Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?Wyświetl wszystkie artykuły

Najlepszy szampon oczyszczający: Jak zadbać o głębokie oczyszczenie skóry głowy?

Masz matowe włosy? Swędzi Cię skóra głowy? Twoim włosom przyda się głębokie oczyszczenie przy użyciu delikatnego szamponu oczyszczającego. Czytaj dalej a dowiedz się wszystkiego o szamponach oczyszczających, które zapewnią Twoim włosom i skórze głowy czystość i świeżość – nie pozbawiając ich nawilżenia.

Posiadacze kręconych i suchych włosów na pewno dobrze wiedzą, że osady z kosmetyków do włosów obciążają loki i sprawiają, że skóra głowy swędzi. Szampony oczyszczające często bywają albo zbyt agresywne, albo zupełnie nieskuteczne. Jednak nawet w tej kategorii produktów można znaleźć prawdziwe perełki!

Po pierwszym użyciu szamponu oczyszczającego do włosów kręconych można być zaskoczonym, jak dobrze potrafi usunąć nadmiar nagromadzonych substancji z włosów i skóry głowy, sprawiając, że pasma są czyste i świeże.

W tym poście przedstawimy wskazówki jak wykorzystać ten produkt oraz propozycje najlepszych szamponów oczyszczających. Powiemy też, jak często powinno się stosować szampon oczyszczający skórę głowy.

Treści

Szampon oczyszczający, czyli jaki?

Szampony oczyszczające to produkty, które usuwają z włosów nadmiar nagromadzonych substancji i osadów. Dokładnie oczyszczają skórę głowy, zapewniając włosom świeżość i czystość. Na ich etykietach można znaleźć informacje o działaniu detoksykacyjnym i oczyszczającym.

Brzmi świetnie, prawda?

Niestety wadą takich szamponów jest często ich skład. W wielu z nich można znaleźć ostre siarczany i inne środki myjące, które (zbyt) skutecznie oczyszczają kosmyki.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją również łagodniejsze alternatywy, które zawierają naturalne składniki – więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Działanie szamponu oczyszczającego

Szampon oczyszczający ma zarówno zalety, jak i wady.

Zalety:

zalety szamponu oczyszczającego

1. Usuwa nagromadzony osad

Jedną z głównych zalet szamponu oczyszczającego jest to, że skutecznie usuwa nagromadzone osady z włosów i głęboko oczyszcza skórę głowy. Może pomóc w poprawieniu kondycji włosów, ponieważ nadmiar nagromadzonych substancji je obciąża i sprawia, że wyglądają na matowe.

2. Usuwa łupież i sebum

Szampony oczyszczające mogą też być przydatne dla osób z przetłuszczającymi się włosami lub skórą głowy, ponieważ skutecznie usuwają nadmiar sebum i zapewniają uczucie czystości i świeżości.

3. Dodaje włosom objętości i blasku

Szampony oczyszczające zwiększają objętość włosów i dodają im blasku, poprzez usuwanie nagromadzonych kosmetyków, sebum i brudu. Narażone są na to zwłaszcza włosy cienkie lub przerzedzone.

4. Wydobywa naturalną teksturę włosów

Dobry szampon oczyszczający do włosów kręconych pomaga wydobyć naturalną strukturę kosmyków, ponieważ nagromadzony osad obciąża loki. Efekt będzie jeszcze bardziej widoczny, jeśli na co dzień używasz produktów z silikonami, bo to właśnie silikony mają szczególną skłonność do gromadzenia się na pasmach.

Wady:

wady szamponu oczyszczającego

1. Może wysuszać włosy

Szampon mocno oczyszczający może być agresywny dla włosów i pozbawiać ich naturalnych olejków. W konsekwencji włosy się wysuszają, tracą blask i objętość. Żeby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w łagodniejszy szampon oczyszczający bez siarczanów.

2. Może podrażniać skórę głowy

Szampon oczyszczający może wysuszać skórę głowy, prowadzić do podrażnień i łupieżu.

