Jak szybko rosną włosy? Czynniki wpływające na tempo wzrostuWyświetl wszystkie artykuły

Jak szybko rosną włosy? 7 czynników wpływających na tempo wzrostu włosów

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko rosną włosy, to jesteś we właściwym miejscu! W dzisiejszym artykule omówimy czynniki, które wpływają na tempo wzrostu włosów i damy Ci proste wskazówki na to, jak przyśpieszyć ten proces.

To, ile rosną włosy na miesiąc, zależy od kilku czynników. Po pierwsze tempo wzrostu włosów może mieć znaczący wpływ na ich grubość i kondycję. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, ile centymetrów włosów rośnie w miesiąc i jak przekłada się to na jakość Twoich kosmyków.

Treści

Ile włosy rosną na miesiąc?

ile rosną włosy na miesiąc

Ile centymetrów włosów rośnie w miesiąc? Według Stowarzyszenia Trychologicznego średnie tempu wzrostu włosów to od 0,5 do 1,7 centymetra na miesiąc. Zależy to od wielu czynników, które zostaną szczegółowo opisane poniżej.

Ile rosną włosy w rok?

Średnie roczne tempo wzrostu włosów mieści się w zakresie od 6 do 20,4 cm. To niedużo, dlatego dobra pielęgnacja włosów, zapobiegająca zniszczeniom i pobudzająca porost, jest tak ważna.

Podsumowując:

Ile włosy rosną w miesiąc: 0,5-1,7 cm

Ile rosną włosy w rok: 6-20,4 cm

Powodem tak dużej rozpiętości jest fakt, że na porost włosów (oraz jego tempo) wpływa wiele czynników.

Jak szybko rosną włosy na głowie – pomiary

Chcesz wiedzieć, ile rosną włosy na miesiąc? Wypróbuj jedną z poniższych metod, aby zmierzyć, jak szybko rosną Twoje włosy:

Ten sposób sprawdzania, ile urosły włosy, sprawdza się tylko jeśli farbujesz pasma. Po prostu zmierz odrosty po miesiącu od farbowania.

Z drugiego sposobu może skorzystać każdy. Wystarczy, że zrobisz im zdjęcia w miesięcznych odstępach. Ważne jest, by trzymać głowę i pasma w tej samej pozycji i robić zdjęcia pod tym samym kątem. Ustaw samowyzwalacz lub poproś kogoś, żeby zrobił Ci zdjęcie z tyłu głowy.

Innym sposobem sprawdzenia, jak szybko rosną włosy, jest po prostu zmierzenie ich miarką. Ta metoda sprawdzi się u osób, które ścinają włosy na prosto. Nie będzie to jednak zbyt dokładny pomiar, bo Twoje końcówki mogły się zniszczyć lub połamać.

Ile rosną włosy w rok?

Możesz sprawdzić, o ile centymetrów rosną Twoje włosy w ciągu roku, mnożąc miesięczną średnią przez 12. Niemniej jednak wiele czynników może przyczynić się do zmiany tempa wzrostu w ciągu roku, więc nie trzymaj się sztywno otrzymanego wyniku.

Poznaj cykl wzrostu włosa

Żeby zrozumieć, od czego zależy tempo wzrostu włosów na głowie, trzeba najpierw poznać ich budowę i cykl życia.

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, który składa się z trzech części:

 • cebulki (w której rosną włosy),
 • gruczołu łojowego (produkującego sebum, które nawilża włosy i skórę głowy),
 • łodygi (widocznej części włosa).

Przeciętny człowiek ma około 100 000 mieszków włosowych na skórze głowy, co częściowo determinuje gęstość włosów.

Każdy włos wyrasta z cebulki w trakcie cyklu składającego się z czterech etapów

cykl wzrostu włosa
 1. Faza anagenu (wzrostu) – nowe włosy wyrastają z cebulki. Długość fazy anagenu określa, jak długo będą rosnąć Twoje włosy. Faza ta trwa od dwóch do siedmiu lat. Jeśli więc masz krótką fazę anagenu, wpływa to negatywnie na to, ile centymetrów włosów mieszki wyhodują w ciągu roku.
 2. Faza katagenu (przejściowa) – podczas tej krótkiej fazy tempo wzrostu włosów spada, ponieważ mieszek włosowy się kurczy.
 3. Faza telogenu (spoczynku) – łodyga włosa odpoczywa, podczas gdy pod nią rośnie nowy włos.
 4. Faza egzogenu (zrzucania) – łodyga włosa wypada, a mieszek wraca do fazy anagenu. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów.

Należy pamiętać, że każde pasmo włosów jest na innym etapie cyklu, dlatego większość ludzi nie traci wszystkich włosów naraz.

Co wpływa na to, jak szybko rosną włosy?

1. Dieta

Dobre odżywianie jest niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Jeśli więc chcesz maksymalnie przyspieszyć wzrost włosów, zwróć szczególną uwagę na swoją dietę i rozważ wprowadzenie suplementów diety na porost włosów.

2. Wiek

Najszybszy wzrost włosów następuje między 15. a 30. rokiem życia. Z wiekiem wiele procesów (w tym tempo wzrostu włosów) zaczyna spowalniać.

3. Geny

To, jak szybko rosną włosy na głowie, zależy również od tego, jak wyglądało to u Twoich rodziców i dalszych przodków.

4. Płeć

Badania wykazały, że włosy męskie rosną szybciej niż kobiece.

5. Typ włosów

Włosy wyraziste i kręcone rosną wolniej niż proste. Dlatego im bardziej kręcone są Twoje włosy, tym mniej zauważalny będzie ich wzrost.

6. Pochodzenie

Badanie z 2005 roku wykazało, że włosy Azjatów rosną najszybciej, a mieszkańców Afryki najwolniej. Włosy przedstawicieli rasy kaukaskiej znajdują się gdzieś pośrodku. Azjaci mogą cieszyć się najdłuższą fazą anagenu, dzięki czemu ich włosy mają szansę stać się bardzo długie, zanim wypadną.

7. Zmiany pór roku

Niektórzy badacze uważają, że tempo wzrostu włosów zależy od pory roku. Według nich włosy rosną szybciej latem ze względu na zmianę diety (np. jedzenie świeżych owoców i warzyw) i większą ilość światła słonecznego.

Co spowalnia porost włosów?

Niektóre czynniki mogą spowolnić tempo wzrostu włosów – zwróć na nie uwagę, jeśli zależy Ci na ich zapuszaczniu.

co spowalnia porost włosów

1. Stres

Stres jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o tym, ile centymetrów włosów rośnie w miesiąc. Wypadanie włosów spowodowane stresem nazywane jest łysieniem telogenowym i oznacza, że mieszki włosowe zbyt wcześnie wchodzą w fazę telogenu. Po mniej więcej dwóch miesiącach włosy wypadają.

Z powodu łysienia telogenowego może wypaść nawet 70% włosów. Ponadto łysienie telogenowe negatywnie wpływa na wzrost włosów, ponieważ im mniej mieszków włosowych znajduje się w fazie anagenu, tym wolniej rosną włosy.

2. Choroby

Niektóre schorzenia, poważne choroby lub operacje, również mogą wywołać łysienie telogenowe. Leczenie chorób nowotworowych także może mieć wpływ na to, ile centymetrów włosów urośnie w miesiąc czy w rok.

Wahania hormonalne, np. związane z menopauzą, ciążą i niedoczynnością tarczycy też mogą spowolnić wzrost włosów.

3. Nieprawidłowa dieta

Restrykcyjne diety mogą negatywnie wpływać na tempo wzrostu włosów. Jeśli Twoja dieta jest niewłaściwa i nie dostarcza włosom dużej ilości zdrowych składników odżywczych, pasma mogą rosnąć wolniej.

Co więcej – restrykcyjna dieta może wywołać szok dla organizmu i spowodować łysienie telogenowe.

4. Palenie papierosów

Palenie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co uniemożliwia dotarcie niezbędnych składników odżywczych do mieszków włosowych. Dlatego palenie może hamować porost włosów.

5. Niedobory witamin

Jak już wspomnieliśmy, zdrowa dieta jest niezbędna dla zdrowego wzrostu włosów. Jeśli nie dostarczasz organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, możesz spowolnić wzrost włosów lub doprowadzić od ich wypadania.

Niedobór składników odżywczych może również powodować łamliwość włosów, czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia.

Tempo wzrostu włosów a wiek

To, jak szybko rosną włosy, zależy też od Twojego wieku. Włosy rosną najszybciej między 15 a 30 rokiem życia, a następnie tempo spada. U niektórych osób mieszki włosowe całkowicie przestają wytwarzać kosmyki, dlatego z czasem dochodzi do ich przerzedzenia lub łysienia. Z wiekiem pasma stają się też coraz cieńsze, więc sprawiają wrażenie, jakby słabiej rosły i łatwo się łamią.

Powolny porost włosów związany z wiekiem dotyczy tylko włosów na skórze głowy. Niektórzy mężczyźni zauważają na przykład, że ich broda rośnie szybciej po 50. roku życia.

Jak przyspieszyć porost włosów?

Choć wiele czynników wpływających na tempo wzrostu nie zależy od nas, jest też dobra wiadomość – odpowiednie zmiany w stylu życia mogą go przyśpieszyć.

Kluczem jest przyjęcie dwutorowego podejścia polegającego na pobudzeniu wzrostu nowych włosów i zapobieganiu łamania się tych, które już masz.

