Łysienie andogenoweWyświetl wszystkie artykuły

Łysienie androgenowe: Wszystko o androgenowym wypadaniu włosów

Utrata włosów nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem i może mieć niszczący wpływ na samoocenę oraz pewność siebie. Niestety dla wielu osób wypadanie włosów jest kolejnym etapem w życiu.

Mężczyźni są szczególnie podatni na łysienie wzorcowe, czyli łysienie androgenowe, jak nazywa się to schorzenie w świecie medycyny. Ale co właściwie powoduje, że ludzie zmagają się z łysieniem androgenowym? Czy istnieją sposoby, by mu zapobiec lub zmniejszyć jego skutki?

Ten artykuł przybliży Ci wszystkie podstawowe informacje związane z tego typu wypadaniem włosów (zwanym też dziedzicznym wypadaniem włosów). Przyjrzymy się także kilku sposobom, dzięki którym możesz zmienić swój sposób pielęgnacji włosów, aby nie tylko poprawić ich jakość, ale także zmniejszyć skutki, jakie niesie za sobą łysienie androgenowe. Mówimy również w jaki sposób walczyć z łysieniem androgenowym, jak i tłumaczymy jego objawy.

Treści

Łysienie androgenowe co to właściwie oznacza?

Łysienie androgenowe nosi wiele nazw: dziedziczne wypadanie włosów, łysienie plackowate, łysienie kobiece, androgenowe wypadanie włosów, androgenetic alopecia, itd. Ale czym właściwie jest ta choroba? Cóż, na początek - jest to schorzenie genetyczne. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic z tym zrobić.

What is Androgenetic Alopecia?

Bardzo powszechną formą utraty włosów u mężczyzn (i kobiet w mniejszym stopniu) jest androgenowe wypadanie włosów. Różne źródła szacują, że łysienie androgenowe dotyka ponad 6,5 miliona mężczyzn w samej Wielkiej Brytanii. Większość mężczyzn doświadcza pewnej formy dziedzicznego wypadania włosów do czasu, gdy osiągną wiek 50 lub 60 lat, podczas gdy niektórzy mogą zacząć doświadczać tego już w wieku 20 lat. Jeśli więc zauważasz przerzedzenie włosów, bądź pewien, że nie jesteś w tym osamotniony.

Łysienie androgenowe: objawy

Chociaż choroby powodujące dziedziczne wypadanie włosów, takie jak łysienie androgenowe, mogą wpływać na osoby cierpiące na nie w różny sposób, istnieje kilka wspólnych objawów dla mężczyzn. Po pierwsze, łysienie androgenowe powoduje, że mężczyźni doświadczają cofania się linii włosów. Po niej często następuje przerzedzenie włosów w okolicy czubka głowy i skroni, które może trwać aż do zetknięcia się łysych obszarów po obu stronach głowy. W trakcie tego procesu włosy stopniowo stają się cieńsze i w niektórych przypadkach dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy, kto zmaga się z łysieniem androgenowym, doświadcza go w inny sposób, więc staraj się nie porównywać z innymi, jeśli sam zmagasz się z łysieniem androgenowym.

Oprócz cech zewnętrznych, łysienie androgenowe może być czasem wskaźnikiem innych problemów wewnątrz organizmu. Według danych z American NIH, łysienie androgenowe u mężczyzn jest związane z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroba wieńcowa i nadciśnienie. Jeśli więc doświadczasz utraty włosów, zanim zaczniesz się zastanawiać jak przeprowadzić leczenie łysienia androgenowego, może to być dobry moment, by umówić się na badania z lekarzem.

Co powoduje łysienie androgenowe?

Gdy już wiemy, czym jest łysienie androgenowe i jak się najczęściej objawia, przyjrzyjmy się bliżej temu, jaką rolę odgrywa tu biologia. Chociaż na występowanie i nasilenie łysienia androgenowego może wpływać wiele czynników zarówno środowiskowych, jak i genetycznych, to w większości przypadków chodzi o Twoje geny i historię rodzinną.

Badacze odkryli, że za skutki dziedzicznego wypadania włosów odpowiada głównie rodzaj hormonów zwanych androgenami. Jeden szczególny rodzaj androgenu zwany dihydrotestosteronem (lub DHT) jest głównym winowajcą, a osoby, które doświadczają łysienia androgenowego mają genetycznie uwarunkowaną wrażliwość na działanie DHT.

Oto jak działa DHT. Jest to hormon pochodzący z testosteronu (męskiego hormonu płciowego), który w normalnych ilościach przyczynia się do ogólnego zdrowia i rozwoju mężczyzn, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jednak nadmiernie wysoka ilość DHT może powodować wypadanie włosów. Gdy więcej DHT przepływa przez krwiobieg, może on łatwo połączyć się z receptorami w mieszkach włosowych na skórze głowy, powodując ich kurczenie się. Z czasem ten skurcz ogranicza zdolność skóry głowy do utrzymania zdrowej, pełnej fryzury.

Czy DHT powoduje wypadanie włosów?

Sam w sobie DHT nie jest niczym złym. W rzeczywistości jest to normalny hormon, który przyczynia się do zdrowego wzrostu w okresie dojrzewania. Jednak w dużych ilościach może nasilać dziedziczne choroby związane z utratą włosów, takie jak łysienie androgenowe Co to oznacza dla Twoich włosów i jak wpływa na normalny cykl rozwoju włosa? Warto zagłębić się w ten temat.

Każde pasmo włosów na Twoim ciele jest zamknięte w mieszku włosowym. Pomyśl o mieszkach włosowych jak o maleńkich kapsułkach, które dostarczają każdemu włosowi niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie mocno przytwierdzając je do skóry. Włosy w każdym mieszku przechodzą cykl wzrostu, który zwykle trwa 2-6 lat (nawet jeśli je ścinasz lub golisz).

Po zakończeniu każdego cyklu każdy włos przechodzi w stan spoczynku i wypada kilka miesięcy później. Następnie pusty mieszek włosowy wytwarza nowy włos. Jak więc ma się do tego wszystkiego DHT?

Jaka jest rola DHT w łysieniu androgenowym?

Jak już wspomnieliśmy, podczas normalnego, zdrowego cyklu wzrostu włosa, włos rośnie, dojrzewa i w końcu wypada, a na jego miejsce pojawia się kolejny. Ale kiedy ciało zaczyna przekształcać zbyt wiele testosteronu w DHT, cykl wzrostu włosów może napotkać na pewne przeszkody.

Wyższy poziom DHT powoduje kurczenie się mieszków włosowych, co może nie tylko skrócić cykl wzrostu włosów, ale także sprawić, że włosy będą wydawać się cieńsze i bardziej podatne na łamanie. Co gorsza, DHT może również utrudniać odrastanie nowych włosów po wypadnięciu starych.

Z drugiej strony, wyższy poziom DHT i testosteronu jest powiązany z pełniejszym zarostem. Dlatego wielu mężczyzn z przerzedzonymi włosami ma wspaniałe brody.

Przed i po Hairlust

Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania
Hairlust før og efter
Przed
W trakcie stosowania

Efekty mogą być różne w zależności od osoby

Zobacz wszystkie opinie

Czy łysienie androgenowe jest permanentne?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Chociaż istnieje wiele sposobów na odwrócenie lub leczenie łysienia androgenowego, jest to stan trwały.

Jak już na pewno wiesz choroby genetyczny, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, są niemożliwe do wyleczenia. Przykładem jednej z takich chorób jest łysienie androgenowe Leczenie tego schorzenia jest niemożliwe.

Jednakże, mimo że urodziłeś się z genetyczną predyspozycją do dziedzicznego wypadania włosów, takiego jak łysienie androgenowe, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby powstrzymać DHT od zniszczenia Twoich włosów.

5 naturalnych blokerów DHT

Wypadanie włosów powodujące łysienie androgenowe może poważnie obniżyć Twoją pewność siebie i zdolność do dobrego samopoczucia. Możesz jednak włączyć bloker DHT do swojej pielęgnacji włosów i stylu życia, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom dziedzicznego wypadania włosów.

Zdrowa dieta i styl życia mogą mieć ogromny wpływ na normalizację cyklu wzrostu włosów.

Poniżej przedstawiamy 5 naturalnych składników, które odpowiednio stosowane blokują DHT.

5 natural ingredients that act as a DHT blocker

Biotyna:

Biotyna jest używana w wielu suplementach na porost włosów i nie bez powodu. Ta rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B jest skutecznym blokerem DHT i jak wykazano, wspomaga wzrost włosów i zmniejsza ich wypadanie.

Olej z pestek dyni:

Olej z pestek dyni jest szczególnie skutecznym blokerem DHT, na co wskazuje badanie, podczas którego zaobserwowano 40% wzrost średniej liczby włosów u mężczyzn leczonych tym olejem.

Kofeina:

Kto wiedział, że możesz poprawić stan włosów, pijąc codziennie filiżankę kawy? Cóż, samo picie kawy niekoniecznie pomoże Ci zapuścić więcej włosów, ale kofeina zawarta w kawie może rzeczywiście działać jako bloker DHT. W badaniach na osobach obu płci wykazano, że kofeina wspomaga wzrost włosów. Zamiast jednak pić kolejną filiżankę kawy, najlepiej będzie wybrać specjalny produkt, na przykład szampon z kofeiną.

Witaminy B12 & B6:

Wraz z biotyną, inne witaminy z grupy B, takie jak B12 i B6, mogą działać jako skuteczny bloker DHT, gdy są przyjmowane w suplementach na porost włosów i mogą poprawić ogólny stan zdrowia skóry głowy, a co za tym idzie mogą być stosowane jako swego rodzaju leczenie łysienia androgenowego.

Olejek rozmarynowy:

Na koniec warto wspomnieć o innym blokerze DHT - olejku rozmarynowym, który w badaniach wykazał, że sprzyja wzrostowi włosów i zwiększa ich liczbę u uczestników.

Teraz, kiedy już wyjaśniliśmy, co bloker DHT może zrobić, by przywrócić i odnowić Twoje włosy, porozmawiajmy o łysieniu androgenowym u kobiet.

Test włosów

Produkty dla Twoich włosów

Wykonaj test

Łysienie androgenowe u kobiet

Chociaż dziedziczne wypadanie włosów dotyczy głównie mężczyzn, nie możemy lekceważyć bardzo realnych skutków łysienia androgenowego u kobiet. W przeciwieństwie do mężczyzn, łysienie androgenowe u kobiet nie powoduje łysienia plackowatego. Zamiast tego łysienie androgenowe u kobiet objawia się przerzedzeniem włosów na całej głowie, co bardzo rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia. Według NHS, około połowa kobiet w Wielkiej Brytanii doświadcza jakiejś formy dziedzicznego wypadania włosów po 65 roku życia. Na szczęście łysienie androgenowe u kobiet można leczyć w taki sam sposób, jak u mężczyzn.

Inne rodzaje wypadania włosów

Oprócz łysienia androgenowego istnieje wiele innych chorób, które mogą powodować lub nasilać dziedziczne wypadanie włosów.

Łysienie plackowate:

Alopecia areata

Ta choroba powoduje nagłe wypadanie włosów w okrężnych plackach. Dochodzi do niego, gdy układ odpornościowy zaczyna atakować mieszki włosowe.

Łysienie uniwersalne:

Alopecia Universalis

Łysienie uniwersalne (alopecia universalis), będące zaawansowaną formą łysienia plackowatego, jest formą dziedzicznego wypadania włosów, która powoduje całkowitą utratę włosów na całej głowie i ciele.

Trichotillomania:

Trichotillomania

To zaburzenie powoduje, że ludzie cierpią z powodu impulsywnej chęci wyrwania sobie włosów.

Łysienie telogenowe:

Telogen Effluvium

Jest to stan odwracalny, który może zostać wywołany po stresującym lub traumatycznym przeżyciu. Osoby dotknięte przez telogen effluvium zazwyczaj doświadczają tymczasowego wypadania włosów w górnej części skóry głowy.

Łysienie bliznowaciejące:

Scarring Alopecia

Jest to poważniejsza forma łysienia, w której dochodzi do bliznowacenia mieszków włosowych i utraty włosów.

3 Inne przyczyny wypadania włosów

Oprócz łysienia androgenowego i chorób wymienionych powyżej, wypadanie włosów może być również spowodowane (lub pogorszone) przez takie czynniki jak:

Stres i choroba:

Zbyt duży stres nie jest dla nas dobry na wielu poziomach. Zwiększony poziom stresu, długotrwała choroba i niektóre choroby tarczycy mogą utrudniać zachowanie zdrowia skóry głowy i prowadzić do wypadania włosów.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów:

Zbyt częste mycie włosów i niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów mogą spowodować, że włosy staną się cienkie i łamliwe, a nawet wypadną.

Aby uniknąć tych negatywnych skutków, upewnij się, że używasz szamponu, który stymuluje wzrost włosów i utrzymuje mieszki włosowe w dobrej kondycji. Dobrze jest też co jakiś czas zafundować skórze głowy odżywczą kurację odbudowującą aby pobudzić wzrost nowych włosów.

Dieta:

Oprócz właściwej pielęgnacji włosów, jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich zdrowie jest Twoja dieta. Upewnij się, że uwzględniasz w niej wiele pokarmów bogatych w witaminy i minerały, aby czerpać maksymalne korzyści nie tylko dla włosów, ale także dla skóry i paznokci!

W szczególności staraj się włączać do swojej diety pokarmy bogate w biotynę i białko, takie jak jagody, ciemną zieleninę, orzechy i fasolę, i unikaj spożywania zbyt dużej ilości cukru.

Bez względu na to, jakie są Twoje doświadczenia z łysieniem androgenowym, warto pamiętać, że są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić stan swoich włosów. Od przyjmowania suplementów na porost włosów po stworzenie zdrowszej, ogólnej rutyny pielęgnacji włosów, jest wiele sposobów na walkę z efektami dziedzicznego wypadania włosów i uzyskanie pełniejszych, gęstszych włosów. Mamy nadzieję, że ten blog o łysieniu androgenowym przybliżył Ci podstawowe zagadnienia związane z tym schorzeniem. Najważniejsze, żebyś pamiętał o dwóch rzeczach, jeśli dopada Cię łysienie androgenowe Leczenie może nie być możliwe, ale są metody na radzenie sobie z tą przypadłością. Poza tym, pamiętaj też, że nie jesteś sam z tym problemem.

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 8.000+ opinii
na

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

  Menopauza a wypadanie włosów: 6 sposobów jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy

 • Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

  Kawa na włosy - siła szamponu z kofeiną

 • olejek rozmarynowy na włosy

  Olejek rozmarynowy na włosy – efekty, działanie i sposób aplikacji

 • bardzo rzadkie włosy u kobiet

  Bardzo rzadkie włosy u kobiet: Przyczyny i sposoby na przerzedzanie się włosów

 • naturalna wcierka do włosów

  Czy wcierki do włosów naprawdę działają? Przewodnik po serum do włosów

Wyświetl wszystkie artykuły