Test na porowatość włosów – włosy wysoko i niskoporowateWyświetl wszystkie artykuły

Włosy wysoko i niskoporowate: Test na porowatość włosów

Masz kręcone, proste lub falowane włosy? Łatwo to określić. Ale czy wiesz, jak sprawdzić porowatość włosów? Zrozumienie, czym są włosy wysokoporowate, a czym niskoporowate, może całkowicie odmienić Twoje podejście od ich pielęgnacji, a w efekcie – poprawić ich wygląd i kondycję. W tym blogu dowiesz się czym jest i jak zrobić test na porowatość włosów oraz jakie kosmetyki wybierać.

Włosy są formą wyrażania siebie. Artystyczny nieład, prosty i surowo wygładzony kucyk, a może pełne objętości, błyszczące, rozpuszczone kosmyki? Kiedy chodzi o stylizację włosów, często skupiamy się na ich teksturze, szukając najlepszych produktów do włosów kręconych, które podkreślą naturalne loki, albo regenerującej maski, która poradzi sobie z naszymi suchymi i spuszonymi pasmami.

Jest jednak jeden ważny element, który często pomijamy: porowatość włosów.

Odkrycie typu porowatości włosów może kompletnie zmienić to, jak o nie dbamy. W dzisiejszym artykule wyjaśniam, jakie są stopnie porowatości, czym różnią się od siebie i jak sprawdzić porowatość włosów.

Nie zabraknie także wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów nisko, średnio i wysokoporowatych oraz polecanych produktów do każdego z wymienionych typów włosów.

Gotowi spojrzeć na swoje włosy z zupełnie nowej perspektywy?

Treści

Porowatość włosów – co to jest?

Porowatość włosów to ich zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wody, składników odżywczych i kosmetyków. Stopień porowatości zależy głównie od Twoich genów, które determinują kształt i rozmiar łusek włosów.

To właśnie łuski tworzą zewnętrzną ochronną warstwę każdego pasma na Twojej głowie i układają się wzdłuż kory włosa niczym dachówki. Łuski otwierają się, żeby wpuścić wilgoć do wnętrza włosa i zamykają, żeby zatrzymać ją wewnątrz.

Czym jest porowatość włosów?

U niektórych osób łuski pozostają cały czas nieco odchylone od kory włosa, a u innych otwierają się, tylko żeby wchłonąć substancje, a następnie z powrotem zamykają. Ponadto stylizacja kosmyków z użyciem ciepła otwiera łuski, a strumień zimnej wody je zamyka.

Na porowatość włosów wpływa stopień odchylenia łusek od kory włosa. Żeby dowiedzieć się, jakie produkty będą najlepiej współgrać z Twoim typem włosów, musisz najpierw przeprowadzić test na porowatość włosów. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości: niską, średnią i wysoką. Innymi słowy – włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate.

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Jakie to ma znaczenie dla ich kondycji i wyglądu? Łuski włosów niskoporowatych są domknięte i ciasno przylegają do wewnętrznej warstwy kosmyków. W efekcie trudniej im wchłaniać wodę i do wnętrza włosa dociera mniej nawilżenia.

Oto kilka jasnych oznak, że jesteś właścicielką/-em włosów niskoporowatych:

 • produkty do włosów trudno się wchłaniają i mogą pozostawać na ich powierzchni;
 • podczas prysznica widzisz kropelki wody pozostające na powierzchni włosów;
 • ciężko Ci w pełni namoczyć włosy podczas mycia;
 • włosy długo same schną.

Włosy niskoporowate dłużej schną niż włosy średnio lub wysokoporowate, ale poza tym mają sporo plusów. Zwykle są mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące niż „wysokopory”, bo ich łuski przylegają do kory włosa i tworzą płaską powierzchnię. Ich końcówki są też mniej podatne na rozdwajanie, jeśli unikasz stylizacji na gorąco.

Do stylizacji i pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepsze są nieobciążające, lekkie produkty. Wybieraj kosmetyki do włosów niskoporowatych zawierające humektanty, np. glicerynę, które je nawilżą. Unikaj ciężkich masek i olejów, które sprawią, że włosy będą wyglądać na tłuste i przyklapnięte.

Podejrzewasz, że masz włosy niskoporowate? Upewnij się, robiąc test na porowatość włosów opisany w dalszej części artykułu!

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?

Przeciwieństwem „niskoporów” są włosy wysokoporowate. Jakie to typy kosmyków? Łatwo absorbują wodę i składniki odżywcze, ale nie zatrzymają ich na zbyt długo. Wynika to z ułożenia łusek – są rozchylone i nie przylegają do kory włosa, a między nimi znajdują się wolne przestrzenie.

