Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?Wyświetl wszystkie artykuły

Metoda co-wash – co to jest i jak używać tych produktów?

Jeśli masz kręcone włosy, metoda co-wash lub co-washing mogła obić Ci się o uszy. Co znaczy co-wash? To skrót od słów conditioner washing, czyli mycie włosów… odżywką. Zanim zastosujesz odżywkę myjącą zamiast szamponu, prześledź nasze wskazówki, żeby zrobić to dobrze. Zadbaj o świadomą pielęgnację włosów i poznaj metodę co-wash od A do Z.

Co-wash ostatnio zyskuje na popularności, szczególnie wśród posiadaczy fal i loków o wszystkich typach skrętu. Jeśli Ty też jesteś w tym gronie, doskonale trafiłaś/-eś.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega co-wash, jak stosować odżywkę myjącą, jakie ma plusy i minusy, do jakich typów włosów pasuje i kto powinien go unikać. Ponadto omówię różnicę między odżywkami co-wash a szamponami i wskażę, na co zwracać uwagę w składzie produktu. Zaczynamy!

Treści

Co-wash – co to jest?

Co-wash to metoda mycia włosów kręconych polegająca na zastąpieniu tradycyjnego szamponu specjalną odżywką myjącą. Skąd w ogóle taki pomysł?

Loki, sprężynki, afro i wszelkie inne typy skrętu są zwykle suche i wymagające, przez co większość szamponów stosowanych na co dzień będzie miało dla nich zbyt agresywne działanie. Z kolei odżywka myjąca wręcz przeciwnie – delikatnie oczyszcza i nawilża kręcone włosy.

Co ważne, nie wszystkie odżywki można stosować jako co-wash do włosów. Niektóre zawierają składniki, np. silikony, które osadzają się na włosach. Najlepiej więc kupić odżywkę przeznaczoną typowo do metody co-wash, bo wtedy mamy pewność, że będzie lekka i pozbawiona silikonów.

Odżywka myjąca do włosów kręconych to doskonały sposób na pielęgnację loków. Żeby jednak osiągnąć najlepsze efekty, trzeba wybrać produkt przeznaczony konkretnie do metody co-wash, taki jak Curl Crush™ Co-Wash. Jest lżejszy niż tradycyjne odżywki, a w jego składzie znajdziesz elementy delikatnie oczyszczające. To praktyczny wybór dla osób, które chcą przetestować co-wash na własnej skórze… głowy.

Dodatkowo co-washing zapobiega gromadzeniu się produktów do pielęgnacji na powierzchni włosów i przyjemnie odświeża pasma.

Potrzebujesz pomocy z wyborem odżywki myjącej? Czytaj dalej, bo niżej wyjaśniam, jak wybrać odpowiednią odżywkę co-wash do włosów kręconych.

Odżywka myjąca – wady i zalety

Wszystko ma swoje wady i zalety – nie inaczej jest z co-wash. Opinie są różne w zależności od potrzeb, ale zacznijmy od plusów:

Pros of co-washing

1. Odżywia i nawilża włosy podczas mycia

Co-wash nadaje nawilżenie i połysk kręconym włosom, które mogą łatwo stać się przesuszone, zniszczone i matowe.

2. Nie niszczy włosów

Tradycyjne szampony mogą być zbyt agresywne dla kręconych włosów. W efekcie kosmyki będą się niszczyć i wysuszać. Jeśli wybierzesz co-wash, odżywki przeznaczone do mycia włosów zatrzymają ich naturalne oleje. Pasma będą bardziej miękkie i łatwiejsze do ułożenia.

3. Zapobiega puszeniu i łamaniu się pasm

Odżywka myjąca włosy jest delikatniejsza niż szampon, dlatego docenią ją szczególnie osoby ze spuszonymi, łamliwymi kosmykami.

Teraz przyjrzyjmy się wadom metody co-wash:

Cons of co-washing

1. Z czasem może osadzać się na włosach

Odżywka myjąca włosy może pozostawiać warstwę osadu na pasmach, zwłaszcza jeśli Twoja pielęgnacja nie uwzględnia szamponu oczyszczającego. Osadzające się produkty mogą sprawić, że włosy wyglądają na sklejone i oklapnięte.

2. Nie sprawdzi się dla wszystkich typów włosów

Metoda co-wash jest doskonała dla włosów kręconych, suchych lub zniszczonych, ale niekoniecznie dla włosów cienkich lub przetłuszczających się. Ponadto u osób z wrażliwą skórą głowy i skłonnością do łupieżu, mycie włosów odżywką może niewystarczająco oczyszczać skórę głowy.

Odżywki co-wash – dla kogo?

Who Can Benefit from Co-Washing?

Odżywka myjąca do włosów przyniesie wiele korzyści właścicielom naturalnych fal, loków i sprężynek, bo kręcone typy włosów są bardziej skłonne do niszczenia i wysuszania się. Tradycyjne szampony mogą być dla nich zbyt agresywne, a w konsekwencji prowadzić do puszenia się i przesuszenia.

Co-wash natomiast umożliwi Ci umycie kosmyków bez pozbawiania ich naturalnej warstwy ochronnej. Loki staną się miękkie, nawilżone i zdrowe. (Wskazówka: jeśli to dotyczy Ciebie, sprawdź nasz artykuł o najlepszych kosmetykach do włosów kręconych).

Oprócz loków na co-washingu skorzystają również włosy suche, szorstkie, puszące się i łamliwe. Osoby zmagające się z wymienionymi problemami powinny zapewnić swoim kosmykom dodatkowe nawilżenie – tak właśnie działa co-washing. Dodatkowo odżywka myjąca do włosów kręconych regeneruje i wzmacnia pasma, dzięki czemu są bardziej odporne na zniszczenie.

Kolejnym „beneficjentem” co-washingu są włosy wysokoporowate. Ten rodzaj kosmyków charakteryzuje się wolnymi przestrzeniami między łuskami włosów, które przez to łatwo tracą nawilżenie. Używanie odżywki myjącej może pomóc w wypełnieniu tych przestrzeni, a w efekcie zatrzymać wilgoć. Dzięki temu włosy będą zdrowsze, a loki łatwiejsze do ułożenia.

Wypróbowanie metody co-washing polecamy również osobom, które myją swoje włosy bardzo często, bo np. dużo trenują. Jeśli masz suche, skłonne do łamania się włosy, to właśnie zbyt częste stosowanie szamponu może być powodem złej kondycji Twoich pasm. Z kolei myjąc włosy odżywką, pozbywasz się potu i sebum, ale nie wysuszasz kosmyków. Nie musisz więc rezygnować z codziennego mycia włosów, ale poszukaj delikatniejszego kosmetyku.

Na koniec warto dodać, że co-washing może być pomocny w pielęgnacji suchej skóry głowy. Tradycyjny szampon może mieć dla niej zbyt silne działanie, a w rezultacie jeszcze bardziej wysuszać i złuszczać skórę głowy. Nawilżająca i łagodząca odżywka myjąca z czasem prowadzi do widocznej poprawy kondycji skóry głowy.

Komu odradzamy co-wash?

Dla niektórych typów włosów co-washing nie będzie najlepszym wyborem. Mowa m.in. o włosach cienkich, rzadkich lub prostych, które po myciu odżywką mogą stać się oklapnięte i wyglądać na tłuste. Przy zwykłym szamponie powinny pozostać również osoby zmagające się z podrażnioną, nadmiernie przetłuszczającą i łuszczącą się skórą głowy. Najlepiej będzie najpierw zadbać o kondycję skóry, a potem testować nowe metody mycia włosów. Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych szamponów do włosów przetłuszczających się, jeśli szukasz sposobu na poprawę wyglądu i zdrowia Twoich kosmyków.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Szampon low-poo vs co-wash

Low-poo to szampon, który nie ma w składzie szkodliwych i agresywnych substancji, takich jak parabeny, siarczany i silikony. Zarówno low-poo – jak np. Curl Crush™ Shampoo – jak i odżywki co-wash są delikatniejszymi alternatywami dla tradycyjnych szamponów. Zwykle nie zawierają siarczanów, silikonów, wysuszających alkoholi i olejków mineralnych.

Oba produkty zostały również zatwierdzone przez Curly Girl. Czym zatem się różnią?

Szampony low-poo mają więcej składników oczyszczających, np. surfaktantów (choć bardzo delikatnych) niż odżywki myjące. Ich celem jest skuteczne usuwanie brudu, pozostałości produktów i sebum, czyli głębokie oczyszczanie włosów.

Z kolei głównym zadaniem produktów do metody co-wash jest odżywianie i nawilżanie pasm przy jednoczesnym delikatnym oczyszczaniu włosów. Zwykle zawierają łagodne surfaktanty, humektanty i składniki nawilżające, takie jak olej z awokado czy aloes.

Wiele osób posiadających fale i loki używa na zmianę łagodnych szamponów low-poo i odżywek myjących. Dzięki temu zarówno włosy, jak i skóra głowy pozostają zdrowe i czyste.

Najlepsze odżywki co-wash – jak wybrać?

Wysokiej jakości kosmetyki do co-washingu mają jednocześnie czyścić i odżywiać włosy. Skąd wiedzieć, czy będą dobrze spełniać swoje zadanie? Trzeba sprawdzić, czy w ich składzie znajdują się:

  • Łagodne surfaktanty – najlepsze odżywki myjące do włosów kręconych zawierają delikatne surfaktanty, które nie wpływają na strukturę włosa tak mocno jak te w tradycyjnych szamponach. Jednym z popularnych surfaktantów używanych w co-washingu jest glukozyd kokosowy – czynnik pochodzenia roślinnego, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale nie pozbawia pasm ich naturalnych olejków.
  • Humektanty – ich zadaniem jest długotrwałe nawilżanie włosów. Powszechnie stosowanym humektantem pochodzenia roślinnego jest gliceryna, którą również zobaczysz w odżywkach co-wash. Sprawia, że włosy są bardziej miękkie i nawilżone, a w rezultacie łatwiejsze do ułożenia.
  • Składniki nawilżające i odżywiające – co-washing musi opierać się na czynnikach odżywiających i nawilżających włosy, takich jak np. olej z awokado. To olej z bogatym zestawem kwasów tłuszczowych, które wzmacniają i nawilżają pasma. Kolejny przykład to aloes – doskonale łagodzi i nawilża skórę głowy, a w konsekwencji stymuluje porost włosów.
  • Składniki wzmacniające i regenerujące – niektóre produkty do co-washingu mają również elementy poprawiające kondycję włosów, takie jak Anagain™. To opatentowany składnik pochodzący z młodych pędów groszku, który zwiększa gęstość i grubość włosów. W efekcie kosmyki stają się mocniejsze i zdrowsze.

A czego w odżywkach do co-washingu unikać? Na pewno musimy uważać na składniki osadzające się na powierzchni włosów i utrudniające właściwe umycie głowy, takie jak:

  • Silikony – są powszechnie stosowane w kosmetykach do mycia włosów, bo tworzą barierę zapobiegającą utracie nawilżenia, a co więcej – sprawiają, że pasma się błyszczą. Z czasem jednak przestaje być tak kolorowo, bo wspomniana bariera nie pozwala innym składnikom dotrzeć do wnętrza włosa. Istotne jest więc wybieranie produktów pozbawionych silikonów i siloksanów. Żeby zrozumieć, dlaczego lepiej ich unikać, przeczytaj artykuł o szamponach i odżywkach bez silikonów.
  • Ciężkie, oleiste produkty – olejki mogą pomóc w pielęgnacji włosów suchych, ale ciężkie kosmetyki bogate w oleje niekoniecznie sprawdzą się jako co-wash. Mogą obciążać pasma i utrudniać ich oczyszczanie. Zamiast tego szukaj lekkich, opartych na wodzie produktów.

Co-wash – jak używać odżywki myjącej?

Mycie włosów odżywką różni się od aplikacji zwykłego szamponu, ale nasza instrukcja krok po kroku rozjaśni Ci temat. Sprawdź, jak myć włosy odżywką:

Krok 1: Zmocz włosy

Dokładnie zmocz włosy pod prysznicem, żeby móc równomiernie rozprowadzić odżywkę.

Krok 2: Nałóż odżywkę myjącą

Nakładaj co-wash tak jak szampon, ale skup się na skórze głowy bardziej niż na końcówkach włosów.

Krok 3: Dobrze wmasuj odżywkę

Delikatnie masuj palcami skórę głowy i włosy przez minutę lub dwie. W odżywkach do co-washingu nie ma elementów pieniących się, dlatego musisz dokładnie rozprowadzić produkt na całej skórze głowy. Zamiast palców możesz użyć szczotki do masażu Scalp Delight™ Scalp Massage Brush. Jej miękkie silikonowe kolce złuszczają naskórek i poprawiają krążenie krwi (co pobudza porost włosów).

Krok 4: Dokładnie spłucz odżywkę

Intensywnie spłucz produkt z głowy i włosów letnią wodą, żeby na kosmykach nie pozostał żaden osad.

Krok 5: Powtórz punkty 1-4

Żeby zwalczyć duże ilości osadu na włosach, możesz potrzebować podwójnej aplikacji odżywki co-wash.

Krok 6: Zadbaj o odżywienie

Po aplikacji odżywki myjącej do włosów kręconych nałóż przeznaczoną dla nich maskę, taką jak Curl Crush™ Hair Mask, albo odżywkę, np. Curl Crush™ Conditioner. To sposób na nawilżenie włosów na całej długości, zwłaszcza jeśli masz loki lub spiralki.

Krok 7: Wystylizuj

Możesz ułożyć swoje włosy tak jak zwykle lub wzbogacić stylizację o krem definiujący loki – Curl Crush™ Defining Cream, Defining Gel lub Mousse. Pozostaw włosy do swobodnego wyschnięcia, a jeśli nie masz czasu, użyj suszarki z dyfuzorem.

Podążając za naszą instrukcją, z łatwością włączysz co-washing do swojej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, żeby zawsze zwracać uwagę na skład wybranej odżywki myjącej.

Podążając za naszą instrukcją, z łatwością włączysz co-washing do swojej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, żeby zawsze zwracać uwagę na skład wybranej odżywki myjącej.

Jak myć włosy odżywką? Wskazówki

Dzięki tym wskazówkom metoda co-wash będzie jeszcze bardziej skuteczna:

  • Zacznij od głębokiego oczyszczenia – jeśli przez lata używałaś/-eś kosmetyków zawierających silikony lub ciężkie oleje, na początek warto doprowadzić je do czystości za pomocą peelingu, np. Scalp Delight™ Detox Scrub lub szamponu oczyszczającego. Dopiero po tym rozpocznij stosowanie metody co-wash.
  • Nie żałuj sobie odżywki – jak wspomnieliśmy, odżywki myjące nie pienią się tak jak tradycyjne szampony, dlatego musisz nałożyć więcej produktu niż zwykle.
  • Eksperymentuj z częstotliwością – to, jak często należy stosować co-wash jest kwestią indywidualną. Czasem będzie to raz na dwa dni, a czasem raz na tydzień. U niektórych sprawdza się naprzemienne używanie łagodnego szamponu low-poo raz w tygodniu i odżywki co-wash dwa raz w tygodniu. Eksperymentuj ze swoją rutyną pielęgnacyjną i sprawdź, co zadziała najlepiej na Twoich włosach. Niezależnie jednak od wybranej częstotliwości zalecamy używanie szamponu oczyszczającego minimum raz na 10-14 dni, żeby zmyć osad.
  • Zamień zwykły ręcznik na bambusowy turban – po umyciu włosów użyj ręcznika bambusowego, który delikatnie pochłania nadmiar wody. W przeciwieństwie do zwykłego ręcznika wersja bambusowa zapobiega puszeniu się i niszczeniu włosów.
  • Chroń swoje włosy w nocy – spanie na jedwabnej albo bambusowej poszewce lub zakładanie specjalnego czepka na noc chroni kosmyki przed łamaniem i utrzymuje pożądany skręt.

Stosując się do powyższych porad, sprawisz, że Twój wysiłek włożony w pielęgnację włosów nie pójdzie na marne!

Podsumowując – co-washing może być świetną opcją dla osób szukających delikatnej oczyszczającej alternatywy dla tradycyjnego szamponu. Twoje włosy mogą być zdrowsze, czystsze i bardziej nawilżone, jeśli wybierzesz odżywkę myjącą z dobrym składem i jeśli będziesz ją odpowiednio aplikować.

Pamiętaj, żeby przy wyborze kosmetyków do mycia głowy uwzględniać swój typ porowatości włosów oraz Twoje indywidualne potrzeby. Dobrze jest również uzbroić się w cierpliwość żeby zobaczyć, jaki produkt działa na Twoje włosy.

Z wymienionymi wyżej wskazówkami jesteś na dobrej drodze do perfekcyjnego opanowania metody co-wash, a zdrowe i nawilżone włosy masz na wyciągnięcie ręki!

Recenzje

Doskonała

4 na 5 gwiazdek 9.400+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
  • Szampon bez SLS i parabenów: Poznaj korzyści stosowania szamponu bez siarczanów.

    Szampon bez SLS i parabenów: Poznaj korzyści stosowania szamponu bez siarczanów

  • Jak opanować suche i puszące się włosy? Mamy 9 sprawdzonych sposobów!

    Jak opanować suche i puszące się włosy? 9 sprawdzonych sposobów!

  • SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

    SPF do włosów: Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

  • Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

    Jak stylizować kręcone włosy: kompleksowy poradnik

  • Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

    Najlepszy żel do włosów kręconych: Jak stylizować kręcone włosy?

Wyświetl wszystkie artykuły