Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzyWyświetl wszystkie artykuły

Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

Prawdopodobnie znasz objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i wahania nastroju. Ale co z wypadaniem włosów?

Niestety, przerzedzanie się włosów jest aż nazbyt powszechne wśród kobiet przechodzących menopauzę. Ale dlaczego menopauza powoduje wypadanie włosów? I jak możesz leczyć wypadanie włosów w tym okresie? Niezależnie od tego, czy doświadczasz wypadania włosów w okresie perimenopauzy czy przerzedzania się włosów w czasie menopauzy, czytaj dalej.

Treści

Menopauza a wypadanie włosów.

Podobnie jak siwe włosy, menopauza jest naturalną częścią procesu starzenia się, która pojawia się u kobiet około 50. roku życia. Podczas menopauzy jajniki stopniowo produkują mniej hormonów rozrodczych, takich jak estrogen i progesteron. Te wahania poziomu hormonów powodują wiele zmian w organizmie, takich jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, przybieranie na wadze, czy bezsenność. Kiedy pojawia się menopauza, wypadanie włosów nie jest niczym dziwnym. Często jest ono naturalnym następstwem tego zachodzącego w kobiecym organizmie procesu.

Dlaczego więc menopauza powoduje wypadanie włosów? Kiedy jesteśmy młodsze, hormony takie jak estrogen i progesteron pomagają wydłużyć fazę wzrostu w cyklu włosowym, dzięki czemu włosy rosną szybciej i są dłuższe.

Ale wraz ze spadkiem tych hormonów, który następuje w okresie menopauzy, faza wzrostu cyklu włosa znacznie się skraca. W rezultacie włosy rosną wolniej. A ponieważ włosy rosną wolniej, nie są w stanie zastąpić włosów, które wypadają w ramach normalnego cyklu wzrostu włosa. W rezultacie po pewnym czasie włosy mogą wydawać się znacznie cieńsze. Tak w skrócie wygląda wypadanie włosów w okresie menopauzy.

Ale nie wpadaj w panikę! U większości kobiet, które dopada już menopauza wypadanie włosów nie oznacza, że z medycznego punktu widzenia dzieje się coś złego. Choć dobrze jest skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie masz innego problemu, który jest przyczyną wypadania włosów, to w okresie menopauzy jest to naturalną częścią starzenia się.

Wypadanie włosów w okresie menopauzy nie oznacza jednak, że musisz się poddać! Jest wiele sposobów, które możesz zastosować i ukryć wypadanie włosów (ale o tym więcej później).

Rozpoznanie symptomów menopauzy.

Kobiety doświadczające wypadania włosów w okresie menopauzy tracą włosy inaczej niż mężczyźni. Podczas gdy mężczyźni widzą wyraźne obszary przerzedzenia włosów w klasycznym kształcie podkowy, kobiety doświadczają utraty włosów jako przerzedzenia na całej długości. Kiedy dotyka nas menopauza wypadanie włosów jest bardziej jednolite i subtelne, na początku możesz go nawet nie zauważyć.

Jeśli dotyka Cię menopauza a wypadanie włosów zdaje się powoli stawać się Twoim problemem, oto kilka oznak, na które warto zwrócić uwagę:

 • Poszerzający się przedziałek
 • Zwiększone prześwitywanie skóry głowy (zwłaszcza w okolicach linii włosów lub przedziałka)
 • Cieńszy kucyk
 • Więcej włosów na poduszce, szczotce i pod prysznicem
 • Włosy wyglądają na oklapnięte i są trudniejsze do ułożenia
 • Włosy stają się bardziej łamliwe niż zwykle

W rzadkich przypadkach niektóre kobiety cierpiące na wypadanie włosów w okresie menopauzy doświadczają wyraźnego przerzedzenia włosów na czubku lub po bokach głowy.

Im wcześniej zauważysz te oznaki, tym łatwiej będzie je leczyć. Jeśli więc przechodzisz przez tę zmianę, miej się na baczności!

Jak często występuje wypadanie włosów?

Wierzcie lub nie, ale wypadanie włosów w okresie menopauzy jest niezwykle powszechne. Wśród kobiet po menopauzie aż dwie trzecie cierpi na przerzedzenie włosów lub łysienie. Wypadanie włosów podczas menopauzy jest powszechne we wszystkich grupach etnicznych. Przerzedzanie się włosów w okresie menopauzy jest także związane z genetyką. Jeśli więc masz w rodzinie osobę, która doświadczyła przerzedzenia włosów w okresie menopauzy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i u Ciebie się ono pojawi.

Co przyczynia się do wypadania włosów?

W przypadku kobiet doświadczających wypadania włosów w okresie menopauzy, utrata włosów jest prawie zawsze wynikiem wahań hormonów. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą to powodować, jak na przykład stres, leki, choroby i niedobory witamin.

Jeśli więc podejrzewasz u siebie menopauzalne wypadanie włosów, warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma innego problemu.

Inne problemy medyczne

Wypadanie włosów - perimenopauza.

Perimenopauza to okres poprzedzający samą menopauzę. W tym czasie poziom hormonów zaczyna się zmieniać, by przygotować się do menopauzy. Perimenopauza zwykle zaczyna się, gdy kobieta jest po czterdziestce, choć omija to niektóre kobiety. Ponieważ wypadanie włosów w okresie perimenopauzy jest również związane ze zmianami hormonalnymi, objawy wypadania włosów w okresie perimenopauzy są podobne do objawów wypadania włosów w okresie menopauzy. Dodatkowo możesz zauważyć, że Twoje włosy stają się bardziej suche i matowe.

Co więc można zrobić z wypadaniem włosów w okresie perimenopauzy? Ponieważ wypadanie włosów w okresie perimenopauzy ma te same podstawowe czynniki, co wypadanie włosów w menopauzie, zalecamy, byś traktowała to tak samo, jak wypadanie włosów w menopauzie i stosowała się do poniższych wskazówek!

Szczególnie, jeśli doświadczasz wypadania włosów przed menopauzą, radzimy zajrzeć do tego artykułu o nagłym wypadaniu włosów u kobiet.

Zapobieganie wypadaniu włosów.

Co więc możesz zrobić, by temu zapobiec? Oto, co polecamy:

#1: Obserwuj swoje włosy

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest, by reagować na wczesne oznaki. Obserwuj swoje włosy, a jeśli zauważysz jakieś zmiany, umów się na wizytę do dermatologa.

#2: Unikaj produktów zawierających szkodliwe substancje chemiczne

Z wiekiem nasze włosy stają się coraz cieńsze i delikatniejsze. Dlatego tak ważne jest, by wybierać produkty, które nie naruszą integralności naszych i tak już osłabionych włosów. Zamiast tego, szukaj delikatnych produktów do pielęgnacji włosów z naturalnymi składnikami, które odżywiają włosy od zewnątrz.

#3: Bądź delikatna dla swoich włosów

Ponieważ Twoje włosy rosną wolniej, ważne jest, by dbać o te, które już masz na głowie. Oznacza to szczególną delikatność przy używaniu narzędzi do stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury i farb! Nadmierna stylizacja i poddawanie włosów zbyt wielu procesom chemicznym mogą spowodować, że włosy będą się łamać, co sprawi, że będą wyglądać na jeszcze cieńsze.

Jedną z łatwych zmian, które można wprowadzić, aby zapobiec wypadaniu włosów w okresie menopauzy, jest zamiana zwykłej szczotki na szczotkę Wet Brush lub grzebień z szerokimi zębami. Szczotka Wet Hair Detangler Brush ma miękkie silikonowe włosie, które delikatnie rozplątuje włosy, znacznie mniej je łamiąc niż tradycyjna szczotka.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Jeśli dopadła Cię już menopauza a wypadanie włosów jest Twoją zmorą, Twoim pierwszym zadaniem jest wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy i upewnienia się, że nie istnieje inna przyczyna wypadania włosów, np. niedobór witamin.

Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie menopauzalne wypadanie włosów, może zalecić hormonalną terapię zastępczą lub inne metody leczenia, które mogą pomóc zmniejszyć wypadanie włosów w okresie menopauzy, a także inne objawy. Hormonalna terapia zastępcza może być pomocna dla kobiet z wypadaniem włosów w okresie menopauzy lub perimenopauzy, ale wiąże się z nią także pewne ryzyko.

Dodatkowo, możesz rozważyć wizytę u lekarza specjalizującego się w odbudowie włosów (trychologa). Specjalista od odbudowy włosów może zalecić następujące leki i zabiegi na wypadanie włosów w okresie menopauzy:

Minoxidil: Minoxidil jest lekiem stosowanym miejscowo, który zwiększa przepływ krwi do skóry głowy i mieszków włosowych, co może pomóc odwrócić proces wypadania włosów w okresie menopauzy. Jednak minoxidil może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak podrażnienie skóry. Z tego powodu w wielu krajach jego stosowanie jest ograniczone. Olejek rozmarynowy przynosi podobne korzyści jak minoxidil i to bez żadnych poważnych skutków ubocznych.

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP): Podczas terapii PRP osocze krwi jest wstrzykiwane w skórę głowy. Uważa się, że wspomaga to gojenie się ran, a w niektórych badaniach wykazano, że leczy łysienie.

Laseroterapia: Podczas terapii laserowej technik używa niskoenergetycznego lasera, by stymulować wzrost włosów na skórze głowy. Uważa się, że może to zmniejszyć przerzedzenie włosów spowodowane menopauzą, choć nie zostało to naukowo udowodnione.

6 sposobów na wypadające włosy.

Są też pewne zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, by poradzić sobie z wypadaniem włosów w okresie menopauzy:

1. Stosuj zdrową dla włosów dietę

Eat a Hair-Healthy Diet

Zła dieta może przyczynić się do wypadania włosów w okresie menopauzy. Aby upewnić się, że to nie Twoja wina, stosuj dietę bogatą w białka i inne składniki odżywcze niezbędne do wzrostu zdrowych włosów. Dlaczego białko? Cóż, nasze mieszki włosowe wytwarzają włosy z białka, które spożywamy. Jeśli więc w naszej diecie nie ma wystarczającej ilości białka, może ucierpieć na tym porost włosów.

Dodatkowo, mieszki włosowe potrzebują odpowiednich witamin i minerałów dla zdrowego porostu włosów. Aby upewnić się, że dostarczasz sobie odpowiednią mieszankę składników odżywczych potrzebnych do wzrostu włosów, rozważ dodanie do swojej diety suplementu, takiego jak żelki Hairlust Hair Formula Gummies for Women lub tabletki. Te suplementy na włosy zawierają wszystkie witaminy i minerały, których Twoje mieszki włosowe potrzebują do prawidłowego wzrostu włosów. Ponadto formuła żelków do żucia ma pyszny smak, więc łatwo jest pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu!

Czytaj dalej: Czy suplementy diety na włosy działają?

2. Odżywiaj od zewnątrz

Odżywiaj od zewnątrz

Innym sposobem na upewnienie się, że Twoje włosy są zdrowe (i pomoc w leczeniu wypadania włosów w okresie menopauzy) jest wzmocnienie ich produktami wspomagającymi wzrost włosów od zewnątrz. Zalecamy zamianę zwykłego szamponu i odżywki na nasz duet Grow Perfect™ Duo, którego formuła zawiera klinicznie udowodnione działanie Anagain™ i olejku rozmarynowego, które zwalczają wypadanie włosów i utrzymują zdrową skórę głowy.