3. Może powodować łamanie, puszenie i elektryzowanie się włosów

Szampon oczyszczający może przesuszać włosy, a suche pasma są podatne na łamanie, puszenie i elektryzowanie się.

4. Może powodować blaknięcie koloru

Agresywne składniki szamponów mogą sprawić, że kolor Twoich włosów wyblaknie. Jeśli masz farbowane włosy, zajrzyj do artykułu na temat najlepszych szamponów do włosów farbowanych.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz uniknąć większości z wymienionych skutków ubocznych szamponów głęboko oczyszczających, wybierając odpowiedni produkt i stosując go z odpowiednią częstotliwością. Jeśli obawiasz się tych potencjalnych negatywnych skutków, najlepszym rozwiązaniem będzie szampon oczyszczający bez siarczanów.

Komu polecamy szampon oczyszczający?

Każdy może skorzystać na stosowaniu szamponu oczyszczającego bez siarczanów! Szczególnie polecamy Ci go wypróbowanie, jeśli należysz do osób wymienionych niżej.

1. Używasz wielu kosmetyków do stylizacji włosów

Produkty do stylizacji, zwłaszcza te z silikonem, mogą pozostawiać osad, który z czasem zaczyna się nawarstwiać. Może to obciążać pasma i sprawiać, że będą matowe i pozbawione życia. Osoby, które używają wielu produktów do stylizacji, mogą odnieść korzyści z dobrego szamponu oczyszczającego, który pomoże usunąć nagromadzone osady i głęboko oczyści skórę głowy.

2. Myjesz głowę w twardej wodzie

Twarda woda zawiera minerały takie jak wapń i magnez, które mogą pozostawiać osad na włosach i skórze głowy. Ten osad z czasem się nawarstwia, przez co włosy są obciążone i matowe, a skóra głowy podrażniona. Szampon oczyszczający skórę głowy pomaga uporać się z minerałami z twardej wody, które gromadzą się na włosach.

3. Dużo pływasz 

Dobry szampon oczyszczający skórę głowy usuwa z włosów i skóry chlor oraz sól. Zarówno woda w basenie, jak i w morzu może wysuszać włosy i skórę głowy. Chlor w basenowej wodzie może pozbawić pasma naturalnych olejków, co prowadzi do ich wysuszenia i uszkadzania. Oprócz tego może odbarwiać włosy i sprawić, że staną się zielone. Aby tego uniknąć, zaleca się częste stosowanie dobrego szamponu oczyszczającego.

4. Masz cienkie włosy

Cienkie włosy zwykle łatwo ulegają obciążeniu i przetłuszczaniu się, ponieważ charakteryzują się małą średnicą. Szampon oczyszczający skórę głowy pomoże usunąć osad i sprawi, że będą wyglądały na czyste i odświeżone.

5. Masz łupież lub przetłuszczające się włosy

Nadprodukcja sebum, naturalnego oleju wytwarzanego przez skórę głowy, powoduje przetłuszczanie się pasm. Ten nadmiar oleju może obciążać kosmyki i sprawiać, że będą wyglądały na „ulizane” i bez życia. Oczyszczający szampon przeciwłupieżowy może pomóc usunąć nadmiar oleju z włosów i głęboko oczyścić skórę głowy, pozostawiając ją czystą i odświeżoną.

Szampony oczyszczające skutecznie eliminują również łupież, będący wynikiem nagromadzenia się martwych komórek naskórka głowy. 

Radzimy – jeśli Twoje włosy się przetłuszczają, przeczytaj artykuł na temat najlepszych szamponów do włosów tłustych lub przetłuszczających się.

Szampon oczyszczający do włosów kręconych

Większość szamponów oczyszczających może być zbyt agresywna do włosów kręconych, ale istnieją kosmetyki przeznaczone typowo do loków.