Wysokoporowate włosy poznasz po tym, że:

 • szybko wchłaniają wodę i produkty nawilżające;
 • są podatne na zniszczenia, łamanie się i rozdwajanie końcówek;
 • puszą się i są suche;
 • szybko same wysychają.

Włosy wysokoporowate mogą wynikać z genów albo zniszczeń spowodowanych zabiegami chemicznymi, rozjaśnianiem czy stylizacji na ciepło. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna obejmować nawilżającą odżywkę bez spłukiwania i naprawczą kurację proteinową. W ten sposób nawilżysz i zregenerujesz korę włosa, wzmocnisz pasma i zapobiegniesz przyszłym zniszczeniom.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Test na porowatość włosów wskazał, że jesteś gdzieś między nisko a wysokoporami? Gratulacje! Włosy średnioporowate są uważane za ideał. Ich łuski nie są ani zbyt odchylone od kory włosa, ani zbyt ciasno ułożone. Dzięki temu pasma łatwo absorbują wodę i kosmetyki (jak włosy wysokoporowate), a jednocześnie zachowują nawilżenie i składniki odżywcze na dłużej (jak włosy niskoporowate).

Sprawdź, czy masz włosy średnioporowate:

 • łatwo je ułożyć, a wszelkie upięcia, loki i inne stylizacje długo się trzymają;
 • są podatne na koloryzację i nie blakną szybko;
 • wyglądają zdrowo i są lśniące;
 • dość szybko schną.

Średnioporowate włosy nie są wymagające, ale pamiętaj, że porowatość włosów może się zmienić. Żeby do tego nie dopuścić, unikaj zabiegów chemicznych i stylizacji na ciepło.

Jak dobrać kosmetyki do porowatości?

Jak wspomnieliśmy, to głównie genetyka decyduje o Twoim typie włosów, więc jego zmiana nie jest łatwa. Na szczęście pielęgnacja dopasowana do stopnia porowatości włosów może pomóc Ci je opanować – będą zdrowsze, błyszczące i gładkie.

Zanim jednak zaczniesz szukać kosmetyków do włosów wysoko, średnio lub niskoporowatych, musisz zrobić test porowatości włosów. Znamy prosty sposób na to, jak sprawdzić porowatość włosów.

Test na porowatość włosów

Jak zrobić test na porowatość włosów?

Jak określić porowatość włosa? Przedstawiamy prosty i szybki test na porowatość włosów krok po kroku. Umyj je szamponem i przygotuj szklankę wody. Kiedy kosmyki wyschną, wyrwij jeden włos i połóż go na powierzchni wody.

Jeśli włos unosi się na powierzchni wody, masz włosy niskoporowate.

Jeśli włos szybko spada na dno szklanki, prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate.

Jeśli włos unosi się na środku szklanki i wolno opada na dno, z dużą pewnością masz włosy średnioporowate.

Jeśli powyższy test na porowatość włosów Cię nie przekonuje, spróbuj tego. Przesuń palcem wzdłuż pasma. Niskoporowate włosy mają blisko poukładane łuski, więc są gładkie w dotyku. Otwarte łuski wysokoporowatych włosów sprawiają z kolei, że kosmyki są bardziej szorstkie.

Jak sprawdzić porowatość włosów na jeszcze jeden sposób? Pozostaw mokre pasma do swobodnego wyschnięcia. Włosy wysokoporowate wyschną w ok. 2 godziny, natomiast włosom niskoporowatym może zająć to nawet ponad 8 godzin.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Jeśli test porowatości włosów wskazuje, że raczej masz niskopory, czas przemyśleć Twoje podejście do ich pielęgnacji. Przedstawiamy szampony, odżywki i olejki do włosów niskoporowatych, dzięki którym wydobędziesz ze swoich pasm to, co najlepsze:

Wybieraj odżywki bez protein

Włosy niskoporowate najlepiej zatrzymują nawilżenie, więc nie potrzebują tyle protein, co włosy wysokoporowate. Nadmiar protein sprawi, że pasma będą matowe, suche i podatne na łamanie.

Jaka odżywka do włosów niskoporowatych sprawdzi się najlepiej? Idealna będzie Grow Perfect™ Conditioner – łatwo wchłania się w pasma i nie osiada na ich powierzchni. Wskazówka: rozpuść odżywkę w wodzie i nakładaj mieszankę na wilgotne włosy dla lepszego wchłaniania produktu.

Stawiaj na lekkie, nawilżające składniki

Kluczowe jest słowo: lekkie. Ciasno przylegające do kory włosa łuski stanowią barierę dla produktów z ciężkimi olejami i masłami w składzie. Włosy mogą stać się przez to oklapłe i wyglądać na przetłuszczone. Szampon do włosów niskoporowatych powinien mieć intensywnie nawilżające substancje, np. Glicerynę czy Aquaxyl™.

Otwórz łuski pod wpływem ciepła

Żeby odżywka do włosów niskoporowatych przyniosła najlepszy efekt, trzeba pomóc łuskom się otworzyć. Zrobisz to, podnosząc temperaturę – np. za pomocą parownicy, kaptura suszącego albo czepka termicznego.

Jeśli nie masz żadnego z tych sprzętów, zaopatrz się w specjalny czepek do kąpieli. Po nałożeniu odżywki posiedź z czepkiem na głowie. Dzięki temu łuskom łatwiej będzie się otworzyć i wchłonąć składniki odżywcze.

Postaw na szampon oczyszczający

Przez ciasno ułożone łuski na niskoporowatych włosach często osadzają się produkty do pielęgnacji. Składniki odżywcze z kosmetyków i woda nie docierają do wnętrza włosów, a zamiast tego gromadzą się na ich powierzchni.

Rozwiązaniem będzie szampon oczyszczający bez siarczanów, np. Scalp Delight™ Detox Scrub, który pomoże łuskom się odchylić i wpuścić nawilżenie do środka. Jednocześnie usunie sebum i pozostałości kosmetyków.

5 kosmetyków dla włosów niskoporowatych

Test na porowatość włosów był pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji – teraz czas skupić się na doborze produktów dopasowanych do Ciebie. Odpowiednio zaopiekowane włosy niskoporowate będą zdrowe, świeże i nawilżone.

Sugeruję, żeby zacząć od lekkiego szamponu i odżywki, które nie obciążą włosów. Jednym z moich faworytów jest zestaw Grow Perfect™ Duo – zawiera skuteczne, ale lekkie składniki, które wzmacniają pasma i chronią je przed zniszczeniami.

Jeśli chodzi o olejki do włosów niskoporowatych, to codziennie warto nakładać np. Moisture Hero™ Hair Oil, który dodatkowo odżywki niskopory. Ma w 100% skład pochodzenia naturalnego, a konkretnie zawiera 6 wysoko odżywczych olejków, które głęboko nawilżają włosy bez osadzania się na ich powierzchni i przetłuszczania głowy. Podwójna korzyść!

Kolejna propozycja to balsam do włosów, który nakłada się przed myciem głowy – Moisture Hero™ Pre-Shampoo Balm. Tworzy barierę między szamponem a kosmykami, dzięki czemu chroni niskoporowate włosy przed obciążającymi produktami.

Warto też stosować peeling, żeby usunąć nagromadzone produkty nie tylko z pasm, ale również ze skóry głowy. Dla niskoporowatych włosów polecamy zestaw Scalp Delight™ Bundle, który łagodnie oczyszcza, złuszcza i odżywia skórę głowy. Usuwa nadmiar sebum i osadzonych kosmetyków do pielęgnacji. Poczujesz przyjemne i natychmiastowe odświeżenie!

Czasami przyda Ci się ekstra dawka nawilżenia – do tego zawsze sprawdzi się odżywka bez spłukiwania, taka jak Split Fix™ Leave-In Conditioner. To bardzo lekka, pozbawiona silikonów wcierka, która dostarcza włosom nawilżenie, składniki odżywcze i antyoksydanty. Efekt? Miękkie i zdrowe kosmyki.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Jeśli test porowatości włosów wskazuje, że raczej masz włosy wysokoporowate, wybieraj produkty bogate w oleje i masła, które głęboko nawilżą Twoje pasma. Żeby zatrzymać nawilżenie na dłużej, stawiaj na odżywki bez spłukiwania. Dla wysokoporów kluczowe są również regenerujące proteiny – ich zadaniem jest „zamknięcie” nawilżenia w korze włosa.

Jeśli do codziennej stylizacji używasz suszarki albo sprzętów takich jak prostownica czy lokówka, najpierw zaaplikuj spray termoochronny. Podczas mycia głowy unikaj gorącej wody, żeby nie otwierać łusek jeszcze bardziej. Postaw na letnią wodę, a po nałożeniu odżywki nawet na zimną, żeby pasma były mocno nawilżone, miękkie i błyszczące

Szampony, odżywki i oleje do włosów wysokoporowatych

Szorstkie i suche pasma potrzebują kosmetyków dostosowanych typowo do włosów wysokoporowatych. Szampon do włosów wysokoporowatych nie powinien zawierać siarczanów.

Doskonałym bezsiarczanowym zestawem szamponu i odżywki do włosów wysokoporowatych jest Moisture Hero™ Duo. Delikatnie oczyszcza i daje włosom, to czego suche i spuszone kosmyki potrzebują najbardziej – zastrzyk nawilżenia.

Jak wspomniałam, włosy wysokoporowate wręcz proszą się o intensywną kurację proteinową, np. maskę Protein Repair™ Hair Mask – dzięki niej wzmocnisz łuski i zregenerujesz zniszczone pasma.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych może również uwzględniać nawilżający szampon i odżywkę. Typowe przykłady takich kosmetyków to szampon Moisture Hero™ Shampoo i odżywka Moisture Hero™ Conditioner, które mają mieszankę głęboko nawilżających składników pochodzenia roślinnego i hydrolizowanych protein. Zregenerujesz i odżywisz swoje suche wysokoporowate włosy.

Jeśli Twoje wysokopory się kręcą, wypróbuj zestaw Curl Crush™ Bundle lub Curl Crush™ Duo albo odżywkę Curl Crush™ Co-Wash. Znajdziesz w nich wszystko, czego potrzebujesz do zmiany spuszonych, niepodkreślonych pasm w błyszczące, zdrowe i sprężyste loki!

Na koniec – termoochrona. Wysokoporowate włosy potrzebują jej, żeby uniknąć łamania i puszenia się. Proponuję spray termoochronny Thermal Shield™ Heat Protectant, bo jest lekki, nie zawiera silikonów i skutecznie chroni włosy przed zniszczeniem.

Co dla włosów średnioporowatych?

Zdałaś test na porowatość włosów na sześć – średnioporowate kosmyki są zwykle najłatwiejsze do opanowania. Łuski są luźno ułożone, dzięki czemu dopuszczają nawilżenie i składniki odżywcze do kory włosa, ale jednocześnie nie są otwarte na tyle, żeby szybko je tracić.

Jako właściciel(ka) włosów średnioporowatych możesz z powodzeniem używać większości kosmetyków do pielęgnacji. Nie zaszkodzą Ci bogate oleje i masła, które znajdziesz w produktach do włosów wysokoporowatych, ale skorzystasz również na lekkich wcierkach i szamponach oczyszczających polecanych włosom niskoporowatym.

Problemem, z którym mogą zmagać się posiadacze wszystkich typów włosów, również średnioporowatych, są rozdwojone końcówki. Rozwiązaniem będzie szampon bez siarczanów i odżywka w takim zestawie jak Split Fix™ Duo. Zregenerujesz i nawilżysz zniszczone końce włosów.

Raz na tydzień warto zrobić kurację intensywnie nawilżającą i nałożyć maskę do włosów Split Fix™ Hair Mask. Wzmocnisz pasma, zmniejszysz zniszczenia, a co więcej – pobudzisz zdrowy wzrost Twoich średnioporów.

Porowatość włosów – dodatkowe wskazówki

Znasz już typowe „polecajki” dla włosów niskoporowatych, wysokoporowatych i wszystkich typów pomiędzy. Jeśli natomiast chcesz wznieść ich pielęgnację na jeszcze wyższy poziom, stosuj się do moich złotych zasad dla wszystkich stopni porowatości włosów:

 • myj włosy szamponem bez siarczanów o poziomie pH poniżej 5,5;
 • żeby lepiej absorbować nawilżenie podczas mycia głowy, nakładaj balsam do włosów przed szamponem;
 • unikaj stylizacji pod wpływem ciepła, kiedy to możliwe, a zamiast tego wypróbuj wałek do kręcenia włosów „na zimno” – Heatless Curls Kit;
 • jeśli nie chcesz rezygnować ze sprzętów stylizujących pod wpływem ciepła, zawsze najpierw spryskaj włosy sprayem termoochronnym;
 • zamień zwykły ręcznik na bambusowy turban – Bamboo Hair Towel – żeby zapobiegać niszczeniu i łamaniu się włosów;
 • raz w tygodniu nakładaj intensywnie działającą, regenerującą maskę na włosy.

Po odkryciu, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów o moim stopniu porowatości, ich kondycja i wygląd są o niebo lepsze. Mam nadzieję, że Ciebie czeka równie pozytywna transformacja.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Jak opanować suche i puszące się włosy? Mamy 9 sprawdzonych sposobów!

  Jak opanować suche i puszące się włosy? 9 sprawdzonych sposobów!

 • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

 • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

 • Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

  Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

 • Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?

  Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?

Wyświetl wszystkie artykuły