Aby wzmocnić efekty, zastosuj Grow Perfect™ Hair Growth Serum na porost włosów, które zostało opracowane na bazie składników pochodzenia naturalnego, a działanie zostało udowodnione klinicznie, aby zwiększyć wzrost włosów, zmniejszyć ich wypadanie i poprawić ogólny stan zdrowia skóry głowy.

3. Chroń włosy przed promieniowaniem UV

Chroń włosy przed promieniowaniem UV

Tak jak słońce może uszkodzić Twoją skórę, tak samo może uszkodzić Twoje włosy. Jeśli doświadczasz wypadania włosów w okresie menopauzy, powinnaś szczególnie zadbać o te włosy, które Ci zostały, chroniąc je przed słońcem. Noś kapelusz, gdy jesteś na zewnątrz, albo stosuj produkty do stylizacji włosów z ochroną przed promieniowaniem UV, takie jak mgiełka Sun Defense Hair Mist.

4. Sypiaj na bambusie

Sypiaj na bambusie

Jeszcze jeden prosty sposób na pielęgnację włosów, gdy wypadają Ci włosy w okresie menopauzy? Przerzuć się na bambusową poszewkę na poduszkę, taką jak poszewka Pure Bamboo lub Silky Bamboo Duvet Cover! Bambus jest dużo gładszy niż bawełna, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, że będzie ocierał się o Twoje włosy i wysuszał je podczas snu.

Dla dodatkowej ochrony na noc, zastosuj balsamMoisture Hero™ Pre-Shampoo Balm na końcówki włosów, a następnie przed snem ułóż włosy w fryzurę ochronną, np. luźny warkocz.

5. Zminimalizuj stres

Zminimalizuj stres

Stres może również przyczynić się do wypadania włosów w okresie menopauzy, dlatego tak ważne jest kontrolowanie jego poziomu. Ćwiczenia, medytacja i inne zdrowe, uwalniające od stresu czynności mogą pomóc w zwalczaniu objawów menopauzy, takich jak wahania nastroju, przyrost wagi i bezsenność, a nawet mogą pomóc zmniejszyć przerzedzanie się włosów w okresie menopauzy.

6. Zmień fryzurę

Zmień fryzurę

Jeśli doświadczasz wypadania włosów w okresie menopauzy, jest prawdopodobne, że ta sama fryzura, która zawsze Ci pasowała, może już nie wyglądać tak dobrze. Twoim następnym zadaniem będzie więc wizyta u fryzjera w celu znalezienia nowej fryzury, która będzie korzystniejsza dla cienkich włosów.

Styliści fryzur często zalecają kobietom z wypadaniem włosów w okresie menopauzy wypróbowanie krótszej fryzury, która może łatwo dodać objętości i tekstury przerzedzonym włosom. Możesz też poprosić o pasemka, by stworzyć wrażenie większej głębi Twoich włosów.

Zwątpienie w siebie + co z tym zrobić?

Mówienie o wypadaniu włosów w okresie menopauzy wciąż wydaje się być tematem tabu. Jest to jeden z powodów, dla których kobiety często czują się osamotnione ze swoimi problemami i wątpią w siebie. Może to być bardzo stresujące emocjonalnie i często prowadzi do frustracji, a nawet wstydu. Jednak, jak już wyjaśniono, ważne jest, aby podkreślić, że utrata włosów w okresie menopauzy jest naturalna i normalna. Oto kilka sugestii, jak lepiej przejść przez tę fazę życia:

 • Poświęć trochę czasu dla siebie: Zafunduj sobie trochę czasu dla siebie i rób to, co sprawia, że czujesz się dobrze w danej chwili.
 • Podziel się swoimi uczuciami: Możesz zastanowić się, czy chcesz porozmawiać z kimś bliskim, czy z neutralną osobą, taką jak terapeuta.
 • Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś: Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale w końcu musimy przyznać przed samym sobą, że nasze ciała zmieniają się w ciągu naszego życia.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

 • wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet

  Wypadanie włosów: Oto 8 najczęstrzych przyczyn wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Wyświetl wszystkie artykuły