Jak zregenerować spalone włosy po rozjaśnianiu? 10 prostych kroków!Wyświetl wszystkie artykuły

Jak zregenerować spalone włosy po rozjaśnianiu? 10 prostych kroków!

Bez wątpienia zastosowanie rozjaśniacza to najskuteczniejszy sposób na rozjaśnienie włosów – niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać platynowy blond, czy przygotować włosy do farbowania na jaskrawy kolor. Niestety, bardzo częstym skutkiem rozjaśniania są spalone włosy.

Dowiedz się, jak pielęgnować bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, jakie są domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu oraz poznaj najlepsze sposoby na regenerację spalonych włosów.

Treści

Spalone włosy przy rozjaśnianiu, czyli jakie?

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działa rozjaśnianie włosów. Kolor naszych kosmyków jest zależny od pigmentu (melaniny), który znajduje się wewnątrz włosa. Trzon włosa jest pokryty ochronną warstwą białkową, zwaną osłonką lub łuską. Kiedy rozjaśniasz włosy, rozjaśniacz rozchyla tę osłonkę, aby wpłynąć na melaninę wewnątrz włosa. Jednocześnie rozjaśniacz pozbawia włosy ich naturalnych włókien i substancji ochronnych.

jak działa rozjaśnianie włosów

Teoretycznie osłonka włosa powinna się domknąć i wrócić do normalnego stanu, jednak rozjaśniacz potrafi zakłócić ten proces. W rezultacie pasma nie są zbyt gładkie, dlatego włosy zniszczone rozjaśniaczem często mają większą objętość. Pasma puchną i zajmują więcej miejsca, a przy tym tracą nawilżenie. Włosy stają się suche, łamliwe i podatne na uszkodzenia. 

Jak wyglądają spalone włosy po rozjaśnianiu?

Jak rozpoznać bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Oto kilka oznak, na które warto zwrócić uwagę:

oznaki spalonych włosów

1. Utrata naturalnego blasku

Zazwyczaj łuska włosa jest płasko ułożona, przez co odbija światło i nadaje włosom zdrowy, lśniący wygląd. Bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu charakteryzują się naruszoną osłonką włosa, przez co wyglądają na matowe.

2. Poplątane włosy

Spalone włosy po rozjaśnianiu mają nierówne łuski, które „sklejają” się ze sobą, powodując plątanie się kosmyków.

3. Łamliwość i przesuszenie

Ponieważ ochronna warstwa naskórka została naruszona, włosy poddane rozjaśnianiu tracą nawilżenie. W rezultacie stają się łamliwe i suche.

4. Odstające kosmyki

Spalone włosy po rozjaśnianiu są bardziej podatne na uszkodzenia, które często przejawiają się w postaci odstających i spuszonych kosmyków.

5. Rozdwojone końcówki

Łamanie się włosów może również występować pod postacią rozdwajających się końcówek.

Nie brzmi to dobrze, prawda? Czytaj dalej, jeśli interesują Cię domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu.

Włosy spalone rozjaśniaczem czy prostownicą?

Nawet włosy, które nigdy nie były rozjaśniane, mogą być w bardzo złej kondycji. Włosy zniszczone przez wysoką temperaturę mają dużo wspólnego z włosami zniszczonymi przez rozjaśniacz. Podobnie jak rozjaśniacz, narzędzia do stylizacji na gorąco mogą wysuszać włosy i trwale uszkodzić ich ochronną warstwę.

Dlatego, jeżeli Twoje włosy uległy zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, możesz zastosować nasze wskazówki dotyczące naprawy włosów spalonych rozjaśnieniem.

Poznaj najlepsze domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu.

Błędy w pielęgnacji włosów po rozjaśnianiu

Najlepszym sposobem na pielęgnację włosów jest profilaktyka, czyli zapobieganie zniszczeniom. Wyeliminuj poniższe błędy, żeby uniknąć dalszego uszkadzania włosów – zarówno przez rozjaśniacz, jak i wysoką temperaturę.

1. Niewłaściwie dobrany szampon

Używaj szamponu przeznaczonego do blond włosów. Jasne włosy (zwłaszcza po rozjaśniaczu), mają szczególne potrzeby w kwestii mycia.

Wtedy z pomocą przychodzi srebrny szampon Enriched Blonde™ Shampoo. To łagodny i odżywczy fioletowy szampon, który został wzbogacony o nawilżający kompleks cukrowy Aquaxyl™ oraz organiczne ekstrakty roślinne z aloesu, mango i maliny moroszki. Dzięki nim nawilżysz nawet bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu i ochronisz je przed dalszymi uszkodzeniami.

Szampon posiada też aktywne fioletowe pigmenty, które neutralizują niepożądane ciepłe odcienie. Srebrny szampon Enriched Blonde™ Silver Shampoo ma poziom pH zbliżony do ludzkiej skóry, co oznacza, że nie będzie podrażniać skóry głowy.

2. Brak odżywki do włosów

Pomijanie odżywki jest dużym błędem przy każdym rodzaju włosów, a szczególnie w przypadku włosów zniszczonych przez rozjaśniacz lub wysoką temperaturę.

Chociaż jakakolwiek odżywka jest lepsza niż żadna, najlepiej jest używać kosmetyku przeznaczonego specjalnie do włosów rozjaśnianych, np. srebrnej odżywki Enriched Blonde™ Silver Conditioner. Została ona stworzona z organicznych składników, takich jak aloes, ekstrakt z korzenia lukrecji, olej z pestek moreli i olej ze słodkich migdałów, które nawilżają i chronią Twoje pasma, jednocześnie pielęgnując skórę głowy i stymulując wzrost zdrowych włosów.

Postaraj się stosować odżywkę po każdym myciu włosów, żeby uniknąć kolejnych zniszczeń.

3. Brak kuracji naprawczej

Pamiętasz jeszcze, jak wspominaliśmy o ochronnych warstwach włosa, które składają się z białka? Dlatego, jeśli masz spalone włosy po rozjaśnianiu lub po kontakcie z wysoką temperaturą, koniecznie stosuj kurację proteinową, która wzmocni ochronną warstwę włosa.

Maska Enriched Blonde™ Hair Mask jest przeznaczona do głębokiego odżywiania i naprawy zniszczonych włosów. Zawiera fioletowy barwnik, który zapewnia chłodny odcień. Ta fioletowa maska do włosów ma dwa rodzaje mikroprotein, które wnikają w głąb łuski włosa, aby uzupełnić białko i zapewnić długotrwałe nawilżenie.

Żeby uzyskać jeszcze intensywniejszy efekt zabiegu proteinowego, wypróbuj maskę proteinową Protein Repair™ Hair Mask, która wykorzystuje hydrolizowane proteiny roślinne oraz drożdżowe i odbudowuje podstawowe białka włosów. Zapomnisz, czym są bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu. Domowe sposoby są oczywiście najlepsze, a dzięki tej masce pożegnasz problem spalonych włosów i przywrócisz im blask. Dla najlepszych rezultatów stosuj ją 1 do 3 razy w miesiącu, w zależności od stopnia uszkodzenia włosów.

4. Źle dobrane akcesoria

Czy wiesz, że włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, gdy są mokre? Dotyczy to zwłaszcza włosów zniszczonych rozjaśnianiem, dlatego ważne jest, by podczas rozczesywania mokrych włosów używać odpowiednich akcesoriów. Zwykła szczotka do włosów nie załatwi sprawy.

Zamiast tego zalecamy użycie grzebienia bambusowego lub szczotki Wet Hair Detangler Brush, bo posiada miękkie silikonowe wypustki, które delikatnie rozczesują włosy bez ich łamania. Dodatkowo jej ergonomiczny kształt sprawia, że szczotkowanie włosów jest dziecinnie proste.

5. Unikanie podcinania włosów

Pewnie zdarzyło Ci się pominąć regularne wizyty u fryzjera, starając się zachować jak najdłuższe włosy. To poważny błąd! Zniszczone włosy po rozjaśnianiu lub pod wpływem wysokiej temperatury są podatne na rozdwajanie się końcówek. Gdy ich nie podcinasz, tego rodzaju zniszczenia mogą wędrować coraz wyżej, w kierunku skóry głowy, prowadząc do łamania się włosów. Co to dla Ciebie oznacza? Puszenie się włosów i niesforne, odstające kosmyki.

Postaw na regularne podcinanie włosów i odwiedzaj fryzjera przynajmniej raz na trzy miesiące, lub nawet częściej – gdy dostrzeżesz rozdwojone końcówki.

6. Brak produktów termoochronnych

Wysoka temperatura może powodować znaczne uszkodzenia, nawet na włosach dziewiczych (niepoddawanych procesom chemicznym). Jeżeli masz już spalone włosy po rozjaśniaczu, to wyobraź sobie, o ile gorsze będą ich uszkodzenia, jeśli nie zadbasz o termoochronę.

Nie oznacza to jednak, że musisz już na zawsze pożegnać się z prostownicą, ale warto stosować produkty termoochronne, takie jak Thermal Shield™ Heat Protectant przed stylizacją włosów.

Czy wiesz, że niedobór protein może sprawić, że Twoje włosy będą pozbawione życia i przesuszone?

Czy można naprawić spalone włosy?

Niestety – nie można przywrócić włosów spalonych po rozjaśnianiu do stanu sprzed zabiegu. Niewiele da się zrobić, gdy już dojdzie do takich zniszczeń. Na szczęście ogromną zaletą włosów jest to, że ciągle rosną! Jeżeli masz spalone włosy po rozjaśnianiu lub po kontakcie z wysoką temperaturą, musisz stosować się do naszych wskazówek, czekając aż odrosną.

Zapanuj nad zniszczeniami, zanim się pogłębią. Pomoże to złagodzić niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji spalenia włosów, np. łamanie i rozdwajanie się końcówek.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

10 trików na regenarcję spalonych włosów

Które domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu są najskuteczniejsze?

Niestety nie wymyślono jeszcze żadnej magicznej różdżki, którą moglibyśmy naprawić spalone włosy po rozjaśnianiu lub narażeniu na wysoką temperaturę. Jednak stosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji pozwoli Ci złagodzić istniejące i ograniczyć przyszłe uszkodzenia.

Pamiętaj, że Twoja skóra głowy cały czas produkuje nowe włosy! Jeśli o nie zadbasz, odwdzięczą Ci się zdrowym wyglądem. Najlepszym sposobem na bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu jest więc odpowiednia pielęgnacja. Oto co polecamy:

1. Ogranicz rozjaśnianie włosów (lub całkowicie z niego zrezygnuj)

Oczywiście im rzadziej rozjaśniamy włosy, tym mniejsze są ich uszkodzenia. Postaraj się maksymalnie wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi rozjaśnieniami odrostów i unikaj rozjaśniania tych partii włosów, które zostały już poddane temu zabiegowi. Najlepiej, jeśli w ogóle z tego zrezygnujesz.

2. Odpowiednio przygotuj włosy do rozjaśniania

Zdrowe i mocne włosy są mniej podatne na uszkodzenia podczas rozjaśniania. Przed wizytą u fryzjera zastosuj odżywkę do włosów bogatą w proteiny, np. maskę proteinową Protein Repair™ Hair Mask, by zapewnić swoim włosom jak najlepszą kondycję.

3. Unikaj zbyt częstych zabiegów chemicznych

Gdy poddajemy włosy zbyt wielu procesom chemicznym, nie dajemy im czasu na regenerację i odbudowę. Dwukrotne rozjaśnianie włosów lub rozjaśnianie i poddanie ich trwałej ondulacji to dobre przykłady przeciążania włosów zabiegami chemicznymi. To ogromny błąd (jeden z największych w pielęgnacji włosów) i może spowodować, że włosy zaczną wypadać garściami.

Zapytaj swojego fryzjera o radę, ale zalecamy odczekanie co najmniej tygodnia między zabiegami i stosowanie odżywczych masek do włosów.

4. Zachowaj ostrożność przy kontakcie z chlorem

Osoby, które z natury posiadają blond włosy na pewno już dobrze o tym wiedzą, ale należy zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu włosów na działanie chloru. Dlaczego? Po pierwsze, chlor może zmienić kolor Twoich włosów na zielony (a tego raczej nie chcesz). Może również wysuszyć włosy spalone po rozjaśnianiu i doprowadzić do ich łamania.

Najlepiej jest unikać moczenia włosów w wodzie podczas pływania, ale można też zapobiec nasiąkaniu włosów chlorem, płucząc je czystą wodą przed wejściem do basenu.

5. Chroń włosy przed słońcem

Zdajesz sobie sprawę, że promienie UV mogą uszkodzić Twoją skórę, prawda? Podobnie jest z włosami, zwłaszcza jeśli są już zniszczone przez rozjaśniacz lub wysoką temperaturę.