Włosy kręcone są bardziej podatne na gromadzenie się osadów z produktów, co może powodować obciążenie pasm i swędzenie skóry głowy. Dlaczego? Posiadacze naturalnych loków zwykle rzadziej myją włosy i używają większej ilości kosmetyków, które nawarstwiają się na skórze głowy i włosach.

Szampon głęboko oczyszczający może usunąć nadmiar nagromadzonych produktów z kosmyków i zadbać o głębokie oczyszczanie skóry głowy.

Jak wybrać najlepszy szampon oczyszczający do włosów kręconych?

 • Szukaj szamponu bez siarczanów: Siarczany to środki spieniające dodawane do wielu rodzajów środków myjących i szamponów. Mogą być szkodliwe i wysuszać kręcone włosy, dlatego tak ważny jest wybór szamponu oczyszczającego bez siarczanów.
 • Wybierz produkt dopasowany do Twojego typu włosów: Jeśli Twoje włosy są przesuszone, zniszczone lub po zabiegach chemicznych, najlepszy szampon głęboko oczyszczający do włosów kręconych powinien zawierać składniki odżywcze, które pomogą chronić włosy.
 • Zwróć uwagę na składniki: Najlepszy szampon mocno oczyszczający do włosów kręconych zawiera naturalne i odżywcze składniki, takie jak aloes, proteiny wzmacniające czy antyoksydanty. Składniki te pomagają odżywić włosy, zapobiegając ich przesuszeniu i uszkodzeniu.

Żeby podnieść pielęgnację swoich loków na wyższy poziom, przeczytaj nasz artykuł o najlepszych kosmetykach do kręconych włosów.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Jak często stosować szampon oczyszczający?

To, jak często powinniśmy wykonywać głębokie oczyszczanie skóry głowy, zależy od rodzaju włosów i ich potrzeb.

Zwykle zaleca się stosowanie szamponu oczyszczającego raz w tygodniu lub co drugi tydzień. Jeśli jednak masz bardzo suche lub zniszczone pasma, być może warto sięgnąć po szampon głęboko oczyszczający nawet rzadziej, ponieważ tego typu produkty mogą wysuszać kosmyki.

Z kolei jeśli masz bardzo tłuste włosy lub twardą wodę, być może konieczne będzie częstsze oczyszczanie skóry głowy, by usunąć nadmiar oleju i osadu mineralnego.

Bardzo ważne jest również wzięcie pod uwagę stosowanych kosmetyków do włosów, ponieważ niektóre rodzaje produktów (na przykład te zawierające silikon), mogą pozostawiać po sobie nalot, który będzie wymagał częstszego oczyszczania.

Najlepsze szampony głęboko oczyszczające

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że wprowadzając głębokie oczyszczanie skóry głowy, możesz tylko na tym zyskać. Oto nasze rekomendacje najlepszych szamponów oczyszczających bez siarczanów.

Peeling detoksykujący Scalp Delight™ Detox Scrub

Peeling detoksykujący Scalp Delight™ Detox Scrub to kosmetyk oczyszczający odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów, w tym kręconych, zniszczonych i farbowanych. Nie tylko nie zawiera siarczanów, ale też głęboko oczyszcza skórę głowy i uzyskał akceptację zwolenników metody Curly Girl Method.

Peeling Scalp Delight™ Detox Scrub został stworzony z naturalnych i organicznych składników, w tym wzmacniających mikroprotein z ryżu, kojącego owsa i aloesu. Składniki te pomagają utrzymać nawilżenie oraz chronić włosy i skórę głowy podczas jej oczyszczania. Żeby uzyskać najlepsze rezultaty, możesz używać peeling w połączeniu ze szczotką do masażu skóry głowy Scalp Delight™ Scalp Massage Brush, która pobudza krążenie.

Dzięki jego delikatnej, ale skutecznej formule możesz używać go co tydzień do głębokiego oczyszczenia i odświeżenie skóry głowy.

