Łysiene telogenowe: objawy, przyczyny oraz 7 pomocnych wskazówekWyświetl wszystkie artykuły

Łysiene telogenowe: objawy, przyczyny oraz 7 pomocnych wskazówek

W końcu doszłaś/eś do siebie po poważnym, stresującym wydarzeniu życiowym (choroba, utrata pracy, poród), a teraz wypadają Ci włosy. Brzmi znajomo? Ta forma nagłego wypadania włosów po stresie, nazywa się łysieniem telogenowym i jest dość powszechna.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest łysienie telogenowe czy włosy odrosną, co powoduje nagłe wypadanie włosów, o najskuteczniejszym leczeniu łysienia telogenowego i o naszym planie regeneracji łysienia telogenowego.

Treści

Czym jest telogenowe wypadanie włosów?

Normalnym jest, że tracisz do 150 kosmyków włosów dziennie. Jeśli jednak doświadczysz stresującego wydarzenia (więcej na ten temat później), może się to dla Ciebie skończyć łysieniem telogenowym.

Czym więc jest łysienie telogenowe? Jest to najczęstsza przyczyna rozproszonego przerzedzenia i nagłej utraty włosów i jest to druga najczęstsza forma utraty włosów po łysieniu androgenowym. Do łysienia telogenowego (telogen to nazwa fazy wzrostu włosa) dochodzi, gdy stresujące wydarzenie sprawia, że więcej włosów niż zwykle przechodzi z fazy wzrostu do fazy spoczynku w cyklu wzrostu włosa. Trzy do czterech miesięcy po wydarzeniu powodującym to zjawisko (kiedy te włosy osiągną fazę zrzucania w cyklu wzrostu włosa), następuje rozproszone przerzedzenie włosów.

Łysienie telogenowe zwykle trwa przez około sześć miesięcy. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, by ułatwić sobie leczenie (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). W większości przypadków telogenowe wypadanie włosów dotyka mniej niż 50% włosów na głowie. Jeśli więc masz wrażenie, że wypadają Ci wszystkie włosy, nie martw się! Wcale tak nie jest!

Łysienie telogenowe - objawy

Rozproszone przerzedzenie

Rozproszone przerzedzenie włosów jest jedną z cech charakterystycznych łysienia telogenowego (przypominamy, że telogen i telgenes to nazwa fazy wzrostu włosa). Inaczej niż w przypadku łysienia androgenowego (gdzie bardziej widoczna jest cofająca się linia włosów lub przerzedzenie na czubku głowy), telogenowe wypadanie włosów cechuje się przerzedzeniem włosów na całej głowie. W związku z tym, jeśli obawiasz się, że dopadło Cię łysienie telogenowe, objawy które mogą Cię zaniepokoić, to utrata włosów w różnych miejscach na głowie. To m.in. rozproszone przerzedzenie jest na początku trudniejsze do rozpoznania, ale możesz zauważyć, że Twój kucyk jest mniejszy lub przedziałek jest szerszy niż zwykle.

Przed i po Hairlust

Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania

Efekty mogą być różne w zależności od osoby

Zobacz wszystkie opinie

Nagłe wypadanie włosów

Wypadanie włosów spowodowane łysieniem telogenowym zazwyczaj następuje szybko. Dlatego jest tak traumatycznym przeżyciem dla osób, które przechodzą przez łysienie telogenowe Objawy pojawiają się szybko i są od razu widoczne. Tego rodzaju nagłe wypadanie włosów może spowodować, że znajdziesz kępki włosów w odpływie prysznica lub na szczotce do włosów.

Pamiętaj: tylko lekarz może zdiagnozować u Ciebie łysienie telogenowe. Jeśli zauważasz u siebie nietypowe nagłe wypadanie włosów i podejrzewasz u siebie objawy łysienia telogenowego, które zwróciły Twoją uwagę, powinny zostać skonsultowane z dermatologiem.

Łysienie telogenowe - przyczyny

Jeśli dopadło Cię łysienie telogenowe przyczyny mogą być różne. Może to być między innymi:

1. Dieta

Jeśli brakuje Ci kluczowych składników odżywczych - zwłaszcza żelaza - możesz doświadczyć problemu, jakim jest łysienie telogenowe. Objawy nie należą do przyjemnych, więc warto szybko zareagować.

2. Stres

Stres jest kolejnym ważnym czynnikiem, który może powodować nagłe wypadanie włosów i łysienie telogenowe. Przyczyny mogą być różne, może to być zarówno stres emocjonalny, jak i stres fizyczny spowodowany poważną operacją, kontuzjami, a nawet gwałtowną dietą. On również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów w fazie telogenu.

3. Ciąża i poród

Wiele kobiet mierzy się z problemem, jakim jest nagłe wypadanie włosów po porodzie, czyli inaczej mówiąc poporodowe wypadanie włosów.

4. Leki

Niektóre leki mogą powodować rozproszone przerzedzenie włosów. Jeśli obawiasz się, że Twoje leki powodują nagłe wypadanie włosów, porozmawiaj z lekarzem.

Dowiedz się więcej o przyczynach wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Łysienie anagenowe a telogenowe

różnica między łysieniem anagenowym i łysieniem telogenowym

Tak, istnieje różnica między łysieniem anagenowym, a łysieniem telogenowym. Podczas łysienia telogenowego, włosy wypadają w trakcie fazy zrzucania włosów w cyklu życia włosa, zwaną inaczej fazą telogenu (stąd nazwa). Z kolei łysienie anagenowe występuje w fazie wzrostu lub anagenu, cyklu wzrostu włosa.

 

Telogenowe wypadanie włosów objawia się jako nagłe wypadanie włosów trzy miesiące po zdarzeniu wywołującym, podczas gdy łysienie anagenowe pojawia się jako rozproszone przerzedzenie włosów zaledwie kilka dni po zdarzeniu wywołującym. Najczęstszą przyczyną wystąpienia łysienie anagenowego jest leczenie chemioterapią, natomiast tak jak już wspomnieliśmy, jeśli Twoją przypadłością jest łysienie telogenowe przyczyny mogą być różne.

Czy telogenowe wypadanie jest dziedziczne?

Nie, łysienie telogenowe nie jest dziedziczne. Jeśli ktoś z bliskiej rodziny doświadcza wypadania włosów w fazie spoczynku włosa (telogen, telogenes), nie oznacza to, że Ty też na niego zachorujesz. Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że nagłe wypadanie włosów może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci.

Czym jest przewlekłe telogenowe wypadanie?

Przewlekłe łysienie telogenowe definiuje się jako rozproszone przerzedzenie włosów, które trwa dłużej niż sześć miesięcy. Chociaż ta przypadłość nie jest częsta, telogenowe wypadanie włosów w formie przewlekłej wygląda tak samo jak łysienie telogenowe w zwykłej postaci, przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy. Jedynym sposobem, by dowiedzieć się, czy Twój przypadek łysienia telogenowego jest przewlekły, jest rozmowa z lekarzem na temat leczenia włosów w fazie telogenu. Jeśli dopadło Cię łysienie telogenowe leczenie wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak zapobiegać łysieniu telogenowemu?

Skoro stres może spowodować nagłe wypadanie włosów, mądrym posunięciem jest nauczenie się kilku technik radzenia sobie ze stresem, aby zapobiec rozproszonemu przerzedzaniu się włosów, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko zapadnięcia na łysienie telogenowe. Przyczyny stresu w życiu codziennym mogą być różne i nie wszystkie może być łatwo wyeliminować, ale na szczęście istnieje kilka sposobów na walkę ze stresem. Ćwiczenia, medytacja, prowadzenie dziennika i odpowiednia ilość snu mogą pomóc zredukować poziom stresu, wspomóc powrót do zdrowia po wypadaniu rozproszonym lub w ogóle mu zapobiec.

Czy wiesz, że Twoja dieta ma wpływ na Twoje włosy?

Łysienie telogenowe – leczenie

Jeśli cierpisz na łysienie telogenowe, leczenie będzie najskuteczniejsze, jeśli wyeliminujesz czynnik stresujący. Na przykład, jeśli stresująca praca powoduje, że tracisz włosy, zmiana miejsca pracy może być odpowiednim sposobem na leczenie tej nieprzyjemnej przypadłości, jaką jest łysienie telogenowe. Przyczyny jednak mogą być też inne. W niektórych przypadkach, takich jak urodzenie dziecka, po zakończeniu zdarzenia wyzwalającego nie musisz się już o to martwić. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na łysienie telogenowe, przyczyny mogą być różne, dlatego warto porozmawiać na ten temat z lekarzem. Następnym krokiem powinno być wyeliminowanie tego czynnika stresującego, który spowodował u nas schorzenie. Przyczyny powinny zostać zlikwidowane przed przystąpieniem do kolejnych etapów leczenia.

Niestety, nie istnieje prawdziwa medyczna terapia łysienia telogenowego (przypominamy, że nazwa pochodzi od fazy spoczynku, czyli telogenu). Zdajemy sobie sprawę z tego, że u osób cierpiących na łysienie telogenowe "czy włosy odrosną" zdaje się być najczęściej powracającym pytaniem. W tej chwili nie ma jednak leków, które mogłyby przyspieszyć fazę wzrostu w cyklu włosa. Ale nie rozpaczaj! Łysienie telogenowe jest chwilowe i włosy zwykle odrastają w przeciągu od sześciu miesięcy do roku.

Możesz też pomóc swoim włosom w regeneracji, stosując dobre nawyki pielęgnacyjne i dobrze się odżywiając. Można więc uznać, że u osób, u których stwierdzono łysienie telogenowe, leczenie może się odbywać w formie dbania o siebie i swoje włosy!

7 kroków jak zregenerować włosy

1. Zastanów się nad zmianą fryzury

Consider a Haircut

Wszyscy jesteśmy przywiązani do długości naszych włosów, ale posłuchaj: ścięcie włosów może pomóc. Krótsze włosy mają mniejszą masę, co oznacza, że mają większą objętość. To sprawia, że włosy wyglądają na grubsze i pełniejsze, nawet bez stylizacji! Dodatkowo, podcięcie martwych, rozdwojonych końcówek może zapobiec dodatkowemu łamaniu się włosów.

Nie martw się jednak, nie musisz od razu decydować się na fryzurę pixie (chyba że chcesz!). Nawet ścięcie włosów na pazia pomoże ukryć nagłe wypadanie włosów i rozproszone przerzedzenie.

Jeśli jesteś na to otwarta, porozmawiaj ze swoim fryzjerem o fryzurze, która będzie najlepiej pasować do Twojego rodzaju włosów, gdy będziesz czekać na odrośnięcie włosów po łysieniu telogenowym.

2. Skup się na diecie i prawidłowym odżywianiu

Focus on Diet and Nutrition

Jedzenie zdrowej dla włosów diety to najlepszy sposób na leczenie łysienia telogenowego, zwłaszcza jeśli przyczyną Twojego przypadku była przede wszystkim dieta. Upewnij się, że jesz dużo pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego białka, zdrowych tłuszczów oraz owoców i warzyw.

Suplementy na porost włosów mogą również pomóc Ci upewnić się, że dostarczasz sobie wszystkich składników odżywczych potrzebnych do leczenia tej nieprzyjemnej przypadłości, jaką jest łysienie telogenowe. Przyczyny mogą zostać wyeliminowane poprzez przyjmowanie odpowiedniej dawki składników odżywczych – to na pewno dobra wiadomość. Nasze żelki Hair Formula Gummies for Women zawierają klinicznie sprawdzone składniki, które pomagają w poroście włosów, w tym 5000 mcg biotyny. Zostały wyprodukowane z naturalnych składników i są przyjazne dla alergików i wegan. Do tego mają pyszny smak, więc łatwo pamiętać o ich przyjmowaniu!

3. Unikaj stylizacji z wykorzystaniem wysokiej temperatury

Avoid Heat Styling

Jednym ze sprawdzonych sposobów, by pomóc w leczeniu łysienia telogenowego jest lepsza pielęgnacja włosów, które Ci zostały. W ten sposób zapobiegniesz łamaniu się włosów (co jeszcze bardziej pogarsza rozproszone przerzedzenie).

Stylizacja włosów przy użyciu wysokiej temperatury jest jedną z głównych przyczyn codziennego łamania się włosów, więc postaraj się wyeliminować lokówki, prostownice i suszarki ze swojej codziennej rutyny na tyle, na ile to możliwe. Jeśli już zdecydujesz się na stylizację włosów z użyciem wysokiej temperatury, upewnij się, że używasz produktu termoochronnego, takiego jak olejek Split Fix™ Hair Oil.

4. Unikaj farbowania i rozjaśniania włosów

Avoid Colouring or Bleaching Hair

Podobnie, możesz rozważyć ograniczenie farbowania włosów lub całkowite zaprzestanie farbowania. Częste rozjaśnianie włosów szkodzi włosom, prowadząc do ich łamania.

Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z koloryzacji włosów, włącz do swojej rutyny odżywkę wzmacniającą włosy, taką jak nasza Protein Repair™ Hair Mask. Ta kuracja wykorzystuje hydrolizowane proteiny roślinne, aby odbudować zewnętrzną warstwę łodygi włosa, pomagając wzmocnić włosy przed łamaniem i przerzedzeniem.

5. Zatroszcz się o swoje włosy

Baby Your Hair

Poddawanie włosów fizycznym obciążeniom może również prowadzić do ich łamania. I nie, nie mamy tu na myśli stresu fizycznego, takiego jak ćwiczenia. Po pierwsze, sposób, w jaki rozczesujesz włosy, może mieć duże znaczenie dla włosów z przerzedzeniem rozproszonym, a co za tym idzie może pogarszać Twój stan, jeśli już cierpisz na łysienie telogenowe. Objawy niestety mogą się zaostrzać, jeśli nie dbasz prawidłowo o delikatne rozczesywanie włosów. Pamiętaj, by używać przyborów przeznaczonych do delikatnego rozplątywania mokrych włosów, takich jak nasza Szczotka do rozplątywania włosów na mokro. Zacznij od końcówek i delikatnie przesuwaj się w kierunku skóry głowy, rozplątując włosy. Pomoże Ci to zminimalizować łamanie się włosów.

Możesz wierzyć lub nie, ale wybór ręcznika i poduszki też może mieć duże znaczenie. Tak jak już wspominaliśmy u osób, u których stwierdzono łysienie telogenowe, przyczyny mogą być różne, ale sposoby leczenia są podobne. Większość poszewek na poduszki i ręczniki jest zrobiona z bawełny. Włókna bawełny są jednak dość szorstkie. Oznacza to, że ocierają się o włosy, a to dodatkowe tarcie może powodować plątanie się włosów, ich matowienie, suchość, a nawet łamanie włosów, których nie zostało Ci już dużo przez łysienie telogenowe. Objawy mogą się zaostrzyć przez pocieranie pozostałymi włosami o szorstki materiał poszewek czy ręczników. Najlepiej będzie, jeśli zamienisz je na produkty z super gładkiego i przyjaznego włosom bambusa, takie jak nasz bambusowy turban do włosów i poszewka Pure Bamboo. To mała zmiana, która może przynieść wielką różnicę, jeśli chodzi o zdrowie i wygląd Twoich włosów!

6. Zminimalizuj stres

Reduce Stress

Jak już wspomnieliśmy, stosowanie odpowiednich technik radzenia sobie ze stresem, może pomóc w leczeniu łysienia telogenowego.

7. Postaw na objętość

Pump Up the Volume

Twój wybór produktów może także pomóc Twoim włosom wyglądać na gęstsze. Po pierwsze, rozważ zastąpienie swojego dotychczasowego szamponu i odżywki naszym duetem Split Fix™ Duo. Ten zestaw szamponu i odżywki jest wypełniony proteinami i składnikami nawilżającymi, takimi jak organiczny sok z liści aloesu, które wzmacniają i nawilżają włosy, zapobiegając ich łamaniu. Ponadto pomagają utrzymać zdrową skórę głowy, co z kolei sprzyja prawidłowemu wzrostowi włosów.

Kiedy włosy są już czyste, spryskaj je u nasady naszą kuracją Scalp Treatment & Volumizer. Ta kuracja bez spłukiwania dla skóry głowy wykorzystuje organiczny olejek miętowy, który stymuluje przepływ krwi do mieszków włosowych, pobudzając włosy do wzrostu i minimalizując nieprzyjemne skutki, jakie niesie za sobą łysienie telogenowe. Objawy nie ustąpią od razu, jednak dodatkowa objętość uzyskana dzięki tej kuracji pomoże Ci w ich maskowaniu, ponieważ będą one sprawiały wrażenie grubszych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, jak stosować Scalp Treatment & Volumizer:

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Choć nagłe wypadanie włosów może być przerażające, pamiętaj, że jest to dość powszechne zjawisko i w większości przypadków włosy odrastają. Ale oczywiście zamiast wielokrotnego wpisywania w okno wyszukiwarki haseł, takich jak "łysienie telogenowe przyczyny", "łysienie telogenowe objawy", "lub "łysienie telogenowe leczenie" zawsze warto porozmawiać z lekarzem, żeby się upewnić co do tego, jak powinno się postępować w takiej sytuacji i jak ograniczyć skutki wypadania włosów w fazie telogenu.

Recenzje

Doskonała

4 na 5 gwiazdek 9.400+ opinii

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie

  Podrażniona skóry głowy: Przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie

 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

Wyświetl wszystkie artykuły