Jak pobudzić wzrost nowych włosów?

1. Przyjmuj witaminy na porost włosów

Najprostszym sposobem na stymulowanie wzrostu włosów jest przyjmowanie witamin, takich jak suplementy Hairlust Hair Formula. Dostarczą mieszkom włosowym wszystkich witamin i minerałów potrzebnych do zapewnienia prawidłowego wzrostu.

2. Używaj szamponu na porost włosów

Innym prostym sposobem na przyspieszenie porostu włosów jest stosowanie szamponu stworzonego specjalnie z myślą o stymulowaniu porostu. Jest nim np. szamponu Grow Perfect™ Shampoo, który zawiera Anagain™ i organiczny olejek rozmarynowy. Ich dobroczynne dla włosów działanie zostało potwierdzone klinicznie.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj go razem z odżywką Grow Perfect™ Conditioner.

3. Stosuj serum na porost włosów

Przyspiesz wzrost włosów, systematycznie nakładając serum na porost włosów Grow Perfect™ Hair Growth Serum na skórę głowy. Produkt zawiera naturalne składniki, a ich skuteczność wnikania w skórę głowy i stymulacji porostu została potwierdzona klinicznie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o serum na porost włosów? Zajrzyj do naszego artykułu: Czy serum na porost włosów naprawdę działa?

4. Stymuluj skórę głowy

Twoje naczynia krwionośne transportują składniki odżywcze, które są potrzebne mieszkom włosowym do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego kolejnym sposobem na przyspieszenie wzrostu włosów jest pobudzenie krążenia w skórze głowy.

Jak to zrobić? Najprostszym domowym sposobem jest masaż skóry specjalną szczotką, np. szczotką do masażu Scalp Delight™ Scalp Massage Brush. Według badania z 2016 roku, codzienny czterominutowy masaż skóry głowy może wpłynąć na poprawę grubości kosmyków.

Do innych produktów poprawiających stan skóry głowy należą spray pogrubiający Grow Perfect™ Thickening Spray i oczyszczający peeling do skóry głowy Scalp Delight™ Detox Scrub.

Jak zachować zdrowe włosy:

1. Stosuj regenerujące maski do włosów

Wzmacniaj zdrowie swoich włosów od wewnątrz poprzez regularne stosowanie masek do włosów. Potraktuj je jak super mocne odżywki.

Jeśli masz wrażenie, że Twoje włosy są gumowe lub sklejone (to jasny znak, że brakuje im protein), polecamy maskę Protein Repair™ Hair Mask. Zawiera ona wegańskie mikroproteiny, które odbudowują uszkodzone włókna włosów. Regularne stosowanie maski do włosów Protein Repair™ Hair Mask redukuje rozdwajanie się końcówek nawet o 20%*.

Jeżeli Twoje włosy są łamliwe i suche, polecamy maskę Split Fix™ Hair Mask. To głęboko nawilżająca maska z naturalnych składników, m.in. oleju jojoba, które nawilżają wysuszone pasma i zapobiegają ich łamaniu.

2. Chroń włosy przed wysoką temperaturą

Jeśli zamierzasz używać narzędzi do stylizacji na gorąco, to ochrona przed wysoką temperaturą jest konieczna! Prostownice i lokówki wysuszają włosy, co może prowadzić do ich łamania.

Oczywiście najlepsze dla Twoich włosów jest stylizowanie ich bez użycia ciepła, ale jeśli chcesz dalej korzystać z takich sprzętów, stosuj wysokiej jakości produkt termoochronny, taki jak Thermal Shield™ Heat Protectant.

Spray termoochronny chroni włosy przed uszkodzeniami termicznymi i nadaje im połysk. Dodatkowo dzięki składnikom pochodzenia naturalnego, takim jak organiczny aloes, gliceryna i wyciąg z ziaren owsa, nawilża włosy. Spray termoochronny nie zawiera silikonu, więc nie musisz się martwić, że obciąży Twoje kosmyki.

3. Nakładaj odżywki bez spłukiwania lub olejki do włosów

Zabezpiecz swoje włosy na cały dzień, stosując odżywkę bez spłukiwania lub olejek do włosów. Wypróbuj na przykład odżywkę Split Fix™ Leave-in Conditioner, która zapewnia lekkie nawilżenie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki zawartości naturalnych substancji nawilżających i antyoksydantów.

Mamy nadzieję, że ten tekst przybliżył Ci odpowiedź na pytanie, jak szybko rosną włosy na głowie. Może to zależeć od przeróżnych czynników, ale dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich możesz sam(a) kontrolować!

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

*Te badania zostały przeprowadzone przez firmę BASF. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronach www.personal-care.basf.com, www.ashland.com lub www.carecreations.basf.com.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły