Połamane włosy: Przyczyny i sposoby na łamiące się pasma Wyświetl wszystkie artykuły

Połamane włosy: Przyczyny i sposoby jak uratować łamiące się włosy

Jeśli masz rozdwojone końcówki, suche pasma lub zniszczone włosy, prawdopodobnie Twoim problemem są również jest ich łamanie. Nie martw się, istnieją jednak sposoby aby uratować Twoje połamane włosy!

Niekiedy kuracja może być tak prosta, jak zastosowanie odżywczej maski do włosów lub użycie szczotki przeznaczonej do delikatnego rozczesywania.

Porozmawiamy o tym, co powoduje łamiące się włosy i jakie zabiegi można zastosować, aby ograniczyć łamliwe pasma.

Treści

Połamane włosy - tłumaczymy

Kiedy zewnętrzna warstwa łuski włosa staje się krucha, może dojść do łamania się pasm. Łamliwe włosy mogą objawiać się rozdwojonymi, suchymi lub zniszczonymi końcówkami. Poważnie łamiące się włosy mogą spowodować, że Twoje pasma będą wyglądały na puszące się.

Istnieje wiele czynników powodujących łamanie się włosów, ale o tym za chwilę.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli stosujesz zdrową pielęgnację włosów, możesz być narażona na ich łamanie.

Połamane włosy a wypadanie włosów

Hair breakage shedding loss

Zanim przejdę do omówienia czynników powodujących łamanie się włosów, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między łamaniem się a ich wypadaniem. Połamane włosy powstają w wyniku rozdwajania się i wyłamywania uszkodzonych i suchych pasm. Różni się to od wypadania, które jest normalną częścią cyklu życia włosa.

Włosy przechodzą przez cykl wzrostu, a wypadanie jest jego częścią. To zupełnie normalne, że dziennie wypada od 30 do 150 włosów.

Objawami normalnego wypadania są wypadające pełne pasma włosów, zwykle z białą otoczką na końcu, tam gdzie wyszły z mieszka. Większość wypadających włosów zauważamy pod prysznicem. Kiedy masujesz skórę głowy szamponem, powoduje to wypadanie kosmyków, które już wcześniej były luźne. Jeśli obawiasz się, że włosy wypadają Ci bardziej niż zwykle, oto niektóre objawy i przyczyny wypadania włosów u kobiet.

Oto kilka oznak wskazujących na to, że Twoje włosy się łamią, a nie tylko wypadają:

Łamliwe włosy - objawy:

 • Postrzępione i rozdwojone końcówki
 • Ekstremalne i częste plątanie się włosów
 • Krótkie, odpadające połamane włosy lub ich fragmenty
 • Kruche i suche w dotyku włosy
 • Włosy kręcone są bardziej podatne na puszenie się i nie są tak wyraziste

Oznaki intensywnego łamania się włosów:

 • Przerzedzenie się włosów
 • Widoczna utrata włosów na skórze głowy
 • Łamliwe włosy na czubku głowy

Rodzaje włosów narażone na łamanie się

Siwe włosy

Z wiekiem nasze włosy powoli tracą zdolność do zatrzymywania nawilżenia. Stają się też delikatniejsze, ponieważ zewnętrzna warstwa otoczki staje się cieńsza. Może to powodować, że pasma stają się łamliwe i suche, a w konsekwencji łamią się.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z pełnym przewodnikiem po siwych włosach.

Szorstkie włosy

Pasma szorstkich włosów są grubsze od włosów normalnych, a najczęstszym typem włosów szorstkich są włosy kręcone. Ten rodzaj pasm może być podatny na łamanie i wysuszenie. Jeśli więc masz rozdwojone końcówki, włosy bardzo suche w dotyku lub loki, Twoim problemem mogą być łamiące się pasma.

Przeczytaj poniższe wskazówki, jak najlepiej dbać o włosy kręcone.

Włosy delikatne

Włosy delikatne mają mniejszą średnicę niż włosy normalne i grube, przez co są bardziej kruche i podatne na łamanie. Włosy cienkie są narażone na rozdwajanie końcówek i łamanie kosmyków w wyniku agresywnego szczotkowania, osuszania włosów ręcznikiem lub stosowania narzędzi o wysokiej temperaturze. Mogą być również podatne na powstawanie supełków i plątanie się, co może dodatkowo uszkadzać włosy.

Zniszczone włosy

Jeśli często stosujesz rozjaśniacze lub ostre środki chemiczne, przesadzasz z temperaturą lub spędzasz dużo czasu na słońcu, niszczysz swoje pasma. Kiedy włosy są uszkodzone, stają się łamliwe i nie są w stanie zatrzymać nawilżenia.

Wysokoporowate włosy ( I.)

Włosy o wysokiej porowatości to włosy, które mają duże ubytki w łusce włosa, dzięki czemu mogą przyjmować nawilżenie, ale go nie zachowują. W rezultacie włosy nie są w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu nawilżenia i są podatne na łamanie.

Porosity

Niskoporowate włosy ( II.)

Włosy niskoporowate, w przeciwieństwie do wysokoporowatych, mają mocno zamknięte łuski. Warstwa otoczki nie może pobierać nawilżenia, co powoduje, że produkt pozostaje na włosach, a nie jest wchłaniany, przez co pasma stają się kruche i łamią się.

Włosy niskoporowate mają również wyższy poziom protein, więc używanie produktów z proteinami może spowodować dalsze uszkodzenia. Zamiast tego powinno się używać produktów humektantowych, które przyciągają nawilżenie.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Przyczyn łamania się włosów i leczenie

Przedstawiamy 12 najczęstszych czynników powodujących łamanie się włosów. Nie martw się, przy każdym z nich zamieściliśmy sposoby leczenia i wskazówki dotyczące pielęgnacji.

1. Uszkodzenia termiczne

Każdy lubi mieć ułożone włosy, ale regularne stosowanie narzędzi termicznych do włosów nie jest korzystne. Suszarki, lokówki i prostownice mogą nadmiernie wysuszyć włosy i uszkodzić ich otoczkę. Jeśli używasz narzędzi termicznych bez uprzedniego zastosowania produktów chroniących przed wysoką temperaturą, jest to jeszcze bardziej szkodliwe. Dotyczy to także uszkodzeń spowodowanych przez słońce. Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV mogą być tak samo szkodliwe jak uszkodzenia wywołane przez narzędzia do stylizacji, więc upewnij się, że zachowujesz środki ostrożności.

Kuracja przeciw łamaniu się włosów:

Zamiast używać narzędzi do stylizacji, wybierz dla swoich włosów opcję stylizacji bez użycia ciepła. Jeśli musisz użyć narzędzia do stylizacji na gorąco, zawsze stosuj kosmetyk termoochronny, taki jak Thermal Shield™ Heat Protectant przed i po, aby chronić warstwę ochronną włosów. Aby chronić pasma przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, wybierz nawilżającą mgiełkę z naturalnym filtrem UV, taką jak Sun Defense Hair Mist

2. Uszkodzenia chemiczne

Częste poddawanie się zabiegom chemicznym, takim jak trwała, relaksacja czy rozjaśnianie, może spowodować wiele uszkodzeń włosów. Tego typu zabiegi i procesy niszczą otoczkę włosa i sprawiają, że jest ona bardzo trudna do naprawienia. Włosy mogą stać się gumowate i wychodzić w kępkach.

Łamliwe włosy - kuracja:

Pomoże w tym rzadsze poddawanie się zabiegom oraz stosowanie maski Protein Repair™ Hair Mask, która skutecznie naprawia i wygładza łuskę włosa dzięki roślinnym mikroproteinom.

3. Przesuszenie

Przesuszenie włosów oznacza, że Twoje włosy nie otrzymują wystarczającej ilości nawilżenia lub nie są w stanie jej zatrzymać. Jeśli cierpisz w powodu suchych włosów, to dobrze wiesz, że ich pielęgnacja może być dość wymagająca. Używanie narzędzi do stylizacji na gorąco, nadmierne szczotkowanie lub nieregularne rozplątywanie włosów może prowadzić do rozdwajania się końcówek i powodować połamane włosy na całej długości.

Kuracja przeciw łamaniu się włosów:

Stosowanie odżywczej maski Split Fix™ Hair Mask i spanie na jedwabiście miękkiej poszewce Silky Bamboo Pillowcase pomaga włosom zachować nawilżenie i zmniejszyć podatność na połamane włosy.

4. Dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie naszych włosów, a zła dieta może sprawić, że włosy będą wyglądały matowo, pasma będą suche i łamliwe.

Dla zdrowych włosów ważne jest, abyś dostarczała w swojej diecie odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko i kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy, takie jak biotyna i cynk. Bardzo ważne dla zdrowych włosów jest też picie odpowiedniej ilości wody. W końcu jesteśmy tym, co jemy, a ludzkie ciało składa się w około 50%-60% z wody.

Kuracja przeciw łamaniu się włosów:

Przestrzegaj dziennego zapotrzebowania na wodę i upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość wysokiej jakości witamin i minerałów w ramach zdrowej diety. Przyjmowanie żelków Hair Formula Gummies for Women lub Tablets for Women może pomóc dostarczyć organizmowi wszystkie witaminy i składniki odżywcze, których potrzebujesz dla zachowania zdrowych włosów.

5. Stres

Nie jest tajemnicą, że stres może powodować wiele problemów w organizmie. Łysienie telogenowe to rodzaj wypadania i łamania się włosów, które może być skutkiem stresu.

Połamane włosy na całej długości - leczenie:

Dbanie o zdrowie psychiczne i jego pielęgnowanie jest bardzo ważne. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, przerwy w pracy umysłowej dzięki medytacji i ćwiczeniom, może pomóc w redukcji stresu.

6. Ciasne fryzury

Sposób, w jaki układasz włosy, może powodować ich łamanie. Ciasne kucyki lub koki, które wymagają skręcania, owijania i zabezpieczania ciasną gumką do włosów, szkodzą Twoim pasmom.

Łamliwe włosy - kuracja:

Pozwól włosom swobodnie opadać na ramiona lub używaj gumowych sprężynek do włosów, które są delikatniejsze dla Twoich pasm.

7. Pocieranie ręcznikiem

Gwałtowne suszenie włosów ręcznikiem może powodować łamanie i elektryzowanie się włosów z powodu tarcia. Bycie brutalnym lub agresywnym w stosunku do włosów jest szkodliwe i często powoduje łamanie.

Łamliwe włosy - kuracja:

Porzuć używanie dużego ręcznika do wycierania włosów i zawiń je w delikatny bambusowy turban Bamboo Hair Towel Wrap.

8. Nadmierne szczotkowanie

To prawda, że włosy, które często się plączą, mogą się łamać. Jednak zbyt częste szczotkowanie włosów może również powodować rozdwajanie i połamane włosy na całej długości.

Łamliwe włosy - kuracja:

Delikatnie rozczesz włosy pod prysznicem, używając szczotki Wet Hair Detangler Brush lub bambusowego grzebienia, zaczynając od końcówek. Pomoże to utrzymać włosy w ryzach po wyschnięciu i ograniczy ich plątanie.

9. Nadmierne mycie

Nikt nie chce mieć tłustych włosów, ale zbyt częste mycie może pozbawić je zdrowych olejków. Dzięki zdrowym olejkom nasze włosy są nawilżone, błyszczące i zdrowe.

Łamliwe włosy - kuracja:

Postaraj się robić dłuższe przerwy między myciami włosów, aby mieć pewność, że nie są one pozbawione nawilżenia. Aby uzyskać dodatkowe nawilżenie, użyj szamponu i balsamu Moisture Hero™ Pre-Shampoo Balm przed myciem. Pomiędzy oczyszczaniem, zadbaj o nawilżenie swoich włosów z Split Fix™ Leave-in Conditioner.

10. Używanie nieodpowiednich produktów do włosów

To zdarza się najlepszym z nas, kupujemy produkt myśląc, że rozwiąże on potrzeby naszych włosów, ale kończy się na tym, że nie spełnia oczekiwań i powoduje więcej szkód niż pożytku.

Łamliwe włosy - kuracja:

Unikaj stosowania produktów zawierających ostre siarczany i silikony. Chociaż włosy niektórych osób są odporne na tego typu składniki, nie jest to uniwersalna zasada.

Najlepiej wybierać produkty do włosów bez siarczanów, takie jak szampon Split Fix™ Shampoo i odżywka, które delikatnie oczyszczają i odżywiają włosy.

11. Nieregularne przycinanie włosów

Regularne podcinanie włosów pomaga im rosnąć zdrowo i szybko. Kiedy nie podcinamy włosów regularnie, często mamy do czynienia z rozdwajającymi się końcówkami, przez co reszta długości może się łamać.

Łamliwe włosy - kuracja:

Regularne podcinanie włosów sprawia, że Twoje końcówki są zdrowe i mocne. Niestety, jeśli masz rozdwojone końcówki i od dawna ich nie podcinałeś, będziesz musiał postawić na mocniejsze cięcie. Na dłuższą metę będzie to jednak pomocne i pozwoli Twoim włosom rosnąć dłużej. Staraj się podcinać włosy co 12 tygodni, aby były zdrowe i mocne. Sprawdź 10 modnych fryzur z długich włosów.

12. Problemy zdrowotne

Niektóre przypadłości zdrowotne mogą powodować łamliwe włosy. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą zauważyć, że doskwierają im połamane włosy na całej długości lub nawet wypadanie pasm. Tarczyca ma wpływ na wiele rzeczy w naszym ciele, a jedną z nich jest zdrowie i wzrost włosów.

Niektóre zaburzenia odżywiania również powodują utratę i uszkodzenie włosów. Z powodu niedożywienia Twoje włosy mogą nie otrzymywać odpowiednich składników odżywczych, których potrzebują, by rosnąć zdrowe i silne.

Łamliwe włosy - kuracja:

Jeśli podejrzewasz, że masz problem zdrowotny, który powoduje wypadanie włosów, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym.

Czy można wyleczyć łamanie się włosów?

Na szczęście, nawet poważnie połamane włosy na całej długości są zwykle problemem przejściowym. Przestrzeganie powyższych zasad pielęgnacji włosów pozwoli Ci odzyskać zdrowe i mocne pasma.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

  Fryzura wet look: jak ją uzyskać + potrzebne produkty

 • 5 korzyści aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

  5 korzyści z aloesu na włosy + najlepsze produkty do pielęgnacji

 • Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczenia

  Przewodnik po łuszczycy skóry głowy: objawy i naturalne metody leczenia

 • Najlepsze podróżne kosmetyki do włosów + porady pielęgnacyjne w podróży

  Najlepsze podróżne kosmetyki do włosów + porady pielęgnacyjne w podróży

Wyświetl wszystkie artykuły