Wprowadź zwyczaj nakładania mgiełki przeciwsłonecznej Sun Defense Hydration Mist przed ekspozycją na słońce. Ta odżywcza mgiełka bez spłukiwania została wzbogacona o organiczny aloes, ekstrakt z jagód acai oraz ekstrakt z dębu francuskiego Phytessence™, który naturalnie chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

6. Zrezygnuj ze stylizacji na gorąco

Chociaż stosowanie produktu termoochronnego, takiego jak Thermal Shield™ Heat Protectant pomaga złagodzić uszkodzenia, najlepszym remedium jest całkowita rezygnacja z narzędzi do stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury.

Wskazówka: Spróbuj stworzyć wspaniałe loki z zestawem Bamboo Heatless Curls Kit zamiast lokówki. Efekt jest taki sam, ale bez użycia ciepła!

7. Zadbaj o zdrową dietę

Pamiętasz jak wspominaliśmy, żeby całkowicie wyeliminować spalone włosy po rozjaśnianiu lub stylizacji na gorąco, musisz poczekać aż cebulki wyprodukują nowe, zdrowe włosy? Najlepszym sposobem na wsparcie cebulek włosowych w wyhodowaniu nowych pasm jest stosowanie się do zasad zdrowej diety bogatej w białka, zdrowe tłuszcze oraz dużą ilość owoców i warzyw.

Aby zagwarantować sobie wszystkie składniki odżywcze, warto pomyśleć o dodaniu do diety suplementu na porost włosów, takiego jak żelki dla kobiet Hair Formula Gummies lub tabletki dla kobiet Hair Formula Tablets. Te suplementy zawierają wszystkie składniki odżywcze potrzebne mieszkom włosowym do optymalnego wzrostu zdrowych i mocnych włosów.

Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli szukasz najlepszej kuracji na spalone włosy po rozjaśnianiu.

8. Noś dobre gumki do włosów

Mając zniszczone włosy po rozjaśnianiu lub przez wysoką temperaturę, mogłoby się wydawać, że związanie włosów w koczek rozwiąże problem. W końcu wtedy nie będzie Cię kusiło, żeby skorzystać z prostownicy czy lokówki, prawda? Niestety używając zwykłych gumek do włosów, możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego? Ponieważ tradycyjne gumki do włosów szarpią pasma, co może doprowadzić do łamania kruchych, zniszczonych rozjaśniaczem włosów. Zamiast tego przestaw się na sprężynki do włosów, które są delikatne i nie uszkadzają ich.

9. Zainwestuj w bambusowy ręcznik do włosów

Kolejną zmianą, której łatwo dokonać, jest zastąpienie zwykłego bawełnianego ręcznika kąpielowego, bambusowym ręcznikiem do włosów. Bambus charakteryzuje się większą miękkością i gładkością niż bawełna, co oznacza, że nie będzie szarpał włosów, prowadząc do ich łamania i puszenia.

10. Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie!

Spalone włosy po rozjaśnianiu i stylizacji na gorąco potrzebują nawilżenia, a przyjazne dla włosów olejki to najlepszy sposób, by je osiągnąć.

Nie musisz teraz nakładać na włosy oliwy z oliwek prosto z domowej spiżarni (choć jeśli chcesz, możesz to zrobić!). Zamiast tego polecamy jednak stosowanie naszego głęboko nawilżającego, w 100% naturalnego olejku do włosów Moisture Hero™ Hair Oil lub balsamu do stosowania przed myciem Moisture Hero™ Pre-Shampoo Balm wzbogaconej o masło shea, ekstrakt z organicznej oliwy z oliwek, olej z nasion jojoba i olej z nasion słonecznika.

Jeśli szukasz najlepszej kuracji do włosów zniszczonych, to zdecydowanie zwróć na niego uwagę!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

 • 8 szamponów o neutralnym pH: Dlaczego pH ma znaczenie dla włosów i skóry głowy?

  8 szamponów o neutralnym pH: Dlaczego pH ma znaczenie dla włosów i skóry głowy?

 • Top 6: Naturalna i najlepsza maska nawilżająca włosów

  Top 6: Najlepsze maski nawilżające do włosów suchych

 • Jak używać maski nawilżającej do włosów: prosty poradnik

  Jak używać maski nawilżającej do włosów: prosty poradnik

Wyświetl wszystkie artykuły