Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet? 8 powodów utraty włosówWyświetl wszystkie artykuły

Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet? 8 powodów utraty włosów

Skoro tu trafiłaś to pewnie zastanawiasz się, dlaczego wypadają Ci włosy. Przyczyny wypadania włosów u kobiet są bardzo liczne - może to zależeć od tego, co jemy i jak układamy włosy, a także od kondycji i wytrzymałości cebulek.

Nagłe wypadanie włosów jest zawsze trudne, ale jest to szczególnie uciążliwe dla kobiet. Utrata włosów u kobiet może bardzo negatywnie wpłynąć na ich pewność siebie, zwłaszcza jeśli jest to utrata gwałtowna i znaczna.

Dobra wiadomość? W wielu przypadkach łysienie u kobiet jest odwracalne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Omówimy nie tylko przyczyny wypadania włosów u kobiet, ale podpowiemy Ci też, jaka jest najlepsza kuracja na nagłe wypadanie włosów u kobiet.

Treści

Nagłe wypadanie włosów u kobiet - objawy

Każdy traci włosy, bo jest to prawidłowa część cyklu wzrostu włosa. To normalne, że tracimy do 150 włosów dziennie! To może wydawać się dużo, ale ponieważ na skórze głowy mamy od 90 000 do 150 000 mieszków włosowych, te 150 włosów dziennie nie jest w ogóle zauważalne.

Niekiedy kobiety zaczynają tracić więcej niż 150 włosów dziennie, co prowadzi do przerzedzenia się włosów. Zwykle mówimy wtedy, że jest to nagłe wypadanie włosów u kobiet. Nagłe wypadanie włosów może być rozproszone. Jeśli zauważysz poszerzający się przedziałek lub zmniejszenie objętości kucyka możliwe, że dopadło Cię łysienie u kobiet. Czasami nagłe wypadanie włosów u kobiet jest skoncentrowane w pewnych miejscach, takich jak czubek głowy czy okolice skroni.

Jak sama nazwa wskazuje, nagłe wypadanie włosów następuje szybko. Kobiety, które dopada ten problem, czasami zgłaszają, że włosy wypadają im garściami.

Nie jest to jednak powód do paniki ani nieustannego wyszukiwania „dlaczego wypadają włosy kobietom” w Internecie. Dobra wiadomość jest taka, że nagłe wypadanie włosów u kobiet nie prowadzi zwykle do całkowitego wyłysienia. Jednak w niektórych przypadkach nagłe wypadanie włosów może być dosyć zauważalne.

Przed i po Hairlust

Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania

Efekty mogą być różne w zależności od osoby

Zobacz wszystkie opinie

Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Dlaczego wypadają włosy i co jest tego przyczyną? W większości przypadków nagłe wypadanie włosów u kobiet jest spowodowane przez łysienie telogenowe.

Telogen effluvium jest drugą najczęstszą formą utraty włosów u kobiet. Łysienie telogenowe występuje, gdy stresujące wydarzenie powoduje zatrzymanie wzrostu aktywnie rosnących pasm włosów. Około dwóch miesięcy po tym stresującym wydarzeniu, wypada do 70% włosów.

8 czynników wywołujących łysienie telogenowe to:

 • Poród
 • Zmiany w stosowaniu leków antykoncepcyjnych
 • Skutki uboczne przyjmowanych leków
 • Drakońska dieta
 • Stres psychologiczny
 • Operacje
 • Wypadki (np. samochodowe)
 • Choroby

Teraz, kiedy już wiesz, dlaczego włosy wypadają, przejdźmy do tego, jak je leczyć. Niestety, jeśli dopadło Cię nagłe wypadanie włosów, niewiele możesz zrobić, by powstrzymać ten proces. Jak już wspomnieliśmy, łysienie telogenowe zaczyna się, gdy jakiś bodziec powoduje, że włosy przestają rosnąć. Kiedy zauważysz, że wypadają Ci włosy, jest już za późno, by zrobić cokolwiek, co mogłoby temu zapobiec.

Jednakże, możesz stymulować zdrowy wzrost włosów poprzez zażywanie suplementów na porost włosów, takich jak tabletki Hairlust Hair Formula Tablets for Women i praktykowanie zdrowych nawyków w zakresie pielęgnacji włosów (więcej na ten temat później).

Inne przyczyny wypadania włosów

Jeśli Twoje wypadanie włosów jest raczej stopniowe niż nagłe, możliwe, że dopadło Cię innego rodzaju łysienie. Łysienie u kobiet może być spowodowane tym, że mieszki włosowe przestają rosnąć lub włosy, które rosną, są bardziej kruche i podatne na łamanie. Łysienie u kobiet może być również spowodowane uszkodzeniem włosów lub mieszków włosowych przez nadmierną stylizację lub zabiegi chemiczne.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet to między innymi:

 • Łysienie androgenowe - Inaczej nazywane łysieniem typu żeńskiego lub dziedzicznym wypadaniem włosów, jest to najczęstsza przyczyna powodująca łysienie u kobiet.
 • Alopecia areata - Ta choroba autoimmunologiczna powoduje łysienie plackowate na skórze głowy.
 • Łysienie bliznowaciejące - Ten stan zapalny niszczy mieszki włosowe, co prowadzi do łysienia plackowatego.
 • Tinea Capitis - Ta infekcja grzybicza skóry głowy powoduje utratę włosów. Czasami znana jest jako grzybica skóry głowy.
 • Hypotrichosis - Jest to rzadka choroba genetyczna, która powoduje utratę włosów na całym ciele.
 • Łysienie trakcyjne - Jest to rodzaj utraty włosów spowodowany ciągnięciem lub pocieraniem włosów.
 • Przesadna stylizacja - Ten rodzaj wypadania włosów jest spowodowany przez zabiegi chemiczne, takie jak rozjaśnianie włosów lub relaksatory.
 • Choroba tarczycy - Tarczyca produkuje hormony, które kontrolują wzrost włosów. Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, może wystąpić wypadanie włosów.

Jeśli zauważysz wypadanie włosów, koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Może on wykonać badania i wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów u kobiet, takie jak niedobór witamin. Tylko lekarz może prawidłowo rozpoznać przyczyny wypadania włosów u kobiet.

Czy wiele kobiet zmaga się z utratą włosów?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak powszechne jest wypadanie włosów u kobiet. Według niektórych szacunków, 50% wszystkich kobiet będzie cierpiało na wypadanie włosów w pewnym momencie swojego życia. Jeśli więc dotyka Cię wypadanie włosów, z pewnością nie jesteś sama!

Przyczyny wypadania włosów u kobiet mogą być różne, jednak najczęstszą z nich jest łysienie androgenowe, zwane inaczej łysieniem typu kobiecego. Tego rodzaju łysienie rozpoczyna się zwykle między 12 a 40 rokiem życia, przy czym utrata włosów nie jest na tyle duża, by była zauważalna. Jednak w wieku 65 lat, ponad 50% ludzi ma zauważalną utratę włosów spowodowaną łysieniem androgenowym.

Całkowite łysienie u kobiet jest znacznie rzadsze. Jeden z rodzajów łysienia u kobiet nazywa się alopecia universalis. Alopecia universalis jest podobna do alopecia areata, ale zamiast tracenia włosów w okrągłych skupiskach, wypadają wszystkie włosy. Łysienie uniwersalne występuje u 1 na 4000 osób.

Całkowite wyłysienie u kobiet może być również spowodowane stosowaniem chemioterapii. Dobra wiadomość jest taka, że po zakończeniu leczenia włosy odrastają.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Jak leczyć nagłe wypadanie włosów?

Jeśli cierpisz na nagłe wypadanie włosów u kobiet, jakie są możliwości leczenia? Ogólnie rzecz biorąc, pomocne będzie wszystko co można zrobić, aby pobudzić zdrowy wzrost włosów i zachować te, które się ma. Szczególnie ważne jest zapobieganie dalszemu łamaniu się włosów. Większość przypadków łysienia telogenowego ustępuje samoistnie, jeśli tylko usuniemy czynnik stresogenny. Jednak zniszczenia spowodowane złymi nawykami w pielęgnacji włosów tylko pogorszą sytuację i sprawią, że włosy będą wyglądały na jeszcze cieńsze.

#1: Skup się na odżywianiu

Focus on Nutrition

Naszą radą numer jeden dotyczącą leczenia łysienia u kobiet jest odżywianie włosów od wewnątrz. Skupienie się na odżywianiu pomoże pobudzić mieszki włosowe do odbudowy utraconych włosów.

Zalecamy przyjmowanie tabletek Hairlust Hair Formula Tablets for Women, które zostały opracowane ze składników o klinicznie potwierdzonym działaniu, wspomagających optymalny wzrost włosów. Dwie tabletki dziennie zawierają aż 5 000 mcg biotyny oraz duże ilości cynku, krzemionki, witaminy B12 i aminokwasów. Dodatkowo, są one wykonane z naturalnych, wegańskich składników.

Wskazówka: jeśli masz trudności z połykaniem tabletek, mamy również żelki Hairlust Hair Formula Gummies for Women!

#2: Popraw krążenie

Boost Scalp Circulation

Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy, więc upewnij się, że dbasz o swoją! Odśwież swoją skórę głowy dzięki naszej kuracji Grow Perfect™ Thickening Spray. Ta odżywcza kuracja koi, nawilża suchą i podrażnioną skórę głowy dzięki zawartości organicznego soku z liści aloesu, olejku miętowego, ekstraktu z owoców maliny moroszki i ekstraktu z oliwy z oliwek. Olejek miętowy zwiększa przepływ krwi do skóry głowy, odżywiając mieszki włosowe wszystkimi witaminami i minerałami, których potrzebują do zdrowego wzrostu włosów.

Aby zmaksymalizować rezultaty, połącz kurację Grow Perfect™ Thickening Spray & Volumizer z naszą szczotką do masażu skóry głowy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush. Nasza szczotka do masażu skóry głowy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush ma miękkie silikonowe włosie, które delikatnie złuszcza skórę głowy i poprawia krążenie.

#3: Zdrowa rutyna mycia włosów

A Healthy Washing Routine

Możesz wierzyć lub nie, ale zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie włosów może mieć wpływ na ich objętość, kondycję i zdrowie. Nadmierne mycie włosów może sprawić, że będziesz mieć suche i łamliwe włosy oraz suchą swędzącą skórę głowy. Z drugiej strony, niedostateczne mycie może powodować gromadzenie się produktów i sebum zarówno na włosach, jak i na skórze głowy. Dla włosów oznacza to długie, tłuste pasma. Dla skóry głowy oznacza to łupież i zatkane mieszki włosowe.

Dobrą zasadą jest mycie włosów dwa do trzech razy w tygodniu. I nigdy nie pomijaj odżywki po umyciu włosów! Odżywka pomaga nawilżyć i chronić włosy po umyciu.

Pamiętaj również o stosowaniu szamponu i odżywki w duecie, które zostały opracowane z myślą o wypadaniu włosów u kobiet. Nasz duet Grow Perfect™ Duo został opracowany z klinicznie przebadanym Anagain™ i organicznym olejkiem rozmarynowym, które zapobiegają dalszemu przerzedzaniu się włosów!

#4: Delikatne rozczesywanie

Detangle Gently

Inną opcją leczenia łysienia u kobiet jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozczesywania mokrych włosów. Włosy są najbardziej kruche, gdy są mokre, a jeśli traktujesz je zbyt szorstko, mogą się oderwać i dalej pogorszyć wypadanie włosów.

Zalecamy stosowanie odżywki bez spłukiwania na mokre włosy przed rozczesywaniem, jak na przykład olejek do włosów Split Fix™ Hair Oil. Ta odżywka bez spłukiwania nawilża i chroni włosy dzięki połączeniu naturalnych olejków odżywczych. Następnie delikatnie przeczesz włosy szczotką Wet Hair Detangler Brush. Ta wyjątkowa silikonowa szczotka została zaprojektowana specjalnie do stosowania na mokrych włosach. Dzięki elastycznemu, gładkiemu silikonowemu włosiu, szczotka Wet Hair Detangler Brush bez trudu rozczesuje włosy, nie łamiąc się przy tym.

#5: Wzmocnienie od środka

Strengthen From the Outside In

Innym sposobem zapobiegania łamaniu się włosów jest stosowanie wzmacniającej odżywki, takiej jak nasza maska Split Fix™ Hair Mask. Ta maska do włosów zawiera wzmacniające hydrolizowane proteiny pszeniczne i roślinne, które odbudowują włosy od zewnątrz do wewnątrz, dzięki czemu są one zdrowsze i bardziej odporne. Ponadto, maska zapewnia włosom lekkie nawilżenie dzięki formule zawierającej sok z organicznego aloesu, wyciąg z owsa i wyciąg z owoców acai. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj jeden do dwóch razy w tygodniu.

#6: Zapobiegaj

Avoid Hair Loss Triggers

Nagłe wypadanie włosów u kobiet to niełatwa sprawa, dlatego w tej kwestii również sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Jeśli wiesz, że pewne rzeczy, takie jak gwałtowna dieta, wywołują u Ciebie wypadanie włosów, dobrze jest ich unikać. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić! Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o tym, jak najlepiej unikać utraty włosów.

#7: Radzenie sobie ze stresem

Stress Management

Ponieważ stres może powodować nagłe wypadanie włosów u kobiet, inną metodą leczenia jest opracowanie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem. Prowadzenie dziennika, ćwiczenia, medytacja i przebywanie na świeżym powietrzu mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu. Zmniejszając poziom stresu, możesz szybciej wrócić do zdrowia po wystąpieniu łysienia telogenowego lub zapobiec jego wystąpieniu.

#8: Postaw na lepsze produkty pielęgnacyjne

Upgrade Your Products

Jeśli używasz produktów do stylizacji włosów, być może nadszedł czas, aby je zmienić. Wiele produktów do stylizacji, takich jak lakier do włosów, wosk czy suchy szampon, zawiera wiele substancji chemicznych, które bardzo wysuszają włosy i skórę głowy, co powoduje łamanie się włosów i nasila nagłe ich wypadanie.

Zastąp je Final Touch Hair Spray bądź Mineral Clay Wax, czyli sprayem do włosów zawierającym organiczne ekstrakty roślinne i naturalne składniki. Zmniejszenie narażenia na działanie ostrych chemikaliów może być kolejnym sposobem na wypadanie włosów u kobiet.

Pamiętaj: jeżeli nadmiernie wypadają ci włosy, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, aby wykluczyć wszelkie ukryte przyczyny. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytania i okazał się dla Ciebie pomocny!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły