Wypadające włosy? 8 prostych porad co zrobić gdy wypadają włosyWyświetl wszystkie artykuły

Wypadające włosy? 8 prostych porad co zrobić gdy wypadają włosy

Znajdujesz coraz więcej włosów w odpływie prysznica i zaczynasz się zastanawiać co robić? Zanim wpadniesz w panikę, ważne jest, że wypadanie włosów do pewnego stopnia jest normalne. Jeśli jednak nagle doświadczasz nietypowej dla siebie utraty włosów, należy zastanowić się nad kolejnym krokiem. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej o wypadaniu włosów.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów, utrata od 30 do 150 włosów dziennie jest całkowicie normalna, w ramach naszego normalnego cyklu włosowego.

Ale skąd masz wiedzieć, czy wypadanie włosów jest normalne, czy masz do czynienia z łysieniem? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o wypadaniu włosów. Podzielimy się też wskazówkami, co zrobić gdy wypadają włosy oraz jaka jest najlepsza kuracja na wypadające włosy.

Treści

Normalne wypadanie włosów - definicja

Wypadanie włosów jest normalną i konieczną częścią cyklu wzrostu włosa. Jak już wspomnieliśmy, normą jest wypadanie od 30 do 150 włosów dziennie. Choć może się to wydawać dużo, przeciętna ludzka skóra głowy ma od 100 000 do 150 000 włosów, więc taka dzienna utrata nie powoduje widocznej różnicy w objętości włosów.

Aby zrozumieć normalne wypadanie włosów, musimy najpierw porozmawiać o cyklu wzrostu włosa. Wzrost włosa (i wypadanie włosów) odbywa się w ciągłym cyklu z czterema kluczowymi fazami. W każdym momencie te 100 000 do 150 000 włosów na Twojej głowie znajduje się w różnych punktach cyklu. To dobrze, bo właśnie to zapobiega wypadaniu wszystkich włosów naraz!

Hair Growth Phase

Dowiedz się o fazach wzrostu włosa:

1. Anagen, czyli faza wzrostu włosa

Podczas tej pierwszej fazy cyklu wzrostu włosa komórki w mieszku włosowym szybko się dzielą, powodując wzrost nowych włosów. 80-90% włosów znajduje się w fazie anagenu. Ta faza trwa od dwóch do siedmiu lat, a długość fazy anagenu decyduje o tym, jak długie mogą urosnąć Twoje włosy. Na długość fazy anagenu wpływa wiele czynników, w tym genetyka, odżywianie, wiek i ogólny stan zdrowia. Ponieważ Twoje zdrowie może mieć wpływ na fazę wzrostu włosów, przestrzeganie zdrowych nawyków działa hamująco na wypadające włosy (ale o tym więcej później).

2. Katagen, czyli faza przejściowa

Kiedy włos osiągnie swoją maksymalną długość, mieszek włosowy przechodzi w fazę katagenu. W tym krótkim okresie włos odłącza się od swojego układu krwionośnego i staje się tak zwanym włosem klubowym.

3. Telogen, czyli faza odpoczynku

Podczas gdy włos klubowy odpoczywa, jest nadal przytwierdzony do skóry głowy, a pod nim rośnie nowy włos. Ten nowy włos w końcu zajmie jego miejsce. Ten okres trwa około trzech miesięcy.

4. Faza egzogenu, czyli wypadania włosów

Wypadające włosy to ostatnia część cyklu wzrostu włosa. W tym okresie włosy klubowe odrywają się i wypadają. Każdy włos wypada, gdy osiągnie tę fazę cyklu wzrostu. Gdy włos osiągnie fazę egzogenną, nie możesz nic zrobić, by zapobiec jego wypadnięciu.

Po fazie egzogenu mieszek włosowy powraca do fazy anagenu i pracuje nad wyhodowaniem nowego włosa, który znajdował się pod włosem klubowym. A potem cykl się powtarza!

Łysienie vs. wypadające włosy

Wypadające włosy są normalną i konieczną częścią cyklu wzrostu włosa, ale jeśli tracisz więcej niż 150 kosmyków dziennie, możesz doświadczać łysienia.

Wiele rodzajów łysienia występuje, gdy większa niż przeciętna liczba mieszków włosowych przechodzi z fazy anagenu do katagenu. Kiedy te włosy osiągną fazę wypadania, to po prostu wypadają, a włosy mogą stać się wyraźnie cieńsze. Jeśli dotykają Cię tego rodzaju wypadające włosy przyczyny mogą być różne. U niektórych osób zaostrzająco na wypadające włosy mogą działać zmiany fizyczne, takie jak poród czy drastyczna utrata wagi. W innych przypadkach wypadające włosy mogą być spowodowane chorobą.

Jednakże większość przypadków wypadania włosów jest wynikiem łysienia androgenowego, inaczej zwanego łysieniem męskim lub kobiecym. Ten rodzaj łysienia nie jest bezpośrednio związany z cyklem wzrostu włosa. W tym przypadku hormon zwany DHT kurczy mieszki włosowe, aż przestają one całkowicie produkować włosy. W miarę jak mieszki się kurczą, włosy wypadają.

Twoje włosy zdradzają, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo! Zdrowa dieta i aktywny tryb życia to bardzo ważne czynniki, jeśli chodzi o włosy.

Jak możesz stwierdzić, czy coś jest nie tak?

Skąd więc możesz wiedzieć, czy Twoje wypadające włosy to naturalny proces, który dotyka każdego, czy doświadczasz łysienia? Oto kilka oznak, na które warto zwrócić uwagę:

 • Wypadanie włosów w okrągłych plackach - Utrata włosów w okrągłych plackach może być oznaką choroby zwanej łysieniem plackowatym.
 • Przesuwająca się linia włosów - Jedną z pierwszych przyczyn, dla których mężczyźni dostrzegają wypadanie włosów, jest cofająca się linia włosów. Jest to oznaka łysienia androgenowego.
 • Przerzedzenie korony włosów - Inną oznaką nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn jest widoczne przerzedzenie na koronie głowy.
 • Poszerzający się przedziałek - Kobiety tracą włosy na całej głowie, a nie w jednym miejscu jak mężczyźni, więc nadmiernie wypadające włosy mogą być mniej widoczne. Jednak poszerzający się przedziałek jest dla kobiet oczywistą oznaką wypadania włosów.
 • Cieńszy kucyk - kobiety z długimi włosami mogą zauważyć wypadanie włosów, jeśli średnica ich kucyka wyraźnie się zmniejszy.
 • Nadmierne wypadanie włosów - Jeśli zauważasz więcej niż zwykle włosów na poduszce, na szczotce do włosów lub w odpływie prysznica, możesz mieć do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.

Jeśli dostrzegasz u siebie któryś z tych objawów wypadania włosów, porozmawiaj z dermatologiem. Lekarz może zdiagnozować przyczynę wypadania włosów (a jak już wiadomo, jeśli dotykają Cię wypadające włosy przyczyny mogą być różne, a skoro przyczyny wypadania włosów mogą być różne to kuracja na wypadające włosy również może wyglądać inaczej w różnych przypadkach) i może pomóc Ci opracować plan leczenia, który zadziała wzmacniająco na wypadające włosy Przyczyny, a raczej ich odpowiednie zdiagnozowanie to kluczowa sprawa.

Poznaj niesamowite wyniki dotyczące porostu włosów, pochodzące od osób stosujących Hairlust:

Przed i po Hairlust

Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania

Efekty mogą być różne w zależności od osoby

Zobacz wszystkie opinie

Rezultaty różnią się w zależności od osoby, ale widoczne efekty pojawiają się zwykle po 2-6 miesiącach stosowania.

Co zrobić gdy wypadają włosy: 8 porad

Nawet jeśli nie doświadczasz łysienia, wypadające włosy mogą być bardzo irytujące i mogą uniemożliwiać Ci osiągnięcie Twoich celów. Aby zadziałać hamująco na wypadające włosy, wzmocnij fazę anagenu, stosując się do poniższych wskazówek:

#1: Zdrowo się odżywiaj

Eat a Balanced Diet

Zdrowie włosów zaczyna się wewnątrz, dlatego tak ważne jest, by stosować dietę bogatą w składniki odżywcze, które mają pozytywny wpływ na organizm i działają hamująco na wypadające włosy.

Aby przyspieszyć fazę wzrostu włosów i zmniejszyć ich wypadanie, staraj się stosować dietę bogatą w chude białka, zdrowe tłuszcze oraz dużo owoców i warzyw.

Nie wiesz, które pokarmy mogą zadziałać wspomagająco na wypadające włosy i sprawić, że przestaniesz się zamartwiać tym, jaka jest najlepsza kuracja na wypadające włosy? Wypróbuj te:

 • Jajka
 • Chude białka, takie jak kurczak i ryby
 • Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado i oliwa z oliwek
 • Ciemne zielone warzywa liściaste
 • Owoce i warzywa bogate w witaminę C, takie jak pomarańcze i papryka

#2: Przyjmuj suplement na porost włosów

Take a Supplement for Hair Growth

Jeśli nie jesteś zwolenniczką jajek lub nie możesz znieść myśli o zjedzeniu kolejnego kawałka jarmużu, wypróbuj suplement na porost włosów.

Suplementy Hairlust zawierają wszystkie witaminy i minerały, których potrzebują mieszki włosowe, w tym 5,000 mcg ratującej porost włosów biotyny. Żeby to zobrazować, musiałabyś jeść 500 jajek dziennie, żeby uzyskać tyle biotyny z samej diety! Ponadto suplementy Hairlust są wegańskie, przyjazne dla alergików i nie zawierają absolutnie żadnych sztucznych barwników ani aromatów.

Odżywiając mieszki włosowe witaminami i minerałami, których potrzebują, maksymalizujesz fazę anagenu, a tym samym działasz hamująco na wypadające włosy.

Suplementy na porost włosów Hairlust są dostępne w 4 wersjach:

#3: Zminimalizuj temperaturę

Turn Down the Heat

Odłóż lokówkę! Codzienna stylizacja włosów przy użyciu wysokiej temperatury powoduje poważne uszkodzenia łodygi włosa, pozostawiając ją łamliwą. W końcu te łamliwe włosy będą się łamać i wypadać. Co prawda dokładnie ułożona fryzura może wyglądać pięknie, ale stylizacja na gorąco na wypadające włosy to nienajlepszy pomysł.

Aby ograniczyć wypadanie włosów, zrób sobie przerwę od korzystania z urządzeń do stylizacji na ciepło i wypróbuj fryzury bez użycia temperatury. Jeśli już używasz narzędzi, pamiętaj, by używać sprayu termoochronnego przed stylizacją.

 #4: Zacznij od dołu

Start From the Bottom

Codzienne rozczesywanie włosów jest oczywiście częścią zdrowej rutyny pielęgnacyjnej. Zastanów się jednak, jak rozczesywać włosy. Szczotkowanie włosów od skóry głowy ku dołowi jest zdecydowanie niewskazane, ponieważ może zamienić małe supełki w duże kołtuny. Ponadto brutalne szczotkowanie prowadzi do łamania i wypadania włosów. Zamiast tego użyj naszych Bamboo Hairbrush lub Wet Hair Detangler Brush, by delikatnie rozczesać włosy, zaczynając od końcówek i stopniowo kierując się w stronę skóry głowy.

#5: Unikaj obciążania i naciągania skóry głowy

Avoid Hair & Scalp Stress

Jeśli uwielbiasz ciasny kok na czubku głowy, możesz nieświadomie przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Ciasne fryzury, takie jak koki, kucyki i warkocze, obciążają pasma, co może powodować łamanie i wypadające włosy Przyczyny są różne, jednak dodatkowe naciąganie włosów, nie ma szansy skończyć się pozytywnie.

Aby zapobiec wypadaniu włosów, poluzuj swoje ulubione fryzury i używaj gumek sprężynek do włosów, które są delikatniejszą alternatywą dla tradycyjnych gumek do włosów.

#6: Ulepsz swoją rutynę pielęgnacyjną

Upgrade Your Cleansing Routine

Prysznic to idealny moment, by przywrócić włosom odrobinę odżywienia. Dlaczego? Ponieważ odżywione włosy są mocniejsze, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich łamania i wypadania. Szampon i odżywka Grow Perfect™ Duo zostały opracowane z klinicznie sprawdzonymi składnikami Anagain™ i olejkiem rozmarynowym, które jak wykazano, wydłużają fazę wzrostu włosów, jednocześnie zmniejszając fazę wypadania, co skutecznie prowadzi do poprawy wzrostu włosów i zwiększenia ich gęstości w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Oczywiście, kluczem jest stosowanie odżywki po szamponie. Chociaż nasz szampon został opracowany tak, aby oczyszczać włosy bez ich pozbawiania, nadal ważne jest, aby po każdym umyciu włosów nawilżać je wysokiej jakości odżywką. Nawilżone włosy to zdrowe włosy, dlatego pamiętaj o stosowaniu odżywki, aby zapobiec ich wypadaniu.

#7: Ostrożnie obchodź się ze swoimi włosami

Treat Wet Hair Carefully

Ręka w górę, jeśli Twoim pierwszym krokiem po wyjściu spod prysznica jest zawinięcie włosów w wielki, puszysty ręcznik! Jeśli stosujesz na włosy bawełniany ręcznik, z pewnością nie jesteś jedyna. Jest to jeden z głównych błędów w pielęgnacji włosów, który popełnia większość ludzi!

Jednak bawełniane włókna tradycyjnych ręczników kąpielowych są zbyt szorstkie dla włosów i mogą sprawić, że Twoje kosmyki będą się plątać i puszyć. Chodzi o to, że nasze włosy są szczególnie wrażliwe, gdy są mokre, więc musisz być dla nich wyjątkowo delikatna, by zapobiec ich łamaniu i wypadaniu.

Zamiast tego wypróbuj nasz Bamboo Hair Towel Wrap! Jest wykonany z mieszanki bambusa i bawełny, która jest o wiele delikatniejsza dla włosów i zapobiega łamaniu się delikatnych, mokrych pasm.

Kiedy będziesz gotowa do rozczesania włosów, użyj szczotki Wet Hair Detangler Brush , która jest przeznaczona właśnie do rozczesywania mokrych włosów. Ponadto elastyczne włosie zapewnia skórze głowy przyjemny masaż. Masaż jest znany z tego, że zwiększa przepływ krwi i dostarcza mieszkom włosowym więcej składników odżywczych, co pomaga im rosnąć bardziej efektywnie i działa hamująco na wypadające włosy.

#8: Wysypiaj się

Get Enough Sleep

Wszystko, co możesz zrobić, by pomóc swojemu ciału zachować zdrowie, pomoże też Twoim włosom zachować zdrowie i zadziała hamująco na wypadające włosy Przyczyny tego problemu wielu ekspertów dopatruje się w ilości snu. Zgadzają się, że odpowiednia ilość snu jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by poprawić swoje zdrowie. Jest to najlepsza i najtańsza kuracja na wypadające włosy, jaką możemy zacząć wcielać w życie od razu. National Health Service zaleca obecnie co najmniej 8 godzin snu w ciągu dobry dla optymalnego zdrowia.

Aby mieć pewność, że solidnie wypoczywasz, kładź się spać i wstawaj o tej samej porze każdego dnia, wybieraj spanie w chłodnym, ciemnym pokoju i wyłączaj wszystkie ekrany przynajmniej na godzinę przed snem.

Pamiętaj: wypadające włosy są całkowicie normalną częścią zdrowego cyklu wzrostu włosów i możesz do pewnego stopnia ograniczyć ich wypadanie, stosując zdrową rutynę pielęgnacji włosów. Jeśli jednak zauważasz, że wypada Ci więcej włosów niż zwykle, być może nadszedł czas, by porozmawiać z dermatologiem.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły