łuszczycy skóry głowy. Konsekwencja i holistyczne podejście są kluczem, do dbania o ogólne samopoczucie i utrzymanie zdrowej skóry.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • Utrzymujące się lub nasilające objawy: Gdy dostępne bez recepty leki na łuszczycę skóry głowy nie przynoszą ulgi, a objawy utrzymują się lub nasilają.
 • Silny dyskomfort: Intensywne swędzenie, ból oraz dyskomfort, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.
 • Rozprzestrzenianie się lub nowe objawy: Łuszczyca rozprzestrzenia się na nowe obszary lub pojawiają się nowe i niepokojące objawy.
 • Trudności w codziennych czynnościach: Łuszczyca skóry głowy przeszkadza w codziennych czynnościach, takich jak pielęgnacja włosów.
 • Wpływ emocjonalny: Stres, w tym niepokój i brak samoakceptacji, który wymaga profesjonalnej pomocy.
 • Objawy infekcji: Zwiększone zaczerwienienie, obrzęk, ciepło lub odwodnienie wskazują na potencjalną infekcję.
 • Skutki uboczne leczenia: Działania niepożądane lub skutki uboczne leczenia łuszczycy skóry głowy, wymagają natychmiastowej uwagi.
 • Ciąża i karmienie piersią: Przed zastosowaniem leczenia w okresie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem.

Aby uzyskać szybkie wsparcie i spersonalizowany plan opieki, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

W naszym artykule na temat łuszczycy skóry głowy zagłębiliśmy się w niuanse jej objawów i holistyczne podejście do pielęgnacji. Zwróciłam uwagę na naturalne środki pomagające w leczeniu łuszczycy, specjalistyczne szampony na łuszczycę skóry głowy i jak zmiana stylu życia wpływa na stan skóry. Niezależnie od tego, czy stosujesz już jakąś kurację, czy też szukasz porady lekarskiej, podróż do zdrowej skóry głowy wymaga wszechstronnego podejścia.

Recenzje

Doskonała

4 na 5 gwiazdek 9.400+ opinii

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Jak delikatnie tapirować włosy + 5 technik stosowania szczotki do tapirowania

  Jak tapirować włosy + 5 technik stosowania szczotki do tapirowania

 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

  Szczotka do włosów z dzika vs. szczotka z włosia wegańskiego

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

Wyświetl wszystkie artykuły