Szampon przeciwłupieżowy Instant Relief™ Dandruff Shampoo

Szampon Instant Relief™ Dandruff Shampoo jest przeznaczony dla osób cierpiących na łupież, swędzenie lub przetłuszczanie się skóry głowy. Chociaż nie jest to szampon mocno oczyszczający, produkt ten może być doskonałą alternatywą dla tych, którzy szukają szamponu oczyszczającego nadającego się do ciągłego stosowania.

Szampon przeciwłupieżowy Instant Relief™ Dandruff Shampoo oczyszcza, przywraca równowagę oraz usuwa łupież i sebum z włosów i skóry głowy, nie pozbawiając jej naturalnych substancji natłuszczających. Dzięki temu jest łagodniejszą opcją dla osób o wrażliwej skórze głowy lub suchych, zniszczonych włosach.

Jak uniknąć wysuszenia włosów?

Jak już wspomnieliśmy, szampony oczyszczające mogą wysuszać włosy i podrażniać skórę głowy. Oprócz stosowania dobrego produktu w odpowiedniej częstotliwości, zastosuj się do poniższych wskazówek:

1. Nakładaj produkt głównie na nasadę włosów i skórę głowy

Szampon oczyszczający powinno się stosować wyłącznie u nasady włosów lub na skórze głowy, ponieważ to tam gromadzi się nadmiar osadów i pozostałości kosmetyków. Jeśli nie używasz wielu produktów do stylizacji, nie ma potrzeby stosowania szamponu oczyszczającego na długości włosów.

2. Unikaj szkodliwych siarczanów

Siarczany są substancjami powierzchniowo czynnymi, powszechnie występującymi w wielu produktach oczyszczających, w tym szamponach, żelach pod prysznic i preparatach do mycia twarzy. Skutecznie usuwają brud i olej, ale mogą być też zbyt agresywne. Osoby z suchymi lub zniszczonymi włosami powinny ich unikać, żeby nie pozbawiać swoich pasm naturalnych olejków nawilżających.

3. Chroń włosy przed myciem

Używanie maski do włosów lub balsamu przed myciem może pomóc chronić włosy i sprawić, że będą odżywione i nawilżone mimo oczyszczania. Tworzą barierę ochronną wokół pasm, dzięki której włosy pozostają nawilżone i odporne na agresywne składniki szamponów. Polecamy:

4. Stosuj olejek do włosów przed lub po myciu

Używanie olejku do włosów przed lub po myciu może pomóc przywrócić włosom i skórze głowy odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto ochroni je przed działaniem środków czyszczących zawartych w szamponie. Polecamy:

5. Zawsze nakładaj odżywkę

Odżywki zawierają składniki, które pomagają odżywiać i nawilżać włosy, dzięki czemu stają się bardziej miękkie, gładkie i podatne na układanie. Na ogół zaleca się stosowanie odżywki po każdym myciu, a szczególnie po zastosowaniu szamponu oczyszczającego.

Podsumowując – szampony oczyszczające to produkty, które pomagają usunąć nadmiar nagromadzonych substancji z włosów i skóry głowy. Zapewniają głębokie oczyszczanie skóry, co może być szczególnie ważne dla osób, które używają wielu produktów do stylizacji, mają twardą wodę lub często pływają w chlorowanej wodzie.

To, jak często należy stosować szampon oczyszczający, zależy od rodzaju włosów, ich kondycji i sposobu stylizacji. Niezależnie od częstotliwości mycia włosów szamponem oczyszczającym, ważne jest, by używać go z umiarem, a następnie nałożyć dobrą odżywkę, która pomoże przywrócić pasmom nawilżenie.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

  Najlepszy puder do włosów: objętość z pudrem do stylizacji

 • Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

  Najlepszy szampon i odżywka zwiększające objętość włosów

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • Czym jest elektryczność statyczna? - Elektryzujące się włosy

  Czym jest elektryczność statyczna? 9 sposobów na elektryzujące się włosy!

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły